• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tır ve kamyon ihtiyacı belirleme

Ali

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar aşağıdaki tabloda paylaştığım ürünlerin kamyon ve tıra göre yerleştirme yapıp günlük sevkiyat için kaç tır yada kaç kamyon ihtiyacım olduğunu belirlemeye çalışıyorum tek tek bunun için excelde bir çözüm yapılabilir mi
Örnek sipariş bazlı sandwich panellerin uzunluk artı kaç paket olduğunu girdiğimde bana bir plan verebilir mi

Ekli dosyalar

• inbound5204708626232067471.jpg
    inbound5204708626232067471.jpg
    298.5 KB · Gösterim: 82
Tekrar inceleyeceğim.
ALi Bey merhaba Eldeki veriler ve amaç tam belirlenince çözüm kolay oluyor. Yükseklik 4,20 geçmeyecek diyorsunuz. Ancak Paketlerin yüksekliklerini ben sayfada göremedim. En Boy yükseklik bilgileri Gerekli. Ayrıca Malzemeler üst üste konmuyor kamyonda veya tırda 4 kat içine yerleştiriliyor diye anlıyorum. Kamyon ve tırların uzunluk ve en bilgileri de olmalı. Siz manuel olarak hangi kıstasları göz önüne alarak kamyon veya tır seçiimini yapıyorsanız bu konudaki tecrübelerinizi de bizimle lütfen paylaşın. Bilgilerimiz tam olursa çözüm daha hızlı ve temiz olur

ALi Bey merhaba Eldeki veriler ve amaç tam belirlenince çözüm kolay oluyor. Yükseklik 4,20 geçmeyecek diyorsunuz. Ancak Paketlerin yüksekliklerini ben sayfada göremedim. En Boy yükseklik bilgileri Gerekli. Ayrıca Malzemeler üst üste konmuyor kamyonda veya tırda 4 kat içine yerleştiriliyor diye anlıyorum. Kamyon ve tırların uzunluk ve en bilgileri de olmalı. Siz manuel olarak hangi kıstasları göz önüne alarak kamyon veya tır seçiimini yapıyorsanız bu konudaki tecrübelerinizi de bizimle lütfen paylaşın. Bilgilerimiz tam olursa çözüm daha hızlı ve temiz olur
Screenshot_20210320_182026_com.google.android.apps.docs.editors.sheets.jpg

Ali Bey, örnek olarak;12450 uzunluğunda olan parça için konuşalım yükseklik değerleri sanırım mm. her pakette 7 adet mevcut her bir paketin yüksekliği 3,46 cm 7x6=42 parça olarak anlıyorum doğru mudur. Ayrıca örneğinizde 2046 nolu siparişte 8000 rakamı hiç görülmemekte. Bunun belirli bir hesabı mı var. Bazı Paketler 0 görülüyor bunlar bir tanemi

Ali Bey, örnek olarak;12450 uzunluğunda olan parça için konuşalım yükseklik değerleri sanırım mm. her pakette 7 adet mevcut her bir paketin yüksekliği 3,46 cm 7x6=42 parça olarak anlıyorum doğru mudur. Ayrıca örneğinizde 2046 nolu siparişte 8000 rakamı hiç görülmemekte. Bunun belirli bir hesabı mı var. Bazı Paketler 0 görülüyor bunlar bir tanemi
Adnan bey
Her malzmenin paket adedi farklı olan ürünler var 1 pakette 5/6/7/8/10/12 adetlerde malzemenin 1 adet kalınlığı arttıkça 1 pakette bulunan sayıda üretimde ona göre paketlenşyor
her bir paketin yüksekliği 3,46 cm değil toplam 6 paketin yüksekliği
Yani örnekteki malzemenin 1 paket 7 adet panel varsa paket yükseskliği 0.57cm dir
0 gözüken paket adedi ise 3170 cm olan ile 4560 10adet olarak 1 paket yapılıyor
Daha önceki yazdığım mesajlarda ifade etmiştim standart paket 7 adetli olan bir ürün toplam 16 adet siparişi var bu malzeme 7 adet olarak 2 paket yapılıyor artan 2 adet ise aynı siparişin bir sonraki kendinden max 1mt uzun olan siparişin geri kalanı ile paket yapıldığı için siz onu tabloda sıfır görüyorsunuz

Adnan Bey sizin malzemelerin uzunluğu :2.45 in üzerinde olduğu için boyunu çevirip yerleştiremiyoruz doğrumudur?
En düşük 3.17m

Sayın akbasm anlayamadım sorunuzu

Doğru bir başlangıç yapabilmek için ekteki dosyayı inceleyiniz.
Sabitler sayfsındaki eksik bilgileri tamamlayınız.
Siparişler sayfasında A:S aralığını doldurduğunuzda AC:AS aralığı otomatik düzenlenecektir.
Süreç doğru ise vakit buldukça devam etmeye çalışacağım.

Ekli dosyalar

• Araç Yükleme.xlsx
    33.2 KB · Gösterim: 31
@Adnan Bey, mamul listesi ekte bunun üzerinden çalışma yapabilir misiniz

Ekli dosyalar

• PAKETLEME TABLOSU.xlsx
    47.6 KB · Gösterim: 19
Tamamdır Ali bey ilk fırsatta üzerinde çalışacağım

exstra bilgi gerekecek

Aşağıda dosyada paylaştığım
1 sayfa günlük bayilere attığım hazır olan sipariş bilgileri
2 sayfada ilk sayfada paylaltığım örnek Ark inş sap sipariş detay araç hesaplaması yapmak için

Ekli dosyalar

• SEVK BEKLEYEN ARAÇ LİSTESİ.xlsx
    27 KB · Gösterim: 17
@Ali Bey,
Yıllar önce patronum malları kendi aracımızla mı gönderirsek , yoksa kargoylamı gönderirsek daha az masraflı olur diye bir karşılaştırmali yükleme tablosu oluşturmuştum.
Aşağıdaki dosyayı inceleyin . İstihap Haddine göre kendi bilgilerinize uyarlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Mc-KargoSevkiyat.xlsm
    416.6 KB · Gösterim: 34
@Adnan bey istemiş olduğunuz bilgilerin olduğu dosya ekte paylaşılmıştır ilgi ve alakanız olarak herkese teşekkürler

Ekli dosyalar

• PAKETLEME TABLOSU.xlsx
    54.5 KB · Gösterim: 33

Konuyu okuyanlar

Geri