Soru Excel Grafikte Sıfır değerlerini gizleme ve grafikte veri etiketlerinin çıkmaması

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstadlar,

Ek'te göndermiş olduğum dosyanın portföy sayfasına bir tane grafik ekledim. Veri olarak C ve F sütunlarını aldım.

Ancak ne yaptıysam "0" sıfır değerleri bir türlü grafikte çıkmamasını engelleyemedim.

Bunun için herhangi bir yol yöntem varsa yardımcı olmanızı rica ederim.

Ekran görüntüsünde göndermiş olduğum işaretlemiş olduğum sıfır olan değerlerin ne ismi ne de değerleri çıkmasını istemiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

1702757523329.png

Ekli dosyalar

• Borsa Takip Güncel.xlsx
    94.7 KB · Gösterim: 3

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Maalesef ki, iş yüküm çok ve benim video izlemeye, anlamaya çalışmaya vs. vaktim çok yok...
O zaman şöyle yapıyoruz...
(Eksi olaylarının Hisse adlarının üzerine binmesinin çözümü için, extra grafik serileri yaratmak ve bunları grafikte uygulamak gerekir. Bu da hesaplamaların / filtrelemenin nasıl olacağını gerektirir.)
Ben şimdi bir şeyler yaptım.
Aracı kurum artış olaylarında siz neyi nasıl hesaplayacaksanız Portföy sayfasındaki formülleri ona göre siz düzenlersiniz.
Diğer bir ifadeyle, Ben bundan sonrasını size bırakıyorum....
Ekli dosyayı görüntüle 22507
Burada olay şöyle çalışıyor.
  • X ve Y kolonlarında Özet Tablo olarak, Aracı Kurumlar ve Hisseler Benzersiz şekilde mevcut.
  • Bu özet tablolardan, V kolonundaki dilimleyiciler elde ediliyor.
  • Dilimleyicilerde, Aracı kurum şu anda otomatik olarak TEK seçim. Çünkü 1 adet aracı kurum var.
  • Hisse adlarından istediklerinizi seçersiniz. Seçtiklerinizi Y kolonunda da görebilirsiniz.
  • Seçilen aracı kurum ve hisse adları için 2 adet ad tanımlaması yapıldı.
  • Seçilen aracı kuruma ve hisse adlarına göre, Portföy sayfası düzenleniyor. Düzenleniyor derken de, Sadece ilk 2 kolondaki aracı kurum ve hisse adları formülünde değişiklik yapıldı. Seçilen hisse adlarına göre listeleme yapılıyor.
  • Portföy sayfasında, Hesaplamalar için kullanılan formüllerde bir değişiklik yapılmadı. Çünkü ne / nasıl hesaplanacak bilgi yok bende.
  • Bu sayfadaki grafikler de, Portföy sayfasındaki hesaplamalara göre yapılan ad tanımlamalarıyla elde ediliyor...

Merhaba üstadım,

Öncelikle çok teşekkür ederim. Emeklerine ve ellerine sağlık. Şimdilik bu yeterli benim için.

Güncelleme yapmış olduğun dosyaya bir kaç veri ekledim ve bazı değişiklikler yaptım.

Alış ve satış sayfasında tab ile ilerleyip SATIR açarken ekran görüntüsünde göndermiş olduğum hatayı almaktayım bu normal midir acaba?

1702921214259.png

Ekli dosyalar

• Borsa Takip Güncel_001.xlsx
    123.5 KB · Gösterim: 0

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,494
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Alış ve satış sayfasında tab ile ilerleyip SATIR açarken ekran görüntüsünde göndermiş olduğum hatayı almaktayım bu normal midir acaba?
Normal değil...
Bu olayın, grafiklerle ilgili olmadığını düşünüyordum...
Epey bir uğraştıktan sonra, ad tanımlamalarını direkt formülle değil de hücreden aldırmanın işe yaradığını düşünüyorum. Grafiklerde bu tip bir olaya ilk defa rastladım doğrusu...

Çünkü, kendiliğinden döngüsel başvuru uyarısı veriyor. Ve de hesaplama ve grafikler düzgün çalışmıyor... Belki de döngüsel başvuru da vardır, onu da bilemiyorum. Çünkü Alış- Satış sayfalarınıza formül gözüyle hiç bakmadım. Sadece alan referanslarını kullandım.

Neyse,
Grafik serilerini Rapor sayfasına formüle ettim. Buradan da dinamik olarak aynı ad tanımlamalarını bu hücrelere verdim..
Sanki çözüldü gibi.. Emin de değilim...

Dosyayı ekleyeyim... Siz de detaylı inceleyin...

Not :
Dilimleyici ve Özet tablolar için yazmayı unuttum şimdi yazayım...
Alış sayfasına, Yeni bir hisse adı yazdığınızda, ya da yeni satırlar ile bilgi eklediğinizde

Rapor sayfası
  • X8 hücresini seçin (Aracı Kurumlar ilk hücre) >>> Sağ tuş ile açılan menüden Yenile tıklayın.
  • Y8 hücresini seçin (Hisse adları ilk hücre) >>> Sağ tuş ile açılan menüden Yenile tıklayın.
  • Aracı kurumlar dilimleyiciyi seçin >>> Sağ tuş ile açılan menüden Yenile tıklayın.
  • Hisse adları dilimleyiciyi seçin >>> Sağ tuş ile açılan menüden Yenile tıklayın.
Böylelikle veri girişinden sonra güncellenmiş olacaklar.

Ekli dosyalar

• Borsa Takip Güncel_001.xlsx
    120.1 KB · Gösterim: 5

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,494
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Ayrıca,
Aracı kurum aslında pek önemli değil şu anda tek banka var ama ilerleyen zamanlarda ne olur bilmiyorum. Aracı kurumu eklersek EĞER;

Her iki aracı kurumdan aynı hisse alınmış olsa bile seçtiğimiz [COLOR=%s]aracı kuruma göre hisseler gelecek[/COLOR].
Buna şöyle bir açıklama yapmak isterim...
Portföy sayfanızda DÜŞEYARA ile Hisse Adını aratıyorsunuz. Yani, sadece hisse adı. Oysa ki, aracı kurum da bir kriter olacak. Aracı kurum bir kriter olmalı ki, dediğiniz aracı kuruma göre hisseler gelecek olayı tam olarak gerçekleşsin..

Örnek
A aracı kurumdan X hissesi aldınız 10 adet.
B aracı kurumdan da X hissesi aldınız 5 adet.
Filtreleme yapıyorsunuz ve filtrelemede A aracı kurumunu seçtiniz. Bu durumda B den alınan X hisselerini değerlendirme dışında tutacaksınız. Oysa ki DÜŞEYARA ile aracı kurum bir kriter olmadan sadece X hissesine bakıyorsunuz. Sonuçta da aracı kurum ne olursa olsun X hisselerinin hepsini değerlendirmeye alırsınız, ki, sonuç yanlış olur.

Bir başka örnek daha vereyim. Şimdi karmaşık hale geleceğini daha iyi anlarsınız...
X hissesi alıyoruz farklı tarihlerde,
A aracı kurumdan 10 adet ve adedi 100 TL.
B aracı kurumdan 20 adet ve adedi 90 TL
C aracı kurumdan 25 adet ve adedi 105 TL
.... böyle gidiyor.
Arada satışlar da yapıyoruz...
..... böyle gidiyor.

Soru
** Ortalama alış ya da satış fiyatı mı hesaplanacak? Hesaplanacaksa nasıl ve hangi kriterlere göre. Kar Zarar nasıl hesaplanacak..... vs bir çok soru.
** Filtreleme yaptık ve A ile C aracı kurumunu seçtik. B aracı kurumunu seçmedik mesela.. Ortalamalar, kar zarar, satış adetleri vs... nasıl hesaplanacak.

İşte benim sorduğum soru da buydu... Ve o nedenle de olayın geri kalanını size bırakıyorum dedim...

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Ayrıca,

Buna şöyle bir açıklama yapmak isterim...
Portföy sayfanızda DÜŞEYARA ile Hisse Adını aratıyorsunuz. Yani, sadece hisse adı. Oysa ki, aracı kurum da bir kriter olacak. Aracı kurum bir kriter olmalı ki, dediğiniz aracı kuruma göre hisseler gelecek olayı tam olarak gerçekleşsin..

Merhaba Üstad,

Evet haklısın bu konuda şimdi bir deneme yapmak için alış sayfasına bir veri girdim ve bankayı akbank seçtim ama portföy sayfasına sadece aldığım hisseye ekledi aracı kurumu eklemedi. Sanırım ilk önce burada ki formülü değiştirmemiz gerekecek.

1703008633328.png

Portföy sayfasında sadece hisse adına ekleme yaptı. Aracı kurumu listelemedi. Burada aracı kurumda çıkması gerekiyor.

Kısaca B11 deki formülü değiştirmemiz gerekecek.

1703008719714.png

Örnek
A aracı kurumdan X hissesi aldınız 10 adet.
B aracı kurumdan da X hissesi aldınız 5 adet.
Filtreleme yapıyorsunuz ve filtrelemede A aracı kurumunu seçtiniz. Bu durumda B den alınan X hisselerini değerlendirme dışında tutacaksınız. Oysa ki DÜŞEYARA ile aracı kurum bir kriter olmadan sadece X hissesine bakıyorsunuz. Sonuçta da aracı kurum ne olursa olsun X hisselerinin hepsini değerlendirmeye alırsınız, ki, sonuç yanlış olur.
EĞER portföy sayfasında ki B11 deki formülü değiştirmezsek filtreleme de yanlışlık olacaktır.
Bir başka örnek daha vereyim. Şimdi karmaşık hale geleceğini daha iyi anlarsınız...
X hissesi alıyoruz farklı tarihlerde,
A aracı kurumdan 10 adet ve adedi 100 TL.
B aracı kurumdan 20 adet ve adedi 90 TL
C aracı kurumdan 25 adet ve adedi 105 TL
.... böyle gidiyor.
Arada satışlar da yapıyoruz...
..... böyle gidiyor.

Soru
** Ortalama alış ya da satış fiyatı mı hesaplanacak? Hesaplanacaksa nasıl ve hangi kriterlere göre. Kar Zarar nasıl hesaplanacak..... vs bir çok soru.
** Filtreleme yaptık ve A ile C aracı kurumunu seçtik. B aracı kurumunu seçmedik mesela.. Ortalamalar, kar zarar, satış adetleri vs... nasıl hesaplanacak.

İşte benim sorduğum soru da buydu... Ve o nedenle de olayın geri kalanını size bırakıyorum dedim...
Formül kısmını ben halledeceğim ve hesaplama şekillerini yazacağım.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Bu dedikleriniz problem olmaz.
Sayfaya bir grafik daha eklenir. Önemli olan, 0 değeri olanların Kar-Zarar grafiklerinde gösterilmemesi ise, Ad Tanımlamalarında >0 yerine <>0 olarak değiştirilir ve EKSİ olanlar da grafikte görünür. Ve EKSİ olanlar için de farklı bir renk tanımlanır ve farklı gösterim olur.
Burada TEK problem, EKSİ olduğunda Hisse Adının üzerine binecektir etiket.
Bu arada grafik ayarlarını ve biçimlendirmelerini kurcalarken hisse adlarının etiketlerin üzerine binmesini çözdüm.

Öncelikle hisse adları kısa olması için mynetten çektiğim veriler sayfasına A sütunu açarak =EĞERHATA(SOLDAN(Table_0[@Hisseler];5);"") soldan formülü sadece kodlarını aldım.

1703010137557.png

ve alış ve satış sayfalarına sadece hisse kodlarını getirdim. Grafikler hisse adlarını özet tablodan aldığı için sadece kodlar geldi.

Grafiklerin eksenini seçim sağ tık yapıp ekseni biçimlendir bölümünden etiketler sekmesinden eksenden uzaklığını değiştirdim ve etiket konumunu düşük seçtim.

1703010354986.png

Ve sonuç gönderdiğim ekran görüntüsünde gibi şu anda hiç bir şekilde değerler etiket isimlerinin üzerine binmiyor.

1703010428719.png

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstad,

24 nolu mesajım da düzeltme yapıyorum.

Merhaba Üstad,

Evet haklısın bu konuda şimdi bir deneme yapmak için alış sayfasına bir veri girdim ve bankayı akbank seçtim ama portföy sayfasına sadece aldığım hisseye ekledi aracı kurumu eklemedi. Sanırım ilk önce burada ki formülü değiştirmemiz gerekecek.

Ekli dosyayı görüntüle 22534

Portföy sayfasında sadece hisse adına ekleme yaptı. Aracı kurumu listelemedi. Burada aracı kurumda çıkması gerekiyor.

Kısaca B11 deki formülü değiştirmemiz gerekecek.

Ekli dosyayı görüntüle 22535

EĞER portföy sayfasında ki B11 deki formülü değiştirmezsek filtreleme de yanlışlık olacaktır.

Burada en üstte aslında akbank ı listelemiş ama alış adetleri ve satış adetleri yanlış hepsinin toplamını vermiş

akbank alış 10 olması gerekiyordu yapı kredi bankası ise 54 olması gerekiyordu.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstad,

24 nolu mesajım da düzeltme yapıyorum.

Burada en üstte aslında akbank ı listelemiş ama alış adetleri ve satış adetleri yanlış hepsinin toplamını vermiş

Bu formülü çoketopla formülü

=ÇOKETOPLA(Tablo47[Alış Lot
(Adet)];Tablo47[Aracı Kurum];B11;Tablo47[Hisse Adı];C11)

aracı kurum ve hisse adlarını referans alarak düzelttim ancak İNDİS formülünü koyunca değerleri sıfır getirdi.

(Adet)];Tablo47[Aracı Kurum];İNDİS(B11#;;2);Tablo47[Hisse Adı];İNDİS(C11#;;2))

1703011601515.png

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,494
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Aracı kurum için Dilimleyicide, resimden gördüğüm kadarıyla hem Akbank ve hem de Yapı Kredi seçili..
Bu durumda, Portföy sayfası B11 de hem Akbank ve hem de Yapı Kredi olması kadar doğal bir şey yok. Filtrelemede seçtiklerinizi, dilimleyicilerde görebileceğiniz gibi, X ve Y kolonlarında da görebilirsiniz.
Ben detaylı olarak bunları 20 nolu mesajımda yazmıştım, maddeler halinde....

Ve sonuç gönderdiğim ekran görüntüsünde gibi şu anda hiç bir şekilde değerler etiket isimlerinin üzerine binmiyor.
Evet bu şekilde yapmak mümkün. Hepsi mi EKSİ değerli bunların?.. Hepsi Kırmızı görünüyor.
Ben de bunun değişik bir versiyonu olan, Ekseni sağ tarafta göstermeyi önerecektim. Ancak, filtrelemeler, hesaplamalar, NET olmadığı için önermedim....

Evet aynen...
Ben ne konuyu ne de yapılmak istenileni bilmiyorum... Gerisi size ait diye de
23 nolu mesajımda özellikle yazdım...

Ama yine de,

bana soruyorsunuz, ki zerre kadar fikrim yok maalesef.... Ve bu görev sizde....

Ben olayın başından beri, bu olayı söylüyorum hep...
Filtreleme ne olacak, hesaplamalar ne olacak diye yazdım sürekli (Hatta bir önceki konunuzda da dile getirdim bunu). Konuyu da bilmiyorum.
Formüllerinizdeki DÜŞEYARA ya da dikkat edin diyorum...

Her ne kadar, formüllerinizle ilgilenmeyeceğim desem de, yapılmak istenileni anlamıyor olsam da, formülünüzde hata var....
Yine de başa dönüyorum... Bir defa daha yazayım...
365 dizi işlemlerinde, # işaretinin kullanımını yazmıştım size... İNDİS(B11#;;2) ifadesinin anlamını da yazmıştım.

(Adet)];Tablo47[Aracı Kurum];İNDİS(B11#;;2);Tablo47[Hisse Adı];İNDİS(C11#;;2))
Formülünüze baktığımda,
1 - Formülünüz B11 hücresindedir, dolayısıyla #işareti yalnız ve yalnız B11 için geçerlidir. Çünkü formül B11 hücresine yazılmış ve sonuçlar bu hücreye göre dökülmüştür. Yani B11# olur.. C11# olmaz...
2 - İNDİS(B11#;;2)
anlamını yazarsak,
İNDİS(B11#;;2) = İNDİS(B11#;0;2) dir. Ve buradaki 0 anlamı, ilk ; den sonra geliyorsa komple satırları seç, 2. ; den sonra geliyorsa EĞER, komple sütunları seç anlamını taşıyor..... ;2 ibaresi ise 2. kolon anlamındadır.
Tamamını yazarsak EĞER,
B11 deki formül ile dökülen alanın (yani # işareti dökülen alan anlamında)
2. kolonundaki (formüldeki 2 rakamının anlamı 2. kolon) TÜM satırlar (formüldeki 0 (ya da ;; şeklinde birşey yazılmaması) rakamının karşılığı olan tüm satırlar) seç...

Hata, C11# olmaz. C kolonu dökülen alanın 2. kolonu... Yani İNDİS(B11#;;2) zaten C kolonu demektir.

Ha, B kolonunu istiyorsanız da o zaman İNDİS(B11#;;1) yazacaksınız. Dökülmeli alanı B - C kolonları olduğundan 1. kolon B ve 2. kolon C dir.

Biraz uzun yazdım...
Size kolaylıklar diliyorum... Dilimleyicileri de iyi incelemenizi tavsiye ediyorum bu arada..

Konuyu okuyanlar