Çözüldü Personel Bordro & Bütçe

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
İyi Akşamlar Arkadaşlar

Dosyada örneğini de verdiğim konuda

iki formülün tek formül olarak oluşması ile hesaplama yapmak istiyorum.

Yardımlarınızı rica ederim.

Ekli dosyalar

• Formül birleştirme ile Veri Aktarma.xlsx
    13.6 KB · Gösterim: 70

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
593
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Sayın Doruk Paşa
Gelir Vergisi Muafiyeti işleminin uygulanacağı içinde özel bilgiler olmadan orjinal dosyanın bir kopyasını sitemize yüklerseniz ve açıklamalarınızı boş bir alana ya da sayfaya orjinal dosyanızı değiştirmeden yaparsanız daha iyi olacağını düşünüyorum.

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın userx Merhaba

Hafta sonu dosya üzerinde çeşitli versiyonları denedim ancak işin içinden çıkamadım.

Vergi hesaplama formülü ile kafayı yedim.

Forumlarda 1 kişi ile ilgili 12 aylık bordro hesaplamaları var ancak benim yapmak istediğim sıralı isim ile yan yana ay aylar ile bordro yapmak
burada da önüme vergi istisna hesaplaması çıkıyor.

Vergi muafiyeti uygulaması olmadan önceki aylardan devirli vergi hesaplaması yapan bir dosyam var sorunsuz çalışıyor. Ancak vergi muafiyeti uygulaması devreye girdiği için formülde çeşitli versiyonlarda (TOPLA.ÇARPIM, Mak formüllerinde) değişiklik yaparak sonuç almaya çalıştım ama doğru sonuç alamadım.

Bu nedenle size dosya da açıklamaya çalıştığım gibi formülde nasıl bir düzenleme veya başka bir formül uygularsak doğru sonuç alırız maksadı ile sizden yardım rica ediyorum. Sizlerle bu işin içinden daha önce forumlardan aldığım çeşitli konuların çözümünde olduğu gibi çıkacağıma inanıyorum.

Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• PERSONEL BORDRO-BÜTÇE.xlsm
    120.8 KB · Gösterim: 28

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
593
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Şimdi GEL.VER TUTARI altındaki "HD6" ve alttaki sarı olan (eksi) değerler ile daha önceki GEL.VER TUTARI alanlarının hesaplanması mantığını madde madde yazarmısınız?
Yani Gelir Vergisi Matrahı nerden geliyor, neler hariç tutuluyor bunları açıklarsanız buna göre farklı çözüm arayabiliriz?

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Tekrar Merhaba

Öncelikle SSK Matrahı bulunur oda EĞER=net ücret asgari ücretten büyükse SGK Tavanı/30 Tavan(75.060); yoksa Brüt Ücret tutarı neyse o olur

Sonrasında; Brüt ücret tutarını bulacağız. yani net ücret +sgk işçi primi(SSK Matrahının* 20,5%) +sgk işçi işsizlik primi(SSK Matrahı *1%) [tabloda ikisi bir olarak hesaplama yapılmıştır] + gelir vergisi tutarı+Davmga vergisi tutarı= Brüt tutarı verir. Formül Olarak; Ücret+sgk işçi primleri+gelir ver.+DAMGA ver.=Brüt Ücret

Daha Sonrasında Brüt ücretten SGK İşçi ve İşsizlik Prim tutarını düşerek G.Vergisi Matrahını buluruz. Daha da Sonrası sizde

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
593
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuya dönüş yapmayacak mısınız?

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
593
Excel Versiyonu
Office 2019 TR

Ekli dosyalar

• userx_BORDRO_BÜTÇE.xlsm
    101.8 KB · Gösterim: 18

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın userx Merhaba

Siz anladığım kadarıyla tabloyu tam bir paket programı gibi düşünerek dizayn etmişsiniz. Ve bunun için baya bir emek verilmiş oluyor.

Bunun böyle olması ve doğru sonuçlar elde etmemiz halinde çok mükemmel bir çalışma elde edilmiş olur.

İyi haber 1 kişiye göre 12 aylık hesaplama belirlenen net ücret ile sonuç doğru. ÇLŞ. PLANI sayfasından ücret değişikliği olduğunda bir değişim olmuyor. 1.ci adımda bunu çözelim ve diğer adımlara sırayla geçelim diyorum.

Ben ücreti değiştirdim ancak Brüt ücrette değişiklik olmadığından doğru sonuç alamadım.

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın userx Merhaba

Dosyayı inceledim. Ancak elde ettiğimiz veriler hatalı şöyle 5. kişi (Ünvan) 9, 10, 11 aylarda aynı gelir vergisi tutarı veriyor halbuki bu aylarda gelir vergisi tutarları sıfır olması gerekiyor.

Ayrıca bu dosyada yaklaşık 150 kişi ve üzerinde bir kadro olacağından her seferinde kadroları hesaplama yaptırmak oldukça zaman alacağından bu seçenek pek işlevsel görülmüyor.

Ben size ilk yolladığım dosyayı tekrar ekledim ve dosya içinde bana göre çözüm 2 çözüm alternatifi yazdım bunlar üzerinde bir çalışma yaparsak bu işe bir nokta koyabiliriz diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• PERSONEL BORDRO-BÜTÇE.xlsm
    120.6 KB · Gösterim: 8

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
593
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Tekrar hesaplatır mısınız? Hesaplarken bir sıkıntı olmuş olabilir. Denemelerinde öyle bir şey olmamıştı.

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Hesaplattım sonuç aynı
11 numaralı mesajımda belirttiğim gibi bu yöntem pek işlevsel görülmüyor 11 no'lu mesajımda belirttiğim ve dosyada ki açıklamama göre bir çalışma yapabilirmiyiz.

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
593
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Kontrol eder misin?

Ekli dosyalar

• userxBORDRO_BÜTÇE.xlsm
    992.1 KB · Gösterim: 11

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın userx Merhaba

SGK İşçi Primleri ve İşveren Primleri hatalı öncelikle onları düzeltmemiz lazım

Hesaplama sayfasında İşçi sgk primi ve işsizlik primi doğru hesaplama yapmış ancak yıllık bütçe tablosuna aktarmada sorun var

yine sgk işveren primi ve işsizlik primi hesaplama sayfasında hatalı dolayısıyla yıllık bütçe sayfasına da hatalı geçmiş oluyor. İşveren prim ve işsizliği işçi hesaplamasında olduğu gibi tek sütunda gösterebiliriz. (Sgk Matrahı* 22,5%)
Siz %5 teşvik için ayrı gösterdiniz diye düşünüyorum. SGK Matrahını %5 ile çarparak toplam brüt maliyetten düşebiliriz.

Bide yıllık bütçe sayfasında excel formatı değişmiş makro dan mı oluyor yoksa sizmi müdahale ettiniz. (excel sütun başlıkları yok. A B C)

Vergi tutarlarında şimdilik bir sorun görülmüyor.

Elinize sağlık

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Konu Başlığını değiştirebilirmisiniz. Çünkü konu başlığı ile yaptığımız çalışma uyuşmuyor.

Değiştirebilirseniz, Personel Bordro & Bütçe olarak adlandırabiliriz

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
593
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Mesaj#16 daki dosya güncellendi. Tekrar indirip kontrol eder misiniz?

Doruk Paşa

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın userx

Şimdilik İşler yolunda gidiyor. İnşallah bir yerlerde kilitlenmez.
Dosyada düzeltilmesi gereken hatalar ile ilave yapılacak hesaplamalar ilgili açıklama yapmaya çalıştım.

Ekli dosyalar

• userxBORDRO_BÜTÇE (6).xlsm
    282.6 KB · Gösterim: 43
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar