Soru 2022 - Bordro Hesaplaması (Netten Brüte Talebi)

yken

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,
KarıncaZ isimli arkadaşın çalışmasını inceledim hoşuma gitti, emek sarfetmiş. Eline sağlık olsun. Brütten çalışanlar için faydalı ama bizim gibi netten çalışanlar için de kullanım imkanı olsa daha faydalı olur düşünüyorum.
Acaba bu dosya NETTEN BRÜTE şeklinde revize edilebilir mi?
Arkadaşın burada paylaştığı dosyasını ekliyorum. KarınzaZ isimli arkadaşın çalışmasıdır.

Ekli dosyalar

• 2022_Bordro_ZLF.xlsm
    414.1 KB · Gösterim: 48

yken

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Maaş Hesaplama Programı-U.K -2023-2024- Brütten Nete-Ümit

Ekli dosyalar

• Maaş Hesaplama Programı-U.K -2023-2024- Brütten Nete-Ümit.xlsm
    131.7 KB · Gösterim: 2

yken

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
2024+Yılı+Yıllık+Bordro

Ekli dosyalar

• 2024+Yılı+Yıllık+Bordro.xlsm
    112.3 KB · Gösterim: 4

yken

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Temmuz+2023+Parametre+Değişikliği+2

Ekli dosyalar

• Temmuz+2023+Parametre+Değişikliği+2.xlsm
    354 KB · Gösterim: 3

yken

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
EsBord-v.23.01.2024
Bu da neredeyse Bordro programı olmuş, ama 4 mb buraya yüklenemiyor :)
Daha çok dosya var ama bunlar yeter sanırım

yken

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Aylara Göre Bordro 2023.
Bu da güzel bir çalışma bunu benzer bir çalışma yapılabilirse güzel olur
Sayın KarıncaZ zamanında bu dosya için çok uğraşmıştım bunda da Brüt heseplamada problem yok. Ama NET seçinde hesaplıyor ama AD hatası çıkıyor bir türlü çözemedik. EĞER bu problemi çözebilirsek ben bu dosya üzerinden çalışmak istiyorum. Bunda herşey var.

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
606
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Tekrar kontrol edebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• userx_Netten_Brüte_Bordro.xlsm
    181.1 KB · Gösterim: 0

KarıncaZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
274
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
EsBord-v.23.01.2024
Bu da neredeyse Bordro programı olmuş, ama 4 mb buraya yüklenemiyor :)
Daha çok dosya var ama bunlar yeter sanırım

Sayın yken

Zip leyip dosya yükleme sitesine toplu yüklerseniz sevinirim.

Belirtmiş olduğunuz dosyaya haftasonu bakıcam. Umarım çözebilirim. Paylaşırım buradan.

İyi çalışmalar.

yken

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan

KarıncaZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
274
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba Arkadaşlar.

Sayın yken Göndermiş olduğunuz tüm bordro örneklerini inceledim. Kullanım amaçlarına göre güzel örnekler.
Kişilerin ihtiyaçlarına düzenlenmiş. Herkesin kullanımı için çalışacak bir bordro programı hazırlamaya karar verdim. Tabi sizlerde katkı sağlarsanız memnun olurum. Şöyle ki, tüm ek kazançları ve sosyal yardımlara hesaplamada yer verince takip zorlaşıyor liste uzuyor da uzuyor. Bunun için bordro programlarında ki gibi kişi kişi veri sayfası hazırlamayı ve burada dan hareketle hesaplamayı sağlamak iyi olacak.

Adsız.png

Öncelikli belirlediğim alanlar bunlar. Bunları istediği gibi kişi Net Brüt olarak belirleyebilecek.

Parametre sayfasında da

Adsız2.png

Hangi ek kazançtan hangi vergilerin hesaplanacağı belirlenecek böylelikle kişi istediği isimde istediği kadar Ek Kazanç tanımlayabilecek.

Tabi GV dilimleri, Tavan Taban ücretler vs. bilgileri de ayrıca girilecek. Her dönem kullanılabilsin diye ilk 6 ay için ve ikinci 6 ay için ayrı ayrı.
Tüm Bordro Hesaplamaları ise VBA kısmında yapılacak.

Eklenmesini istediğiniz bir kısım varsa belirtirseniz üzerinde çalışırız.

KarıncaZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
274
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Sayın userx
Güncellediğiniz dosyayı inceledim.
İlk tespitim şu oldu. Aylar itibariyle Kanun numaralarını değiştirsek bile yine PersonelBilgisi sayfasına göre hesaplıyor. Ön tanımlı olarak oradaki kanunu getirmesi iyi ancak hesaplama değişebilir. Örneğin Ocak ayında 5510 dan yararlanabilirken, EĞER SGK ödemelerini zamanında yapmaz ve Şubat Bordrosu yapılırken halen borcu varsa Şubat ayı hesaplamasında kanun 0000 seçilir ve % 5 lik teşvik hesaplanmaz. Aynı şekilde Borcu varsa 5746 ve 6111 den yararlanılamaz. Mart bordrosunu yaparken borçlar ödendi ise yani SGK Borcu yoksa %50 ( 5510 ( teşvikten yararlanır. Aynı şekilde 5746 ve 6111 den de tabi varsa bu teşvikler.

Hafta tatili mesaisinde yani Tatil Mesaisinde yasa şöyle söyler; çalışmaya istinaden 1 Günlük yevmiyesi ödenir. Yani ek olarak bir yevmiye daha fazla alması gerekir. Tabi bu Toplu sözleşmeyle işçi lehine değişebilir yada işverenin gönlüne kalmış. Yasaya Göre :

Adsız3.png

Yani fazladan 1 yevmiye alır. Sizin hesabınıza göre Tatilde çalışınca + 2 yevmiye alıyor. Hesaplamaya yanlış demiyorum ama yasaya göre yukarıdaki belirttiğim gibi.

Önceki mesajımda belirttiğim çalışma için sizin de önerilerinizi beklerim. Özellikle Ek Kazançların Brüt Net hesaplaması için Class modül oluşturabilirsek güzel olur. Class larda henüz mantığını tam olarak kafamda oturtamadım, sadece sürekli yapılan aynı hesaplamaları kolaylaştırmak için oluşturulduğunu biliyorum o kadar.

Teşekkürler.

İyi çalışmalar.

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
606
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Mesaj#46 daki dosyada kişiler için her ay farklı kanuna göre hesaplama seçeneği ile Resmi Tatil çalışması 1 yevmiye olarak olarak güncellendi.

yken

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Arkadaşlar.

Sayın yken Göndermiş olduğunuz tüm bordro örneklerini inceledim. Kullanım amaçlarına göre güzel örnekler.
Kişilerin ihtiyaçlarına düzenlenmiş. Herkesin kullanımı için çalışacak bir bordro programı hazırlamaya karar verdim. Tabi sizlerde katkı sağlarsanız memnun olurum. Şöyle ki, tüm ek kazançları ve sosyal yardımlara hesaplamada yer verince takip zorlaşıyor liste uzuyor da uzuyor. Bunun için bordro programlarında ki gibi kişi kişi veri sayfası hazırlamayı ve burada dan hareketle hesaplamayı sağlamak iyi olacak.

Ekli dosyayı görüntüle 25361

Öncelikli belirlediğim alanlar bunlar. Bunları istediği gibi kişi Net Brüt olarak belirleyebilecek.

Parametre sayfasında da

Ekli dosyayı görüntüle 25362

Hangi ek kazançtan hangi vergilerin hesaplanacağı belirlenecek böylelikle kişi istediği isimde istediği kadar Ek Kazanç tanımlayabilecek.

Tabi GV dilimleri, Tavan Taban ücretler vs. bilgileri de ayrıca girilecek. Her dönem kullanılabilsin diye ilk 6 ay için ve ikinci 6 ay için ayrı ayrı.
Tüm Bordro Hesaplamaları ise VBA kısmında yapılacak.

Eklenmesini istediğiniz bir kısım varsa belirtirseniz üzerinde çalışırız.
Dosyalara versiyon nosu vererek önce en temel kalemleri kullanarak doğru hesaplama yaptırdıktan sonra aşama aşama diğer kalemleri ekleme şekilnde ilerleyebilir misiniz?

KarıncaZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
274
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Aylık Net Ücret : 34500
Günlük Net Ücret: 1150
Saatlik Net Ücret: 153,33
9 Saat FM %150'den = 9*153,33*1,5= 2070 ₺ olması gerekiyor.

Ekli dosyayı görüntüle 25382

Hesaplamaya katkı için şu aklamayı yapayım.
( BÜ ) BrütÜcret 26.783,60
( GÜ ) Günlük Ücret = 892,79 ( BÜ / 30 )
( SÜ ) Saatlik Ücret = 119,04 ( GÜ / 7,5 )
( FMÜ ) Fazla Mesai Saatlik Ücret = 178,56 ( SÜ x 1,5 )
9 Saatlik Fazla Mesai = 9 x 178,56 = 1.607,04 ( FMÜ x 9 )
( Hesaplamaları Excelde Küsuratlar ile yapınca 1.607,02 çıkar )

Bordroda Tutarlar Brütten gösterilmesi gerekiyor. Bordro mantığına göre Kişinin Ücreti ve Bu ücretlerden hesaplanan Kesintiler ve Ödenmesi gereken net ücretin gösterilmesi gerekiyor. Bu nedenle Her ne kadar hesaplamaları Netten Brüte yapsanız da Bordro Kalemlerindeki rakamların Brüt olması gerekir. Brüt Tutar - Kesinti = Net Tutar mantığı unutulmamalı.

KarıncaZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
274
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Dosyalara versiyon nosu vererek önce en temel kalemleri kullanarak doğru hesaplama yaptırdıktan sonra aşama aşama diğer kalemleri ekleme şekilnde ilerleyebilir misiniz?

Tabiki. Bu hesaplamalarda olması gereken yada sizin olmasını istediğiniz başlıkları, Bordro kalemlerini yazarsanız yada başlıkları yazarak örnek bir bordro yüklerseniz onun üzerinden de ilerleye biliriz. İşin Matematiği sabit zaten.

Dilerseniz başlık başlık nasıl ve nelerden hesaplanır anlatabilirim.

KarıncaZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
274
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Bordro Hesaplamanın Temel Mantığı

Adsız.png

Bordo hesaplamanın temel mantığı bu tabloda özetlemeye çalıştım. Bunlar dışındaki tüm değerler belirli bir kurala göre hesaplanıyor.
Ne tür bir ek kazanç elde ederse etsin üstteki ücretlerden birine dahil olur.
Örneğin ;
Fazla mesai hak etti diyelim: B ye C ye D ye E ye ilave olur.
Kasiyer dir Kasa Tazminatı hak etmiş olsun: B ye D ye ve E ye ilave olur, C ye eklenmez.
Yolluk hak etmiş olsun: B ye Belirli bir tutarı aşıyorsa D ye ve E ye ilave olur. C ye eklenmez. Sınırı aşmıyorsa D ye de eklenmez

Dolayısıyla belirmiş olduğum 5 tür ücretin her biri birbirinden farklı tutarlara erişmiş olur. İlgili vergiler de bu tutarlar üzerinden hesaplanır.
Örneğin, bilinenin aksine Gelir Vergisi matrahı SGK matrahından SGK işçi ve İşsizlik içi payı düşüldükten sonra kalan kısım değildir. Gelir Vergisine Tabi Toplam Kazançtan SGK işçi payı ve İşsizlik işçi payı düştükten sonra kalan kısımdır. Bu tutar üzerinden Bu tutar eklendiğinde Kümülatif Vergi matrahı tutarına göre ilgili dilim vergi oranına göre GV Hesaplanır.

Bu nedenle Bordro hesaplaması kolaydır. Sadece siz Bordroda hangi detay verileri görmek istiyorsanız onların dizayn edilmesi bence daha önemli.
Bu sebeple önce dizayn sonra hesap daha doğru geliyor bana.

yken

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
29
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Hesaplamaya katkı için şu aklamayı yapayım.
( BÜ ) BrütÜcret 26.783,60
( GÜ ) Günlük Ücret = 892,79 ( BÜ / 30 )
( SÜ ) Saatlik Ücret = 119,04 ( GÜ / 7,5 )
( FMÜ ) Fazla Mesai Saatlik Ücret = 178,56 ( SÜ x 1,5 )
9 Saatlik Fazla Mesai = 9 x 178,56 = 1.607,04 ( FMÜ x 9 )
( Hesaplamaları Excelde Küsuratlar ile yapınca 1.607,02 çıkar )

Bordroda Tutarlar Brütten gösterilmesi gerekiyor. Bordro mantığına göre Kişinin Ücreti ve Bu ücretlerden hesaplanan Kesintiler ve Ödenmesi gereken net ücretin gösterilmesi gerekiyor. Bu nedenle Her ne kadar hesaplamaları Netten Brüte yapsanız da Bordro Kalemlerindeki rakamların Brüt olması gerekir. Brüt Tutar - Kesinti = Net Tutar mantığı unutulmamalı.
Bu hesaplamanın doğru olduğunu sanmıyorum, ücret net ise FM de net olmalıdır.
2070 ₺ Net FM nin brütü netten brüte giderek hesaplanmaktadır.
Aylık ücret net olduğu durumda, FM yi brüt ücret üzerinden hesaplarsanız hatalı olur.
Ücret net ise FM de net olarak hesaplanır sonra da netten brüte gidilerek Brüt FM bulunur.

KarıncaZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
274
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Merhaba arkadaşlar.

Ekte yeni dizaynına başladığım bordro hesaplama programının ilk taslağını paylaşıyorum. Şimdilik benim istediğim şekilde çalışıyor.
Aylık ücreti Net Brüt Tanımlayabiliyorsunuz.
Ek kazançları da Net Brüt olarak tanımlaya biliyorsunuz.
Her bir kazancın SGK GV DV hesaplamalarını ayrı ayrı görebiliyorsunuz.

Şimdilik dizayn yaptığım için bordrodaki diğer veriler yok. Devreden SGK Matrahı, SGK tavanı, Asgari Ücret GV ve DV istisnaları vs. Bu kısım zaten kolay, formüle edilecek.

Kullanımı:
B1 Hücresinde Aylık Maaşı yazın. C1 Hücresinde Net mi Brüt mü olduğu seçin.
Normal Gün, Hafta Tatili, Genel Tatil, Ücretli İzin kısmında gün sayılarını yazın.

Fazla Mesai ve Tatil Mesaisi verilerini C Sütunundaki veri türüne göre girin ama sayı olarak.

Prim, İkramiye, Kent Kart, İhbar Tazminatı ve Kıdem Tazminatı tutarlarını yazıp Net mi Brüt mü olduklarını belirleyin.

HESAPLA Düğmesine basın.

VBA Makroları ayarlanarak istenilen kadar ek kazan. türü girilebilir. Tabi formüllerinin de ayarlanması gerekiyor.
Mevcut Formülleri aşağıya doğru kaydırıp hesaplanmayacak verinin bulunduğu formülün silinmesi yeterli olacaktır.
Örnek olarak silinen formüller Yeşil Zeminle belirtilmiştir.

Görüşlerinizi bekliyorum.

Ayrıca Sayın yken belirttiğim gibi sadece ekleme olarak o hesaplamayı yaptım. Sayın userx in düzeltmeleri yaparken dikkatini çeksin diye. Yoksa sizin hesaplamanız yanlış diye değil. Elbette net mesai alacağı anlaşması neyse o olacak.

Bordrodaki veriler, ücret ister Net belirlensin ister Brüt belirlensin BRÜT olarak gösterilmesi gerekiyor. Örneğin Net mesai alacağı 500 lira ise yasal bordroda bunu 500 olarak değil de 700 lira ( Varsayım olarak Brütünü attım.) olarak gösterirsiniz. Ayrıca istenirse Neti ni de belirtirsiniz. Genel Kabul Görmüş kural böyle.
5510 sayılı kanunun 3. maddesinde ise "Ücret; sigortalı sayılanlara saatlik, günlük, haftalık, aylık veya yıllık olarak para ile ödenen ve süreklilik niteliği taşıyan brüt tutarı,’’ şeklinde tanımlanmıştır. Genel ve kısa tabiriyle bordro, "işveren tarafından her ay işçiye ödenmesi gereken ücretin ve ücret üzerinden yapılan yasal ve özel kesintilerin gösterildiği kıymetli bir evraktır."

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 2024_Esnek_Bordro.xlsb
    20.1 KB · Gösterim: 3

userx

Moderatör
Yönetici
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
606
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Sayın KarıncaZ
Dosyanızı inceledim. Dikkatimi çeken brüt tutarınız Asgari Ücret Vergi İstisnası olmadan hesaplanıyor.
(İndirimsiz) Normal Çalışan Net : 30.000 TL için hesaplama ektedir.
maas.png

Konuyu okuyanlar