• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü X işaretini puantaj üzerinde dağıtma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

talip21

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
170
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Hayırlı akşamlar arkadaşlar.
Puantaj sayfamda bulunan buton ile G10:AK20 aralığına boş olan hücrelere örneğin 100 adet X personele eşit veya eşit olmasa da olur otomatik dağıtılması mümkün mü acaba.

Ekli dosyalar

• Puantaj-Örneği.xlsm
    20.9 KB · Gösterim: 12
Merhaba.
Deneyiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Refaz hocam kodu uyguladım. İlk sıradan başlayıp sıra ile 100 adet çarpı olmuş. Benim isteğim tüm personele 100 çarpının dağıtılması. Ayrıca 100 çarpı sabit değil her ay değişiklik kaydedecek.

Evet abey tamda ben olayı anlamıştım yazacaktım.Kod bitince eklerim.

Alttaki kodu deneyin.Son satır olarak A sütununun son satırına göre yapıyor B sütunu olarakta ayarlayabilirsiniz.
Örnek dosyanızda süm satırlara resimdeki gibi X ekledi.

1630611496531.png

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Kodun çalışması şöyle;
10.satırdan son saıra kadar döngü kurdurdum.
10.satırda boş varsa X yazıp 11.satıra geçiyor böylece son satıra kadar önce her satır için X yazıyor sonra X sayısı 100 den küçükse tekrar 10.satırdan başlıyor.

Eğer açık maviye boyadığınız teler arasında en az bir adet X olsun dersenizde belki olabilir biraz kafa yorup.

Kodun çalışması şöyle;
10.satırdan son saıra kadar döngü kurdurdum.
10.satırda boş varsa X yazıp 11.satıra geçiyor böylece son satıra kadar önce her satır için X yazıyor sonra X sayısı 100 den küçükse tekrar 10.satırdan başlıyor.
Refaz hocam X lerin sırayla değil de karışık olarak dağıtılması mümkün değil mi acaba. Örenğin 1. Kişide 8 2. Kişide 10 5. Kişide 6 şeklinde.

Mümkünde yapabilirmiyim bilemiyorum mantık kurmam lazım abey.
Ben yada başka arkadaş yaparsa paylaşırız çözümü inşAllah.

Mümkünde yapabilirmiyim bilemiyorum mantık kurmam lazım abey.
Ben yada başka arkadaş yaparsa paylaşırız çözümü inşAllah.
Hocam bu akşam akşam sizleri rahatsız ettim. Hakkınızı helal edin. Siz yada başka bir arkadaş çözümlerse çok memnun olurum.
-- Hocam yalnız şöyle bir durumda var daha öncede belirtmiştim bu çarpılar 100 olarak sabit değil. Devamlı değişken oluyor. Puantaj sayfasının herhangi bir hücresinde bu rakamı yazarak örneğin A2 hücresine 150 yazıp buradan görüp dağıtılırsa daha iyi olur diye düşünüyorum.
Hayırlı akşamlar ve çalışmalar diliyorum.

Ne demek tabiiki helal olsun.
Alttaki kodları deneyebilirsiniz.

Kod random olarak dağıtıyor ve gifteki gibi A1 e ne yazarsanız o kadar x ekliyor.
Ama önceki dediğim gibi baştan sona kadar X ekleyip rondomize olarak dağıtıyor diğer türlüsüne kapasitem yetmiyor.
Belki zaman bulup sakin kafa ile yaparsam tekrar random ile dediğiniz şekilde olabilir söz vermeyeyim yinede.

1630615868328.gif

C#:

Ekli dosyalar

• Puantaj-Örneği1.xlsm
    26.3 KB · Gösterim: 21
Son düzenleme:
Alternatif olarak Aynı mantık kullanılarak boş hücre adresleri dictionarye atanıp, dictionarynin sıra nosu random alınabilir, X eklendikce, X eklenen dictionaryden silinebilir

Alternatif olarak Aynı mantık kullanılarak boş hücre adresleri dictionarye atanıp, dictionarynin sıra nosu random alınabilir, X eklendikce, X eklenen dictionaryden silinebilir
Evet abey bende onu düşündüm ama zaten boş hücreye x yazılınca otomatik olarak bir daha o boş sütun no silinmiş oluyor.

Aslında specialcells yada collection ile dediğiniz gibi boş hücreler bulunup sadece orda döndüde yapılabilirdi ama öğrenci sayısı fazla olmayacağını tahmin ettiğim için böyle yaptım.

aşağıdaki kodu dener misiniz?
Not1: A2 boş ise işlemden çıkar
Not2: eğer A2'deki sayı boş hücreden fazla ise ne olacak?
Kod:

girilen sayı boş hücre sayısından fazlaysa boş hücreler bitince döngüden çıkar
kod aktif sayfada işlem yapar
Kod:

girilen sayı boş hücre sayısından fazlaysa boş hücreler bitince döngüden çıkar
kod aktif sayfada işlem yapar
Kod:
Sayın hocam hayırlı günler kodu denedim. Çok güzel çalışıyor. Ancak yeni aktarma yaparken kayıtlı X ler silinip yeni X ler aktarılması gerekiyor. Kayıtlı X ler silinmiyor.

Ne demek tabiiki helal olsun.
Alttaki kodları deneyebilirsiniz.

Kod random olarak dağıtıyor ve gifteki gibi A1 e ne yazarsanız o kadar x ekliyor.
Ama önceki dediğim gibi baştan sona kadar X ekleyip rondomize olarak dağıtıyor diğer türlüsüne kapasitem yetmiyor.
Belki zaman bulup sakin kafa ile yaparsam tekrar random ile dediğiniz şekilde olabilir söz vermeyeyim yinede.

Ekli dosyayı görüntüle 2545

C#:
Hayırlı sabahlar Refaz hocam.
Hocam kodu denedim çalıştı. Halily hocamın 16.cevapta dediği gibi A1 deki sayı boş hücrelerden fazla olduğunda sorun veriyor.

Yani önce G10:AK20 aralığına bakacak x varsa silecek sonra da boşluklara xi dağıtacak öyle mi?

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri