• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Saat Salınım Oranı Hesaplama

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

metegok

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar,

geçtiğimiz haftalarda sizlerden destek alarak oluşturduğum, dosyada görünür kılına ve manuel yapılan işlemi kaldırmak için, yeni bir başlığa ihtiyacım oldu.

dosyaya manuel olarak farklı renklendirerek ekledim. hedef teslim saati baz alınarak, örnk: b297 hedef saat 09:30 -1 saat öncesi (08:30) ve + 1 saat sonrası (10:30) içerisinde gerçekleşen % lik oranın gösterilmesine ihtiyacım var desteğinizi talep ederim.

( hedef teslim saatinin - 60 dk altı, + 60 dk üstü alınarak toplam kısmı ile bölünerek % lik hesaplata bilir miyiz

Saygılarımla

Ekli dosyalar

• Yeni WinRAR ZIP archive.zip
    454.8 KB · Gösterim: 6
+- teslim saati ile hedef teslim saati arasındaki farkın, (hedef teslim saatinin 1 saat öncesi ve 1 saat sonrası) yani toplam 2 saat içindeki oranını mı bulmak istiyorsunuz.

mesajınızı doğru yorumlamışıımdır inşallah hocam,

hedef teslim saatinin 1 saat öncesi ve 1 saat sonrası / toplam yapılarak oranı bulmak istiyorum doğrudur

Sonradan aklıma geldi, eğer hedef teslim saattin,1 saatten de öncesi veya 1 saatten de sonrası için ne olacak..

o kısma ben de hiç bakmadım hocam doğrusu, yani dışarda kalacak oran diye düşünmüştüm. 1 saatten de öncesi veya 1 saatten de sonrası için bu kısma bir şey yapamayacağız, ama siz görsel olarak bir şey ekleyebilirim derseniz de süper olur hocam

birde hocan +- sürelerin mümkünse değiştirilebiliyor olması gerekiyor. farklı süre gerektiğinde kendimiz değiştirebilelim

Bana bu yapılan pek mantıklı gelmiyor. oranlamada 2 saati 100 olarak kabul etmek, bir şey ifade etmiyor..
Oran olarak değil de hedef saatten önce gelişleri (kazanılmış) (+) dakika, sonra gelişleri (kaybedilmiş) (-) dakika olarak hesaplansa işinize yarar mı?

aslında şöyle hocam, bizim böyle yapmak istememizin sebebi, bu salınımı görerek hedef saati doğru olarak belirlemek ve müşteriye teslim için min, max saat aralığı belirlemek. örnek: 12:00 13:30 gibi,

sebebi teslimata erken/geç gittiğimizde müşteri müsait olmuyor vs. şunu demek istiyoruz aslında 12:00-13:30 arası siparişiniz teslim edilecektir.

burada da bir oran çıkararak ne kadar +- 1 saate giriyor onu görmek istiyoruz aslında. bu yüzden bu oranı görmemiz kritik

Çok sayıda!!!!!! Servise çıkış saatinin ve aynı teslim yerine, teslim saatinin olduğu bir liste lazım.
Bu listede ağırlıklı olarak hangi saatler arasında teslim edildiğini bulmak lazım

listeyi çoğalttım hocam.

Ekli dosyalar

• Data2.xlsx
    14.1 KB · Gösterim: 4
  • KargoSaatKontrol - Kopya.xlsb
    75.5 KB · Gösterim: 4
Anlaşamadık
Sevise Çıkış saati, Alıcıya Teslim saati olan liste lazım demiştim.
Siz bana HedefTeslimSaati ve OrtalamaTeslimAlmaZamanı olan liste göndermişsiniz.

aynen hocam ben anlatamadım sanırım, bizde servise çıkış saati yok maalesef, istediğim, hedef teslim saati baz alınarak, ortalama teslim alma zamanına bakılarak ( ortalama teslim alma zamanı müşteriye teslim saatidir) -1 saat + 1 saat altında/üstünde gerçekleşen oranı bulmak.

sonrası için çıkış saati belirleyerek max, min teslim saati oluşturabilmek.
mesela hocam hedef teslim saatinden +- 1 saat alınca 6 gönderi 14:30-16:30 aralığında teslim olmuş %46 oranında görmek istediğim bu şekilde aslında

% oranı toplam sütunundan çalışmalı

1667305193074.png

Örneği inceleyin

Ekli dosyalar

• ÖRNEK.xlsx
    10 KB · Gösterim: 3
Ben tam olarak anlatamadım galiba hocam, kusura bakmayın lütfen. ben kargo saat uyum dosyasından verilendin günlük olarak kayıt edilip tutulduğu data ( kapalı) dosyasından verileri çekiyorum.

faklı bir dosya oluşturmadan saat uyum dosyasına bir n-başlık daha ekleyerek +-1 saat salınımını dosyada göstermek istiyorum.

Peki kontrol amacı ile soruyorum.
KargoSaatKontrol dosyasında L2 hücresine =SOLDAN(M2;5)/"02:00:00" formülünü uygulayınca %16 çıkıyor bu sonuç doğru mu?

Merhabalar

12.mesajdaki resmin dosyasını yükler misin
%46 i nasıl ulaştın örnekler misin

Peki kontrol amacı ile soruyorum.
KargoSaatKontrol dosyasında L2 hücresine =SOLDAN(M2;5)/"02:00:00" formülünü uygulayınca %16 çıkıyor bu sonuç doğru mu?
m2 hedef teslim saate oranla gecen süreyi hesaplıyor hocam. çok anlamadığım için anladığım kadar yorumladım. gecikme dk % 16 gibi yani tabloda görmek istediğim değil aslında

Merhabalar

12.mesajdaki resmin dosyasını yükler misin
%46 i nasıl ulaştın örnekler misin
merhaba hocam,

10. mesajdaki dosyalar (resim olan), ben manuel olarak örnek aldığım müşterinin hedef saatinden -+ 1 saat içerisinde teslim edilenleri manuel sayarak toplama böldüm.

örnek: hedef saat 15:30 -1 saat 14:30 +1 saat 16:30 14:30 & 16:30 arasında gerçekleşen ortalama teslim alma zamanları sayılarak toplama bölecek ( ben bunu manuel olarak yaptım)

14:30 & 16:30 arasında 6 kez teslim alma zamanı var toplam teslim 13 6/13 %46 gibi

Merhabalar
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Merhabalar
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
İyi akşamlar hocam, formülü, koda nasıl ekleye bilirim. Diğer bir sorun ise rapor takvimden seçilen tarih aralıklarına göre çalışıyor. Çekilen rapar genişliyor/küçüluyor yani 2 günlükte aylik/yıllık çekmemiz gerekiyor. Anladığım kadarıyla formül sadece O2 ve AC2 arasını hesaplıyor

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri