Çözüldü Gecikme Faizi hesaplama

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
merhaba ekte yüklediğim excelde toplam aidat borcu kısmında belli bir tarihte aylık %3 gecikme faizi belli bir aydan sonrada %1,5 gecikme faizi eklemesi var ama malesef her ay kendim düzeltmem gerekiyor faiz hesapları hemen yan sayfalarda mevcut para ödemesi girldikçe otomatik faiz sayfasından tutar karşılığı faizli toplamını nasıl atabilirim

Çözüm
yalnız 700 yazdığım yeride aidat tutarına tekrar eklediği için sadece aidat tutarı fazla attı
700 yazdığın yer o ayki aidat. dolayısıyla hesaplanan faiz 700 tl nin faizi. faiz hesabını nasıl yapmak istediğine bağlı. ekteki dosyada 3 farklı faiz hesabı var. siz hangi hesap türünü yapmayı düşünüyorsunuz. ona göre çözüm bulalım

Fırat28

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2010 EN
Ben 30 dk ya programi inceleyecegim.
Cozumu yapip gonderirim.
Tabii tabloda eksik yoksa

Cafer

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
5
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Gerçek ve tüzel kişilerin TCK-VKN numaralarını bilgisi dışında paylaşmayın , suçtur.

fdincsay

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
113
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
1. toplam aidat borcu kısmında belli bir tarihte aylık %3 gecikme faizi belli bir aydan sonrada %1,5 gecikme faizi eklemesi var demişsiniz.bunun için bir kriter var mı. hangi aya kadar % 3 hangi aydan sonra % 1,5 belirtmemişsiniz.
2. bence hesap yönteminizde bir hata var. faiz sayfalarında ödeme kısmına 1 tl de yazsanız önceki faizi almıyor. bence =EĞER(F5>0;0;D4*0,03)+G4 formulünde F5>0 yerine F5=>d5 yazsanız daha mantıklı olur. yani yapılan ödeme aidat tutarından fazla olursa faizin hesaplanmaması lazım. sizin formulünüzde 1 tl de ödeme yapılsa ödeme kabul ediliyor ve faiz hesaplaması yapılmıyor

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
1. toplam aidat borcu kısmında belli bir tarihte aylık %3 gecikme faizi belli bir aydan sonrada %1,5 gecikme faizi eklemesi var demişsiniz.bunun için bir kriter var mı. hangi aya kadar % 3 hangi aydan sonra % 1,5 belirtmemişsiniz.
2. bence hesap yönteminizde bir hata var. faiz sayfalarında ödeme kısmına 1 tl de yazsanız önceki faizi almıyor. bence =EĞER(F5>0;0;D4*0,03)+G4 formulünde F5>0 yerine F5=>d5 yazsanız daha mantıklı olur. yani yapılan ödeme aidat tutarından fazla olursa faizin hesaplanmaması lazım. sizin formulünüzde 1 tl de ödeme yapılsa ödeme kabul ediliyor ve faiz hesaplaması yapılmıyor
merhaba şuanki oradaki faiz tutarları yanlış yani yeni düzenleme temmuz 2021 e kadar %3 faiz sonraki aylar hep %1,5 aylık faiz ödeme tutarları var ama bir türlü her ay ödedikçe yada ödemese de kendinin atmasını yapamıyorum ekte ayrı ayrı faiz oranları hesaplı oradan ekleme yapıyorum orası doğru

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
merhaba şuanki oradaki faiz tutarları yanlış yani yeni düzenleme temmuz 2021 e kadar %3 faiz sonraki aylar hep %1,5 aylık faiz ödeme tutarları var ama bir türlü her ay ödedikçe yada ödemesede kendinin atmasını yapamıyorum
a
2. bence hesap yönteminizde bir hata var. faiz sayfalarında ödeme kısmına 1 tl de yazsanız önceki faizi almıyor. bence =EĞER(F5>0;0;D4*0,03)+G4 formulünde F5>0 yerine F5=>d5 yazsanız daha mantıklı olur. yani yapılan ödeme aidat tutarından fazla olursa faizin hesaplanmaması lazım. sizin formulünüzde 1 tl de ödeme yapılsa ödeme kabul ediliyor ve faiz hesaplaması y

artık hep beraber çözüp doğrusunu yapalım yarımınıza ihtiyacım var

fdincsay

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
113
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
biraz değişiklik yaptım. kırmızı ile olan verileri el ile gireceksiniz. ilk önce belki biraz uğraştıracak ama her ay ödenen ve borcu daha sonra görebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• HAZİRUN VE ÖDEME TAKİP FAİZ HESAPLAMA ÖRNEK.xlsx
    44.2 KB · Gösterim: 15

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
biraz değişiklik yaptım. kırmızı ile olan verileri el ile gireceksiniz. ilk önce belki biraz uğraştıracak ama her ay ödenen ve borcu daha sonra görebilirsiniz.
biraz açıklayabilirmisin çözemedim çok farklı olmuş benim ki ile

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Atar5860 faiz hesaplamayı ayrı sayfada hesaplatıp asıl sayfanızda sonucu görmek istemişsiniz... bu faiz hesabını asıl sayfada manuel hesaplasaydınız nasıl hesaplarınız bunun açıklamasını yaparsanız ona göre daha net ve farklı çözümler üretilebilir.. Bir de temmuza kadar yüzde 1 temmuzdan sonra yüzde 3 lü faiz hesabı demişsiniz bu ayları nereden alacaksınız
evet doğrudur başka sayfada faiz hesaplattım aynı sayfada yapamadım çünkü 2016 da aidat alınmaya başladı ama faiz alımı 2019 mayıs ayında başladı yani mayıs 30'na kadar 50 tl aidat ödemeyen haziran ayına %3 faiz yansıdı yani o içinde bulunduğun ayın aidatı ile beraber 101,50 yapar 2021 temmuz ayından sonra %1,5 düştü faiz ben her ay ödemeleri giriyorum ama faiz hesabından da seçmek zorunda kalıyorum otomatik seçmiyor

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
evet doğrudur başka sayfada faiz hesaplattım aynı sayfada yapamadım çünkü 2016 da aidat alınmaya başladı ama faiz alımı 2019 mayıs ayında başladı yani mayıs 30'na kadar 50 tl aidat ödemeyen haziran ayına %3 faiz yansıdı yani o içinde bulunduğun ayın aidatı ile beraber 101,50 yapar 2021 temmuz ayından sonra %1,5 düştü faiz ben her ay ödemeleri giriyorum ama faiz hesabından da seçmek zorunda kalıyorum otomatik seçmiyor
biraz değişiklik yaptım. kırmızı ile olan verileri el ile gireceksiniz. ilk önce belki biraz uğraştıracak ama her ay ödenen ve borcu daha sonra görebilirsinitam

VetExc

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,420
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Tam anlamadım sorununuzu ama yine de çözüm önerisi sunayım. %3 lük temmuz faiz hesabı için K2 ye aşağıdaki formülü yazıp aşağı sürükleyiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
biraz değişiklik yaptım. kırmızı ile olan verileri el ile gireceksiniz. ilk önce belki biraz uğraştıracak ama her ay ödenen ve borcu daha sonra görebilir

Tam anlamadım sorununuzu ama yine de çözüm önerisi sunayım. %3 lük temmuz faiz hesabı için L2 ye aşağıdaki formülü yazıp aşağı sürükleyiniz.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
malesef olmuyor

VetExc

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,420
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
K2 ye yazın diyecektim yanlışlıkla L2 ye yazın yazmışım. Formülü dosyanıza işledim. inceleyiniz. Aynı formülü yüzde 1,5 luk olarak da revize edebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• HAZİRUN VE ÖDEME TAKİP FAİZ HESAPLAMA.xlsx
    512.3 KB · Gösterim: 13

fdincsay

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
113
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Aidat vee yapılan ödemeleri aylık olarak giriyorsun. Kalan tutara kendisi yukarıda belirtmediğim faizi uyguluyor. BAKİYE ana sayfaya aktarılıyor. Ödeme sayfasında her ay yansıtılan borç ve yapılan ödemeleri görebiliyorsun. İlk başta biraz vaktini alır ama sonrasında rahatlık olur. Ayrıca dosya boyutu büyük olur diyorsan bu tabloyu yıllık olarak tutarsın. Diğer seneye geçtiğinde bakiyeleri o tabloya aktarabikirsin

fdincsay

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
113
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
ekte 1 yılllık olarak düşündüm. her üyenin ay ay girebilirsin kalan bakiye ye senin belirlediğin faizi uygular. yıl sonunda faklı kaydedip bir sonraki yılın tutabilirsin

Ekli dosyalar

• HAZİRUN VE ÖDEME TAKİP FAİZ HESAPLAMA 2022.xlsx
    26.8 KB · Gösterim: 16

Atar5860

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
14
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
yalnız ilk arsa ödemesi olan yere dikkat ettiysen orada sadece %3 alıyoruz her ayın üzerine sabit %3 faiz ekliyor onu öyle düzenlesek ama aidat çok güzel olmuş
ara ödemede henüz faiz yok arsa ödemesinde de 700 kişiden 48 kişi falan kaldı

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar