• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Arşiv ListView Sütuna göre Arama Çoklu Seçi

Refaz

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4,013
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Örnek olması açısından aranan birden fazla varsa hepsini seçer.
Dosyayda1000 aratınca sonuç görülür.

Findnext mantığını uyguladım çalıştı :)
Bir zamanlar bu findnext olayını listview için uygulamaya çalışmıştım yapamamıştım :( şimdi halil abey sağolsun sayesinde bir kod daha arşivledik :)
Döngüsüz seçili listviewi seçtirmemeyi sağlasaydık yani unselect gibi daha iyi olacaktı ama belki bulunur.
Yani atıyorum listviewde 10 satır seçildiyse döngüsüz tümü seçilmesi iptal olma.
Kısaca .ListItems(i).Selected = False gibi yapmamaya gerek olmayan kod lazım bilen varsa.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Listview hizli bulma sütunlara göre coklu bulma.7z
    37.4 KB · Gösterim: 42
Refaz hocamınkini biraz değiştirdim alternatif olarak kullanılabilir
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Listview Sütunlara göre coklu bulma_Frz_hy.xlsm
    41.2 KB · Gösterim: 16
Son düzenleme:
Refaz hocam 14. mesajdan itibaren olanları excel örnekleri gibi bir bölüme yeni konu açıp taşısak daha uygun olmaz mı?
Evet abey bencede.
Siz hallederseniz seviniriz.

bu da tag yöntemi ile çözüm ama maalesef kısmi arama yapamıyor
açılır kutudan arama yapacağınız alanı seçince o alanın değeri tag olarak atanıyor
Arama Kodu:
Kod:
Tag/Im ekleme Kodu:
Kod:
ListView doldurma Kodu:
Kod:
Türkçe karakterlerde sorun çıkarıyor İ yada ı gibi o düzeltmeler de eklenebilir

Ekli dosyalar

• Listview Sütunlara göre coklu bulma_tag_hy.xlsm
    41.1 KB · Gösterim: 6
Son düzenleme:
LİstView sütuna göre aramada aklıma gelen son 2 yöntem
Not : dosyada eklemeyi unutmuşum ama formun en başına Option Compare Text eklenmeli yoksa küçük/BÜYÜK harfte sorun çıkar

like * ve ? ile arama
Kod:
InStr ile arama
Kod:

Ekli dosyalar

• Listview Sütunlara göre Arama_hy.xlsm
    35 KB · Gösterim: 9
Son düzenleme:
Elinize sağlık abey.
Acaba resimdeki gibi ekleyip alt oka basınca tek alta doğru bulsa ve yukarı içinde aynısı olsa.
Son ve ilk bulunanda mesaj verse ilk bulunanda s-yada son bulunanda diye.
Accessteki formda altta çıkan kayıtlara gitme gibi düşünebilirsiniz.
Bence olursa harika olur sonuç.
Hatta bir butona basınca son bulunan başka butonada basınca ilk bulunanada gitmede yapılabilir.
Ben biraz uğraştım bu aralar tam konsantre olamıyorum hiçbirşeye.

Tag olayı harici olursa yeterli bence.Bence bunu çözseniz siz çözersiniz.

Screenshot 2021-11-10 191006.png

Bulduğu değerler diziye aktarılarak yapılabilir aslında
Form düzeyinde bir dizi ve sirano tanımlanır aramaya basınca listviewdeki indexler buraya aktarılır geriye sadece tuşlara basınca sıradaki indexe gidilebilr

Bulduğu değerler diziye aktarılarak yapılabilir aslında
Form düzeyinde bir dizi ve sirano tanımlanır aramaya basınca listviewdeki indexler buraya aktarılır geriye sadece tuşlara basınca sıradaki indexe gidilebilr
Haklısınız abey zaman bulunca bunu bir deneyeyim ama fazla olmuyor bu aralar zaman haftasonuna kadar.

Bu akşam olmaz ama yarın vakit bulunca like ile olani uyarlamaya çalışırım

Replace(Replace(k, "i", "İ"), "I", "ı")
Tamam abey.Aslında yukardaki kodu kopyala yapıştır yapınca hata veriyor bazen çünkü değişik karakter olarak kopyalanıyor büyük i felan onun yerine galiba chr kodu vardı bu harflarin onlar garanti.
Dediğiniz gibi global alana bir değişken tanımlanıp diziye alınıp ordaki index lere göre bulunur en mantıklısı.

Ben biraz yaptım sanıyorum sorunsuz çalışıyor hepsi.
Belki biraz daha pratik kod ilede yazılabilir ben dictionary ile yaptım.

333.gif

Ekli dosyalar

• Listview hizli bulma sütunlara göre coklu bulma.7z
    44.7 KB · Gösterim: 14
biraz geç oldu ama ekleme silme güncelleme arama bulunan kayıtlar arasında dolaşma gibi şeyler de eklemeye çalıştım
hata kontrollerinin hepsi yapılmamış olabilir
amaç genel mantığı sunmak
10000 kayıt olduğu için geç açılabilir
Not: kod düzeltilmiştir
Kod:
Arama
Kod:
kayda gitme
Kod:
Ekleme
Kod:
Silme
Kod:
Güncelleme
Kod:
seçilen verinin metinlere aktarılması
Kod:
Form Başlangıç
Kod:
ListView Doldurma
Kod:

Ekli dosyalar

• ListView_Ara_Git_Ekle_Sil_hy3.xlsm
    615.8 KB · Gösterim: 33
Son düzenleme:
Valla süper olmuş abey.Tüm hepsi yapılmış.
Listview 64bit için sorun oluyor gerçi artık galiba 2016 ve son sürümlerde 64 bittede çalışıyor biliyorum artık tam arşivlik oldu.
Listview kullananlar yaşadı :)

Son düzenleme:
listviewde 100.000 satırlık veriyi 22 saniyede yüklemesi biraz sorun olsa da yine de alabilmesi beni şaşırttı)
Not : benim ofis 64bitlik ama sorun çıkarmadı

listviewde 100.000 satırlık veriyi 22 saniyede yüklemesi biraz sorun olsa da yine de alabilmesi beni şaşırttı)
Not : benim ofis 64bitlik ama sorun çıkarmadı
100bin satır o kadar sürüyorsa bence sorun olmaz abey.
Birşey farkettim denerken.
Resimdeki gibi veri girince kayıt yok diyor ama ileri geri gibi butonlara basınca veriler görüküyor abey.
ilk arama da böyle oluyor.

Screenshot 2021-11-11 213546.png

Evet ben de fark ettim aslında önceki örnekte ilkinde alıyordu bunda almıyor yarın bir bakarım ama yanılmıyorsam 2. basıştan sonra normal çalışıyor

Benim dosyada çalışıyor ileri,geri vs... için :)

Konuyu okuyanlar

Geri