• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Pivot tablo, grafik ve dilimleyiciler

makroeko

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
44
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar sizden şu konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum.

Raporlama kısmında genel müdüre güzel sunumlar yapabileceğim pivot tablolar, grafikler ve dilimleyiciler istiyorum.
Bu veri giriş sayfası daha çok şekillenecek. O nedenle profesyonel sunum yapmak için mantığı anlamak istiyorum.

Genel formatımız şöyle;

J sütunundaki değer 0-10 arasıyeşil, 10-20 arası sarı, 20 üzeri kırmızı olsun.
Veri çubuklarını kullanarak yaptım. Ama hepsi sarı oluyor.
Kırmızı olunca da yazı altta görünmez. J sütununa 10 ve üzeri girdiğimde tüm satırdaki yazıyı kırmızı yapsın istiyorum.
Bir kalıpta birden fazla sorun olabiliyor.O nedenle diğer sorunlar için üç ayrı sütun oluşturdum.

Asıl sormak istediğim ise şu,

En önemli sütunlar H-J-N-O-P sütunları.

Raporlama sayfasında örnekte yaptığım gibi Dilimleyiciden seçip pivot tablo ve grafikler yapmak istiyorum.Mesela,

Hangi tarihlerde, hangi kalıpta ya da hangi ürünlerde ,kaç tane değer 0-10, 10-20 veya 20-30 arası gelmiştir gibi.
Yani histogram grafiği çizmek istiyorum. Ya da belki duymuşsunuzdur kalitede X-R grafiği çizmek istiyorum.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• Montaj Hattı.xlsx
    77.5 KB · Gösterim: 6
Selamlar,
J sütunundaki değer 0-10 arasıyeşil, 10-20 arası sarı, 20 üzeri kırmızı olsun.
Veri çubuklarını kullanarak yaptım. Ama hepsi sarı oluyor.
Kırmızı olunca da yazı altta görünmez. J sütununa 10 ve üzeri girdiğimde tüm satırdaki yazıyı kırmızı yapsın istiyorum.
Sadece bu konu üzerinde fikir vermeye çalışacağım.
Diğer konularda ise, Pivot Tablo konusunda bir tecrübem olmadığından dolayı sözü diğer üyelere bırakacağım..

Evet... Veri Çubuklarında yalnızca TEK Renk uygulaması mevcuttur. Ben yapamam ama, makro yazılarak her hücrenin değerine göre Renk uygulaması yaptırılabilir.
Benim, fikir olarak söyleyebileceklerim ise, aşağıdaki resimdeki gibidir.

1236.png

Fikirleriniz için çok teşekkür ederim.

Veri sayfasını es geçelim.

Asıl önemli olan raporlama sayfasında Histogram grafiği yapmak istiyorum.

Aralık belirleyerek 0-10, 10-20 ,20----üzeri gibi üç kısma ayırmak istiyorum.

K-L-M sütunlarındaki bazı hücreler boş olmak zorunda.

Eğer grafiği etkilemezse Boş olanları sıfır yapabiliriz aksi halde boş görünsün.

Konuyu okuyanlar

Geri