• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Listboxta Filtreleme Sıralama Kodları Silme Ve Düzenleme İşlevlerinde hatalı sonuca yol açıyor.

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
İmdaaaaat
Projemde Poliçe Listesi formunda yapılan iki tarih arası filtreleme ve sonuçların büyükten küçüğe sıralanması ile ilgili forumdan aldığım destekle çözümlenen bu konular sonucunda Yine Poliçeler Listesi formu üzerinden yaptığım silme ve düzenleme işlemlerinde düzenlemek yada silmek istediğim satırda işlemi gerçekleştiriyorum fakat sonuçta başka satıdaki veri siliniyor yada düzenle butonuna basarak yada satır üzerinde çift tıklayarak forma çektiğim bilgiler başka bir satırdaki veriler oluyor. Bu sorunların ortaya çıkışı kesinlikle son çözümlenen listboxta filtreleme ve sıralama kodlarının yazılması sonrasında meydana geldi. ( Önceki foruma yüklediğim dosyalarda bu kodların çalışmasında sıkıntı yaşamıyordum.) Bu konu beni çok aşıyor bu sorunu düzeltmemde yardımcı olmanızı rica ederim.
Screenshot_1.png

Ekli dosyalar

• Poliçe Takip - Kopya.xlsm
    738.2 KB · Gösterim: 7
Çözüm
aşağıdaki dosyayı dener misiniz?
Not: metin/combo değerlerinin ilgili hücrelere atanmasını yapabilirsiniz diye o kısımlara dokunmadım
adım adım anlatır mısınız düzenleme işini?
poliçeler formunda listboxtan değeri seçtik,
poliçe düzenle düğmesine bastık ondan sonra ne olacak
hangi veriler metin kutularına gelip hangileri gelmeyecek
anladığım kadarıyla yapmaya çalıştım
izlenen adımlar
poliçeler formunda listboxtan değeri seçtik,
poliçe düzenle düğmesine bastık
sadece ilgili satırın verileri geldi
-burada sadece ilgili taksit alanına veri girilip değiştirilebiliyor -
veriler gelir gelmez imleç ilgili ayın taksitine odaklanıyor veriler değiştiğinde güncelle butonuna basılıyor
Not: tekrar tekrar veri girmemek için tarih alanlarına sabit değerler atadım
şimdilik sadece ilgili satır güncellendi
çok önemli not2 : kullandığım VrStr tanımı verinin olduğu satırın numarasıdır ve güncelleme formuna gider yani m_currentRow=VrStr
Ekli dosyayı görüntüle 9196

halily hocam listboxtan ödemesi girilecek kayıt seçilir üzerinde çift tıklamayla YADA DÜZENLE BUTONUYLA DÜZENLEME FORMU EKRANA GELİR.

listboxtan düzenlenecek kayıt seçilir.png

KIRMIZI yazılı combobaxlardan Taksid Sayısı comboboxındaki ilgili taksidin ödemesi ödeme durumu ödendi olarak seçilir Ödeme tarihi ogünün tarihi olarak otomatik gelir Ödeme tipi seçilir Ödeme bankadan yapıldıysa banka seçilir kartla yapıldıysa kart bilgisi seçilir. Açıklama yapmak gerekirse açıklama bölümüne yazılır.

çift tıklamayla düzenleme formu açılır.png

ödeme bilgileri girilir.png

bu işlemler yapıldıktan sonra güncelle denir ve Poliçe kaydı ödeme durumu ödenecekten ödendiye güncellenir ve ödeme bilgileride listboxta ve poliçe sayfasında değiştirilmiş olur. Bu bilgiler ayrıca banka hareketleri formunda gözlemlenebilir.

banka hareketleri.png

Bu arada resimlere dikkat ettiyseniz 6.taksidi ödemek için kaydı çağırmama rağmen 1 taksidi içeren kayıt ekrana geldi.

Benim gönderdiğim dosyada mi denediniz?
Ben dosyada başka yerleri de değiştirmistim

Son düzenleme:
Benim gönderdiğim dosyada mi denediniz?
Ben dosyada başka yerleri de değiştirmistim
Hayır halily Hocam kendi dosyamda denedim başka yerlerde değişiklik yapmaya gerek yok sadece sıkıntı bu dediğim olay taksit miktarlarını vs başka hiç bir şeyi değiştirmeye gerek yok. Akşam eve geçince dosyaya bakacağım. Dün fırsatım olmadı.

Yaptığım değişikliklerin hepsi zaten güncellemenin düzgün çalışması içindi
Mesajdaki kod sadece ilgili satırı bulmak içindi oysa sizin güncelleme kodunuzun da değiştirilmesi gerekiyordu
Güncelleme kodunuz A2 satırını referans aldığı için farklı kaydı güncelliyordu o kısmı da düzelmiştim

Yaptığım değişikliklerin hepsi zaten güncellemenin düzgün çalışması içindi
Mesajdaki kod sadece ilgili satırı bulmak içindi oysa sizin güncelleme kodunuzun da değiştirilmesi gerekiyordu
Güncelleme kodunuz A2 satırını referans aldığı için farklı kaydı güncelliyordu o kısmı da düzelmiştim
halily Hocam aşağıdaki resimde kırmızı çerçeveye aldığım bölümde kullanıcının hiç bir şeyi değiştirmesine gerek yok problemim ödeme bölümüne girilen detaylarla güncellemenin doğru taksid sayısında gerçekleştirilmesiydi. Çift tıklandığında şuanda doğru kaydı ekrana getiriyor ve düzenleme işlemi doğru bir şekilde gerçekleşiyor. Sizden ricam kırmızı çerçeve ile işaretlediğim bölümle ilgili yazılan kodlamayı nasıl iptal edebiliriz kullanıcının o bölümde bir değişiklik ve düzenleme yapmasını istemiyorum. Ben denedim ama yapamadım. Silme işlemindeki hata da bir değişiklik yok üzerinde tıklanan kaydı değil başka kaydı siliyor halen. Sizi uğraştırdığım için özür dilerim.

Public Sub WriteDataToSheet() Kodunu alttaki gibi değiştirin ve end sub altınada Private Function WriteDataToSheetGuncelle(ByVal row As Long) As Long olan kodları ekleyin.

Ekli dosyayı görüntüle 9189

JavaScript:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

JavaScript:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
Zafer hocam doğru kaydı forma alıyor fakat form üzerinde ödeme bölümünde yaptığım değişiklikleri farklı ID de gerçekleştiriyor.

zaten sadece düzenleme kodunu düzeltmeye çalışmıştım silmeye hiç dokunmadım
kırmızı çerçeve ile işaretlediğim bölümle ilgili yazılan kodlamayı nasıl iptal edebiliriz kullanıcının o bölümde bir değişiklik ve düzenleme yapmasını istemiyorum.
bu kısmı anlamadım!!! güncellemenin amacı zaten kırmızı çerçeve içindekileri güncelleyebilmek değil miydi?
silmeyle ilgili yeni konu açmanız daha uygun olur

halily Hocam aşağıdaki resimde kırmızı çerçeveye aldığım bölümde kullanıcının hiç bir şeyi değiştirmesine gerek yok problemim ödeme bölümüne girilen detaylarla güncellemenin doğru taksid sayısında gerçekleştirilmesiydi. Çift tıklandığında şuanda doğru kaydı ekrana getiriyor ve düzenleme işlemi doğru bir şekilde gerçekleşiyor. Sizden ricam kırmızı çerçeve ile işaretlediğim bölümle ilgili yazılan kodlamayı nasıl iptal edebiliriz kullanıcının o bölümde bir değişiklik ve düzenleme yapmasını istemiyorum. Ben denedim ama yapamadım. Silme işlemindeki hata da bir değişiklik yok üzerinde tıklanan kaydı değil başka kaydı siliyor halen. Sizi uğraştırdığım için özür dilerim.
Screenshot_1.png
halily hocam resmi eklemeyi unutmuşum kırmızı yazıyla yazdığım sizinde sarıya boyadığınız textboxlarda değişiklik yapılmasını istemiyorum orayı iptal etmemiz sadece ve sadece içeriğinde kırmızı yazıyla yazılı olan üstteki textboxlarda değişiklik yapılabilmesi gerekiyor. Taksidin tarihi yada tutarı ile ilgili hiç bir değişikliğin yapılmasını istemiyorum. Sadece kırmızı yazılı olan bölümler değiştirilebilir. Diğer bölümleride kitledim zaten.

Ekli dosyayı görüntüle 9253
halily hocam resmi eklemeyi unutmuşum kırmızı yazıyla yazdığım sizinde sarıya boyadığınız textboxlarda değişiklik yapılmasını istemiyorum orayı iptal etmemiz sadece ve sadece içeriğinde kırmızı yazıyla yazılı olan üstteki textboxlarda değişiklik yapılabilmesi gerekiyor. Taksidin tarihi yada tutarı ile ilgili hiç bir değişikliğin yapılmasını istemiyorum. Sadece kırmızı yazılı olan bölümler değiştirilebilir. Diğer bölümleride kitledim zaten.
Yazdığınız kodda çalışıyor düzenleme ile ilgili problem kalmayacak sadece içeriği sarı boyalı textboxların olduğu bölümde Yani sözleşme ödeme planı bölümünde herhangi bir işlem yapılmasına gerek ve lüzum yok o bölümü iptal etmemiz gerekiyor. Taksidin tarihi ve tutarının değiştirilmemesi gerekiyor .

Controls(""....) olan satırları devre dışı bırakmanız yeterli

Controls(""....) olan satırları devre dışı bırakmanız yeterli
halily hocam hata veriyor. Filtreleme butonuna bastığınızda type mismatch hatası veriyor. Döngü deki controls iptal etsemde etmesemde hata veriyor.

Kod:

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

nereleri değiştirdiniz bilmiyorum ama ben değiştirdiğimde hata vermedi
dosyanızı ekleyin
nerd değişiklik yaptığınızı belirtin, inceleyelim

nereleri değiştirdiniz bilmiyorum ama ben değiştirdiğimde hata vermedi
dosyanızı ekleyin
nerd değişiklik yaptığınızı belirtin, inceleyelim
userform_PoliceDuzenle
Public Sub LoadData() fonksiyonunda düzenlediğiniz Controls ile başlayan satırlarda yaptım değişiklik başka bir yerde yapmadım.

Ekli dosyalar

• Poliçe Takip_hy.xlsm
    698.6 KB · Gösterim: 1
hata vermesinin sebebi N21 satırında tarih verisinin olmaması

Not: metin/combo değerlerinin ilgili hücrelere atanmasını yapabilirsiniz diye o kısımlara dokunmadım

Ekli dosyalar

• Poliçe Takip_hy2.xlsm
    696.3 KB · Gösterim: 4
Çözüm
yapılan değişiklikler
1 - Userform_Policeler formundaki EditRow kodu
Kod:
2 - Userform_PoliceGuncelle formundaki LoadData kodu
Kod:
3 - Userform_PoliceGuncelle formundaki WriteDataToSheet kodu
Kod:

Son düzenleme:
halily hocam çok teşekkür ederim. "Not: metin/combo değerlerinin ilgili hücrelere atanmasını yapabilirsiniz diye o kısımlara dokunmadım"
bu cümleden kastınızı anlamadım. Şu anda işlemeyen bir bölüm yok istediğim bütün veriler userformdan hücrelere yazılıyor.

sanki muayen bitiş tarihin sayfaya aktarıma kodu eklenmemiş gibi geldi
kusura bakmayın galiba dikkatimden kaçmış, şimdi kodu tekrar inceleyince gördüm sondan 3. sıradaymış

sanki muayen bitiş tarihin sayfaya aktarıma kodu eklenmemiş gibi geldi
kusura bakmayın galiba dikkatimden kaçmış, şimdi kodu tekrar inceleyince gördüm sondan 3. sıradaymış
Yav hocam ne kusuru. Allah sizi başımızdan eksik etmesin. Eşim ayrıca teşekkürlerini sunuyor size. Silme kodu ile ilgili konuyu yarın açacağım. Orda ki hata da giderildi mi bundan sonra az biraz kozmetiği ile ilgilenip bitireceğim inşallah. Tekrar teşekkürler.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri