• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Veri Doğrulamada Otomatik Tamamlama

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

pcaglar

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 365 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba veri doğrulama yapıp içinde arama yapmak istedim

bu kodu kullandım fakat
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

A5 satırında zım yazıp aratınca zımba içeren satırların arasındaki diğer satırlarıda alıyor. Sadece zım içerenleri nasıl alabilirim? Formül bu olmamalı biliyorum. Adan Zye sıralama şansım yok. Arama sadece A5'e özgü olmayacak. A6'da da arama yapılacak. Makro kullanılmayacak.
Başka satırda örneğin arama kutusu yapıp orda aratıp A5,A6,A7,... de seçim yaptıracak şekilde yaptım ben ama bu da pratik değil. Örneği burada

A3 e yazdığınızı alttakilerden seçebiliyorsunuz.

Bir arkadaş bunu önerdi fakat sadece A5 deki arama için çalışıyor. Bu da pratik değil.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Başka çözüm önerilerine açığım.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Teklif v1.0.1 (1) (1).xlsx
    91.5 KB · Gösterim: 27
Çözüm
Office 365 kullandığınızdan
sıralamayı 365 ile yaptırıp, makrodan da arındırıp ve de ad tanımlamalarını iptal ederek hazırlanmış makrosuz dosya da alternatif olsun...

Sayfa2 de A2 hücresinde dökülmeli olarak, alfabetik sıralı liste bulunmakta..
Sayfa2 A2 deki formül

Kod:

Açılır liste için formül

Kod:

Dosya ektedir...İncelersiniz...
Veri doğrulamayı tanımladığınız hücreler A1:A5 olsun diyelim A1 de zımba A2 de kalem A3 de tel zımba yazıyorsa siz zım yazdığınızda, tel zımbanın veri doğrulama listesinde görünmesini istemiyor musunuz sadece zım yazınca a1 deki zımba mı gözüksün satır başı kelimeleri mi önemli

Veri doğrulamayı tanımladığınız hücreler A1:A5 olsun diyelim A1 de zımba A2 de kalem A3 de tel zımba yazıyorsa siz zım yazdığınızda, tel zımbanın veri doğrulama listesinde görünmesini istemiyor musunuz sadece zım yazınca a1 deki zımba mı gözüksün satır başı kelimeleri mi önemli
hocam şimdi sayfa 2 de b kolonunda farklı ürünler var ve bunlar A-Z sıralamasında değil.
Ben sayfa1 de A5'e zım yazcam zım içeren ürünler gelecek seçim yapcam. A6' a geçince orda ka yazcam ka içeren ürünler gelecek kalem vs gibi.

hocam şimdi sayfa 2 de b kolonunda farklı ürünler var ve bunlar A-Z sıralamasında değil.
Ben sayfa1 de A5'e zım yazcam zım içeren ürünler gelecek seçim yapcam. A6' a geçince orda ka yazcam ka içeren ürünler gelecek kalem vs gibi.
Makrosuz formülle her satıra veri aramalı veri doğrulama istiyorsunuz. 1 2 satırda değil misal 20 satıra. normalde her satır için yedek alan kullanılıyor aramalı veri doğrulama yapmak için. 20 satır için 20 yedek alana ihtiyaç olur ve tonlarca formül bu da excelinizi çok yorar. Çalışma kitabınız ağır çalışır. bilginiz olsun

Makrosuz formülle her satıra veri aramalı veri doğrulama istiyorsunuz. 1 2 satırda değil misal 20 satıra. normalde her satır için yedek alan kullanılıyor aramalı veri doğrulama yapmak için. 20 satır için 20 yedek alana ihtiyaç olur ve tonlarca formül bu da excelinizi çok yorar. Çalışma kitabınız ağır çalışır. bilginiz olsun
Evet durum bu bende de. Buna çözüm arıyordum tam olarak. Ha 1 yedek alanla yapılması imkansızsa çözümü yok demektir benim için :) teşekkürler

Çözüme yakın bile değil bu hocam.
girdiğimiz harf - kelime ye göre listeden içerenlerin hepsini getiriyor.
Siz nasıl bir şey istiyorsonuz?
belki size göre bunu uayrlamaya çalışabilir.

Merhaba ,
Denemelere ben de katılmak istedim. TEK yardımcı sütun ve yazılan harf/harfler ile BAŞLAYAN verilerin gelmesi sizin için uygunsa dosyayı inceleyin.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• Teklif VD listesi V1.xlsx
    20.4 KB · Gösterim: 21
Selamlar,
Diğer Forum platformunda bu sorunuza,
Sayfa2 deki listenizin SIRALI olması halinde dosyanızdaki formülün çalışacağını belirtmiştim.

Verdiğiniz cevaptan sonra, burada, ekteki dosyayı hazırladım.
Dosyanızda, Sayfa2 deki Veri Listeniz B kolonundan başlıyor.. Ben de A kolonuna, B kolonundaki ürünlerin alfabetik listesini makro ile oluşturdum ve formülünüzü bu A kolonuna göre değiştirdim.....

Sayfa2 den çıkışta Makro otomatik çalışır ve A1 den itibaren A kolonuna B kolonundaki Ürünleri alfabetik sırayla oluşturur...
B kolonundaki Liste Dinamik olup, azalıp artabileceğinden Dinamik Alan olarak alan adıyla Ad tanımlaması yapıldı..
Aynı mantıkla, A1 den itibaren oluşan Alfabetik Liste de Dinamik Alan olarak List adıyla ad tanımlaması yapıldı.
alan ve List ad tanımlamaları makroda kullanıldı.

Sayfa2 deki Kod

Kod:

Sayfa1 deki Açılır Listedeki formülde de List ad tanımlaması kullanıldı ki, sonradan eklenen / çıkarılan ürünler açılır listede görülebilsin.

Ad Tanımlamaları
alan :
Kod:
List :
Kod:

Açılır Listedeki Formül :
Kod:

Sayfa1 deki açılır listelerin bulunduğu hücrelerde,
** ilk ya da ilk birkaç harf / rakam yazdığınızda bu yazılanla başlayanlar açılır listede listelenir.
** yazılan ile başlayan veri yoksa açılır liste açılmayacaktır...
** eğer yazılacak hücreye hiçbir şey yazmayıp BOŞ ise, açılır listede tüm alfabetik sıralı liste listelenir.

Ayrıca, Veri ad tanımlaması yapıldı. 4 kolonluk Dinamik Liste olarak...
Veri :
Kod:
Buradan da Sayfa1 de açılır listeden seçtiklerinizin karşılıkları formüllerle yazılmakta.

Ekli dosyalar

• Teklif v1.0.1.xlsm
    99.4 KB · Gösterim: 27
girdiğimiz harf - kelime ye göre listeden içerenlerin hepsini getiriyor.
Siz nasıl bir şey istiyorsonuz?
belki size göre bunu uayrlamaya çalışabilir.

Bu mesajımda açıklamıştım hocam aslında. Fakat şuan çözüldü gerek kalmadı. Teşekkürler :)
Merhaba ,
Denemelere ben de katılmak istedim. TEK yardımcı sütun ve yazılan harf/harfler ile BAŞLAYAN verilerin gelmesi sizin için uygunsa dosyayı inceleyin.
Kolay gelsin.
sizin dosyayı indirince ben bunu nerede paylaşmışım diye baktım. Ben de yapmıştım bunu, hatta arama satırı olarak bende A3 ü kullanmıştım :D. Youtube da bir videodan görüp :)
Kod:
Başta mantıklı geldi de, 200. satıra bir ürün girerken 3. satıra git orada arat kullanışlı gelmemişti.
Selamlar,
Diğer Forum platformunda bu sorunuza,
Sayfa2 deki listenizin SIRALI olması halinde dosyanızdaki formülün çalışacağını belirtmiştim.

Verdiğiniz cevaptan sonra, burada, ekteki dosyayı hazırladım.
Dosyanızda, Sayfa2 deki Veri Listeniz B kolonundan başlıyor.. Ben de A kolonuna, B kolonundaki ürünlerin alfabetik listesini makro ile oluşturdum ve formülünüzü bu A kolonuna göre değiştirdim.....

Sayfa2 den çıkışta Makro otomatik çalışır ve A1 den itibaren A kolonuna B kolonundaki Ürünleri alfabetik sırayla oluşturur...
B kolonundaki Liste Dinamik olup, azalıp artabileceğinden Dinamik Alan olarak alan adıyla Ad tanımlaması yapıldı..
Aynı mantıkla, A1 den itibaren oluşan Alfabetik Liste de Dinamik Alan olarak List adıyla ad tanımlaması yapıldı.
alan ve List ad tanımlamaları makroda kullanıldı.

Sayfa2 deki Kod

Kod:

Sayfa1 deki Açılır Listedeki formülde de List ad tanımlaması kullanıldı ki, sonradan eklenen / çıkarılan ürünler açılır listede görülebilsin.

Ad Tanımlamaları
alan :
Kod:
List :
Kod:

Açılır Listedeki Formül :
Kod:

Sayfa1 deki açılır listelerin bulunduğu hücrelerde,
** ilk ya da ilk birkaç harf / rakam yazdığınızda bu yazılanla başlayanlar açılır listede listelenir.
** yazılan ile başlayan veri yoksa açılır liste açılmayacaktır...
** eğer yazılacak hücreye hiçbir şey yazmayıp BOŞ ise, açılır listede tüm alfabetik sıralı liste listelenir.

Ayrıca, Veri ad tanımlaması yapıldı. 4 kolonluk Dinamik Liste olarak...
Veri :
Kod:
Buradan da Sayfa1 de açılır listeden seçtiklerinizin karşılıkları formüllerle yazılmakta.
Hocam o forumda "Userformla sayfaya veri ekleme" kullanmış makro yazmış fakat makro kullanmak tercihim değil. Hem güvenilmez geliyor, zararlı kod çalıştırılabildiği için, hem ben hiç makro yazmadım kod düzenlemesi yapmak için öğrenmem gerekli, hem müşteriye yollarken makro uyarısı çıkmasın diye makroyu her defasında silmem gerekli.

Onun dışında başka işlerimde kullanmak için bana güzel bir örnek oldu, hem de ihtiyacı olanlar burada görüp kullanacak sayenizde. Elinize emeğinize sağlık.

Bende aynı işlemi makro kullanmadan a-z sıralama yaptırmaya çalışıyordum. Fakat diğer forumdaki bir arkadaş tam istediğim çözümü yapmış.

Mesajların arasında kayboldum. :) ama sanırım sonuç olarak çözüm sağlanmış. Kolay gelsin.

sıralamayı 365 ile yaptırıp, makrodan da arındırıp ve de ad tanımlamalarını iptal ederek hazırlanmış makrosuz dosya da alternatif olsun...

Sayfa2 A2 deki formül

Kod:

Açılır liste için formül

Kod:

Ekli dosyalar

• Teklif v1.0.1.xlsx
    94 KB · Gösterim: 40
Çözüm

Sayfa2 A2 deki formül

Kod:

Açılır liste için formül

Kod:

bu da güzelmiş hocam. Diğer forumdaki arkadaş

Kod:

bu formülü kullanmış sıralama için. Sayenizde güzel bakış açıları kazandık. Cevaplayanlara teşekkürler. Arayacaklar içinde zengin bir kaynak oldu.

Arama kelime ekleyimde google da arayan bulsun :D

Excel Veri doğrulamada otomatik tamamlama

Excel alfabetik sıralama formülü

Yardımcı sütun kullanacaksanız zaten youtubede felan Excel Veri doğrulamada otomatik tamamlama bunun gibi örnekler var.

Yotubede abone olduğum birisinin dosyasını indirdim.
Comboboxa yapıyordu ben biraz değiştirip hücreye uyarladım.
M1 de deneyin.Yardımcı sütunlar kullanılmış.

Ekli dosyalar

• Google Tarzi Onermeli Arama.xlsb
    39.5 KB · Gösterim: 39
Son düzenleme:
Dosyayı inceleyin.
Aramayı yazıp Veri doğrulamayı secin Tek stok varsa hücrede tamamlamaya geçer.

Ekli dosyalar

• Teklif v1.0.1 (1) (1).xlsx
    92.3 KB · Gösterim: 33
Yotubede abone olduğum birisinin dosyasını indirdim.
Comboboxa yapıyordu ben biraz değiştirip hücreye uyarladım.
M1 de deneyin.Yardımcı sütunlar kullanılmış.
güzel ama tek hücrede arama yapmak değil burada tartıştığımız mesele :) bir altındaki hücrede de arama yapılabilmesi lazım. Üstteki meseajlarda mevcut, bu şekilde olan çözüm.
Dosyayı inceleyin.
Aramayı yazıp Veri doğrulamayı secin Tek stok varsa hücrede tamamlamaya geçer.
denemek için sayfa2 de yeni ürün ekledim fotomak yazıp foto diye ilk sayfada arattım çıkmadı bilginize.

#13. mesajdaki çözüm şuanda en mantıklısı benim için. Kolay gelsin herkese

Çıkmaz .Kodu Stoklar sayfasına ekleyip deneyin.
Yandaki üç kolon formüllerini de aşağı kopyalayın

Rica ederim.Sadece bir örnekti tabii düzenlenebilir.Bende tam denemedim ama biraz denemelerimde tüm sütunda arama yapıyorki yukarda dediğinizi anlamadım.
Dizi formülleri ile belki tek sütunda yapılır ama veri doğrulamada dizi formülü kullanılırmı bilemiyorum.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri