• Bir süredir maillerde yaşanan sorunlar giderilmiştir. Şifremi unuttum yaparak şifrelerinizi mailinizden alabilirsiniz.

• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Üretim takip formülünde yardım

mustafademir01

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aktiflik
Aldığı beğeni
0
Excel V
Office 2007 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar,

Bir üretim takip dosyam var sipariş olan sayfamda yazılan müşteri siparişleri üretim sayfamdaki depo takipten stoklardan düşmekte. sorunum şu

sipariş takip sayfamda u stununda bir onay kutusu olsa onay kutusu işaretlenince ilgili yer renklenip üretim sayfasındaki depo stok miktarından düşmesi onaylanmazsa düşmemesi eğer formülü denedim ama beceremedim. bunu nasıl yapmalıyım yardım ve bir örnek ile yazarsanız sevinirim teşekkür ediyorum

Ekli dosyalar

• ÜRETİM TABLO OCAK .xlsx
    79.7 KB · Gösterim: 7
Tamam o zaman bitince gönderirsin. Yapılması gereken yerleri de yaz ama...
Üstad bir şey kaçırdım sonradan aklıma geldi
ben sadece v5 olarak gördüm ama v5+v6+v7+v8+v9+v10 ayrı ayrı işaretlenince sipariş takip sayfasından
üretim sayfası B25 den işaretledikçe düşmesi lazımdı ben sadece
=EĞER('SİPARİŞ TAKİP'!$V5=DOĞRU;('SİPARİŞ TAKİP'!C$5+'SİPARİŞ TAKİP'!C$6+'SİPARİŞ TAKİP'!C$7+'SİPARİŞ TAKİP'!C$8+'SİPARİŞ TAKİP'!C$9)-(ÜRETİM!B5+C5+D5+E5);(ÜRETİM!B5+C5+D5+E5))
=EĞER('SİPARİŞ TAKİP'!$V5,V6,V7,V8,V9=DOĞRU;('SİPARİŞ TAKİP'!C$5+'SİPARİŞ TAKİP'!C$6+'SİPARİŞ TAKİP'!C$7+'SİPARİŞ TAKİP'!C$8+'SİPARİŞ TAKİP'!C$9)-(ÜRETİM!B5+C5+D5+E5);(ÜRETİM!B5+C5+D5+E5))
KIRMIZI OLAN YER NASIL OLMALI

Ekli dosyalar

• SATŞ.jpg
    SATŞ.jpg
    124.4 KB · Gösterim: 3
  • ÜRÜN....jpg
    ÜRÜN....jpg
    305.6 KB · Gösterim: 3
V5, V6, V7, V8 ve V9 illaki dolu mu olmak zorunda ? Boş olan hücre de olur mu ?

Benim yeni yazdığım formül de sizin yazdığınız formül de çalışıyor.
Çünkü ÜRETİM sayfasında B5, C5, D5 ve E5'teki rakamların aynısını sizin dediğiniz C5, C6, C7 ve C8'e girdim. Formül sonucu 0 (sıfır) çıktı. C9'a da rakam girince formül sonucu artı değere geçiyor. Eksi değere düşme sebebi ÜRETİM sayfasındaki rakamların toplamlarının diğer sayfadaki rakamların toplamından yüksek olması. Yeni yazdığım sizin istediğiniz formülü de ÜRETİM sayasında D23 hücresinde. Kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• ÜRETİM TABLO OCAK (2).xlsx
    127.5 KB · Gösterim: 2
Çünkü ÜRETİM sayfasında B5, C5, D5 ve E5'teki rakamların aynısını sizin dediğiniz C5, C6, C7 ve C8'e girdim. Formül sonucu 0 (sıfır) çıktı. C9'a da rakam girince formül sonucu artı değere geçiyor. Eksi değere düşme sebebi ÜRETİM sayfasındaki rakamların toplamlarının diğer sayfadaki rakamların toplamından yüksek olması. Yeni yazdığım sizin istediğiniz formülü de ÜRETİM sayasında D23 hücresinde. Kolay gelsin..Teşekkür ederim hocam
Teşekkür ederim hocam ,

şöyle bir sorun çıktı. Sipariş takipte mehmet hasan hüseyin in siparişlerinin işaretini kaldıralım sadece ahmet in kalsın değer 0 olarak veriyor oysa 40 vermesi lazım,
daha sonra mehmet in siparişi gitti onu işaretlediğimiz zaman değerin 30 a düşmesi lazım
hasanın siaprişi gittiği zaman ise değerin 10 a düşmesi lazım gibi deam eden

Bobine göre deneyin

Ekli dosyalar

• ÜRETİM TABLO OCAK .xlsx
    77.5 KB · Gösterim: 2
Çünkü ÜRETİM sayfasında B5, C5, D5 ve E5'teki rakamların aynısını sizin dediğiniz C5, C6, C7 ve C8'e girdim. Formül sonucu 0 (sıfır) çıktı. C9'a da rakam girince formül sonucu artı değere geçiyor. Eksi değere düşme sebebi ÜRETİM sayfasındaki rakamların toplamlarının diğer sayfadaki rakamların toplamından yüksek olması. Yeni yazdığım sizin istediğiniz formülü de ÜRETİM sayasında D23 hücresinde. Kolay gelsin...
sipariş takipte c5 c6 c7 c8 c9 a yazılı rakamları işaret olmadan düşmemesi lazım yani stok miktarının henüz depodan çıkışı olmadığı için işaret ile birlikte eğer v5 te varsa düş yoksa düşme v6 da varsa düş yoksa düşme v7 varsa düş yoksa düşme gibi olması lazım ki sonuç doğru olsun

Bobine göre deneyin
Ali Hocam

sipariş takipte c5 c6 c7 c8 c9 a yazılı rakamları işaret olmadan düşmemesi lazım yani stok miktarının henüz depodan çıkışı olmadığı için işaret ile birlikte eğer sipariş takip te v5 te işaret varsa düş yoksa düşme v6 da varsa düş yoksa düşme v7 varsa düş yoksa düşme gibi olması lazım ki sonuç doğru olsun

Sayın mustafademir01,
Kalan bölümü evde devam edeceğim. Şimdilik burada bırakıyorum.

Merak ettim, her gün 5 müşteriye satış yapmak standart mı?
Hiç satış yapılmayan veya 7 müşteriye satış yapılan gün olmuyor mu?

CI2'den CQ3 hücresine kadar, o ayın son gününün durumuna göre listede görünmeyecek. Bilgi ; ÜRETİM sayfasındaki C4 hücresine tarih atmak için ; (örneğin) 1/9/24 şeklinde gün ve ay sıfırsız yaz ve enter'a bas. Bilgisayar senin yazdığın bu formatı otomatik olarak 01.09.2024 formatına çevirerek yazacaktır. Bu bir yerleşik işlevdir.

Merak ettim, her gün 5 müşteriye satış yapmak standart mı?
Hiç satış yapılmayan veya 7 müşteriye satış yapılan gün olmuyor mu?
Ali Hocam Bizde günlük çok hareket olmaz haftalar öncesinde hangi gün hangi müşteriye sevk yapacağız terminleri mevcuttur. günde 5 müşteri demek 5 tır veya 5 konteyner demek onun yüklenmesi inanın çok meşakatli o sebepten 5 i geçmemeye özen gösteriyoruz.

CI2'den CQ3 hücresine kadar, o ayın son gününün durumuna göre listede görünmeyecek. Bilgi ; ÜRETİM sayfasındaki C4 hücresine tarih atmak için ; (örneğin) 1/9/24 şeklinde gün ve ay sıfırsız yaz ve enter'a bas. Bilgisayar senin yazdığın bu formatı otomatik olarak 01.09.2024 formatına çevirerek yazacaktır. Bu bir yerleşik işlevdir.
ellerine sağlık hocam

Geri