Çözüldü Gecikme Faizi hesaplama

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
merhaba ekte yüklediğim excelde toplam aidat borcu kısmında belli bir tarihte aylık %3 gecikme faizi belli bir aydan sonrada %1,5 gecikme faizi eklemesi var ama malesef her ay kendim düzeltmem gerekiyor faiz hesapları hemen yan sayfalarda mevcut para ödemesi girldikçe otomatik faiz sayfasından tutar karşılığı faizli toplamını nasıl atabilirim

Çözüm
yalnız 700 yazdığım yeride aidat tutarına tekrar eklediği için sadece aidat tutarı fazla attı
700 yazdığın yer o ayki aidat. dolayısıyla hesaplanan faiz 700 tl nin faizi. faiz hesabını nasıl yapmak istediğine bağlı. ekteki dosyada 3 farklı faiz hesabı var. siz hangi hesap türünü yapmayı düşünüyorsunuz. ona göre çözüm bulalım

fdincsay

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
113
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
ara ödemede henüz faiz yok arsa ödemesinde de 700 kişiden 48 kişi falan kaldı
yukarıdaki faiz yazan yerdeki kırmızı ile belirttiğim % 1,5 0,0 yaparsan faiz hesaplamaz.
yalnız ilk arsa ödemesi olan yere dikkat ettiysen orada sadece %3 alıyoruz her ayın üzerine sabit %3 faiz ekliyor onu öyle düzenlesek ama aidat çok güzel olmuş
faiz de yazan % 1,5 istediğin ayda değiştirebilirsin. senin yazdığın rakama göre hesabı kendisi yapacak

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
yukarıdaki faiz yazan yerdeki kırmızı ile belirttiğim % 1,5 0,0 yaparsan faiz hesaplamaz.

faiz de yazan % 1,5 istediğin ayda değiştirebilirsin. senin yazdığın rakama göre hesabı kendisi yapacak
ilk üç ayda yazdığım atıyor ama diğer aylara yazdığım faiz oranı tutarı atmıyor neden acaba

fdincsay

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
113
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
ilk üç ayda yazdığım atıyor ama diğer aylara yazdığım faiz oranı tutarı atmıyor neden acaba
benim hatam. kusura bakma. ilk üç ayda faiz yazıyor. diğerlerinde bakiye. o yüzden toplamıyor. bakiye yazan yerleri faiz ile değiştiriseniz sorun kalmaz. ben ilk başta bakiy e diye yazmıştım. öyle kalmış

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
benim hatam. kusura bakma. ilk üç ayda faiz yazıyor. diğerlerinde bakiye. o yüzden toplamıyor. bakiye yazan yerleri faiz ile değiştiriseniz sorun kalmaz. ben ilk başta bakiy e diye yazmıştım. öyle kalmış
Tamamdır ben tabloya başlayayım peki yıl yıl aynı excelde farklı sayfalarda yapabilirmiyim daha güzelmi olur acaba

fdincsay

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
113
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Tamamdır ben tabloya başlayayım peki yıl yıl aynı excelde farklı sayfalarda yapabilirmiyim daha güzelmi olur acaba
onu da yapabilirsiniz. sekmeleri kopyalayıp adını değiştirerek olur. ancak bana sorarsan ayrı ayrı tuman daha iyi olur. hem dosya boyutu çok büyümez. böylelikle açılışta, kayıt yaparken vs. kasmaz. hemde dosyana bir şey olursa bütün heps gider. ama yıl yıl tutarsan çalıştığın dosya arızalansa bile önceki yıllarda sorun olmaz. tek kolaylığı bütün herşeyi tek kitapta görebilirsin. sana kalmış

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
onu da yapabilirsiniz. sekmeleri kopyalayıp adını değiştirerek olur. ancak bana sorarsan ayrı ayrı tuman daha iyi olur. hem dosya boyutu çok büyümez. böylelikle açılışta, kayıt yaparken vs. kasmaz. hemde dosyana bir şey olursa bütün heps gider. ama yıl yıl tutarsan çalıştığın dosya arızalansa bile önceki yıllarda sorun olmaz. tek kolaylığı bütün herşeyi tek kitapta görebilirsin. sana kalmış
tamam peki ben düzenleyim bir bakalım inşallah halledeceğim çok yordum çok ama çok teşekkür ederim yine yazarım

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
şimdi ben sizin formata isimleri kopyalayıp aşağı doğru çekiyorum doğru mu?

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
sonrada ödemeleri girerim

şimdi ben sizin formata isimleri kopyalayıp aşağı doğru çekiyorum doğ

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
bir şey daha sayfa başındaki tarihleri nasıl düzeltebilirim

fdincsay

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
113
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
şimdi ben sizin formata isimleri kopyalayıp aşağı doğru çekiyorum doğru mu?
formulün bozulmaması için araya SATIR ekle ve üst satırdan formulu kopyalayarak en aşağı doğru yapıştır. örneğin sıra no 6 dan sonra istediğin kadar SATIR ekle. üstten formulü kopyalayıp aşağıya kadar yapıştır.
bir şey daha sayfa başındaki tarihleri nasıl düzeltebilirim

TOPLAM AİDAT BORCU sayfasında k 1 hücresindeki tarihi değiştir. hepsi otomatik.

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
formulün bozulmaması için araya SATIR ekle ve üst satırdan formulu kopyalayarak en aşağı doğru yapıştır. örneğin sıra no 6 dan sonra istediğin kadar SATIR ekle. üstten formulü kopyalayıp aşağıya kadar yapıştır.

TOPLAM AİDAT BORCU sayfasında k 1 hücresindeki tarihi değiştir. hepsi otomatik.
Kontrol ediyorum.

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
bana 2016 dan bu yana aynı excelde ayrı sayfalarda atabilir misin ben bozarım yoksa yada ilk attığın gibi bütün yılları bir sayfada mı takip yapsam kararsız kaldım

fdincsay

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
113
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
bana 2016 dan bu yana aynı excelde ayrı sayfalarda atabilir misin ben bozarım yoksa yada ilk attığın gibi bütün yılları bir sayfada mı takip yapsam kararsız kaldım
kaç kişi var ise bana listesini gönder. ona göre düzenleyip göndereyim

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
gönderdim

Ekli dosyalar

• HAZİRUN VE ÖDEME TAKİP FAİZ HESAPLAMA 2022.xlsx
    263.6 KB · Gösterim: 1

fdincsay

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
113
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
ekteki dosya da arama sayfası var. nette bulmuştum. arama sayfasına girdiğiniz karakteri içeren üye listesini getiriyor. üye girişini TOPLAM AİDAT BORCU sayfasından yapın. yeni üyeler otomatik olarak diğer sayfalara eklenir. her yılın sayfasından aidat ve ödeme bilgilerini ayrı ayrı girin sonuçlar TOPLAM AİDAT BORCU sayfasında otomatik olarak gelecek. yinede bir rastgele bir üyeyi kontrol edin. gözden kaçırdığımız bir şey olabilir. makrosuzunu da birazdan yüklerim

Ekli dosyalar

• HAZİRUN VE ÖDEME TAKİP FAİZ HESAPLAMA 2022 MAKROLU.zip
    2.6 MB · Gösterim: 2

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
ekteki dosya da arama sayfası var. nette bulmuştum. arama sayfasına girdiğiniz karakteri içeren üye listesini getiriyor. üye girişini TOPLAM AİDAT BORCU sayfasından yapın. yeni üyeler otomatik olarak diğer sayfalara eklenir. her yılın sayfasından aidat ve ödeme bilgilerini ayrı ayrı girin sonuçlar TOPLAM AİDAT BORCU sayfasında otomatik olarak gelecek. yinede bir rastgele bir üyeyi kontrol edin. gözden kaçırdığımız bir şey olabilir. makrosuzunu da birazdan yüklerim
Arsa ödemesi az olduğu için bütün yılları tek sayfada yapacağım acaba diğerlerini silsem bozulur mu sadece aidatlar tüm yıllar olarak kalsa

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
arsa ödemelerini silince bozuldu arsa ödemelerini bütün yılları 1 sayfa bırakmak istedim sadece aidatları yıl yıl kalsın dedim ama bozuldu:(

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar