• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Userform Aktifken Farklı Çalışma Kitabı Açma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

murat_8181

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
218
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Değerli arkadaşlar userformlarla çalıştığım bir çalışma kitabım var. Bu çalışmamda sadece userform aktif, diğer sayfalar gizli bulunmaktadır. Userform açıkken başka bir çalışma kitabını açmak istiyorum. Bunu yaparken userform aktif kalacak, userformun bulunduğu çalışma kitabının sayfası, diğer çalışma kitabını açtığımda arka planda açılmayacak ve sonradan açtığım çalışma kitabına müdahale edebileceğim. Çok araştırmama rağmen bir çözüm bulamadım. İnşallah burada bir çözüm bulabilirim.

Ekli dosyalar

• DENEME1.xlsm
    334.4 KB · Gösterim: 45
UserForm1.Show vbModeless
Bunu çalışma kitabının Private Sub Workbook_Open kısmına kopyalayıp çalışmamı yeniden başlattım. Userform açıldı. Sonra başka bir çalışma kitabını açmak istediğimde açmak istediğim çalışma kitabı ile birlikte userformun olduğu çalışma kitabının excelide açılıyor maalesef

Murat bey verdiğim kod userform açıldıktan sonra userform dışında müdehale etmeye izin veriyor . onun dışında birşey oluyorsa yazdığınız kodlardan kaynaklanır.

ekteki dosyayı dener misiniz.

Ekli dosyalar

• DENEME1.xlsm
    330.9 KB · Gösterim: 32
#5 nolu mesajdaki dosyayı yeniledim..
dosyayı açın sonra farklı bir dosya açın.
bu dosyada sadece userform görünüyor.
diğer dosyada da işlem yapabiliyorsunuz.

#5 nolu mesajdaki dosyayı yeniledim..
dosyayı açın sonra farklı bir dosya açın.
bu dosyada sadece userform görünüyor.
diğer dosyada da işlem yapabiliyorsunuz.
Maalesef yine 6 nolu mesajımdaki görüntü gibi açıldı

Bende sorun yok.
1619203733207.png

Modüle1 'i aşağıdaki gibi değiştirin.
Bu çalışma kitabı sayfasındaki kodları da silin.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Userform üzerindeki kodu aşağıdaki gibi değiştirin
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Modüle1 'i aşağıdaki gibi değiştirin.
Bu çalışma kitabı sayfasındaki kodları da silin.
Kod:
Userform üzerindeki kodu aşağıdaki gibi değiştirin
Kod:
Sayın üstat dediğiniz gibi yaptım, form aç butonuna tıkladıktan sonra userfom açıldı ancak sayfayı gizlemedi. Sanırım benim bilgisayarla ilgili bir sorun var emeğiniz ve yardımlarınız için teşekkürler

ilk açtığınızda dediğiniz gibi oluyor.
sonrasında farklı bir dosya açın.
istediğniz şekle dönüyor.

Modüle1' aşağıdaki gibi revize edin.
Tam istediğiniz gibi çalışıyor.
Kod:

Çözüm
Kapatırken sorun yaşamamak için aşağıdaki işlemleri yapınız.
Module1' ekleyiniz.
Kod:
Çalışma kitabı kod bölümüne ekleyiniz.
Kod:
Userform kod bölümüne ekleyiniz.
Kod:
Userform kod bölümündeki CommandButton51_Click eventini alttaki gibi revize ediniz.
Kod:

Değerli üsdatım yazdığınız kodlar süper emeğinize aklınıza sağlık.
Tam aradığım kodu buldum, bir ilave soru sormak isterim. Açtığım ikinci çalışma dosyasını kapattığımda, ilk çalışma kitabın da(userformun olduğu) excelin sayfalar gizli görüntüsü çıkıyor ve userform aktif halde kalıyor. Excel görünümü userform dan kapatabiliyorum.
İstediğim userforma müdahale etmeden ikinci çalışma dosyasını kapatınca ekranda sadece userformun kalması mümkünmüdür?
Yardımlarınız ve emeğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Değerli üsdatım ekran görüntüsünü excel dosyasının içine yapıştırdım

Ekli dosyalar

• ekran görüntüsü.xlsx
    45.7 KB · Gösterim: 31
örnek dosyanızı yükler misiniz?

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri