• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü excel userform ile access veritabanına döngü ile toplu update nasıl yapılır

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Forester

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
döngü nasıl yapılır

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Evet hocam ilk denemem daha önce böyle birşey hiç denemedim. Genelde excelde formüllerle çözüyordum sorunlarımı. Ama kod yazarak daha iyi olduğunu anladım ama bu seferde nerden nasıl başlayacağım nasıl yapı kurmam lazım çözemedim. Gerçi bundan sonra daha düzgün yapabilirim ama ekmek yememiz gereken koca bir fırın var. Tabloyu nasıl yeniden tasarlayacağım bozmak bile büyük bir iş benim için. Bakayım neler yapabilirim. Herşey için teşekkür ederim.

mantık şöyle olmalı; bir insanın tc nosu vardır bunu yazarsan herşeyine ulaşırsın değil mi? Arac tablosunda primary key (kimlik ki bunun ismi AracID olmalı) ve diğer özellikler plaka,yakıt vs bunlar buraya yazılır . Başka bir tabloda bu bilgilerin bir veya bir kaçına ihtiyaç olcak ise o tabloya aracid long türünde konur ve ilişkiler kısmından bunlar birbirine bire çok olarak(genelde) bağlanır. sonra tek sorgu ile tüm işlemler kolaylıkla yapılır

işlem yaparken yakitturu - harcamaturu - ihale_tarihi - B - A1 - A2 bu 6 alan üzerinden ilişki kuruyorsunuz ama hakediş tablosunda yakitturu - harcamaturu - ihale_tarihi alanlarının çoğu boş yani ilişki kurulamıyor

iknnohakedisnoyakitturuharcamaturuihale_tarihiBA1A2
2023/555
3​
Motorin (Diğer)Yangın
0,00000​
0,00000​
0,00000​
2023/555
3​
0,00000​
0,00000​
0,00000​
2023/555
3​
0,00000​
0,00000​
0,00000​
2023/555
3​
0,00000​
0,00000​
0,00000​
2023/555
3​
0,00000​
0,00000​
0,00000​
2023/555
3​
0,00000​
0,00000​
0,00000​
2023/555
3​
0,00000​
0,00000​
0,00000​
2023/555
3​
0,00000​
0,00000​
0,00000​
2023/555
3​
0,00000​
0,00000​
0,00000​
bu alanları neye göre güncelleyecek?

1656191663129.png
ilişkilere örnek aracid üzerinden birbirine bağlı olduğundan hakediş tablosunda araç ile ilgili diğer alanlara ihtiyaç kalmayacaktır

Sayın halily hocam tasarımın komple düzeltilmesine ilişkilerin ve tablo yapılarının düzenlenmesine ihtiyaç var aksi takdirde işin içinden çıkılamayacak kadar karmaşık olacak gibi görünüyor

Access açılmayacağına ilişkiye gerek var mı?
İşlem zaten excelde yapılacak heralde.
Zaten join ile yapılır zannediyorum ama konuyu anlayamadım :)

update delete işlemlerinde kolaylık sağlaması açısından gerek var Join her hâlükârda yapılmalı değil mi? Ayrıca Kayıt kirliliğini önlemek için gerekli

Adnan hocam asıl sorun bence EPDK verilerine güncellemekten kaynaklanıyor
orada Tarih ve yakıt türü ilişkisi kurulamıyor çünkü hakediş tablosunda ilgili alanlar boş

kesinlikle doğru en azından iknno gibi bir alan ile bağlantı kurulabilmeli. Elde sadece tarih alanı var

üzerinde çalışmaya başlayacağım ama hakediş tablosu tüm tablolardan bilgi alması gereken bir tablo. şu ilişkilere bir bakayım sanırım oarada düzeltmeler yapmam gerek. o zaman sorgular azalır sanırım

sıfırdan tasarım yapın girdiğiniz kayıtları excele alıp düzenledikten sonra kopyala yapıştır yaparsınız

Hocam Hakedis tablosuna AracID tanımladıktan sonra ayrıca plaka tanımlaması yapmam gerekirmi?

gerekmez çünkü plaka,yakıt türü vb bilgiler zaten arac tablosunda vardı

o zaman hakedis tablosuna sanırım tüm id leri yazmam gerekir diğer tablolardan veri alması için
peki dış excel tablosundan plakaya göre veri alıyorum yani taşıtmatikten hazır exceli içe aktarıyorum. o kısımda plaka ile ID olayını nasıl yapacağım. kişiler ID bilemez plakayı bilir. sanırım öncesinde plaka ID leri ile taşıtmatikten inen veriler ile eşleştirmek gerekecek. taşıtmatikten aldığım bilgileri direk hakediş tablosuna aktarıyordum.

aşağıdaki kodu dener misiniz?
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

accsess te fazlaca ilişkili tablo kullanmam sıkıntı yaratırmı?

rs tanımlamasında sorgu kullanılmayacak mı? orada tümü olacak ilişki sıkıntı yaratmaz

not boş ise hata kontrolleri eklenmedi sonuç doğruysa siz onları eklersiniz

sonucu iyice kontrol edin tesadüfi olmasın)
ama tablo yapınız ve ilişkilerinizin doğru kurulması çok önemli

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri