• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü VBA Projem İçin Yardıma İhtiyacım Var

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mathandscience

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
6
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Herkese merhaba. Excel bilgim oldukça kısıtlı. Sadece formüller oluşturma konusunda çat pat işimi görecek kadar bilgim varken, makro konusunda sıfırım. Aslında işime yarayacağı için mutlaka öğrenmem gerekirdi fakat bir türlü fırsatım olmadı. Elimde sudoku mantığına benzer bir mantıkla, belirli şartları sağlayacak şekilde düzenlenmesi gereken bir tablo var. İşte bu düzenlemeyi yapacak bir VBA koduna ihtiyacım var. Karışık olmayan, basit bir algoritması var. Bunu yapmak muhtemelen fazla zamanınızı almayacak, sizi yormayacaktır. Aslında bunu yapacak olan arkadaşa emeğinin karşılığını vermek isterdim fakat şu an işsiz olduğum için maddi imkanım sınırlı. Ama durumum düzeldiği takdirde mutlaka karşılığını vermek ya da en azından iyi niyet göstergesi olarak bir hediye vermek isterim. Hatta istediği takdirde yüzyüze dahi görüşebiliriz istanbul' daysa. Yeni insanlar tanımak, daha doğrusu insan kazanmak da benim için önemli. Projem bana iş bulmada yararlı olacağı için, iş başvurularında sunacağım için söz konusu VBA kodunun hazırlanması benim için hayati öneme sahip. Dolayısıyla bu konuda bana yardımcı olabilecek birine ihtiyacım var. Yardımcı olmak isteyen olursa çok sevinirim, kimse olmazsa da canınız sağolsun. Bu arada projenin içeriğine ilişkin herhangi bir dosyayı peşinen paylaşmak istemedim belki yardım talebim forum kuralları dahilinde hoş karşılanmaz diye. Belki yardımcı olmak isteyenler olursa, ondan sonra paylaşırım dedim. Teşekkür ederim, saygılarımla..

Öncelik ile forum sitemize hoş geldiniz.
mathandscience
Sorunuzu özetleyecek bir örnek dosya paylaşabilir misiniz.
Teşekkürler.

Konuyu ne kadar iyi anlatırsanız çözüm bulma şansınız o kadar artar. Bir çok kişi yardımcı olacak kişinin hayaline bırakıyor. Algoritması var ise mümkünse örneği ile açıklayınız

Tekrar merhaba. Bir kaç kez sil baştan yaptıktan sonra nihayet projeyi açıklayan bir dosya hazırlayabildim. İnşallah anlaşılır olmuştur. Eğer anlaşılmayan veya karışık gelen bir yer olursa bana iletin lütfen, derhal gereğini yapacağım. Benim için oldukça önemli bir çalışma. Şu an sizinle paylaştığım tablo prosedürün sadece bir kısmını; hatta en çok zaman alan ve yoran kısmını oluşturmakta. Dolayısıyla mutlaka bir makro gerekli. İnşallah yardımcı olabillirsiniz. Bir inceleyin, sonrasında üzerinde tartışalım. Herkese çok teşekkür ederim, saygılarımla..

Ekli dosyalar

• DOSYA FORUM1.xlsx
    2.2 MB · Gösterim: 14
  • AÇIKLAMALAR VE İÇERİK.docx
    19.3 KB · Gösterim: 11
Sayın mathandscience Türetilmiş sayfa işlemi yapıldı

Bundan sonra hangi adıma gidilecek. "eşdeğer satırları" hususunu anlayamadım

Ekli dosyalar

• DOSYA FORUM1.xlsb
    1.6 MB · Gösterim: 6
Son düzenleme:
Çok çok teşekkür ederim. İsterseniz adım adım açıklayarak gidelim, böylesi hem daha kolay hem de daha anlaşılır olacaktır. Ben "Eşdeğer Satırlar" ifadesini açıkladım ve bir sonraki adıma ilişkin bazı bilgiler de verdim. Söz konusu bilgileri ekteki dosyada görebilirsiniz. Yine bir sorunuz veya anlaşılmayan yer olursa yardımcı olacağım, tekrardan teşekkür ederim..

Ekli dosyalar

• Açıklamalar.docx
    14.5 KB · Gösterim: 5
Sayın mathandscience
Açıklamanız aslında gayet güzel ancak anlayamadığım noktalar var. Bu nedenle renklendirilmiş sayfa üzerinde boş olan A ve B sütunlarına hangisinin ara satır, hangisinin serbest satır olduğunu her hücre için yazabilir misin.

Merhaba. Satır ve renklendirmelere ilişkin bilgileri tekrar düzenledim, daha kısa, basit ve anlaşılır hale getirdim. Ekteki dosyada inceleyebilirsiniz, çok çok sağolun.

Ekli dosyalar

• Açıklamalar.docx
    14.3 KB · Gösterim: 3
inceleyeyim ancak sorulacak daha çok soru var

bu açıklama daha güzel olmuş şimdi bunu formüle dökmem gerekiyor. Ben bununla uğraşırken sizde bir sonraki adımı bunun gibi açıklama yazarsanız işlem hatasız yürür

Ayrıca sorulara çok geç cevap geliyor sanırım işiniz var Ben sizin için söylüyorum bir an önce bitsin testi yapılsın diye

Ayrıca sorulara çok geç cevap geliyor sanırım işiniz var Ben sizin için söylüyorum bir an önce bitsin testi yapılsın diye
Evet farkındayım. Gecikme için kusura bakmayın, elde olmayan sebeplerden ötürü geç cevap veriyorum. Benim de arzum en kısa sürede tamamlayabilmek. Sonraki aşamayı da tekrar gözden geçirip, basitleştirmeye çalışıyorum.

yapılan işlemler tek sayfadamı olacak yoksa sizin yaptığınız gibi ayrı sayfalardamı olacak

tamam aynısını yapalım

B sütunudaki eşdeğer numaralarını biz bulmuyoruz hazır geliyor ham tablo ile beraber değil mi

B sütunudaki eşdeğer numaralarını biz bulmuyoruz hazır geliyor ham tablo ile beraber değil mi
Evet başlangıç olarak elimizde ham tablodaki tüm bilgiler var. Bu bilgileri işleyip tasnif ederek formülasyonu tabloda çalıştıracağız. Bu arada bir sonraki aşamaya ilişkin bilgileri de hazırladım, oldukça kısa ve öz oldu.

1792 yeşil satırın bir üstündeki sarı ancak 1858 deki yeşil sadece b sütunu boyalı boydan boya değil

1792 yeşil satırın bir üstündeki sarı ancak 1858 deki yeşil sadece b sütunu boyalı boydan boya değil
Evet renklendirmede öncelik sırası gözetilmiştir. Üç ayrı renklendirme yapıyorduk üç ayrı sütunda. Birinde sarı iken ötekinde yeşil olduğu için bu şekilde yer almış tabloda.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri