• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Makro ile sayfalar arası veri aktarma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Hamikeserci

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
10
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Üstadlar şöyle bir kod ile veri aktarma sorunumu çözdüm fakat, başka bir sorun var. Bu kod LOG sayfasında A2:Z2 ye kadar olan sutun başlığı ile DDL sayfasındaki başlıkları eşleştirip A2:K2 arasına yazdırıyor, LOG sayfasında 15.sutunda DDL içeren metin görünce benzer olan başlık altına DDL yazan satırdaki verileri kopyalıyor. Burda sorun yok. Benim log sayfası a2:z2 ye kadar başlık içeriyor. DDL sayfası ise a2:k2 ye kadar log sayfasındaki aynı başlıkları içeriyor. Diyelimki DDL sayfasında aktarılan verinin en sonuna birşeyler ekledim, yani k2 den sonra bir kaç sutun daha ekledim log sayfasında olmayan.. sonra Log sayfasına aktarılmak üzere yeni bir veri girdiğinde tekrar DDL e çek dediğimde yine aynı şekilde tüm verileri silip eklenen satırla birlkte öncekiler yeniden kopyalıyor. Buda benim ddl sayfasındaki eklediğim sutunlara yazdıgım bilgileride siliyor. Bu makroyu, DDL sayfasına aktarılan veri satırında işlem yapıldıysa, LOG sayfasından yeni veri çekileceği zaman bir önceki verilere dokunmadan farklı olan veriyi nasıl aktarabiliriz?

HTML:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Çözüm
Sayın Hamikeserci
Ben kodaları modül1 e toplamışım zaten.
Butona tıkladığınızda işiniz görülüyorsa sıkıntı yok.
Modül3 de sizin yazdığınız kodlar var.
Kullanmıyorsanız silin.
Sayın Hamikeserci
Soruyu okuyana kadar benim nefesim kesildi. :)
Bir dosya eklemiş olsanız daha kolay yanıt alırsınız.
Şimdi biz yazdığımız kodun doğruluğunu nasıl kontrol edeceğiz ?
Kaldı ki paylaşmış olduğunuz makro da sorunlu.
Siz bir dosya paylaşın, dosyanın içinde ne istediğinizi
net bir şekilde örnekleyin.
Kalanı kolay. :)
Kolay gelsin.

Sayın Hamikeserci
Soruyu okuyana kadar benim nefesim kesildi. :)
Bir dosya eklemiş olsanız daha kolay yanıt alırsınız.
Şimdi biz yazdığımız kodun doğruluğunu nasıl kontrol edeceğiz ?
Kaldı ki paylaşmış olduğunuz makro da sorunlu.
Siz bir dosya paylaşın, dosyanın içinde ne istediğinizi
net bir şekilde örnekleyin.
Kalanı kolay. :)
Kolay gelsin.
Haklısnız, şimdi aşağıya ekliyorum. 3 adet girdi ile ddl ddn ncn sayfalarına veri aktarılmış sekilde. Şimdi yapmak istediğim, LOG sayfsında 4.girdi yaptığımda tekrar ddl ,ddn,ncn aktar dediğimde tekrar sıfırdan yapmasın. çünkü bir önceki çektiğimde ddl,ddn,ncn sayfalarında sarı,turuncu,kırmızı rnklerle işaretlediğim yerlere veri girmiş olacağım. bu sayfalara sonradan manuel eklediğim bilgiler kaybolmasın istiyorum. yani güncelleme yapsın yeni veri varsa aktarsın, ama bunu yaparken en baştan yapmasın. hali hazırda önceden çekilen veri varsa onlara karışmasın.

Ekli dosyalar

• Örnek.xlsm
    186.1 KB · Gösterim: 13
Haklısnız, şimdi aşağıya ekliyorum. 3 adet girdi ile ddl ddn ncn sayfalarına veri aktarılmış sekilde. Şimdi yapmak istediğim, LOG sayfsında 4.girdi yaptığımda tekrar ddl ,ddn,ncn aktar dediğimde tekrar sıfırdan yapmasın. çünkü bir önceki çektiğimde ddl,ddn,ncn sayfalarında sarı,turuncu,kırmızı rnklerle işaretlediğim yerlere veri girmiş olacağım. bu sayfalara sonradan manuel eklediğim bilgiler kaybolmasın istiyorum. yani güncelleme yapsın yeni veri varsa aktarsın, ama bunu yaparken en baştan yapmasın. hali hazırda önceden çekilen veri varsa onlara karışmasın.
Üstadlar şöyle bir kod ile veri aktarma sorunumu çözdüm fakat, başka bir sorun var. Bu kod LOG sayfasında A2:Z2 ye kadar olan sutun başlığı ile DDL sayfasındaki başlıkları eşleştirip A2:K2 arasına yazdırıyor, LOG sayfasında 15.sutunda DDL içeren metin görünce benzer olan başlık altına DDL yazan satırdaki verileri kopyalıyor. Burda sorun yok. Benim log sayfası a2:z2 ye kadar başlık içeriyor. DDL sayfası ise a2:k2 ye kadar log sayfasındaki aynı başlıkları içeriyor. Diyelimki DDL sayfasında aktarılan verinin en sonuna birşeyler ekledim, yani k2 den sonra bir kaç sutun daha ekledim log sayfasında olmayan.. sonra Log sayfasına aktarılmak üzere yeni bir veri girdiğinde tekrar DDL e çek dediğimde yine aynı şekilde tüm verileri silip eklenen satırla birlkte öncekiler yeniden kopyalıyor. Buda benim ddl sayfasındaki eklediğim sutunlara yazdıgım bilgileride siliyor. Bu makroyu, DDL sayfasına aktarılan veri satırında işlem yapıldıysa, LOG sayfasından yeni veri çekileceği zaman bir önceki verilere dokunmadan farklı olan veriyi nasıl aktarabiliriz?

HTML:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Kod:

Kod:
üstad, bu koda benzerini chat gpt de aldım lakin sorun şu, bu kod ddl sayfasını kontrol ediyor eşleşmeyen satırı buluyor lakin, önceden kaydettiği satırda ekstra bilgi gördüğnden farklı satır olarak algılıyor ve eski kaydı tekrar yazıyor. yani, ilk çektiği veriler ile örtüşme araması lazım ddl sayfasını kontrol ederken. misal ilk 10 sutunu aktarıyor diyelim, ben aktardığı sayfda(ddl) 11,12,13.sutuna bilgi girdiğimde bu sutunları baz almamalı, LOG sayfasından hangi sutunlara göre veri çektiyse sadece o sutunları kontrol edip eşleşmeye orda bakmalı. diğer türlü eklediğim her bilgi DDL sayfasında o satırı değiştirmiş oluyor.

Sayın Hamikeserci
Dener misiniz .
Listele butonuna tıklamanız yeterli.
LOG sayfasında O sütunundaki yazım kuralı
Rejected & DDL bu şekilde olmalı.
Sayfa isminin önemi yok. DDL olur, DDN olur, NCn olur. Farketmez.
Sayfa bulmayı bu formata göre yaptım.
4. satırı ekleseydiniz iyiydi.
Ben kafama göre birşeyler yazdım.
NCN sayfasına aktardım.
Doğru anlamışsam proplem yok.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• Örnek_Hamikeserci.xlsm
    193.3 KB · Gösterim: 5
Sayın Hamikeserci
Dener misiniz .
Listele butonuna tıklamanız yeterli.
LOG sayfasında O sütunundaki yazım kuralı
Rejected & DDL bu şekilde olmalı.
Sayfa isminin önemi yok. DDL olur, DDN olur, NCn olur. Farketmez.
Sayfa bulmayı bu formata göre yaptım.
4. satırı ekleseydiniz iyiydi.
Ben kafama göre birşeyler yazdım.
NCN sayfasına aktardım.
Doğru anlamışsam proplem yok.
Kolay gelsin.
Listele butonu çalışmıyor. Diğer makroları silmem mi gerek?

6 nolu mesajdaki yüklemiş olduğum dosyayı tekrar indirdim.
Çalışıyor. Sıkıntı yok.
LOG sayfasındaki son kaydı NCN sayfasına gönderiyor.
Mükerrer kayıt değilse NCN sayfasında en alta kaydediyor.
Mükerrer kayıt ise kaydetmiyor.
Siz diğer sayfalar için de deneyin.
Kodlar Modül1 de ListelE makrosunda.
Kod:

Ekli dosyalar

• Örnek_Hamikeserci (1).xlsm
    192.6 KB · Gösterim: 3
Çalışıyor. Sıkıntı yok.
Kod:
üstad, makro engeli varmış onu ayarladım düzeldi. lakin, tıkladıgımda ddl veya ddn leri çekmiyor. yani listele dediğimde tek seferde ne varsa ilgili sayfalara mı atıyor? ben denedim. birde siz deneyin demek istediğimi anlayacksınız. misal, yeni ekleme yapıp ddl yapın, tekrar listele diyince yine ncn aktarıldı diyor ama yeni girilen ddl de ksik kalıyor.

Çalışıyor. Sıkıntı yok.
Kod:
misal ddl,ddn,ncn sayfalarındaki kayıtları silin göndermiş olduğunuz excelde , tekrar listele diyin sadece ncn i çekiyor. diğerlerini çekmiyor.

Sayın Hamikeserci
Ben soruyu şöyle anladım:
LOG sayfasında en son kaydı O sürunundaki
değerde belirtilen sayfaya gönder.
Gönderdiğinde o sayfada mükerrer kayıt mı kontrol et.
Mükerrer ise kaydetme değilse kaydet.
Benim girmiş olduğum 4.satır NCN sayfasına gönderir.
DDL ve DDN leri çekmesi için O sütununda adres belirtmiş olmanız lazım.
5. satıra ekleyin bir veri. O sütununda Rejected & DDL yazın sonucu kontrol edin.
Kolay gelsin.

Ekli dosyada NCN sayfasındaki tüm verileri sildim.
Boş orası.
Lİstele butonuna tıklayın.
NCN sayfasına bakın.
Kaydettiğini göreceksiniz.

Ekli dosyalar

• Örnek_Hamikeserci (1).xlsm
    193.2 KB · Gösterim: 2
Ekli dosyada NCN sayfasındaki tüm verileri sildim.
Boş orası.
Lİstele butonuna tıklayın.
NCN sayfasına bakın.
Kaydettiğini göreceksiniz.
haklısınız dediğinizi yapıyor. benim yukarıda anlatmak istediğim o değildi. bana gönderdiğiniz dosyada, ddl ddn ve ncn sayfalarındaki verileri komple sili sadece log sayfasındaki kalsın ve listele diyin. göreceksiniz ki sadece ncn sayfasına veri aktaracak. yani demek istediğim 10 adet rapor girdikten sonra listele dediğimde ddl ddn veya ncn i kendi sayfalarına aktarmıyor. en son kayıt neyse onu aktarıyor. o kayıttan sonra başka birşey ekleyince tekrar dediğimde yine ncn varsa çekiyor gerisi kalıyor. ( vaktininizi çaldıysam kusura bakmayın, şimdiden çok teşekkür ederim )

Sayın Hamikeserci
Ben soruyu nasıl anladığımı 11.mesajda belirtmiştim.
Sizin anlatımınızdan da bunların gerçekleştiğini anlıyorum.
Ama sizin istediğiniz 11.mesajda anlattığım gibi bir işlem değil.

O zaman soruyu şöyle mi anlayacağım:
Siz LOG sayfasında kaydınızı yaptınız.
Listele butonuna tıkladığınızda diğer 3 sayfadaki verileri silecek.
LOG sayfasındaki tüm kayıtları O sütunundaki sayfa referanslarına göre
ve o 3 sayfada eklemiş olduğunuz sütunlara göre o sayfalara dağıtacak.
Bu mudur ?
Buysa dosyanız ekte.
Kolay gelsin.
Kod:

Ekli dosyalar

• Örnek_Hamikeserci _2.xlsm
    195 KB · Gösterim: 4
üstad emeğine sağlık, aktarma işleminde sıkıntısız çalışıyor. Lakin geçmiş kayıt için eklenen veriyi siliyor.
şimdi: LOG sayfasında ilk satırı düşünün orneğin, bu veriyi DDL sayfasına aktarıyor comment sutununda(K stunu) kadar.
1703403656784.png

Sonrasında DDL sayfasına geçip, ekstra bilgiler ekliyorum,
bunu her sayfada kendisine uygun veriler ekleyeceğim.
örnek olsun diye DDL sayfasından ekliyorum, aşağıdaki gibi wır reference ve ddl no kısmına ekledim
( Remark and not sutunundan sonraki kısımda manuel ekleme yapacağım, LOG sayfasından çektiği veriler K stununa kadar olan kısımda).

1703403738270.png

Sonra tekrar LOG a geldim ve yeni bir kayıt giriyorum,
1703403920181.png

tekrar listele dediğimde, QCK-214 yazan kayıt, DDL sayfasında zaten var,
Lakin makro K sutunundan sonrasına ekleme yaptığım için, farklı bir satır olarak algılıyor muhtemelen, ve o kısmı silip yeniden ekleme yapıyor. aşağıdaki gibi,

1703404073825.png

oysaki yapması gerekn şu,
QCK-214 de DDL sayfasına eklediğim verileri silmesin, onu kaydetti zaten,
sonraki kayıtta kontrol gerçekleştirirken, LOG sayfasından sadece K sutununa kadar olan kısmı kontrol etsin, sonrasına dokunmasın. eğer bu kısım daha önce girilmişse o satırı es geçsin.
çünkü o satırdaki veriler DDL sayfasına aktarılmış olup üstüne detaylar girilmiş olacak.
yani son halde yukarıdaki bilgi için görmek istediğim veri aşağıdaki gibi,
yeni kayıt çekilmiş eskiden çekilen kayıta sonradakn girdiğim bilgiler duruyor olmalı,
Yani Benzeri varsa tekrar girmemesi gereken veri için kontrol kısmı: K sutununa kadar olan kısım. buradaki veriler ilgili sayfalara aktarılmışsa tekrar aktarmasın ve o satırla ilgili bir işlem yapmasın.

1703404430735.png
yada en basitinden her kayıtta benzersiz olacak kısımlar bunlar, bu 3 kısımı kontrol etsin, tam eşleşme varsa tekrar kayıt aktarmasın. ve DDL DDN veya NCN sayfalarına yeni veri aktardığı zaman eski veri üzerinde yağtığım değişikliklere karışmasın.

1703405026547.png
umarım anlatabilmişimdir :(

Yada önce sayfa hücrelerini komple sildirip sonra kaydettirin sanırım düzelir

Sayın Hamikeserci
sanırım oldu.
Dener misiniz .
LOG sayfasında
No Inspection Type Inspection Request Number Safety Cls Inspection Area
Name of Material Related Building (KKS) Report Date WIR Number
yani
1 2 3 7 8 9 10 16 17
sütunları birleştirir ve benzersiz değer olarak diğer sayfalarda arar.
Eşleşme var ise herhangi bir kayıt yapmaz yoksa ilgili sayfada en alta kaydeder.

Sonradan eklenmiş olan Inspector Name Remark and Note
sütunları için LOG sayfası 2.satırda bulunan sütun başlıkları
ilgili sayfanın 2.satırında bulunan sütun başlıkları ile karşılaştırılır
eşleşenlerin LOG sayfasındaki verileri kaydedilir. Diğer sayfalara
siz hangi sütunu alırsanız alın. Eğer LOG sayfasında o sütunlar var ise
kayda alır.

Ekli dosyalar

• Örnek_Hamikeserci _3.xlsm
    201.9 KB · Gösterim: 5
Sayın Hamikeserci
sanırım oldu.
Dener misiniz .
LOG sayfasında
No Inspection Type Inspection Request Number Safety Cls Inspection Area
Name of Material Related Building (KKS) Report Date WIR Number
yani
1 2 3 7 8 9 10 16 17
sütunları birleştirir ve benzersiz değer olarak diğer sayfalarda arar.
Eşleşme var ise herhangi bir kayıt yapmaz yoksa ilgili sayfada en alta kaydeder.

Sonradan eklenmiş olan Inspector Name Remark and Note
sütunları için LOG sayfası 2.satırda bulunan sütun başlıkları
ilgili sayfanın 2.satırında bulunan sütun başlıkları ile karşılaştırılır
eşleşenlerin LOG sayfasındaki verileri kaydedilir. Diğer sayfalara
siz hangi sütunu alırsanız alın. Eğer LOG sayfasında o sütunlar var ise
kayda alır.
bu yaptığınız yukarıda belırttıgınız sutunlardan hehangı birinde değişlik olsa bile diğerleri benzerse aktarım yapmıyor mu? yanı yukarıda belirtiğiniz 1 2 3 7 8 9 10 16 17 sutunlarının herhangi birinde değişklik olsa bile diğerleri benzerse aktarma yapmıyor mu? çünkü son enson var olan kaydı alt satıra ekledım, 214 yerıne 215 yazdım lıstele dedim ddl e aktarmadı.
1703628794012.png

1703628841355.png

acaba excel surumunden mı kaynaklı ?

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri