• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Formül kopyalama problemi

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

mumbas

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
5
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Selam,
Daha önce sizlerden istemiş olduğum konuya verdiğiniz cevapla sorunumu halletmiştim.
Sorum; gün sonunda BIST te aynı hisseleri kaç tane aracı kurum almış isimleri ve yanındaki hücreye de kaç tane kurum varsa sayısını yazdırmaktı. C1 ve D1 hücre
lerinde yazmış olduğunuz formüllerle cevabımı aldım. Fakat
Ertesi gün hisseler değiştiği için yeni excel sayfasına yapmış olduğunuz formülleri yapıştırmak istediğimde #AD? hatası veriyor. Her gün veriler değiştiği için
bu formülü her yeni excel sayfasına nasıl aktarabilirim.
ilk soruma yapılan excel sayfasında her kurumun 5 hissesi varken son excel sayfasında her kurumun 20 hissesini aldım. Bundan sonra 20 şer hisseyi değerlendirilecek şekilde düzenlemek istiyorum.
Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
C1 Hücresine aşağıdaki formülü yapıştırıp deneyin.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

D1 hücresine de aşağıdaki formülü yazarsanız hangi hisse kaç aracı kurum tarafından tercih edilmiş sayı olarak görürsünüz.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• 0000--AKD aracı kurumların aldıkları FORMÜLLÜ.xlsx
    26.9 KB · Gösterim: 8
  • 02 ekim AKD aldıkları hisseler.xlsx
    20.3 KB · Gösterim: 6
dizi formülüne benziyor ctrl+shift+enter yaparak formülü yapıştırın

Selam, formüllü dosyadaki C1 hücresinde ve D1 hücresinde bulunan formülleri 03 Ekim AKD dosyasında aynı yerlere yapıştırıp uygulamak istiyorum ama yapamadım. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

Sn. mumbas muhtemelen ofis versiyonunuz 365 değildir. 365 olsa bile kısıtlı versiyona (Öğrenci 365i veya şirket 365i vs..) sahip olduğunuzdan bazı işlevler yoktur. o yüzden ofis versiyonunuzu tam olarak öğrenip yazarsanız daha iyi olur. Örneğin yukarıdaki formüllerde ;

YATAYYIĞ
SCAN
LAMBDA
FİLTRE
METİNBİRLEŞTİR
MAP
gibi işlevler kullanılmış sizde bu işlevlerden bazıları desteklenmemektedir diye düşünüyorum. Bunun kontrolü içinde herhangi boş bir hücreye = yazıp lamb yazın lambda çıkacak mı yada = yazıp sca yazın scan görünecek mi ? Yani yukarıdaki işlevlerin ilk birkaç harfini yazınca sizde ekranda görünüp görünmediğini teyit etmeniz gerekiyor.

Sn. mumbas muhtemelen ofis versiyonunuz 365 değildir. 365 olsa bile kısıtlı versiyona (Öğrenci 365i veya şirket 365i vs..) sahip olduğunuzdan bazı işlevler yoktur. o yüzden ofis versiyonunuzu tam olarak öğrenip yazarsanız daha iyi olur. Örneğin yukarıdaki formüllerde ;

YATAYYIĞ
SCAN
LAMBDA
FİLTRE
METİNBİRLEŞTİR
MAP
gibi işlevler kullanılmış sizde bu işlevlerden bazıları desteklenmemektedir diye düşünüyorum. Bunun kontrolü içinde herhangi boş bir hücreye = yazıp lamb yazın lambda çıkacak mı yada = yazıp sca yazın scan görünecek mi ? Yani yukarıdaki işlevlerin ilk birkaç harfini yazınca sizde ekranda görünüp görünmediğini teyit etmeniz gerekiyor.
Dediğiniz gibi ofis versiyonum farklı olduğundan formülleri göremiyormuşum. Zahmet olmazsa öncesinde vermiş olduğunuz formüllü dosyayı ekli dosyada OFFICE PRO 2016 versiyonunda kullanabileceğim şekilde yenileyebilir misiniz? Teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• 8 kasım Aracı kurumların aldıkları hisseler.xlsx
    19.9 KB · Gösterim: 2

YATAYYIĞ
SCAN
LAMBDA
FİLTRE
METİNBİRLEŞTİR
MAP
Formüllü dosyadaki C1 ve D1 hücresindeki formülleri yapmıştınız teşekkür ediyorum. Yalnız ofis versiyonumu yanlış yazmışım. Ondan dolayı kopyalamalarda problem yaşadım. Sizden ricam Formüllü dosya içindeki C1 ve D1 hücresindeki formülleri"9 ekim Aracı kurumların aldıkları hisseler" dosyasındaki C1 ve D1 hücrelerine uygulayarak Office 216 pro plus versiyonunda kullanabileceğim şekilde düzenler misiniz? Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 9 ekim Aracı kurumların aldıkları hisseler.xlsx
    19.9 KB · Gösterim: 1
  • formüllü dosya.xlsx
    26.9 KB · Gösterim: 2
Sn. mumbas bu dediğiniz işlemde metinbirleştir işlevini kullanmak gerekir ki o da 2019 versiyonda çıkan bir işlev dolayısyla eski versiyonlarda formülle çözüm olmaz. Makro (VBA) ile sorununuz çözülebilir. makro ile ilgili arkadaşlar konuyu anlarlarsa yardımcı olabilirler.

Sn. mumbas bu dediğiniz işlemde metinbirleştir işlevini kullanmak gerekir ki o da 2019 versiyonda çıkan bir işlev dolayısyla eski versiyonlarda formülle çözüm olmaz. Makro (VBA) ile sorununuz çözülebilir. makro ile ilgili arkadaşlar konuyu anlarlarsa yardımcı olabilirler.
Teşekkür ederim.

özet tablo işinize yarar mı?

Ekli dosyalar

• 02 ekim AKD aldıkları hisseler.xlsx
    70.4 KB · Gösterim: 2
Makrolu alternatif.

Ekli dosyalar

• listele.xlsm
    32.1 KB · Gösterim: 4
özet tablo işinize yarar mı?
Cevabınız için teşekkür ederim. Yalnız ertesi günün yeni değerlerini orjinal sayfaya yapıştırıp uygulamak istediğimde yapıştırma gerçekleşmiyor. Korumalı görünüm olduğundan sanırım. Ofis versiyonum 2021

hergün değişiklik olacaksa özet tablo her seferinde yeniden ayarlanmalı
ve eski tablo silinir
bu pek size uygun olmayabilir
yada a kolonuna tarih ekleyip tüm datayı peşpeşe eklerseniz belki çözüm olabilir

Ekli dosyalar

• Tarili Hisseler.xlsx
    57.4 KB · Gösterim: 1
Makrolu alternatif.
Üstad elinize sağlık güzel olmuş. Yalnız bir ricam olacak. Her satırda o hisseyi kaç aracı kurum almışsa kurum isimleri karşısında yazılı. Kaç tane aracı kurumun aldığını tek tek saymak yerine sayısal ifade ile hemen hisselerin sol yanına bir hücre ekleyerek yazdırmak istiyorum. Kısaca A ve B hücreleri varken aralarına bir sütun daha ekleyerek; A hücresinde Aracı kurum, B hücresinde o hisseleri alan aracı kurumların sayısı C hücresinde ise aracı kurumların isimlerinin olduğu bir tablo yapmaya çalışıyorum.Sarı sütunla belirttiğim gibi yapmak istiyorum. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• sarı sütunlu örnek dosya.xlsm
    53 KB · Gösterim: 0
hergün değişiklik olacaksa özet tablo her seferinde yeniden ayarlanmalı
ve eski tablo silinir
bu pek size uygun olmayabilir
yada a kolonuna tarih ekleyip tüm datayı peşpeşe eklerseniz belki çözüm olabilir
Her gün yeni verileri kullanacağımız için bir önceki bilgilere gerek kalmıyor. Günlük verileri değiştirerek kullanacağım.

satırları silip (başlık satırı hariç)
yeni verileriniz yapıştırabilirsiniz
ama örnekteki gibi tüm satırlarda kurum adları olmalı
rapor sayfasında veri - tümünü yenile
yaptığınızda yeni rapor hazır olur

Makrolu alternatif.
Cevabınız için teşekkür ederim. Ekli dosyadaki D hücresinde bulunan aracı kurumların sayısını C hücresine yazdırabilir miyiz. Örneği göstermek için C hücresine elle girdiğim ve sarı renkle gösterdiğim şekilde yapmak istiyorum.

Ekli dosyalar

• sarı hücreli örnek soru.xlsm
    33.4 KB · Gösterim: 2
Deneyiniz.

Ekli dosyalar

• Listele2.xlsm
    35.3 KB · Gösterim: 3
Çözüm
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri