• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Kapalı excel kitaplarından şartlı veri çekme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

valerine_3108

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Sayın Excel Hocalarım kapalı Excel kitaplarından şartlı veri çekmek istiyorum. lütfen yardımcı olabilir misiniz. Çekmek istediğim Excel kitabım adı Örnek çekmek istediğim veriler ise yeni klasör içindeki sarı ile boyadığım sütunları Örnek Excel içinde "A:M" arasına manuel yazmış olduğum şekilde gelmesini istiyorum. 2 şart ise Yeni klasör içindeki 1 nolu kitap içinde "T:AG" Arasındaki verileri boyamış olduğum renklere göre Örnek kitap içindeki boyamış olduğum sütunlara getirmek istiyorum. diğer kitapları aynı şekilde getirmek istiyorum. çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Örnek.zip
    687.6 KB · Gösterim: 13
"Örnek Excel içinde "A:M" arasına manuel yazmış olduğum şekilde gelmesini istiyorum."

Neye göre manuel yazdığınızı anlamadım. Dosyayı indirdim.
İsme göre mi veri alacağız. Ya da atıyorum kimlik no ya göre mi veri alacağız.
Veri alma ölçütü ne hiç bir şey anlamadım.
Burayı açarsak yol alabiliriz.

Ben de anlayamadım maalesef 1. Kitabı örnek içine birebir doldurursa anlaşılır diye düşünüyorum

Sayın excelcan ve askan hocam öncelikle çok teşekkür ederim. yeni klasör içindeki Excel kitaplarından çekmek istediğim aralık " A:J ; AH;AI;AK;AL"bu sütunları "A:M " arasına getirmek istiyorum. ilk veri geldikten sonra 6 satır atlayarak yazsın. istiyorum. çünkü 2.kriter olan ise yeni klasör içindeki Excel kitaplarındaki 2. aralık " T:AG"arasınıda Örnek Excel kitapım içindeki "Q,S" yazdırmak istiyorum. İnşallah anlatabilmişimdir. :)

Sayın excelcan ve askan hocam öncelikle çok teşekkür ederim. yeni klasör içindeki Excel kitaplarından çekmek istediğim aralık " A:J ; AH;AI;AK;AL"bu sütunları "A:M " arasına getirmek istiyorum. ilk veri geldikten sonra 6 satır atlayarak yazsın. istiyorum. çünkü 2.kriter olan ise yeni klasör içindeki Excel kitaplarındaki 2. aralık " T:AG"arasınıda Örnek Excel kitapım içindeki "Q,S" yazdırmak istiyorum. İnşallah anlatabilmişimdir. :)

Arkadaşlar Konu Günceldir. çok teşekkür ederim.

Hocam siz 6 şarlı gidecek dediniz ama aşağıda 10 arlı gruplar varmış. Eğer altışarlı ise örnekteki dosyayı kontrol edin.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
yol kısmını dosyalarınızın bulunduğu klasörü yazınız.

Ekli dosyalar

• ÖRNEK.xlsb
    92.2 KB · Gösterim: 9
Sayın Askan Hocam çok teşekkür ederim. Pc başına yeni geldim. sonucu yazacağım. Allah kat kat razı olsun. İnşallah çok sağ olun.

Sayın Askan Hocam çok teşekkür ederim. Pc başına yeni geldim. sonucu yazacağım. Allah kat kat razı olsun. İnşallah çok sağ olun.
yalnız dikkat edin aşağıda 6 satır değil 8 satır kadar boşluk var o yüzden aşağı tarafları kaydırıyor. Altışarlı yaparsanız düzgün çalışır

Sayın Askan Hocam siz söyledikten sonra 6 satır olarak düzenledim. Hocam 5000 veri çektiğimde verileri çok geç getiriyor. veriler 10000 ne kadar çıkacak acaba kodu hızlandırmanın bir yolu var mı ?

Sayın Askan Hocam siz söyledikten sonra 6 satır olarak düzenledim. Hocam 5000 veri çektiğimde verileri çok geç getiriyor. veriler 10000 ne kadar çıkacak acaba kodu hızlandırmanın bir yolu var mı ?
Evet bu kod binlerce satırda yavaş çalışır. Hocam onu hızlandırmanın yolu ADO dur. Onu da ben bilmiyorum. Burada ADO cu arkadaşlar var umarım el atarlar dosyanıza

Merhaba Adosuz alttaki gibi de yapılabilinir ve döngü içini tamamlarsınız.
Dahada hızlı olsun derseniz koda dizi ilave edilebilinir.
ExecuteExcel4Macro yöntemi ile dosya aç kapat olayına gerek olmadı.

askan abeyin kodunu biraz değiştirdim.

Rich (BB code):
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Örnek.7z
    169.7 KB · Gösterim: 6
ExecuteExcel4Macro("counta(" & Ad & "R4C1:R" & Rows.count & "C1)")
Son parantezden sonra +3 eklenmeliydi galiba unuttum dolu satırlara göre saydığı için ve 4.satırdan başladığı için.
Birde satırlar arasında boş satırlar olmamalı kapalıdaki Data sayfasının 4.satırından itibaren. önemli.

Sayın Refaz Hocam Kod çok güzel çalışıyor. Hocam lütfen kodu biraz daha hızlandırma olasılığımız var mı. çünkü 12000 x 6 =72000 satıra çıkıyor. hali ile kodda uzun sürüyor. zamanı ne kadar düşürebilirsek kar hocam çok sağ olun. var olun.

Saygılarımla,
İyi çalışmalar.

Bir de böyle deneyin.
Dosya düzenini tam kavrayamadım.
Sayfa1 e aldım. Veri alışı ve alış düzeni doğruysa
sadece sayfa ismini değiştirmek yeterli olacaktır.
Kod hızladırma talebiniz büyük ölçüde alınan verilerin
6 satır arayla kaydedilmek istenmesinden kaynaklanıyor.
Bu kadar büyük veri kitlesi ile çalışıyorsanız
çok sayıda excel dosyası tutmaktansa Acces ile çalışmanız
daha iyi sonuç verecektir. Tablolarınızı Accesde tutun.
Kod:

Ekli dosyalar

• ÖRNEK.xlsb
    59.7 KB · Gösterim: 5
Son düzenleme:
Sayın Excelcan Hocam kod çalışıyor. Çok teşekkür ederim. Hocam ""Q : S" tarihleri de 6 satır atlıyor. bu iki sütünde atlamaması lazım. Askan Hocamın kodları atlamıyor. Refaz hocamın kodları Askan hocanın kodlarından daha hızlı çalışıyor. Askan hocamın kodlarına göre oda söylemiş olduğum kısmı 6 satır atlıyor. sizden ricam hem Rafez Hocamın kodlarına hem de sizin ado ile yaptığınız kodu atlamıyacak şekilde düzenleyebilir misin. lütfen çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
İyi çalışmalar.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri