Soru Excel Grafikte Sıfır değerlerini gizleme ve grafikte veri etiketlerinin çıkmaması

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstadlar,

Ek'te göndermiş olduğum dosyanın portföy sayfasına bir tane grafik ekledim. Veri olarak C ve F sütunlarını aldım.

Ancak ne yaptıysam "0" sıfır değerleri bir türlü grafikte çıkmamasını engelleyemedim.

Bunun için herhangi bir yol yöntem varsa yardımcı olmanızı rica ederim.

Ekran görüntüsünde göndermiş olduğum işaretlemiş olduğum sıfır olan değerlerin ne ismi ne de değerleri çıkmasını istemiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

1702757523329.png

Ekli dosyalar

• Borsa Takip Güncel.xlsx
    94.7 KB · Gösterim: 3

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Formu gezerken sayın 52779 un bu konuyla ilgili bir çözümünü buldum ve denedim evet şu anda sıfır olan veriler çıkmıyor ama isimlerinin çıkmamasını nasıl çözebilirim.

1702759732104.png

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,494
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Selamlar,
3 seçenek mevcut...
1 -
Sizin yerinizde ben olsam grafik yerine koşullu biçimlendirme uygulardım.
F kolonunda
** F11 : F20000 aralığı için veri çubuğu koşullu biçimlendirme uygulandı
** 0 değerleri görünmemesi için ise mevcut olan
=D11#-E11# formülünüz
=EĞERHATA(1/(1/(D11#-E11#));"")
şeklinde değiştirildi...

Koşullu biçimlendirme istemiyorsanız
** F11 hücresini seçin
** Koşullu Biçimlendirme >>> Kuralları Yönet >>> Veri Çubuğu yazan kuralı seçin >>> Üst menüden Sil >>> Tamam.
** İsterseniz F11 hücresindeki formülü de eskisi ile değiştirirsiniz.

2 - Sayfadaki hazırladığınız grafikte.
** 0 değerlerinin görünmemesi için Veri etiketleri Biçimlendir >>> Sayı >>> Özel Biçim olarak [=0]"";0 şeklinde sayı biçimi ilave edildi ve uygulandı.
** Grafik serileriniz 11. SATIR ile 21. SATIR arasındaydı. Yani Dinamik değil...
Dinamik olması için,
Ad Tanımlamalarında
x adı için =İNDİS(Portföy!$B$11#;;2)
y adı için ise =Portföy!$F$11#
şeklinde ad tanımlamaları yapıldı ve grafik serisi olarak kullanıldı...
Vee... Grafik artık dinamik....

3 - Belki 0 değerleri olanları grafikte hiç göstermesin derseniz diye bir grafik daha eklendi. Bu grafik de dinamik.
Ad Tanımlamalarında
xA adı için =FİLTRE(İNDİS(Portföy!$B$11#;;2);(Portföy!$F$11#>0)*(Portföy!$F$11#<>""))
yA adı için ise =FİLTRE(Portföy!$F$11#;(Portföy!$F$11#>0)*(Portföy!$F$11#<>""))

Tercih sizin...

Koşullu Biçimlendirmeyi kullanacaksanız
** Grafikleri silin.
** Formüller >>> Ad Yöneticisi yaptığınızda, tanımlı olan adlar listesi açılacak. Buradan, x, xA, y ve yA adlarını silin. Silmeden Bırakabilirsiniz de.. Ama kullanılmayacaklar...

2. Tercihi seçerseniz,
** Koşullu biçimlendirmeyi silin.
** Formüller >>> Ad Yöneticisi ile xA ve yA ad tanımlamalarını silin.
** İlgili grafiği silin.

3. Tercihi seçerseniz,
** Formüller >>> Ad Yöneticisi ile x ve y ad tanımlamalarını silin.
** İlgili grafiği silin.

Ekli dosyalar

• Borsa Takip Güncel (1).xlsx
    99.8 KB · Gösterim: 3

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Selamlar,
3 seçenek mevcut...
1 -
Sizin yerinizde ben olsam grafik yerine koşullu biçimlendirme uygulardım.
F kolonunda
** F11 : F20000 aralığı için veri çubuğu koşullu biçimlendirme uygulandı
** 0 değerleri görünmemesi için ise mevcut olan
=D11#-E11# formülünüz
=EĞERHATA(1/(1/(D11#-E11#));"")
şeklinde değiştirildi...

Koşullu biçimlendirme istemiyorsanız
** F11 hücresini seçin
** Koşullu Biçimlendirme >>> Kuralları Yönet >>> Veri Çubuğu yazan kuralı seçin >>> Üst menüden Sil >>> Tamam.
** İsterseniz F11 hücresindeki formülü de eskisi ile değiştirirsiniz.

2 - Sayfadaki hazırladığınız grafikte.
** 0 değerlerinin görünmemesi için Veri etiketleri Biçimlendir >>> Sayı >>> Özel Biçim olarak [=0]"";0 şeklinde sayı biçimi ilave edildi ve uygulandı.
** Grafik serileriniz 11. SATIR ile 21. SATIR arasındaydı. Yani Dinamik değil...
Dinamik olması için,
Ad Tanımlamalarında
x adı için =İNDİS(Portföy!$B$11#;;2)
y adı için ise =Portföy!$F$11#
Vee... Grafik artık dinamik....

3 - Belki 0 değerleri olanları grafikte hiç göstermesin derseniz diye bir grafik daha eklendi. Bu grafik de dinamik.
Ad Tanımlamalarında
xA adı için =FİLTRE(İNDİS(Portföy!$B$11#;;2);(Portföy!$F$11#>0)*(Portföy!$F$11#<>""))
yA adı için ise =FİLTRE(Portföy!$F$11#;(Portföy!$F$11#>0)*(Portföy!$F$11#<>""))

Tercih sizin...

Koşullu Biçimlendirmeyi kullanacaksanız
** Grafikleri silin.
** Formüller >>> Ad Yöneticisi yaptığınızda, tanımlı olan adlar listesi açılacak. Buradan, x, xA, y ve yA adlarını silin. Silmeden Bırakabilirsiniz de.. Ama kullanılmayacaklar...

2. Tercihi seçerseniz,
** Formüller >>> Ad Yöneticisi ile xA ve yA ad tanımlamalarını silin.
** İlgili grafiği silin.

3. Tercihi seçerseniz,
** Formüller >>> Ad Yöneticisi ile x ve y ad tanımlamalarını silin.
** İlgili grafiği silin.

Merhaba Sayın 52779,

Gerçekten çok teşekkür ederim. Detaylı bir şekilde anlatmışsınız.

Gerçekten süpersiniz.

Ellerinize ve emeklerinize sağlık.

Bir kaç sorum daha olacak.

Yapmış olduğunuz portföy sayfasında ki grafiği, ben Rapor adında yeni bir sayfa açarak oraya taşıdım. Göndermiş olduğum dosyada da göreceksiniz.

Ben oraya şimdi 2 adet daha KAR/ZARAR TUTARLARI GERÇEKLEŞEN ve İŞLEMDEKİ HİSSELERİN TUTAR DAĞILIMI olarak grafik ekledim bunlara da mı aynı işlemi uygulamam gerekecek hem dinamik olması için hemde sıfırların gelmemesi için ?

1702849241959.png

Ekli dosyalar

• Borsa Takip Güncel (1).xlsx
    105.3 KB · Gösterim: 2

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,494
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Sayfada düzenlemeler yapıldı.
Ad Tanımlamaları için Bak. Formüller >>> Ad Yöneticisi

** Koşullu Biçimlendirme ile grafiklendirme İPTAL. Formüllerde 0 göstermeme olayı İPTAL. Formüller buna göre düzenlendi.
** Dinamik ve 0 değeri olmayan Grafikler için ad tanımlamaları yapıldı ve grafik serisi olarak kullanıldı.
** Fazla olan x ve y ad tanımlamaları silindi.

Dosya ekte... İncelersiniz...

Ekli dosyalar

• Borsa Takip Güncel (1) (1).xlsx
    104.5 KB · Gösterim: 3

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba sayın 52779,

Grafiklerde pek yeterince bilgi sahibi değilim açıkcası.

Aslında benim yapmak istediğim rapor şablonu görselde gönderdiğim şekilde olacak. Bunların hepsi dinamik şekilde hisseleri filtrelediğin zaman ona göre grafikler ve rakamlar değişiyor. Muhtemelen makro da kullanmak gerekiyor.

1702851042701.png

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Sayfada düzenlemeler yapıldı.
Ad Tanımlamaları için Bak. Formüller >>> Ad Yöneticisi

** Koşullu Biçimlendirme ile grafiklendirme İPTAL. Formüllerde 0 göstermeme olayı İPTAL. Formüller buna göre düzenlendi.
** Dinamik ve 0 değeri olmayan Grafikler için ad tanımlamaları yapıldı ve grafik serisi olarak kullanıldı.
** Fazla olan x ve y ad tanımlamaları silindi.

Dosya ekte... İncelersiniz...

Merhaba üstadım, gerçekten süpersiniz, ellerinize sağlık.

Tam istediğim gibi oldu.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,494
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Resimden gördüğüm kadarıyla,
Filtrelendirmeler Dilimleyicilerle oluyor.
Makro kullanılmadan yapılabilir. Grafikler Dinamik olarak ad tanımlamalarıyla yapılabilir.

Ancak,
Benim gerek konuyla ve gerekse ne/nasıl yapılacağı ile bir bilgim yok. Ne yapılacağını ve nasıl yapılacağını (resimdeki dokumanı ekleyerek) anlatırsanız, yapılabilir... Bana bir kaç gün müsaade vermek lazım...

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Resimden gördüğüm kadarıyla,
Filtrelendirmeler Dilimleyicilerle oluyor.
Makro kullanılmadan yapılabilir. Grafikler Dinamik olarak ad tanımlamalarıyla yapılabilir.

Ancak,
Benim gerek konuyla ve gerekse ne/nasıl yapılacağı ile bir bilgim yok. Ne yapılacağını ve nasıl yapılacağını (resimdeki dokumanı ekleyerek) anlatırsanız, yapılabilir... Bana bir kaç gün müsaade vermek lazım...

Merhaba Üstadım,

Ekran görüntüsünde göndermiş olduğum bazı verilerin gelmesini istediğim bölümleri metin kutusu ile yaptım bilmiyorum tabi metin kutularının içerlerine formül yerleştirebiliyor muyuz? Normal hücrelerde kullandığımız formülü denedim ama olmadı açıkcası.

1702852330883.png

Ekran görüntüsü göndermiş ve işaretlemiş olduğum yerlerde filtreler olacak bir önceki mesajımda bulunan örnek rapor şablonumda olduğu gibi bu filtrelere göre verilerin ve grafiklerin değişmesi gerekecek.

1702852542635.png

Örnek verecek olursam aşağıda ki örnek rapor şablonunda bulunan hisse filtresinde hisse seçimi yaptığım zaman portföyümde ki hisse sayısı ve diğer bilgilerle birlikte grafiğinde ona göre değişmesi gerekiyor.

Yada filtre işlemleri zor olacak ise sadece yukarıda metin kutucuklarına güncel verilerimizi nasıl getirebiliriz?

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Güncel dosya eklenmiştir.

Ekli dosyalar

• Borsa Takip Güncel (1) (1).xlsx
    106.1 KB · Gösterim: 2

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Benim aklıma gelen ilk şey ben verilerin özet tablosunu yapmıştım bilerek ve grafikleri oradan almaya çalışmıştım ilk başta ama beceremedim. Özet tablodan grafiklere gelen verilerde hepsi gelmişti.

Değişken veriler için özet tabloyu da kullanabiliriz ama nasıl olacağını bilmiyorum çünkü özet tabloda grafiğin gelmesini istediğim verilerin sütunlarını seçsem bile çok karışık bir grafik ile karşı karşıya kaldım.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,494
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Ben özet tablo konularına çok hakim değilim. Excel365 olunca özet tablolara hiç gerek duymuyorum.
365 tek başına yetiyor bana...
EĞER özet tablo derseniz, özet tablo konusunda, benden daha iyi olanlar yardımcı olabilirler...

Resme göre karşılaştırdığımda,
** Dosyanızda sadece bir tek aracı kurum var. Dilimleyicide TEK bir buton görünecek. Daha fazla aracı kurum olacak mı? Olursa da dilimleyicide görülecektir.
** Metin kutularına formül yazılamıyor. Ama, bağlı olarak bir başka hücreden değer getirilebiliyor. Dolayısıyla, hesaplama başka bir hücrede yapılır ve bu hücreden de değer bağlı olarak metin kutusuna otomatik aktarılabilir. Metin kutusuna bağ olarak, o hesaplanan hücrenin adresi yazılır ve değer otomatik gelir.
** Dosyanız şu haliyle yapılacak olursa, TEK aracı kurum ve bu aracı kuruma ait bir çok benzersiz hisse (bu da 2. dilimleyici olacak) getirilebilir. Şu haliyle dosyanızda, şu ana kadar ki istediğiniz grafikler yapılabilir. Filtrelenmiş Veriler ve değerler, sayfanın sağ tarafına yazılır ve bu veriler grafik serisi olarak kullanılır.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,494
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Bu arada, benim gözler kapanıyor... Ve uyumam gerekiyor...
Yarın sabah iş var...
Sizlere iyi geceler diliyorum...

Ben bu dosya üzerinden bir şeyler yapmaya çalışacağım. İki üç güne bir şeyler yapıp eklerim buraya...

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Bu arada, benim gözler kapanıyor... Ve uyumam gerekiyor...
Yarın sabah iş var...
Sizlere iyi geceler diliyorum...

Ben bu dosya üzerinden bir şeyler yapmaya çalışacağım. İki üç güne bir şeyler yapıp eklerim buraya...
Merhaba Üstad,

Öncelikle teşekkür ederim desteğin için.

Son göndermiş olduğun güncellemeler sonrasında bir şey fark ettim.
Ekran görüntüsünde göndermiş olduğum Kar/Zarar Tutarları gerçekleşen grafiğinde zarar da var mesela ve ters tarafa eksi olarak grafik çıkmamış.

1702895609400.png

Bu grafikte eksi olan ters tarafa farklı renkte çıkması gerekiyor. Örnek şablonda gösterdiğim şekilde ;

1702895825674.png

Aslında ben bir tane daha grafik eklemek istiyorum. Kar Zarar Tutarları (Gerçekleşen) gibi portföy sayfasında ki N sütununda verileri baz alarak,

1702896583349.png

Şimdilik güncel dosyayı da ek'te gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• 1702895788666.png
    1702895788666.png
    256.2 KB · Gösterim: 0
  • Borsa Takip.xlsx
    113.8 KB · Gösterim: 1

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba sayın 52779 ,

Araştırmalarım sonucu rapor sayfasında bulunan metin kutularının içerisine porftöy sayfasında ki =Portföy!M5 gibi formülü kullanarak getirebildim ancak rapor sayfasına filtre koyarsak dinamik olmayacak sadece portföy sayfasında ki değişikliklere göre yansıtacak.

1702899227444.png

Ama metin kutularını biçimlendiremedim. Sanırım metin kutularında koşullu biçimlendirme kullanamıyoruz.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstad,

Dosya üzerinde bir şeyler yapana kadar ben günlük dosyayı kullanacağım bu zamana kadar ekran görüntüsünde göndermiş olduğum grafiğide dinamiğe çevirebilir miyiz rica etsem.

Güncel dosya da ek'te gönderilmiştir.

1702915045272.png

Ekli dosyalar

• Borsa Takip.xlsx
    114.7 KB · Gösterim: 1

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,494
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Bu dedikleriniz problem olmaz.
Sayfaya bir grafik daha eklenir. Önemli olan, 0 değeri olanların Kar-Zarar grafiklerinde gösterilmemesi ise, Ad Tanımlamalarında >0 yerine <>0 olarak değiştirilir ve EKSİ olanlar da grafikte görünür. Ve EKSİ olanlar için de farklı bir renk tanımlanır ve farklı gösterim olur.
Burada TEK problem, EKSİ olduğunda Hisse Adının üzerine binecektir etiket.

Esas problem,
Neyi neye göre filtreleyip, neyi neye göre hesaplayacağınız.
Önceki yazılarımda da bahsettim. Şu anda TEK aracı kurum var. Problem olmuyor.
Aracı kurumların adedi arttığında, AYNI hisseyi hem birinden ve hem de diğerinden aldığınızda PROBLEM. Bu durumda filtreleme nasıl olacak. Hesaplamalar nasıl yapılacak...
O nedenle de, 6 no lu mesajdaki, resimde gösterdiğiniz dokumanı istemiştim. Ama siz onu eklememişsiniz... Bu durumda her zaman şu da vardı, böyle olunca şu da yapılabilir mi vs gibi hep zaman kaybı yaratacak olaylar oluşacaktır. O nedenle TAM olarak, ne nasıl hesaplanacak bilinmesi gerekir ki, bir defada yapılmak istenilen ortaya çıksın...

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Bu dedikleriniz problem olmaz.
Sayfaya bir grafik daha eklenir. Önemli olan, 0 değeri olanların Kar-Zarar grafiklerinde gösterilmemesi ise, Ad Tanımlamalarında >0 yerine <>0 olarak değiştirilir ve EKSİ olanlar da grafikte görünür. Ve EKSİ olanlar için de farklı bir renk tanımlanır ve farklı gösterim olur.
Burada TEK problem, EKSİ olduğunda Hisse Adının üzerine binecektir etiket.
Merhaba üstadım, evet dediğin doğru denemek için bir grafik yapmıştım daha önce sıfırlarda varken ama zarar tarafı hisse adının üzerine binmişti. Onu nasıl çözeriz bilmiyorum. Grafikte hisse adlarını sola dayamayı denedim olmadı.
Esas problem,
Neyi neye göre filtreleyip, neyi neye göre hesaplayacağınız.
Önceki yazılarımda da bahsettim. Şu anda TEK aracı kurum var. Problem olmuyor.
Aracı kurum aslında pek önemli değil şu anda tek banka var ama ilerleyen zamanlarda ne olur bilmiyorum. Aracı kurumu eklersek EĞER;

Her iki aracı kurumdan aynı hisse alınmış olsa bile seçtiğimiz aracı kuruma göre hisseler gelecek.
Aracı kurumların adedi arttığında, AYNI hisseyi hem birinden ve hem de diğerinden aldığınızda PROBLEM. Bu durumda filtreleme nasıl olacak. Hesaplamalar nasıl yapılacak...
O nedenle de, 6 no lu mesajdaki, resimde gösterdiğiniz dokumanı istemiştim. Ama siz onu eklememişsiniz... Bu durumda her zaman şu da vardı, böyle olunca şu da yapılabilir mi vs gibi hep zaman kaybı yaratacak olaylar oluşacaktır. O nedenle TAM olarak, ne nasıl hesaplanacak bilinmesi gerekir ki, bir defada yapılmak istenilen ortaya çıksın...
Örnek şablon olarak resimde göstermiş olduğumun herhangi bir dokümanı yok açıkcası internette araştırırken you tube videolarında izleyerek bir çok yerini kendim kurgulayıp formülledim ama bazı yerlerinde tıkandım sonra siz değerli üstadlarımdan yardım istedim.

Bu şablonların tanıtım videolarının linklerini göndereceğim. En azından raporun nasıl çalıştığı hakkında bir fikriniz olur.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,494
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Maalesef ki, iş yüküm çok ve benim video izlemeye, anlamaya çalışmaya vs. vaktim çok yok...
O zaman şöyle yapıyoruz...
(Eksi olaylarının Hisse adlarının üzerine binmesinin çözümü için, extra grafik serileri yaratmak ve bunları grafikte uygulamak gerekir. Bu da hesaplamaların / filtrelemenin nasıl olacağını gerektirir.)
Ben şimdi bir şeyler yaptım.
Aracı kurum artış olaylarında siz neyi nasıl hesaplayacaksanız Portföy sayfasındaki formülleri ona göre siz düzenlersiniz.
Diğer bir ifadeyle, Ben bundan sonrasını size bırakıyorum....
R108.png
Burada olay şöyle çalışıyor.
  • X ve Y kolonlarında Özet Tablo olarak, Aracı Kurumlar ve Hisseler Benzersiz şekilde mevcut.
  • Bu özet tablolardan, V kolonundaki dilimleyiciler elde ediliyor.
  • Dilimleyicilerde, Aracı kurum şu anda otomatik olarak TEK seçim. Çünkü 1 adet aracı kurum var.
  • Hisse adlarından istediklerinizi seçersiniz. Seçtiklerinizi Y kolonunda da görebilirsiniz.
  • Seçilen aracı kurum ve hisse adları için 2 adet ad tanımlaması yapıldı.
  • Seçilen aracı kuruma ve hisse adlarına göre, Portföy sayfası düzenleniyor. Düzenleniyor derken de, Sadece ilk 2 kolondaki aracı kurum ve hisse adları formülünde değişiklik yapıldı. Seçilen hisse adlarına göre listeleme yapılıyor.
  • Portföy sayfasında, Hesaplamalar için kullanılan formüllerde bir değişiklik yapılmadı. Çünkü ne / nasıl hesaplanacak bilgi yok bende.
  • Bu sayfadaki grafikler de, Portföy sayfasındaki hesaplamalara göre yapılan ad tanımlamalarıyla elde ediliyor...

Ekli dosyalar

• Borsa Takip Güncel_001.xlsx
    118.6 KB · Gösterim: 4

Konuyu okuyanlar