• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

arasheinze

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba şu sitedeki şablonu excel tablosuna döktüm fakat kırmızı ile işaretlediklerim tutmuyor. Nerede yanlış yapıyorum? Yardımcı olabilecek var mı?
e1.pnge2.png

Ekli dosyalar

• Hesaplama Kar Oranlı.xlsx
    9.9 KB · Gösterim: 33
dener misiniz

Ekli dosyalar

11.5 KB · Gösterim: 29
Merhaba, her şeyden önce ilginiz için teşekkür ederim. İlk örneğimi düzeltmişsiniz çok sevinerek farklı fiyatlı yeniden denemek istedim siteye göre bu sefer %27,63 kâr oranı çıkıyor. Fakat ben %30 kârlı bir ürün satmak istiyorum ve excel de siteye göre birebir hesaplamasını istiyorum. Mesela %2,37 nereden geliyor. Çok farklı kesintiler var. Belki bir yer de hata yaptım ama beynim yandı. z1.png

Ekli dosyalar

11.9 KB · Gösterim: 20
bende aynı duygulara sahip olmaya başladım. benden de dumanlar çıkmaya başladı.
nasıl yaptılar bulamadım. yarın tekrar denerim bulursam dosyanızı eklerim.

Merhaba,

Göndermiş olduğunuz sitede ki bazı hesaplamaların yanlış olduğunuzu düşünüyorum çünkü hesaplamada kdv dahilden hesaplama yapıyor grafikte bazı veriler kdv hariç ve kar tutarı kdv hariç olarak göstermektedir.

1674637042797.png

Çalışmış olduğunuz dosyaya bir aynı rakamlar üzerinden bir hesaplama yaptım belki yardımcı olur. Bana göre doğrusu bu...

Ekli dosyalar

• Hesaplama Kar Oranlı (1).xlsx
    14.4 KB · Gösterim: 15
Merhaba,

%30 kâr ile satmak istediğiniz 100 TL lik ürüne x1,30 yaparsanız 130,00 TL yapar. Ama 130,00 TL 'nin %70 ini aldığınızda 91,00 TL yapar. Burada kâr ilave etmek için sayıyı 1-kar oranına bölmek gerekiyor. Örnek 100 TL lik işleme % 30 ilave etmek için 100/0,70 yaptığınızda 142,86 TL çıkar. Bu sizin %30 kâr ile satış rakamınızdır. Üzerinden % 30 düştüğünüzde 100,00 ramakına ulaşırsınız.

Küçük bir bilgi mahiyetinde eklemek istedim.

teşekkürler beklemekteyim.

Sayın arasheinze, benim deüzerinde çalıştığım bir dosya vardı, hemen hemen tamamladım sayılır. Sadece amazon komisyon oranları yok ama entegre edilir daha sonra.

Gönderdiğim dosyada hemen hemen bütün pazaryerlerin güncel komisyon oranları var ben onları tüm sayfa adında topladım sonra filtre ederek başka sayfada kullandım çünkü pazaryerini seçtiğim zaman pazaryerlerine ait kategoriler ayrı listelensin istedim sadece aklıma gelen en kolay yol buydu ancak veri doğrulama ile listeledim sadece buna dinamiğe çeviremedim uğraştım olmadı. Veri doğrulama yaparken # işareti koymama rağmen hata aldım.

Bazı pazaryerlerine göre kargo baremleri formülle otomatik geliyor daha da geliştirilir gayet kullanışlı bir hesaplama oldu.

Değerli üstadlar sadece bu veri doğrulama da listeyi dinamik yapma konusunda yardımcı olurlarsa sevinirim.

Ekli dosyalar

• Pazaryerleri Komisyon.xlsx
    553.3 KB · Gösterim: 39
Sayın arasheinze, benim deüzerinde çalıştığım bir dosya vardı, hemen hemen tamamladım sayılır. Sadece amazon komisyon oranları yok ama entegre edilir daha sonra.

Gönderdiğim dosyada hemen hemen bütün pazaryerlerin güncel komisyon oranları var ben onları tüm sayfa adında topladım sonra filtre ederek başka sayfada kullandım çünkü pazaryerini seçtiğim zaman pazaryerlerine ait kategoriler ayrı listelensin istedim sadece aklıma gelen en kolay yol buydu ancak veri doğrulama ile listeledim sadece buna dinamiğe çeviremedim uğraştım olmadı. Veri doğrulama yaparken # işareti koymama rağmen hata aldım.

Bazı pazaryerlerine göre kargo baremleri formülle otomatik geliyor daha da geliştirilir gayet kullanışlı bir hesaplama oldu.

Değerli üstadlar sadece bu veri doğrulama da listeyi dinamik yapma konusunda yardımcı olurlarsa sevinirim.
merhabalar hocam, bu formülde tam olarak tüm masraflar çıkıp net kar mıdır ?
Birde komisyonlar %21 oldu ben trendyol'a geçiş yapıp güncelleyemiyorum nasıl yapabilirim

Konuyu okuyanlar

Geri