• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru 2022 - Bordro Hesaplaması (Netten Brüte Talebi)

yken

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
31
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,
KarıncaZ isimli arkadaşın çalışmasını inceledim hoşuma gitti, emek sarfetmiş. Eline sağlık olsun. Brütten çalışanlar için faydalı ama bizim gibi netten çalışanlar için de kullanım imkanı olsa daha faydalı olur düşünüyorum.
Acaba bu dosya NETTEN BRÜTE şeklinde revize edilebilir mi?
Arkadaşın burada paylaştığı dosyasını ekliyorum. KarınzaZ isimli arkadaşın çalışmasıdır.

Ekli dosyalar

• 2022_Bordro_ZLF.xlsm
    414.1 KB · Gösterim: 51
Merhaba Sayın userx

Son gönderdiğim Dosya sadece dizayn olarak. Yoksa birçok hesaplama kriter vs yok zaten. Yapmayı planladığım. Kişi kişi bu ekranda hesaplatıp, Onayla deyince Aylık Bordro hesabı olarak başka bir sayfaya aktarmak. Böylelikle hem geçmişte hangi ek kazançlar nasıl girilmiş gibi bilgilere de erişim olanağı sağlamayı planlıyorum.

Herkes için uygun olsun , isteyen istediği kadar Ek Kazanç, sosyal yardım vs girebilsin hepsini de doğru hesaplayabilsin diye böyle bir dizayn bana uygun geldi. Fikirlerinizi almak için gönderdim. Ek kazançları yan yana yazınca çok uzun oluyor, Alt alta yazınca da herkes için aynı verileri yazmak zor oluyor, nasıl bir yerleşim yapılmalı ki kolay olsun ?

Bu arada mesajınızdaki dizaynı sevdim, Personellere tek tek girip, hesapla dediğimizde Diğer Gelir Brüt kısmına toplu gösterile bilir. Hesaplama arka planda yapılır Gösterim önde.

Sayın userx Merhaba

60 no'lu mesajınızdaki görüntüyü dosya olarak görme şansımız varmı

Merhaba Sayın userx

Son gönderdiğim Dosya sadece dizayn olarak. Yoksa birçok hesaplama kriter vs yok zaten. Yapmayı planladığım. Kişi kişi bu ekranda hesaplatıp, Onayla deyince Aylık Bordro hesabı olarak başka bir sayfaya aktarmak. Böylelikle hem geçmişte hangi ek kazançlar nasıl girilmiş gibi bilgilere de erişim olanağı sağlamayı planlıyorum.

Herkes için uygun olsun , isteyen istediği kadar Ek Kazanç, sosyal yardım vs girebilsin hepsini de doğru hesaplayabilsin diye böyle bir dizayn bana uygun geldi. Fikirlerinizi almak için gönderdim. Ek kazançları yan yana yazınca çok uzun oluyor, Alt alta yazınca da herkes için aynı verileri yazmak zor oluyor, nasıl bir yerleşim yapılmalı ki kolay olsun ?

Bu arada mesajınızdaki dizaynı sevdim, Personellere tek tek girip, hesapla dediğimizde Diğer Gelir Brüt kısmına toplu gösterile bilir. Hesaplama arka planda yapılır Gösterim önde.
Sayın KarıncaZ,
Bu paylaştığınız çalışma gibi bir çalışma da başlangıç ve temel hesaplama için faydalı olacaktır. Yani Emekli/Normal ayrımı ile, net/brüt ücrete göre, ek ödeme fazla mesai eklenince maliyet ne olur gibi bir hesaplama ihtiyacı da oluyor. Hesaplaması da doğru olunca bunu geliştirmek daha kolaylaşır diye düşünüyorum.

Merhaba Arkadaşlar
Çalışmaya biraz çekidüzen verdim diyebilirim. İlk taslağı paylaşıyorum. Fikirleri ve görüşlerini bekliyorum.
Özellikle Bordroda görünmesini istediğiniz Başlıkları da yazarsanız sevinirim. Aklıma gelen başlıkları Olası_Baslıklar Sayfasına yazdım.

Kullanımı şöyle tasarladım;
VR Sayfası : Bordro parametrelerinin tanımlanacağı yer

EK_KAZANC Sayfası : Personele sağlanacak ek kazançların ve hangi vergilere tabi olduğunun tanımlanacağı yer.

PRSNL Sayfası : Personel tanıtım kartı gibi düşünülebilir. Eklenmesini istediğiniz bilgiler varsa yazın.

DetaylıBordroPuantaj Sayfası : Personel için Bordro hesaplama bilgilerinin yazıldığı yer. Personel seçilebilir. PRSNL Sayfasına eklendikçe burada listelenir. Seçilen Personel göre de Sol Üst kısımdaki ücret bilgileri gelir.

Personelin Kazançları ( Normal Gün, Hafta Tatili vb ) ve Ek Kazançları ( Primler, İkramiyeler vb ) belirlenir ve HSP Düğmesine basılır :D

Ek Kazançlar / Sosyal Yardımlar / Menfaatler EK_KAZANC Sayfasına eklendikçe burada listelenir.24 çeşit ek kazanç seçebilirsiniz.

Formül ve başlık olarak eksiklikleri var.
Gelir vergisi ve SGK matrahını ve İşçi Paylarını hesaplıyor. ( Devreden SGK Matrahları şimdilik hesaplanmadı.)

NOT: Personelin ücreti Asgari Ücretin altında kalırsa da hesaplama yapıyor. Bu durumda işverenin ödeyeceği ek primlerde sağda hesaplanmıştır.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 00_2024_Esnek_Bordro.xlsb
    34 KB · Gösterim: 3
Sayın KarıncaZ ekteki dosyayı incelermisiniz lütfen? Belki geliştirmenizde yardımcı olur.

Ekli dosyalar

• 2024 Yılı Kapsamlı Bordro V1.xlsm
    380.8 KB · Gösterim: 3
Bir de TOPLAM NET ÜCRET kısmını bulamadım

Bir de TOPLAM NET ÜCRET kısmını bulamadım
Sayın yken gönderdiğiniz örnek benim yapmak istediğim gibi bir örnek. Teknoparkı da eklemiş, ilave ederim bende. VBA sı şifreli olduğu için hesaplamasına bakamadım ama formül aynıdır zaten.

Toplam net ücret, Net Tutarların toplamı. HSP düğmesinin altında topladım. Tabi henüz Asgari Ücret GV istisnası ile Asgari ücret DV istisnasını ve diğer bazı hesaplamaları eklemedim. Önce tasarımı bitireyim sonra tamamlayacam. Tüm hesaplamaları VBA da yapmayı düşündüğümden.

Aslında hesaplamalar standart, Class Modülle de yapılabilir ama o konuda pek iyi değilim. Uzaman bir arkadaş olsa daha hızlı ve kapsamlı hesaplamalar yapılabilir.

Ekli dosyalar

• 00_2024_Esnek_Bordro.xlsb
    34.1 KB · Gösterim: 4
Fazla Mesai ifadesine %50 veya %150 olduğunu ekleyelirmisiniz ve formülde de (*1,5) eklermisiniz? Biz yaparızda orjinali de böyle olsun diye...

Konuyu okuyanlar

Geri