• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tır ve kamyon ihtiyacı belirleme

Ali

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar aşağıdaki tabloda paylaştığım ürünlerin kamyon ve tıra göre yerleştirme yapıp günlük sevkiyat için kaç tır yada kaç kamyon ihtiyacım olduğunu belirlemeye çalışıyorum tek tek bunun için excelde bir çözüm yapılabilir mi
Örnek sipariş bazlı sandwich panellerin uzunluk artı kaç paket olduğunu girdiğimde bana bir plan verebilir mi

Ekli dosyalar

• inbound5204708626232067471.jpg
    inbound5204708626232067471.jpg
    298.5 KB · Gösterim: 82
Bu göndermiş olduğunuz tablodaki bilgiler yetersiz olabilir yardım etmek isteyen arkadaşlar için mesela tır ın veya kamyon un kasa ölçüler yükün ilave ölçüleri detaylı gerekebilir..

Bu göndermiş olduğunuz tablodaki bilgiler yetersiz olabilir yardım etmek isteyen arkadaşlar için mesela tır ın veya kamyon un kasa ölçüler yükün ilave ölçüleri detaylı gerekebilir..
Tır uzunluk 13.50mt
Kamyon 6.50 mt

@Ali bey örnek belgenize de paylaşabilir misiniz.

Cevap yazdiginiz alanın hemen kenarında Dosya ekle butonu var ona basıp dosyanızı seçip cevap yaz butonuna basmanız gerekiyor.

Dosya ekte paylaşıldı acil yardım ihtiyacım var

Ekli dosyalar

• SEVK BEKLEYEN ARAÇ LİSTESİ.xlsx
    17.8 KB · Gösterim: 84
Malum, konunun yabancısıyız.
Önce hesaplama kriterlerini netleştirmek lazım.
1- Her bir parçanın en,boy ve yükseklik bilgileri
2- Bu parçalardan kaç tane kullanılarak paket yapılyor. Paket ebatları nelerdir.
3- Toplam ağırlık önemli mi? (istihap haddi önemli mi)
4- Siz el ile örnek bir hesaplama yapıp dosya üzerinde izah ediniz.
5- Araç kasa ebatları nelerdir.
6- Araç seçimi neye göre yapılacak
7- Dosyanızda 6lı,7li,8li gibi ibareler ne anlama geliyor
8- Siparişler bölünebilir mi yani her paket farklı araçlara konulabilir mi?
şimdilik aklıma gelenler..
yani anlamak ve hazırlamak zaman alabilir.

Malum, konunun yabancısıyız.
Önce hesaplama kriterlerini netleştirmek lazım.
1- Her bir parçanın en,boy ve yükseklik bilgileri
2- Bu parçalardan kaç tane kullanılarak paket yapılyor. Paket ebatları nelerdir.
3- Toplam ağırlık önemli mi? (istihap haddi önemli mi)
4- Siz el ile örnek bir hesaplama yapıp dosya üzerinde izah ediniz.
5- Araç kasa ebatları nelerdir.
6- Araç seçimi neye göre yapılacak
7- Dosyanızda 6lı,7li,8li gibi ibareler ne anlama geliyor
8- Siparişler bölünebilir mi yani her paket farklı araçlara konulabilir mi?
şimdilik aklıma gelenler..
yani anlamak ve hazırlamak zaman alabilir.
1. Tır ölçü
En 2.45 mt
Boy 13.50 mt
Yükseklik 4.20 mt
2. Malzemeler paketleme adetleri 5li 6 li 7 li bazen üretim son kalan malzemeyi 7 li olanı farklı boy malzeme 1 adet daha koyup 8li olarak ambalaj oluyor
3. istihap haddi tır için 23ton
Kamyon için 17 ton
4. Dosyada adet bazında paketleme sistemine göre kaç paket olduğuna dair formul sarı boyalı alanda var
6. Zaten araç seçimini vermiş olduğum kriterler göre yani 6.50 üzeri tır veya altı kamyon olarak verecek
7. 6li yazılı olan aslında orjinal paket 7li fakat son paketleme kalan adet ile 6 li yapılmış diğerleri bu şekilde düşünebilir siniz
8.aynı firmanın siparişleri Bölüne bilir orjinal paket ambalajı bozulamaz her paket bütün konulacak

1. Tır ölçü
En 2.45 mt
Boy 13.50 mt
Yükseklik 4.20 mt
2. Malzemeler paketleme adetleri 5li 6 li 7 li bazen üretim son kalan malzemeyi 7 li olanı farklı boy malzeme 1 adet daha koyup 8li olarak ambalaj oluyor
3. istihap haddi tır için 23ton
Kamyon için 17 ton
4. Dosyada adet bazında paketleme sistemine göre kaç paket olduğuna dair formul sarı boyalı alanda var
6. Zaten araç seçimini vermiş olduğum kriterler göre yani 6.50 üzeri tır veya altı kamyon olarak verecek
7. 6li yazılı olan aslında orjinal paket 7li fakat son paketleme kalan adet ile 6 li yapılmış diğerleri bu şekilde düşünebilir siniz
8.aynı firmanın siparişleri Bölüne bilir orjinal paket ambalajı bozulamaz her paket bütün konulacak
Kamyon ölçü
Boy 6.50 mt
En 2.45 mt
Yüksek 4.20 mt

Aslında bu biraz matematik sorusu olmuş. Yani ürünleri tırlara yerleştirmek ve alan zayi olmadan. @Balta hocamın da dediği gibi, tırların desi'sini bulduk ama (desi diye tabir ediliyor sanırım) ürünlerin desi'si önemli, hatta yerleştirmek için uyumlu desi olmalı.
Saygılarımla.

Ayrıca burada Excel üzerine uygulanmış versiyonu bulunmaktadır. Dosya indirme linki videonun altında.

Ekli dosyalar

• CLP_Spreadsheet_Solver_v1.62.xlsm
    280.5 KB · Gösterim: 7
Yalnız, yanılıyorsam özür dilerim. 1 m³ kutuya 1000 adet 10 dm³ küp sığar ama 1000 adet 10 dm³ küre sığmaz.

Ayrıca burada Excel üzerine uygulanmış versiyonu bulunmaktadır. Dosya indirme linki videonun altında.

Öncelikle çok teşekkür ediyorum fakat benim yükleme araç planı yaptığım mamuller dış cephe veya çatı kaplama sandwich paneller açık kasa tır veya kamyon yükleme yapıyoruz

Arkadaşlar yüklenen malzeme bu bayinin siparişlerine göre üretim yapılan panelleri ölçülerine göre araç hesabı yapıp bayiye ürünlerinin sevki için örnek 2 tır 3 kamyon gönder diyoruz
273284.jpg

@Ali dosyayı inceler misiniz. Doğru anladıysam bu şekilde olması gerekiyor. Kamyonun hacmi doldukça diğer kamyona geçecek ve kaç tane kırmızı hücre varsa o kadar kamyon ihtiyacı var demektir.
Sorun olursa bildirin lütfen.

Ekli dosyalar

• Test.xlsx
    10.2 KB · Gösterim: 71
  • Beğen
İfadeler: Ali
@Ali dosyayı inceler misiniz. Doğru anladıysam bu şekilde olması gerekiyor. Kamyonun hacmi doldukça diğer kamyona geçecek ve kaç tane kırmızı hücre varsa o kadar kamyon ihtiyacı var demektir.
Sorun olursa bildirin lütfen.
Murat bey emeğiniz için teşekkür ediyorum
Benim mesajlaşmalarda attığım attığım excel dosyasını inceleye bildiniz mi acaba
Orada veriler biraz daha detay verebilir çünkü bizim bu araç sayısı ve yükleme planın tır veya kamyona göre dağılım olduktan sonra sahada personel araç bazlı bu listesi verip ona göre hangi araca hangi uzunlukta kaç paket yükleyecek bunuda birdirmem gerekiyor sadece m3 göre rastgele veya ambalajlanmış paketin bozulması gibi bir durum yok maalesef

Murat bey emeğiniz için teşekkür ediyorum
Benim mesajlaşmalarda attığım attığım excel dosyasını inceleye bildiniz mi acaba
Orada veriler biraz daha detay verebilir çünkü bizim bu araç sayısı ve yükleme planın tır veya kamyona göre dağılım olduktan sonra sahada personel araç bazlı bu listesi verip ona göre hangi araca hangi uzunlukta kaç paket yükleyecek bunuda birdirmem gerekiyor sadece m3 göre rastgele veya ambalajlanmış paketin bozulması gibi bir durum yok maalesef
Aşağıdaki dosyada çelikler adlı sayfada sipariş numarası ve uzunluk artı paket sayısına göre bir araç tesbiti yapıyorum fakat manuel tek tek kopya yapıştır olarak yaklaşık 2 saatimi alıyor bu şekilde araç sayısı ve yükleme şekli belirlemek benim daha aşağıdaki verileri girdiğimde excel yükleme dağılımınıda yapması tır ve kamyon için max yükleme yüksekliği karayolu kanunu 4.20 mt geçmeyecek
Uzunluk
Paket sayısı
Yükseklik

Ekli dosyalar

• SEVK BEKLEYEN ARAÇ LİSTESİ.xlsx
    33.8 KB · Gösterim: 49
Aşağıdaki dosyada çelikler adlı sayfada sipariş numarası ve uzunluk artı paket sayısına göre bir araç tesbiti yapıyorum fakat manuel tek tek kopya yapıştır olarak yaklaşık 2 saatimi alıyor bu şekilde araç sayısı ve yükleme şekli belirlemek benim daha aşağıdaki verileri girdiğimde excel yükleme dağılımınıda yapması tır ve kamyon için max yükleme yüksekliği karayolu kanunu 4.20 mt geçmeyecek
Uzunluk
Paket sayısı
Yükseklik
Tekrar inceleyeceğim.

• Beğen
İfadeler: Ali

Konuyu okuyanlar

Geri