• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Userform takvim makrosu

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

xmenx

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
45
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba ekteki örnekte userform takvim simgesine tıklayınca seçilen tarihi textboxa yazıyor . Benim istediğim 1. textboxdan hangi yıl ve aydaki tarihi seçersem textbox2 otomatik o yıla ve ayda açılsın. Diğer istediğim eğer olursa ay combobox olarak açılarak seçmek istiyorum

Ekli dosyalar

• örnektakvim.xlsm
    81 KB · Gösterim: 13
Merhaba
textbox2 otomatik o yıla ve ayda açılsın. ne demek?
Dosyanızda textbox2 yok,
textbox4 ve textbox5 var
Eğer textbox4 tarih seçilmiş ise textbox5 aynı tarih olsun istiyorsanız,

UserForm1 içine ekleyin

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Eğer textbox5 i ComboBox olarak değiştirmek ve içinde aylar olsun istiyorsanız bilgilendiriniz.

Merhaba hocam teşekkür ederim ama yapmak istediğim bu değil aslında takvim olarak diyelim textbox4 05.05.2022 seçtim textbox 5 içinde takvim açıldıgında otomatik olarak seçmiş oldugum textbox4de ki ay yıla otomatik gelsin . Alttaki gibi
textbox5 takvim seçiminde yıl 2022 ay otomatik gelsin
Ekran görüntüsü 2024-01-10 104339.png

Takvimde scroolbar ile ayları ileri geri yapabiliroruz combobox listeleyip o şekilde almak ayları

Refaz hocam ekledim fakat değişen olmadı takvimi açıtıgımda
Hocam bende çalışmışı ve dosya ekleme imkanım yok akşama kadar.
Doğru yere doğru eklediğinizden emşn olun.
Textboxta ne yazıyorsa takvimdeki ay ve yıl onu gösteriyordu.

hocam doğru yere ekledim tam resimdeki gibi acaba yilGetir parantex içinde var ama burda mı eksik

Ekran görüntüsü 2024-01-10 141644.png

Konudan bağımsız Api deklarasyonu yaparken aşağıdaki gibi yaparsanız 64 bit kullanıcılar için de hatasız bir deklarasyon olmuş olur. Aksi takdirde 64 bit kullanıcılar için hata verecektir. Dosyanızı örnek olarak kullanmak isteyip konu hakkında fikri olmayan birisi epey uğraşabilir çözmek için.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

64bit ofiste Declare Function yerine Declare PtrSafe Function yazılmalıdır.

Normalde oluyordu denemiştim.Çözülmezse akşam dosyayı bari ekleyeyim.

Kısaca aktif_txt.text olarakta yazabilirsiniz.

Bu yazdığım userformdaki hangi textbox ise onun yerini alıyordu değişken olarak.

Malesef hocam olmadı dosyayı müsait oldugunuzda eklerseniz sevinirim

Hocam emeğinize teşekkür ederim ama benim istediğim bu değildi . textbox4 içın diyelim tarih sectim yıl 2026 ay ise mart sonra diğer textbox5 ıcın yanı 2. tarıhı secerken tarıh userformu otomatık 2026 ve mart ayu gelsın y

Takvimmodüle ekledim bu kodu birinci takvimde ay olarak seçtigimde diyelim nisan 2. takvimi açtıgımda ay doğru getiriyor fakat yıl olarak getirmeyi beceremedim.
Kod:

Ekran görüntüsü 2024-01-11 094651.png

Ekli dosyalar

• örnektakvim (6).xlsm
    81.3 KB · Gösterim: 6
Resimdeki gibi deneyin ve dinamik hale getirebilirim zaman olunca.

r.png

Hocam teşekkür ederim dediğiniz gibi yaptım yıl ve ay gözüküyor fakat seçim yaptıgımda textbox ya 2024 olarak atıyor
Animation.gif

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri