Çözüldü Değişken Filtrelemeyi Otomatik olarak Nasıl Yapabiliriz?

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Hepinize Selamlar,

Yapmak istediğim filtreleme biraz farklı olacak ama excel ile yapmak mümkün mü onu da bilmiyorum,
farklı çözümlerle denedim ama istediğim sonuca hiç ulaşamadım.

Ekteki resimdeki gibi, E4:AB4 satırından başlayarak giden (orijinal dosyada BO5:CH5 arası 20 sütun, CK5:CL5 arası 2 sütun, CS5:CT5 arası 2 sütun bulunmakta) farklı rakamların bulunduğu yaklaşık 20bin SATIR veri var.

E2:AB2 satırına (orijinal dosyada BO1:CH1 arası 20 sütun, CK1:CL1 arası 2 sütun, CS1:CT1 arası 2 sütun bulunmakta)filtrelenmesi istenilen değerler yazıldığında, herhangi bir "ara-bul" gibi bir buton yada sıradan bir "bul" yazısına tıklandığında;

Excelin ilk filtrelemeye E4 sütunundan başlayarak AB4 sütununa gelmesini, fakat her sütun için E2 deki değerin kendisi, 1 eksiğini ve 1 fazlasını filtrelemesini (örnek L2 sütununda aranan değer 8 olduğu için excel L sütununda 7, 8, 9 u filtrelemeli, Z2 de aranan değer 0 olduğu için sadece 0 ve 1 i filtrelemeli), EĞER bu şart hücrelerden birinde sağlanmıyorsa, bu sütunda filtreleme yapmadan yani bu sütunu es geçip diğer sütunlarda aynı işlemi tekrar ederek sonuç vermesi gerek.

Aynı zamanda bu filtrelemeyi formül, makro vb ile çözmek mümkün ise, telefonlarımızdan da yine excel üzerinden veri girişi yapıldığından, uygulanacak çözümün mobil excel de de çalışması gerekiyor. Biraz karışık gibi ama umarım excel ile yapılabilcek birşeydir.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Ekli dosyalar

• excel.jpg
    excel.jpg
    198.3 KB · Gösterim: 16
Çözüm
Büyük olasılıkla hafta aralarında boş zaman bulamayacağım.
O nedenle de gece oturup ekteki dosyayı yaptım. İncelersiniz....

Resim olarak şöyle... Anladığım şekilde yaptım....
R113.png

1 - Her şey Sayfa1 de. Tüm işlemler bu sayfada.

2 - Fazlaca veri olsun diye 2000. satıra kadar veri var. Ve şu haliyle bile 496 KB.

3 - Diğer dosyalarda olduğu gibi, BG1 hücresine Satır No yazın. BS1 : CX1 aralığına , BG1 de yazılan satırdaki veriler formülle gelecektir. Eğer BG1 BOŞ bırakırsanız ya da Metin ifade yazarsanız, Veri Tablosunun en son satırındaki veriler gelecektir.
Not : Veri girişleri yaparken, yavaşlamaları önlemek için bu BG1 hücresine küçük bir sayı yazın. Eğer boş bırakırsanız ve de BS kolonuna bir sayı yazarsanız, veri...

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Bu arada yazmayı unuttum ama verdiğiniz ek dosyayı uyguladığımda Excel Neden sürekli "Dış Veri Bağlantısı devre dışı bırakıldı" uyarısı vermekte?

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Bu arada yazmayı unuttum ama verdiğiniz ek dosyayı uyguladığımda Excel Neden sürekli "Dış Veri Bağlantısı devre dışı bırakıldı" uyarısı vermekte?
Gönderdiğiniz dosyadan formülleri kopyalayınca daha doğrusu düzgün kopyalayamayınca dış veri bağlantısı uyarısı veriyormuş, benim hatam yani.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,481
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Öncelikle teşekkür ediyorum.
Eklediğim dosyada, formüllerde, sadece dosyanın kendisindeki hücrelere bir başvuru var. O nedenle de bende Dış Veri Bağlantısı olmamakta.
Fakat siz, formülleri kendi dosyanıza kopyalarken, özellikle de Sayfa2 deki formülleri kopyalarken, örneğin Sayfa2 de bulunan
=EĞERHATA(İNDİS(Sayfa1!BO:BO;$A4);"")
formülünde, Sayfa1 e bağlantı referansı var. Bu Sayfa1 leri sizin sayfa adına göre revize etmelisiniz. Yani sizin orijinal dosyanızda, verilerinizin bulunduğu sayfanın adı Veri olsun. Formüllerdeki Sayfa1! şeklindeki ibareler Veri! olmalı.
Ya da kopyalamayı, direk Sayfa2 yi kopyalayıp, kendi dosyanıza yapıştırma işlemi yaptığınızdan kaynaklanmakta olabilir. Bu durumda Formüllere bir bakın. Formüllerdeki referans adreslerinin önlerinde, eklemiş olduğum dosyanın adı geçiyor olabilir. Dış Veri Bağlantısı budur.
Bunun için,
A1 hücresini seçin
Giriş >>> Bul ve Seç >>> Değiştir işlemi yapın.
  • Direkt olarak formülleri kopyaladıysanız. Aranan kısmına Sayfa1! yazın. (Ya da kopyalama yaptığınızda dosya adı ile beraber geliyorsa komple o isimle beraber olan [......]Sayfa1! şeklindeki ibareyi yazın)
  • Yeni değer kısmına da sizin verilerin bulunduğu örneğin Veri adındaki sayfa olsun Veri! yazın
  • Tümünü değiştir tıklayın..

İlk sorunuz için ise,
değerlerden birini kopyalama yapıp 1. satıra alıyorsunuz ve buna en yakın eşleşmeyi arıyorsunuz diye anlıyorum.
Bu durumda eşleşme Maxi değerden değil KÜÇÜK 2. değerden alınmalı.
Hatta dosadaki gibi de yapılabilir. Kopyalanan SATIR, birebir eşleşmeli olur. En yakın eşleşenler de bulunabilir. Koşullu biçimlendirme ile gösterilebilir.
Bu düzenlenebilir.

Burada soru şu.
Aranılacak değerin hangi satırdan kopyalanması problemi ....

Şöyle bir seçenek yapalım derim.
Aranan değerin SATIR numarasını yazın. Formülle, bu SATIR numarasındaki veriler 1. satıra yazılsın.
Bir de son SATIR seçeneği ekleyelim. Son satırdaki veriler 1. satıra gelsin.

Nasıl yapılacağına karar verirseniz yapmak problem olmaz.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,481
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Mobil olayını HİÇ bilmiyorum.
Aslında olayı sayfa2 de seçmeli hale getirelim.
1 - Son veri ya da SATIR numarası yazın Sayfa2 nin ilk satırına formülle veriler gelsin.
2 - Veri sayfası olan Sayfa1 in ilk satırı da formülle Sayfa2 den alsın bu aranılacak veriyi.

Bu durumda ya seçenek düğmesi kullanılacak ya da SATIR numarası yazılacak.
Ya da, SATIR numarası yazılan hücre yapalım. SATIR numarası yazarsanız, o satırdaki veriyi alır, BOŞ olduğunda ise daima son satırdaki veriyi alacak.

Yani Mobil olayında açılır liste, seçenek düğmeleri çalışıyor mu?
Çalışıyor ise,
En Yakın eşleşenlerde, sadec 2. derecede en yakın eşleşenler değil, 3., 4..... vs de buldurulabilir.

Ayrıca,
Mobil olayını bilemediğimden, size, BN kolonunda, yani yardımcı bir kolon kullanarak tüm satırlarda formülle eşleşen sütun adetlerini hesaplatacak şekilde formül önermiştim.
Ad Tanımlamaları çalışıyor mu mobilde?
EĞER çalışıyorsa, ben 20000 SATIR veri üzerinde, ad tanımlamaları kullanarak, yardımcı kolon olmadan (yani Veri sayfasında herhangi bir işlem yapmadan, veri sayfasına dokunmadan diyelim) Eşleşenleri Sayfa2 de yaptım. Dosya yüksek bir hacim almıyor. Bir önceki çözüme göre daha performanslı oluyor.
Ama mobil olayını bilmiyorum. O nedenle de bu çözümü göndermedim size..

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Hocam merhaba, dış veri uyarısı aynen dediğiniz gibi olmuş.

"İlk sorunuz için ise,
değerlerden birini kopyalama yapıp 1. satıra alıyorsunuz ve buna en yakın eşleşmeyi arıyorsunuz diye anlıyorum" aynen doğru, hatta kendinden başka eşleşmesi olmayan satırlarda denediğimde Maxi hucresindeki değeri sildiğimde daha doğru çalışıyor gibi, aradığım satırın Maxi hücresini silersem yakın 3-5 farklı SATIR buluyor, Maxi hücresi varken sadece kendini buluyor.

Aranacak satırın 1.ci satıra gelmesi için; dediğiniz çözümler gayet mantıklı hocam, hangisi sizi daha az yoracaksa o olabilir, filtreleme hallolduktan sonra biz tek/tek de olsa yazarız 🙂

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Mobil olayını HİÇ bilmiyorum.
Aslında olayı sayfa2 de seçmeli hale getirelim.
1 - Son veri ya da SATIR numarası yazın Sayfa2 nin ilk satırına formülle veriler gelsin.
2 - Veri sayfası olan Sayfa1 in ilk satırı da formülle Sayfa2 den alsın bu aranılacak veriyi.

Bu durumda ya seçenek düğmesi kullanılacak ya da SATIR numarası yazılacak.
Ya da, SATIR numarası yazılan hücre yapalım. SATIR numarası yazarsanız, o satırdaki veriyi alır, BOŞ olduğunda ise daima son satırdaki veriyi alacak.

Yani Mobil olayında açılır liste, seçenek düğmeleri çalışıyor mu?
Çalışıyor ise,
En Yakın eşleşenlerde, sadec 2. derecede en yakın eşleşenler değil, 3., 4..... vs de buldurulabilir.

Ayrıca,
Mobil olayını bilemediğimden, size, BN kolonunda, yani yardımcı bir kolon kullanarak tüm satırlarda formülle eşleşen sütun adetlerini hesaplatacak şekilde formül önermiştim.
Ad Tanımlamaları çalışıyor mu mobilde?
EĞER çalışıyorsa, ben 20000 SATIR veri üzerinde, ad tanımlamaları kullanarak, yardımcı kolon olmadan (yani Veri sayfasında herhangi bir işlem yapmadan, veri sayfasına dokunmadan diyelim) Eşleşenleri Sayfa2 de yaptım. Dosya yüksek bir hacim almıyor. Bir önceki çözüme göre daha performanslı oluyor.
Ama mobil olayını bilmiyorum. O nedenle de bu çözümü göndermedim size..
Mobilde herhangi bir satırı 1.ci satıra kopyalarken biraz kasma yapıyor, ama çok da sorun değil hocam çünkü kopyalamayı yaptığında rahatlıyor.

2.ci sayfada da çalışabiliriz, en yakın 2-3-4.derece eşleşen ve tüm eşleşenleri görebileceksek.

Ad tanımlama çalışır mı hiçbir bilgim yok hocam, Microsoft sayfasından baktım ama mobille ilgili sonuç çıkmadı denemek lazım.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,481
Excel Versiyonu
Office 365 TR
İşlemler Sayfa2 de yapılması uygun olacaktır.
Aksi halde, size kopyalama yapmak düşecektir. Formüllerle getirmek istendiğinde, aynı sayfada yapılacağından döngüsel başvurular oluşacaktır. Bunlarla uğraşmak gerekir. Formüllerde revize yapmak gerekecek.

Dediğim gibi, Ad Tanımlamalarıyla yaptığım çalışmayı, şimdi, istenilen şekle uygun düzenlemeye çalıştım.
Öncelikle bu çalışmayı eklemek istedim.
Mobilde çalışıp çalışmayacağını bilmiyorum. Ama çalışıp çalışmayacağını öğrenmek isterim.

Çalışma şöyle.
R107.png
Yapacaklarınız
Sayfa2 yi dosyanıza kopyalayın.
Formüller >>> Ad Yöneticisi yaptığınızda, resimde görülen tanımlanmış adlar listesi çıkacak.
Bu adları tek tek seçin ve Dış Veri Bağlantısı olmaması açısından ad tanımlaması formüllerinde gerekli düzenlemeleri yapın.

Sayfa1 deki 1. satırda Aranılan değerler sayfa2 den referans almakta. Formülleri kontrol edersiniz.

Bütün işlemler Sayfa2 de yapılacak. Açıklamaları yazdım.
SATIR No yu B1 hücresine yazın ve B5 hücresindeki açılır listeden Kaçıncı eşleşme derecesini seçin.

Genel olarak, Sayfa1 de veri girişinden başka bir şey yapılmayacak.
iSayfa1 de de koşullu biçimlendirmeler var ve sayfa2den referans alıyor. Formülleri kontrol edin.... Dış veri bağlantı hatası olmaması açısından.

EĞER bu dosya, mobilde çalışacaksa çok daha performanslı ve kullanımı kolay olacaktır.
EĞER çalışmazsa, bir önceki dosyayı, Sayfa2 den çalışacak şekilde düzenlemeye çalışırım.

Ekli dosyalar

• TestSay_DCARP_Names_1.xlsx
    157.2 KB · Gösterim: 1

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Aksi halde, size kopyalama yapmak düşecektir. Formüllerle getirmek istendiğinde, aynı sayfada yapılacağından döngüsel başvurular oluşacaktır. Bunlarla uğraşmak gerekir. Formüllerde revize yapmak gerekecek.

Dediğim gibi, Ad Tanımlamalarıyla yaptığım çalışmayı, şimdi, istenilen şekle uygun düzenlemeye çalıştım.
Mobilde çalışıp çalışmayacağını bilmiyorum. Ama çalışıp çalışmayacağını öğrenmek isterim.

Çalışma şöyle.
Ekli dosyayı görüntüle 22927
Yapacaklarınız
Formüller >>> Ad Yöneticisi yaptığınızda, resimde görülen tanımlanmış adlar listesi çıkacak.
Bu adları tek tek seçin ve Dış Veri Bağlantısı olmaması açısından ad tanımlaması formüllerinde gerekli düzenlemeleri yapın.

Sayfa1 deki 1. satırda Aranılan değerler sayfa2 den referans almakta. Formülleri kontrol edersiniz.

SATIR No yu B1 hücresine yazın ve B5 hücresindeki açılır listeden Kaçıncı eşleşme derecesini seçin.

iSayfa1 de de koşullu biçimlendirmeler var ve sayfa2den referans alıyor. Formülleri kontrol edin.... Dış veri bağlantı hatası olmaması açısından.

EĞER bu dosya, mobilde çalışacaksa çok daha performanslı ve kullanımı kolay olacaktır.
EĞER çalışmazsa, bir önceki dosyayı, Sayfa2 den çalışacak şekilde düzenlemeye çalışırım.
Hemen deniyorum hocam, durumu yazacağım çok teşekkürler elinize emeğinize sağlık

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan

Çalışma şöyle.
Ekli dosyayı görüntüle 22927
Yapacaklarınız

Hocam Merhaba, iş yoğunluğundan ötürü biraz önce inceleyebildim,

Dediklerinizi aynen yaptım ve son hali ile pc ve mobilde biraz kasarakta olsa istenilen filtrelemeyi yapıyor görünüyor.

Sizin hazırlamış olduğunuz formül yapısı ile kendi sistemimizi birleştirdiğimde; herşey yolunda ve mobil de dahil (şuan için önemsiz ufak tefek kasmalar var sadece) düzgün çalışıyor görünmekte (açılır menü, SATIR getirmek dahil), biraz daha denemek istiyorum, denedikten sonra daha net bilgi verebilirim. Fakat ilk izlenim şimdilik çok iyi görünüyor.

Tekrar elinize emeğinize sağlık, çok teşekkür ederim.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,481
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Hocam Merhaba, iş yoğunluğundan ötürü biraz önce inceleyebildim,

Dediklerinizi aynen yaptım ve son hali ile pc ve mobilde biraz kasarakta olsa istenilen filtrelemeyi yapıyor görünüyor.

Sizin hazırlamış olduğunuz formül yapısı ile kendi sistemimizi birleştirdiğimde; herşey yolunda ve mobil de dahil (şuan için önemsiz ufak tefek kasmalar var sadece) düzgün çalışıyor görünmekte (açılır menü, SATIR getirmek dahil), biraz daha denemek istiyorum, denedikten sonra daha net bilgi verebilirim. Fakat ilk izlenim şimdilik çok iyi görünüyor.

Tekrar elinize emeğinize sağlık, çok teşekkür ederim.
Teşekkür ediyorum öncelikle...
Mobilde, ad tanımlamalarının, açılır listelerin çalıştığını öğrenmiş oldum sayenizde...

Çok SATIR veriniz olduğundan ve de kullanılan formüller DİZİ formül ya da DİZİ Formül mantığında çalıştığından kasılma olması doğal bence... Eklediğim dokumanda, yeni veri giriş yapılması sırasında da yavaşlamalar olacaktır.

İlk eklediğim dosyada ise,
** evet yardımcı bir kolonda (BN kolonu) eşleşen sütun adetleri hesaplanmakta olduğundan dosya boyutunu daha fazla artıracaktır.
** ayrıca, bu hesaplamalar hesaplanmış şekilde bulunduğundan dosyanın ilk açılışında küçük bir gecikme olabilir.
** ancak, bu hesaplamalar hesaplanmış şekilde bulunduğundan Sayfa2 nin hesaplanmasında çok daha az kasılma olacaktır.
** ve de, yeni veri girişlerinde, önce verilerinizi girip sonra BN kolonundaki eşleşen sütun adedi hesaplaması yaparsanız, veri girişlerinde de problem yaşamazsınız.

Bu nedenle
ve de
biraz daha denemek istiyorum, denedikten sonra daha net bilgi verebilirim.
biraz daha deneme yapmak istediğinizden dolayı

ilk eklediğim dosyanın da 2. eklediğim dosya mantığında hazırlanmış halini eklemek istedim.
Her iki dosyada da deneme yaparsınız. Kasılmalar hangisinde daha makul bir seviyede ise tercihinizi o yönde kullanırsınız belki...
Bu arada, her 2 dosyada da koşullu biçimlendirmeler mevcut ve bunlar da birer etkendir yavaş çalışmaya...

Yine de yazmak isterim ki, çok yüksek satırlı verilerde en uygun çözümler makro ile yapılacak çözümlerdir.

Eklediğim bu dosyada da, performans arttırmak amacıyla, tekrarlanan formül parçacıklarını ad tanımlama ile yaptım.
Bir önceki dosya için yazdıklarımı bu dosya için de uygulamalısınız. Dış Veri Hatası almamak amacıyla, Ad Tanımlamalarının düzgünlük kontrollarını yapmalısınız.

Dosya ektedir.. İncelersiniz... Denemelerinizi yaparsınız...

Ekli dosyalar

• TestSay_1.xlsx
    220.9 KB · Gösterim: 1

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Hocam Merhaba yeniden,

Hazırlamış olduğunuz örnek dosyaları uzun uzun inceleme fırsatımız oldu, öncelikle şunu söylemeliyim hazırladığınız dosyalar başka dosyalarımız için ve bu sayfayı inceleyenler için gerçekten çok ilham verici.

Fakat mevcut konumuz için, aslında biz ne istediğimizi sizin hazırladığınız dosyalara heyecanla bakarken kaçırmışız.

Filtreleme dosyanız çok iyi çalışıyor, özellikle 1-2-3.. derecelendirme çok iyi, fakat biz sıraya göre filtreleme istiyoruz,

Mesela; ilk 4 sütun mutlaka bulunmalı, sizin derecelendirme dosyanızda 2.dereceyi seçiyoruz (1 genelikle kendini getiriyor) çoğu durumda ilk 4 sütunun hepsinde eşleşme olmuyor, aslında bizim unuttuğumuz en önemli koşulumuz ilk 4 sütun mutlaka gelmeli, ilk 4 sütun gelmiyorsa diğerlerinin hepsinin eşleşmesininde bir anlamı olmuyor.

Birçok deneme yanılma farklı şekiller denedik fakat bizim excel bilgimiz yetmiyor, bu arada mecbur sütun ekledik, BN oldu BS, Ama şunu farkettik; sizin hazırladığınız koşullu filtreleme aslında bu işin anahtarı,

Mevcut dosyada şunu yapabilsek bile kafi, çokta otomatik vs olmasına gerek yok, kademe kademe biz seçebiliriz.
  • Koşullu Filtreleme istenen hücreleri toleransa göre renklendirecek,
  • Biz 3.cü satırdaki (örnek) 1'in yanındaki tik işaretine yada yazıya tıklayınca, bağlı olduğu sütun gruplarını (1 için BS, BT, BU, BV) hücre rengine göre filtreleyecek.
-Üstteki madde diğer numara ve bağlı olduğu hücre grupları içinde geçerli olacak.
(1 için BS, BT, BU, BV)
(2 için BW, BX)
(3 için BY, BZ)
.....
Böylece tüm sütunları (1-2-3-4-5-6 yani aslında) sırası ile tek-tek tıklayıp grup-grup getirme şansımız olabilir.

Örnek dosyada daha açık anlatmaya çalıştım, böyle bir şey yapabilsek bile yeterli, daha önce makro demiştiniz, evet belki makro ile yapmak daha kolaydır ama makroyu da mobil excel açmamakta.

Teşekkürler ilginiz için.

Ekli dosyalar

• test1.xlsx
    21.8 KB · Gösterim: 1

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,481
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Teşekkürler Öncelikle...

İşin şekli çok değişti. Şu sıralarda çok yoğunum. Bir şeyler yapmak için epey zaman ayırmak gerekir. Bulabilir miyim bilmiyorum..

Her ne kadar yapılmak istenileni tam olarak anlamasam da, anladığım kadarıyla bazı durumları yazmak istedim.

Tekrar olacak ama bu işin çözümünü makroda arayın derim. Mobilde çalışmıyor olabilir ama istenileni hem hızlı hem sağlıklı ancak makro ile elde edebilirsiniz diye düşünüyorum... Makro olunca da beni kesinlikle aşacaktır.

1 - Zaten 20.000 den fazla SATIR veriniz var. Dosya zaten yüksek boyutlu bir dosya.
2 - 7 dereceli ayrı ayrı filtrelemeden bahsediyorsunuz. Her bir derecenin kendi içerisinde değerlendirilmesi gerekecek. Bunlar da tüm veri satırlarının ayrı ayrı 7 defa değerlendirilmesi demek.
Önceki dosyalarda zaten kasılmalı çalışmaktaydınız. Bu durumda, kasılmalı çalışmak kaçınılmaz olacaktır. Bir hücreye veri girmek ya da veri silmek için bile epey zaman gerekeceğini düşünüyorum formülle olunca.
3 - Filtrelemek için de her bir koşulun sağlanmasına yönelik kriter kullanmak gerekecek ki, bu da kasılmaları biraz daha fazla tetikleyecektir.
4 - Tıklamaktan ve de renge göre filtrelemekten söz ediyorsunuz. Bunlar ancak ve ancak makro ile mümkün. Formülle bu olaylar olmuyor.
5 - Formülle olabilmesi için, koşullu biçimlendirmedeki formülü kullanıp, kriterleri her bir hücre için değerlendirmek gerekecek.
6 - Kriterlerin neler olduğu konusunda da netlik yok bende henüz.
Belki de Resimdeki gibi, bir seçim şekli kullanılabilir.
R112.png
Anladığımı yazarsam, önceki sorunuzda, Koşulları sağlamak açısından En Yakın Karşılayan isteniyordu. Şimdi ne isteniyor emin değilim. Çünkü filtrelemelerle çeşitli varyasyonlar geliyor gibi sanki....
Resme göre, hangi Kolonların değerlendirileceği, (seviye olarak adlandırdım ben) seçilip, burada da ne istenildiği seçilmeli. Bende belirsiz burası. Maksi değer midir, Kolon adedi midir tam bilemedim.

Tam anlamadım. Ne yapılacağını anlarsam EĞER, boş zaman bulabildiğimde bir şeyler yapmaya çalışırım. Ama söz verip de yaparım diyemiyorum. Bir yandan da zaten kasılmalardan çalışamayacaksınız, sanki boş bir uğraşıymış gibi geliyor diye bir düşüncem de var...

Duruma bakacağım yine de...

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,481
Excel Versiyonu
Office 365 TR

R113.png

2 - Fazlaca veri olsun diye 2000. satıra kadar veri var. Ve şu haliyle bile 496 KB.

3 - Diğer dosyalarda olduğu gibi, BG1 hücresine SATIR No yazın. BS1 : CX1 aralığına , BG1 de yazılan satırdaki veriler formülle gelecektir. EĞER BG1 BOŞ bırakırsanız ya da Metin ifade yazarsanız, Veri Tablosunun en son satırındaki veriler gelecektir.
Not : Veri girişleri yaparken, yavaşlamaları önlemek için bu BG1 hücresine küçük bir sayı yazın. EĞER boş bırakırsanız ve de BS kolonuna bir sayı yazarsanız, veri girdikçe 1. satıra veriyi getirmek için formül çalışacaktır. Yani bir yavaşlama nedeni olacaktır.

4 - Veri tablosunda, koşulları sağlayan hücreler koşullu biçimlendirme ile renklendirildi.

5 - Her satırda, değerlendirilecek 7 aralık var. Bu aralıkların her birinin değerlendirilmesi DA : DG kolonunda formüllerle yapılmakta. Daha doğrusu, biraz performans kazanmak için, 7 adet ad tanımlaması yapıldı ve bu tanımlanan adlar bu DA : DG kolonlarında kullanılarak hesaplama yapıldı.

6 - Alt satırlara yeni veri girişi yaptığınızdan sonra, DA : DG kolonlarındaki ilgili satırlara formülleri kopyalarsınız.
Not : Önce veri girişlerini yapın. Önce formülleri kopyalarsanız, her veri girdiğinizde ilgili SATIR için hesaplama yapacak veri girişlerinizde yavaşlama olabilecektir.

7 - Hesaplamalarda, ilgili aralıklarda kaç hücrenin koşulu sağladığı hesaplatıldı.

• Dediğiniz filtreleme işlemini bu DA : DG kolonlarında yaparsınız.
  • Örneğin, DA4 hücresindeki Filtre tuşuna basarsanız açılacak menüden 0, 1, 2, 3 ve 4 değerlerinden istediklerinizi seçip filtreleme işlemini uygulayabilirsiniz.
  • Filtreleme işlemi yaptığınızda, sadece koşulları sağlayan satırlar görünecek şekilde filtreleme olacaktır.
  • Artık Veri tablosundaki değerleri inceleyebilir, size uygun olan En YAKIN eşleşmeye karar verebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• test2.xlsx
    496.7 KB · Gösterim: 3
Çözüm

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan

Ekli dosyayı görüntüle 23197

3 - Diğer dosyalarda olduğu gibi, BG1 hücresine SATIR No yazın. BS1 : CX1 aralığına , BG1 de yazılan satırdaki veriler formülle gelecektir. EĞER BG1 BOŞ bırakırsanız ya da Metin ifade yazarsanız, Veri Tablosunun en son satırındaki veriler gelecektir.
Not : Veri girişleri yaparken, yavaşlamaları önlemek için bu BG1 hücresine küçük bir sayı yazın. EĞER boş bırakırsanız ve de BS kolonuna bir sayı yazarsanız, veri girdikçe 1. satıra veriyi getirmek için formül çalışacaktır. Yani bir yavaşlama nedeni olacaktır.

4 - Veri tablosunda, koşulları sağlayan hücreler koşullu biçimlendirme ile renklendirildi.

5 - Her satırda, değerlendirilecek 7 aralık var. Bu aralıkların her birinin değerlendirilmesi DA : DG kolonunda formüllerle yapılmakta. Daha doğrusu, biraz performans kazanmak için, 7 adet ad tanımlaması yapıldı ve bu tanımlanan adlar bu DA : DG kolonlarında kullanılarak hesaplama yapıldı.

6 - Alt satırlara yeni veri girişi yaptığınızdan sonra, DA : DG kolonlarındaki ilgili satırlara formülleri kopyalarsınız.
Not : Önce veri girişlerini yapın. Önce formülleri kopyalarsanız, her veri girdiğinizde ilgili SATIR için hesaplama yapacak veri girişlerinizde yavaşlama olabilecektir.

7 - Hesaplamalarda, ilgili aralıklarda kaç hücrenin koşulu sağladığı hesaplatıldı.

• Dediğiniz filtreleme işlemini bu DA : DG kolonlarında yaparsınız.
  • Örneğin, DA4 hücresindeki Filtre tuşuna basarsanız açılacak menüden 0, 1, 2, 3 ve 4 değerlerinden istediklerinizi seçip filtreleme işlemini uygulayabilirsiniz.
  • Filtreleme işlemi yaptığınızda, sadece koşulları sağlayan satırlar görünecek şekilde filtreleme olacaktır.
  • Artık Veri tablosundaki değerleri inceleyebilir, size uygun olan En YAKIN eşleşmeye karar verebilirsiniz.
Hocam elinize kolunuza, emeğinize sağlık işte tam da bu idi yapmak istediğimiz,

Fırsatınız olduğunda sadece şu ufak düzeltmeleri yapabilirmiyiz, EĞER olmazsa bu şekilde de kullanabiliriz, bu noktaya getirmeniz bizim için çok büyük kolaylık olacak.

- DA hücresinde seçenek olarak 0-1-2-3 yerine sadece 4 ü gösterebilir mi? (Bunu daha sonra diğer sütunlara uygulamak gerekirse bilgi olarak kalması açısından da soruyorum)

- Birde bu seçenekleri filtre menüsü standardında (aşağı açılan menü ve oradan seçeneklere tıklamak) değil de, DA hücresinde seçenek olarak 4 yazsa, 4 e tıklayınca şu an çalıştığı gibi çalışabilir mi? diğerleri içinde, mesela DB hücresinde de ( altında yada yanında) seçenek olarak 3 ve 4 yazsa çok mu şey istemiş olurum?

Tekrar elinize emeğinize sağlık, çok teşekkür ederim. Başarılar.

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,481
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Hocam elinize kolunuza, emeğinize sağlık işte tam da bu idi yapmak istediğimiz,
Çok teşekkürler...
Yardımcı olabildiğime sevindim.
- Birde bu seçenekleri filtre menüsü standardında (aşağı açılan menü ve oradan seçeneklere tıklamak) değil de, DA hücresinde seçenek olarak 4 yazsa, 4 e tıklayınca şu an çalıştığı gibi çalışabilir mi? diğerleri içinde, mesela DB hücresinde de ( altında yada yanında) seçenek olarak 3 ve 4 yazsa çok mu şey istemiş olurum?
Bence, bunları bir kenara bırakın.
Burada Excel'in standart Filtreleme işlemleri kullanılmakta. (Açılan menüler de dahil olmak üzere).
Siz bunun dışına çıkmak istiyorsunuz.
Bu da, filtreleme işlemlerinin, Makro ya da formüllerle yapılması anlamını taşır. Formüllerle yapmak extra performans kaybı..

Yine tekrarlıyorum.. Mobili unutup, Makro ile çözüm sizin için en uygunu.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar