• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü excel userform ile access veritabanına döngü ile toplu update nasıl yapılır

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Forester

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
8
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
döngü nasıl yapılır

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

en iyi çözüm örnek üzerinde olur. Örneğinizi eklerseniz yardımcı olmaya çalışırız

tam olarak anacınız ne?
döngüye neden ihtiyacınız var?

For döngüsünde kullanmak içi yaptığınız " sorgux" sorgusuna gerek yok.
İlk sorgunun altına yazacağınız
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
İle satır sayısını elde edersiniz.
Döngüyü sıfırdan başlatın, Say - 1 de souçlansın
Rs. Update
Döngünün içinde değer atama satırını altında olsun.
O satırı altına
Kod:
Ekleyin.

Accses e excelden hesaplanmamış akaryakıt listesi aktarıyorum. amacım sonra bu tabloyu diğer verilerle eşleştirerek topluca hesaplatmak. tek tek hesaplatabiliyorum ama toplu hesaplatmayada ihtiyacım var.

For döngüsünde kullanmak içi yaptığınız " sorgux" sorgusuna gerek yok.
İlk sorgunun altına yazacağınız
Kod:
İle satır sayısını elde edersiniz.
Döngüyü sıfırdan başlatın, Say - 1 de souçlansın
Rs. Update
Döngünün içinde değer atama satırını altında olsun.
O satırı altına
Kod:
Ekleyin.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim sayenizde öğreneceğiz inşallah.
Kodu aşağıdaki şekilde revize ettim. Ama hala döngüye sokamadım.

Kod:

bence Adnan hocamın en başta belirttiği gibi çalışmanızı ekleyip daha ayrıntılı bir açıklama yapmanız daha uygun olur
5 farklı recordseti tek bir döngüye bağlayarak doğru veri alınamaz gibi geliyor

kodu sadeleştirdim dosya boyutu büyük ve ekleyemeyeceğim veriler var içerisinde
uydurma veri hazırlayıp eklemem gerekir oda biraz uzun sürebilir. olmazsa o şekilde yapmaya çalışacağım

Kod:

rs.Update satırını
Rs. Movenext satırını hemen üstüne alın.
Birinci sorgusundaki satır sayısı ikinci sorgudaki satır sayısı aynı mı
Siz en iyisi örnek dosya ekleyin. Varsayınlarla didinmeyelim.

Join ler kullanılması gerekiyor sanki.

rs.Update satırını
Rs. Movenext satırını hemen üstüne alın.
Birinci sorgusundaki satır sayısı ikinci sorgudaki satır sayısı aynı mı
Siz en iyisi örnek dosya ekleyin. Varsayınlarla didinmeyelim.
farklı iki tablo hocam açıkcası yanlış kurguda yapmış olabilirim ben dosya ekleyeyim en iyisi

farklı tablolardan dataları birleştiriyorum sıkıntı oradan kaynalı sanki ama mecbur öyle yapmam gerek çözüm düşünemiyorum

anladığım kadarıyla 4 farklı tablodan -hakedis, aracparki , ihale, EPDK tablolarından- veri alıp belli bir tablodaki veriyi güncelleştirmeye çalışıyorsunuz, bu işi accesste hazırlayacağınız sorgu yaptırabilirsiniz gibime geliyor

bence Adnan hocamın en başta belirttiği gibi çalışmanızı ekleyip daha ayrıntılı bir açıklama yapmanız daha uygun olur
5 farklı recordseti tek bir döngüye bağlayarak doğru veri alınamaz gibi geliyor
Bence de en uygunu halily Alicimrive Adnan hocalarimin dedikleri gibi örnek dosyanızı eklemenizde fayda var.

userformu açınca akaryakıt kayıt sayfasında ihale kayıt no 2023/555 hakediş no 3 yazarak toplu hesaplat yapmaya çalışın

Ekli dosyalar

• A_F_Fark.zip
    2.4 MB · Gösterim: 7
istediğiniz bumudur?

Ekli dosyalar

• AFFHesaplama1.xlsm
    1.7 MB · Gösterim: 7
Çözüm
Evet Adnan bey teşekkür ederim 10 numara istediğim buydu. Bu sql işini öğrenmem lazım. yanlız bir sıkıntım oldu kodu 3 kere çalıştırınca anca tam hesaplama yapıyor. neden olabilir. makroyu 3 kez çalıştırmam gerekiyor şu an. bi çözüm önerisi sunabilirmisiniz.

Sayın Forester bu tip uygulamalar yaparken tablo yapısı çok önemlidir. Özellikle relationship(ilişkiler )çok iyi tanzim edilmeli gereksiz tekrar eden kayıtlardan kurtulunmalıdır. Bana göre projeyi baştan tasarlamanız ilerde çıkabilecek problemleri aşmada veya değişikliklerde daha kolay projenizi düzeltmekte size fayda sağlayacaktır. Sizei ilişkiler konusunda yardımda ben ve arkadaşlarımız yardımcı olacaktır.
Ayrıca; çok sayıda rs açmak iyi bir şey değildir. İhtiyacınız kadar açıp kapatmalısınız

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri