• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Personel Bordro & Bütçe

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
İyi Akşamlar Arkadaşlar

Dosyada örneğini de verdiğim konuda

iki formülün tek formül olarak oluşması ile hesaplama yapmak istiyorum.

Yardımlarınızı rica ederim.

Ekli dosyalar

• Formül birleştirme ile Veri Aktarma.xlsx
    13.6 KB · Gösterim: 72
Forum sitesinden almış olduğum örnek dosya ekte sunulmuştur.

Ekli dosyalar

• Bordro hesaplama.yeni.xlsm
    53.5 KB · Gösterim: 2
Sayın userx

son indirdiğim dosya Butona bastığımda run-time error '1004': hatası vergi

Sayın userx

Aşağıda belirttiğim husus dışında Dosya ile ilgili çalışmamız bitti.

Çok Teşekkür ederim.

Size benim yaptığım bir dosyayı gönderiyorum. Vaktiniz olduğunda incelermisiniz

Üzerinde çalıştığımız dosyadaki farkın nereden geldiğini bulabilmek için bir ipucu olabilir belki

Ekli dosyalar

• NET'TEN BRÜT'E ve MALİYET.xlsm
    100.9 KB · Gösterim: 3
  • PERSONEL BÜTÇESİ_DP (6).xlsm
    1.4 MB · Gösterim: 3
Sayın userx Merhaba

Genel Toplamdaki Bölümündeki Ücret Net Maliyeti Farkının nereden kaynaklandığını Dosyaları kontrol ederken Fark ettim.

Ay Hesaplamalarında SSK Matrahı 75.060 geçen tutarlardan kaynaklanıyor. Yani kadroya ait hesaplama eğer; SSK Matrahı 75.060 aştığında Aylık hesaplamalarda oluşan değil SSK Matrahı üst sınırı kadar olmalı (75.060) Çünkü; Ayların SSK Matrahları Genel Toplam Bölümünde *5% SSK Teşvik indirim uygulandığında Ücret Maliyet Hesaplaması istenilen tutarı bulabilelim.

Örnek Dosyada da hesaplama ve açıklama yaparak anlatmaya çalıştım.

Ekli dosyalar

• NET'TEN BRÜT'E.xlsm
    102.3 KB · Gösterim: 2
Sayın Doruk Paşa
Ben de onu yazıyordum.
Fark sizin aşağıda vermiş olduğunuz formülün hesaplamasından dolayı çıkıyor.
ÜCRET NET MALİYET=(SSK. MAT.+SSK PRM + İŞSZ. İŞV.)-(SSK. MAT. * 05510 TŞVK. %5)
Burada değerleri yerine koyduğumuzda
ÜCRET NET MALİYET=(951.037+133.513)-(951.037*0,05)
ÜCRET NET MALİYET=1.103.756 çıkıyor
Formül üzerinden hesaplama yapıldığında 3.047.- TL fark çıkıyor. İnşallah düzeltip dosyayı yükleyeceğim.

Maliyet formülü o şekilde yazılmamalı.
Toplam Maliyet= Brüt Ücret Toplamı + İşveren Primleri Toplamıdır
%5 ayrı konu

Sayın userx

SSK Matrahı ve Teşvik indirimi ile ilgili Güncel formüller son yolladığım dosyanın Eksik günlü hesaplama sayfasındaki tabloda var. Size yardımcı olabilir diye düşündüm

Kontrol eder misiniz?

Ekli dosyalar

• PERSONEL BÜTÇESİ_DP.xlsm
    1.3 MB · Gösterim: 4
Sayın yken

Sizin söylediğiniz doğru Ancak; Tablonun tamamına (Sütunları açıp) bakarak başka hesaplamalarında ilave edildiğini görebilirsiniz.

Sizin yazdığınız Maliyet Toplamının Oto kontrolü de

Maliyet =Net hakediş+sgk primlerinin tamamı+Gelir Vergisi+Damga vergisi toplamlarından oluşur, ve SGK Matrahı*5% Teşvik veya kişiye uygulanan Başka teşvik indirimi varsa o oran ile çarpımı sonucu elde edilen tutar Aylık Brüt Maliyetten düşülerek Net Maliyet bulunur

Son excel doğru hesaplıyor, bu yeterli.
Sizin bu dosyadaki talebiniz bitince müsadenizle en gncel dosyada daha önce istemiş olduğum işsizlikleri ve %5'i buna eklemesini rica edeceğim, araya tekrar girmiş olmayım, yeni bir günceleme gelmeyecekse :)

Sayın userx Merhaba

İstenilen tutarlar Tamam

Ancak; Aylık Bordro Hesaplamasında Bordro başlıkları tutarlarında SSK üst limit Matrahı üzerinde tutar olmaması lazım şöyle ki bizim meslekte işi bilen bir kişi bu dosyayı kullandığında Hesaplama yapılan kadrolarda SSK Matrahı SSK Matrahı üst limitinin üstünde görülürse hata olarak nitelendirilir. Bordro Uygulamasında böyle bir tutarın olması kişilerin manuel kontrolü sonrası bu bordro hesaplaması yanlış derler.

O bakımdan siz zaten hesaplamalarda SSK Matrahı Üst limit aşımında 75.060 üzerinden hesaplama yaptırıyorsunuz o bakımdan SSK Matrah aşımı olan Kadrolarda 75.060 olarak getirmeniz hesaplama yazılımınızda mümkün müdür. Genel Toplam Bölümünde de SSK Matrahı*5% teşvik düşüldükten sonra net maliyet görülebilir

1684505583200.png

Aynen, SGK Matrahı kısmını doğru bilirtmek lazım. Şu an için
75060 üzeri olamaz.

Sayın userx tekrar Merhaba

=EĞER(AD4>0;EĞER(YADA(I4="N";I4="E");EĞER(AD4<PRM!$C$3/30*J4;PRM!$C$3/30*J4;EĞER(AD4>PRM!$D$3/30*J4;PRM!$D$3/30*J4;AD4))

Formülde AD4 Brüt ücreti, I4 SGK grubu, N normal çalışan, E emekli çalışan, PRM den alınan hücreler zaten belli J4 Gün olarak formül oluşturulmuştur.

yazdığım formül Aylık SSK Matrahı hesaplamasında uygulanır ise eksik günler ile ilgili sorunda çözülmüş oluyor diye düşünüyorum Ocak 15 gün Şubat 15 gün Mart 15 gün sonraki aylar Kasım ayına kadar 30 gün kasım 15 Aralık 15 gün olduğunda Genel Toplam Net Maliyet tutarı 849.476,78 olmalı Tabloda ise 852.802 çıkıyor bunun sebebi de SSK Matrahından kaynaklanıyor Sizin de özel mesajda belirttiğiniz gibi Kasım 30 olsa idi SSK Matrahı 75.060 olurdu 15 gün olduğu için Kasım ve Aralık Ayında SSK Matrahları 37.530 olursa sorun çözülüyor diyebilirim.

Ayrıca; Huzur Hakkı hesaplamasında sadece Gelir vergisi ve Damga vergisi kesilecek ve Normal ve emekli çalışanlarda olduğu gibi Vergi muafiyeti de olacak

Tekrar kontrol eder misiniz?

Ekli dosyalar

629.9 KB · Gösterim: 5
Sayın userx Merhaba

İŞK çalışan da Net Ücret (P) Brüt Kazanç (R) tutarı 2.720 olmalı
EĞER(VE($H4>=PRM!$C$11;$G4="İŞK");($H4/30*N4)-PRM!$H$11*VERİ!$D$7/30*N4 formülüne göre uyarlama yapabiliriz

Birde SSK Matrahlarını daha önceki mesajlarımızda ifade ettiğim gibi SSK Matrahı Üst limitini aşanları 75.060 olarak belirlememiz halinde başka bir işlemimiz kalmıyor

Ekli dosyalar

• PERSONEL BÜTÇESİ_DP (9).xlsm
    1.4 MB · Gösterim: 2
Sayın userx iyi geceler

İŞK çalışanında Şubat, Ağustos ve Aralık aylarında farklı tutarlar veriyor.

Ekli dosyalar

1.3 MB · Gösterim: 2
Verdiğiniz formüle göre öyle çıkıyor. VERİ sayfasında İŞKUR ÇALIŞMA GÜNÜ Şubat 24 , AĞUSTOS ve ARALIK 27 diğer aylar 26 gün.

Sayın userx Günaydın

Haklısınız Ben ayların hepsinde 26 gün üzerinden hesaplama yaptım. Kusura bakmayın

Bugün Pazar ama son hamle olacak galiba

Birinci satırdaki SSK Normal çalışan hesaplamasında Aylar itibariyle SSK Prim ve işsizlik İşveren tutarları doğru sadece Genel Toplam bölümündeki 12 aylık SSK Prim ve İşsizlik İşveren tutarı Genel Toplamı 182.469 değil, 200.271 olmalı,

İkinci satırdaki SSK Emekli hesaplamasında Aylar itibariyle SSK Matrahları doğru sadece Genel Toplam bölümünde SSK Matrahı Genel Toplamı 881.374 değil, 862.179 olmalı

Başardık bu işi bence Tabi son bir Genel Kontrol yapacağım İnşallah bir şey çıkmaz

İyi hafta sonu diliyorum

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri