Soru Tahminleme ve Planlama

mertkaan95

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,
Çağrı merkezi sektöründe çalışıyorum ve aşağıdaki linkte 26 temmuzdan sonra gelen çağrı adetlerimiz mevcut. Amacım geleceğe yönelik tahminleme yapmak. tahmin.ets formülünü kullanıyorum ama verilerde şaşma sapma çok fazla olur. Tahmin ve gerçekleşen olarak ayırdım. amacım en doğru en yakın sonuca ulaşmak.
yoğunluğumuzu şöyle özetleyebilirim. Ptesi ve salı günleri çarşamba perşembe ve cumaya oranlar daha fazla çağrı geliyor. ayın 15 ve 16 sı diğer tüm günlere oranla daha fazla çağrı geliyor. ayın 15 i ptesi ye ya da pazara geliyorsa ilk ptesi günü çok fazla çağrı geliyor gibi gibi kural setleri hazırlamam gerekli. bu konuda daha önce bir tecrübe ettiğiniz bir husus var mıdır? yardımınızı bekliyorum.

Patron

Site Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,688
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Örnek bir dosya hazırladım.
Umarım işinize yarar.

Ekli dosyalar

• Tahmin.xlsx
    39.7 KB · Gösterim: 15

mertkaan95

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Örnek bir dosya hazırladım.
Umarım işinize yarar.
Merhaba,
Öncelikle emeğiniz için çok çok teşekkür ederim. Bu hazırladığınız tabloya göre 8 inden itibaren bu hafta ve bir sonraki haftayı tahminleyebilir misiniz? 8 - 11 -12 -13 -14 -15 günleri de olabilir. gerçekleşen hedefler üzerinden kontrol sağlamış oluruz.

Patron

Site Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,688
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
İstediğinizi yapabilmek için uzun yıllara ait veriler bulunması lazım.
Elinizdeki 9 aylık veri ile yapılamaz.
Ayrıca uzun yıllar verisi olsa bile bu verilerin iklim, medya, haber, teknolojik gelişmeler, siyasi ve ekonomik politika vs.
nedeniyle oluşan anormal değişimleri çeşitli istatistiki analizlere tabi tutarak bertaraf edilmesi ve tahmin edilmesi gerekir.
Uzun ve zahmetli bir iş yani.
Dosyada yazdığım yorumdan öteye gidemeyeceğim malesef.
Kolay gelsin.

mertkaan95

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
İstediğinizi yapabilmek için uzun yıllara ait veriler bulunması lazım.
Elinizdeki 9 aylık veri ile yapılamaz.
Ayrıca uzun yıllar verisi olsa bile bu verilerin iklim, medya, haber, teknolojik gelişmeler, siyasi ve ekonomik politika vs.
nedeniyle oluşan anormal değişimleri çeşitli istatistiki analizlere tabi tutarak bertaraf edilmesi ve tahmin edilmesi gerekir.
Uzun ve zahmetli bir iş yani.
Dosyada yazdığım yorumdan öteye gidemeyeceğim malesef.
Kolay gelsin.
Teşekkür ederim. Benim için önemli olan kısımda tam olarak bu. Tahmin.ets formülünü kullanıyorum ancak bazı yerlerde hatalı sonuç veriyor ve yapılan tüm emek boşa gidiyor.

Konuyu okuyanlar