• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü VBA Projem İçin Yardıma İhtiyacım Var

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mathandscience

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
6
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Herkese merhaba. Excel bilgim oldukça kısıtlı. Sadece formüller oluşturma konusunda çat pat işimi görecek kadar bilgim varken, makro konusunda sıfırım. Aslında işime yarayacağı için mutlaka öğrenmem gerekirdi fakat bir türlü fırsatım olmadı. Elimde sudoku mantığına benzer bir mantıkla, belirli şartları sağlayacak şekilde düzenlenmesi gereken bir tablo var. İşte bu düzenlemeyi yapacak bir VBA koduna ihtiyacım var. Karışık olmayan, basit bir algoritması var. Bunu yapmak muhtemelen fazla zamanınızı almayacak, sizi yormayacaktır. Aslında bunu yapacak olan arkadaşa emeğinin karşılığını vermek isterdim fakat şu an işsiz olduğum için maddi imkanım sınırlı. Ama durumum düzeldiği takdirde mutlaka karşılığını vermek ya da en azından iyi niyet göstergesi olarak bir hediye vermek isterim. Hatta istediği takdirde yüzyüze dahi görüşebiliriz istanbul' daysa. Yeni insanlar tanımak, daha doğrusu insan kazanmak da benim için önemli. Projem bana iş bulmada yararlı olacağı için, iş başvurularında sunacağım için söz konusu VBA kodunun hazırlanması benim için hayati öneme sahip. Dolayısıyla bu konuda bana yardımcı olabilecek birine ihtiyacım var. Yardımcı olmak isteyen olursa çok sevinirim, kimse olmazsa da canınız sağolsun. Bu arada projenin içeriğine ilişkin herhangi bir dosyayı peşinen paylaşmak istemedim belki yardım talebim forum kuralları dahilinde hoş karşılanmaz diye. Belki yardımcı olmak isteyenler olursa, ondan sonra paylaşırım dedim. Teşekkür ederim, saygılarımla..

Aşağıdaki kısımda biraz karışıklık olacak gibi ben üst kımı yapayım burası aynı ise o zaman bakalım

"Ana tabloda en alttaki satırı (1899) turuncuya boyayarak, o satırı referans alarak C’ den itibarenki renklendirmeyi yaptık. Sonrasında A sütununu ekledik. Burada da C’ deki renklendirmede en altta yer alan satırın (1899) eşdeğer satırını (1839) “en alttaki turuncu satır” olarak kabul ederek renklendirme yaptık. B’ de ise üstteki turuncu satırın (1897) eşdeğer satırını (1893) “en alttaki turuncu satır” olarak kullandık.

Bu haliyle A, B ve C’ deki renklendirmelere birbirinden bağımsızdır. Renklendirme formülasyonu birebir aynıdır, kavramlar aynıdır. Yani C’ de iki mavi satır arasındaki satır “ara satır” olarak nitelendirilirken, A sütununda da iki mavi satır arasındaki satır “ara satır” olarak nitelendirilir."

Aşağıdaki kısımda biraz karışıklık olacak gibi ben üst kımı yapayım burası aynı ise o zaman bakalım

"Ana tabloda en alttaki satırı (1899) turuncuya boyayarak, o satırı referans alarak C’ den itibarenki renklendirmeyi yaptık. Sonrasında A sütununu ekledik. Burada da C’ deki renklendirmede en altta yer alan satırın (1899) eşdeğer satırını (1839) “en alttaki turuncu satır” olarak kabul ederek renklendirme yaptık. B’ de ise üstteki turuncu satırın (1897) eşdeğer satırını (1893) “en alttaki turuncu satır” olarak kullandık.

Bu haliyle A, B ve C’ deki renklendirmelere birbirinden bağımsızdır. Renklendirme formülasyonu birebir aynıdır, kavramlar aynıdır. Yani C’ de iki mavi satır arasındaki satır “ara satır” olarak nitelendirilirken, A sütununda da iki mavi satır arasındaki satır “ara satır” olarak nitelendirilir."
A ve B' deki renklendirmede, o sütunlarda en alttaki renklendirilmiş satırı neye göre belirleyeceğimizi, neyi referans alacağımızı belirtmek istemiştim.

Günaydın. Bundan sonraki aşama için gerekli bilgileri ekteki dosyada belirttim. Ön bilgi olarak veriyorum, siz inceledikten sonra detaylarını konuşabiliriz. Teşekkürler..

Ekli dosyalar

• SONRAKİ AŞAMAYA İLİŞKİN BİLGİLER.docx
    14.4 KB · Gösterim: 2
renklendirme ilgili çalışmayı yazdıklarınıza göre yaptım. Eksiklik nerede diye Yeterince inceleyemedim. Bu haliyle siz de inceleyin nerede eksilik olduğu konusunda bakarsanız iyi olur ona göre bunu tamamlayalım

Ekli dosyalar

• DOSYA FORUM1.xlsb
    2.2 MB · Gösterim: 3
renklendirme ilgili çalışmayı yazdıklarınıza göre yaptım. Eksiklik nerede diye Yeterince inceleyemedim. Bu haliyle siz de inceleyin nerede eksilik olduğu konusunda bakarsanız iyi olur ona göre bunu tamamlayalım
Çok sağolun, hemen inceliyorum..

Tekrar merhaba. Unutulan bazı kurallar var. Onları tesbit ettim, ekteki dosyadan inceleyebilirsiniz. Sonrasında A ve B sütunlarındaki renklendirme işlemlerini de ekleyerek son kontrolü yapabiliriz. Bu arada isterseniz bugün paylaşmış olduğum "Sonraki Aşamaya İlişkin Bilgiler" isimli ön bilgi içeren dosyama göz atın, eğer yazılanlar anlaşıldığı takdirde birazcık daha detaylandırılmışını paylaşacağım. Çok teşekkür ederim..

Ekli dosyalar

• UNUTULAN KURALLAR.docx
    11.4 KB · Gösterim: 3
Renklendirmenin olduğunu düşünüyorum Yeteri kadar testinizi yapmayı unutmayınız

Ekli dosyalar

• DOSYA FORUM1.xlsb
    2.3 MB · Gösterim: 4
Merhaba. 1893-1899 arasındaki tüm satırlara ilişkin makroyu çalıştırdım. Nedense 1899 hariç diğer hepsinde aynı noktada hata veriyor. Turuncu satırın serbest satırına ilişkin kural sadece 1899' da çalışırken, diğerlerinde devredışı kalmış. Kural şuydu:
- Serbest satırın eşdeğer satırının bir üstündeki satırın eşdeğeri sarıdır.
Örneğin; 1896' yı en alta gelecek şekilde renklendirme yaptığımızda, 1869' un sarı renkli olması gerekirdi.

ara görüşelim problem görünmüyor

Son düzenleme:
Merhaba. Renklendirmelere ilişkin aksayan bazı yerler var. Ekteki dosyada inceleyebilirsiniz. Dünkü görüşmemizde incelediğimiz örnek satırlarda herhangib bir sorun bulunmamakta fakat daha üstteki satırlarda malesef sorun devam etmekte.

Ekli dosyalar

• Notlar.txt
    1.7 KB · Gösterim: 1
Tekrar merhaba. "Sonraki Aşamaya" ilişkin bilgileri de tekrardan derleyip bir ekleme de yaptım. İlk sayfada kavramlar detaylı olarak verilmiştir.

Ekli dosyalar

• TEMEL KAVRAMLAR.docx
    16.7 KB · Gösterim: 1
inceleyiniz

Ekli dosyalar

• DOSYA FORUM 25Ekim.xlsb
    2.3 MB · Gösterim: 6
Merhaba. Bir çizelge ve de kısa bir açıklama dosyası da ekledim.

Ekli dosyalar

• ÇİZELGE.xlsx
    11.3 KB · Gösterim: 1
  • AÇIKLAMALAR.docx
    15.2 KB · Gösterim: 1
Bazı ek bilgileri aşağıdaki dosyada verdim

Ekli dosyalar

• AÇIKLAMA.docx
    13.5 KB · Gösterim: 2
HAM TABLO daki düğmeye basın gizli sayfasını kesinlikle silmeyin Sayfa1Türetileni inceleyiniz

Ekli dosyalar

• DOSYA FORUM 25Ekim.xlsb
    2 MB · Gösterim: 5
Merhaba. Örnek uygulamalar ekteki dosyalarda. Teşekkür ederim..

Ekli dosyalar

• Örnek.docx
    13.5 KB · Gösterim: 2
  • ÖRNEK.xlsx
    298.3 KB · Gösterim: 2
deneyiniz

Ekli dosyalar

• KONTROL.xlsb
    1.3 MB · Gösterim: 2
Merhaba. Paylaştığınız dosyaya ilişkin inceleme sonuçları ekte verilmiştir, teşekkür ederim..

Ekli dosyalar

• TESPİTLER.docx
    13.6 KB · Gösterim: 1
  • Resim1.jpg
    Resim1.jpg
    1.2 MB · Gösterim: 4
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri