Çözüldü Değişken Filtrelemeyi Otomatik olarak Nasıl Yapabiliriz?

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Hepinize Selamlar,

Yapmak istediğim filtreleme biraz farklı olacak ama excel ile yapmak mümkün mü onu da bilmiyorum,
farklı çözümlerle denedim ama istediğim sonuca hiç ulaşamadım.

Ekteki resimdeki gibi, E4:AB4 satırından başlayarak giden (orijinal dosyada BO5:CH5 arası 20 sütun, CK5:CL5 arası 2 sütun, CS5:CT5 arası 2 sütun bulunmakta) farklı rakamların bulunduğu yaklaşık 20bin SATIR veri var.

E2:AB2 satırına (orijinal dosyada BO1:CH1 arası 20 sütun, CK1:CL1 arası 2 sütun, CS1:CT1 arası 2 sütun bulunmakta)filtrelenmesi istenilen değerler yazıldığında, herhangi bir "ara-bul" gibi bir buton yada sıradan bir "bul" yazısına tıklandığında;

Excelin ilk filtrelemeye E4 sütunundan başlayarak AB4 sütununa gelmesini, fakat her sütun için E2 deki değerin kendisi, 1 eksiğini ve 1 fazlasını filtrelemesini (örnek L2 sütununda aranan değer 8 olduğu için excel L sütununda 7, 8, 9 u filtrelemeli, Z2 de aranan değer 0 olduğu için sadece 0 ve 1 i filtrelemeli), EĞER bu şart hücrelerden birinde sağlanmıyorsa, bu sütunda filtreleme yapmadan yani bu sütunu es geçip diğer sütunlarda aynı işlemi tekrar ederek sonuç vermesi gerek.

Aynı zamanda bu filtrelemeyi formül, makro vb ile çözmek mümkün ise, telefonlarımızdan da yine excel üzerinden veri girişi yapıldığından, uygulanacak çözümün mobil excel de de çalışması gerekiyor. Biraz karışık gibi ama umarım excel ile yapılabilcek birşeydir.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Ekli dosyalar

• excel.jpg
    excel.jpg
    198.3 KB · Gösterim: 16
Çözüm
Büyük olasılıkla hafta aralarında boş zaman bulamayacağım.
O nedenle de gece oturup ekteki dosyayı yaptım. İncelersiniz....

Resim olarak şöyle... Anladığım şekilde yaptım....
R113.png

1 - Her şey Sayfa1 de. Tüm işlemler bu sayfada.

2 - Fazlaca veri olsun diye 2000. satıra kadar veri var. Ve şu haliyle bile 496 KB.

3 - Diğer dosyalarda olduğu gibi, BG1 hücresine Satır No yazın. BS1 : CX1 aralığına , BG1 de yazılan satırdaki veriler formülle gelecektir. Eğer BG1 BOŞ bırakırsanız ya da Metin ifade yazarsanız, Veri Tablosunun en son satırındaki veriler gelecektir.
Not : Veri girişleri yaparken, yavaşlamaları önlemek için bu BG1 hücresine küçük bir sayı yazın. Eğer boş bırakırsanız ve de BS kolonuna bir sayı yazarsanız, veri...

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,523
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Yapılabilir. Dosyanızı ekleyin. Mümkünse bir örnek çözüm belirleyin. Mobilde çalışacağından emin değilim

Son düzenleme:

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar, asıl dosyayı ekleme şansım yok, örnek çözüm çok aradım ama hep doğrudan filtreleme var, ileri seviyedekiler de beni aşıyor.

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,523
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Asıl dosyanıza benzer bir dosya kısıtlı sayıda SATIR ile ekleyin

Miraga

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
612
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
merhabalar
kontrol edermisiniz

Ekli dosyalar

• excel.xlsx
    29.3 KB · Gösterim: 5

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
İlginiz için çok teşekkür ederim, dosyanın benzeri ekteki gibidir.

Ekli dosyalar

• excel.xlsx
    10.6 KB · Gösterim: 3

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
merhabalar
kontrol edermisiniz
Merhaba, yardımınız için çok teşekkür ederim, verdiğiniz dosyadaki mantığı anlayamadım,

4 üncü satırın 12.ci SATIR ile eşleştiğini nasıl anlayacağız? Çünkü yaklaşık 20bin SATIR veri var.

Sadece h sütununa filtre uygulayıp mı arama yapmalıyız? H12 değeri 12 iken aranan 4.cü satıra aynı formülü verince değeri 0 çıkıyor.

Miraga

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
612
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
sorunuzdan anladığım kadarı ile
*4ncü satırda sabit bir değer var
*6 ncı ve sonraki satırlar içerisinde (4ncü satıra en yakın satırı bulmaya çalışıyor)
bunun için
4ncü SATIR ile formülü uyguladığımız SATIR arasındaki farkı alıp 4 ncü SATIR ile topla çarpıyor en düşük rakam 4ncü satıra en yakın rakamdır

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
sorunuzdan anladığım kadarı ile
*4ncü satırda sabit bir değer var
*6 ncı ve sonraki satırlar içerisinde (4ncü satıra en yakın satırı bulmaya çalışıyor)
bunun için
4ncü SATIR ile formülü uyguladığımız SATIR arasındaki farkı alıp 4 ncü SATIR ile topla çarpıyor en düşük rakam 4ncü satıra en yakın rakamdır
Aslında mantık doğru ama formülü 20bin satıra uygulayınca, aranan tüm satırı birbiri ile çarparak filtre yapınca alakasız sonuçlar bulmakta, burdaki en önemli nokta her hücre kendine özel, k sütünu ile p sütünunu kıyaslamamalı, manuel olarak k sütünunu nasıl filtreliyorsak her sütun kendi içinde filtrelenmeli. Tüm satırın toplamlarıni yada çarpimlarını alarak maalesef filtreleme doğru çıkmıyor.

J8*k8=8 ederken, o8*p8=8 istenen bu değil, j4 hucresindeki deki değeri sadece j sütununda kendisi, 1 eksiği ve 1 fazlası olarak bulmalı ve bu diğer sütunlar için de geçerli.

Miraga

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
612
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
örneğin
önce D sütunununda en yakın değeri bulacak
sonra ikinci filtreleme yapılacak Filtrelemeyi E sütununa uygulacak
sonra üçüncü filtreleme yapılacak Filtrelemeyi F sütununa uygulacak şeklindemi devam edecek

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
örneğin
önce D sütunununda en yakın değeri bulacak
sonra ikinci filtreleme yapılacak Filtrelemeyi E sütununa uygulacak
sonra üçüncü filtreleme yapılacak Filtrelemeyi F sütununa uygulacak şeklindemi devam edecek
Aynen bu şekilde her hücreyi sadece kendi bulunduğu sütunda manuel filtreler gibi, sırasıyla kendinden sonraki sağdaki hücrelere uygulayacak, kendisini 1 eksiğini ve 1 fazlasını arayacak, kendi sütununda değeri bulamazsa o sütunda filtreleme yapmayacak, kendinden sonrakiyle devam edecek.

Miraga

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
612
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
örneğin D sütunun ( +1-0-1 ) koşulunu sağlamıyor ancak diğer sütunlarda e-f-g ...... sütunlarında ( +1-0-1 ) şartı sağlıyorsa
filtreleme dışımı kalması gerek
yoksa aynı satırda en fazla kaç tanesi koşulu sağlıyor onumu bulmaya çalışıyoruz

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
örneğin D sütunun ( +1-0-1 ) koşulunu sağlamıyor ancak diğer sütunlarda e-f-g ...... sütunlarında ( +1-0-1 ) şartı sağlıyorsa
filtreleme dışımı kalması gerek
yoksa aynı satırda en fazla kaç tanesi koşulu sağlıyor onumu bulmaya çalışıyo

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
En fazla yada eksik diye bakmayacak hocam, EĞER D sütununda koşul sağlanmıyorsa bir sonraki sütuna geçecek, manuel filtreleme yaptığınızı düşünün, D de aranan değer yok E ye bakıyoruz onda yok F ye bakıyoruz,

Yani kaç sütun eşleşme yakalarsa o kâr, 24 sütundan hepsi de eşleşebilir (+1 0 -1 şeklinde), yarısıda yada sadece 1 sütun eşleşebilir, EĞER hiçbir eşleşme yoksa herhangi bir sonuç vermemeli.

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Yani aranan d1 hücresini atıyorum d15000 satırda yakaladı, ama 1.ci satırdaki diğer 23 hücrede eşleşme yok, yine filtreleme yapmalı, 24 hücreden 1 tane bile eşleşme varsa görmek istiyoruz.

Miraga

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
612
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
anladım
ben şu öğrenmek istemiştim açıkcası örneğin 2 satırı düşünelim
ilk sütun D sütunu uyum sağladı ancak sonraki sütunlar uyum sağlamaması durumu ve ikinci durum ise
ikinci sütun D sütunu uyumsuz ancak sonraki sütunlar uyum sağlaması durumunda
ilk koşulu sağlayan filtelenmiş diğeri filtre dışı kalmış oluyor
o yüzden aynı satırdaki uyum sayımı önemli diye
not: aynı satırdaki uyum sayısına göre formül ile örneği ektedir ancak istediğiniz sanırım makro ile daha prtik çözülür bende malesef makro bilmiyorum )

Ekli dosyalar

• excel (1).xlsx
    11 KB · Gösterim: 2

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
anladım
ben şu öğrenmek istemiştim açıkcası örneğin 2 satırı düşünelim
ilk sütun D sütunu uyum sağladı ancak sonraki sütunlar uyum sağlamaması durumu ve ikinci durum ise
ikinci sütun D sütunu uyumsuz ancak sonraki sütunlar uyum sağlaması durumunda
ilk koşulu sağlayan filtelenmiş diğeri filtre dışı kalmış oluyor
o yüzden aynı satırdaki uyum sayımı önemli diye
not: aynı satırdaki uyum sayısına göre formül ile örneği ektedir ancak istediğiniz sanırım makro ile daha prtik çözülür bende malesef makro bilmiyorum )
Hocam işte bu şekilde farklı hücreleri birbiri ile çarpıp sayı oluşturduğu için aslında elmalarla armutları çarpıyor gibi oluyor, onun içinde alakasız sonuçlar çıkıyor. Yinede yardımlarınız için çok teşekkür ederim emeğinize sağlık, bu konuyu makro bölümüne taşımam gerekecek galiba,

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,523
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Dosyayı eklemediniz. Sayılar ne gibi problem çıkarıyor anlamadım. Deneyin

Ekli dosyalar

• excel (1).xlsm
    24.9 KB · Gösterim: 2

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,481
Excel Versiyonu
Office 365 TR
20.000 SATIR gibi yüksek SATIR seviyelerinde bir dokuman için bu tip çözümleri aramak için ideal çözüm makro ile çözüm olacaktır.
Benim makro bilgim ise buna yetmeyecektir.
Söylemem gerekir ki, 20.000 satırlık veri için formüllerle beraber yüksek hacimli bir dosya oluşacaktır. Belki formüllerde hafif çaplı olsa da kasılmalar olabilecek ve yavaş çalışabilecektir. Denemek gerek...

Excel2016 için Formülle çözüm isterseniz EĞER, bir çözüm önerisi olarak,

R104.png

Öncelikle,
BN kolonunda, koşulları sağlayanların adetlerinin sayıldığı bir yardımcı kolon kullanıldı.
Formül ise şöyle
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
formül, aşağıya doğru kopyalanarak, veri adedi kadar satıra kopyalanır.

En Yakın değerler olarak, BN kolonunda maksimum değere sahip olanlar değerlendirmeye alınacaksa, BM4 hücresinde maxi değer hesaplandı. Koşullu biçimlendirme ile koşulları sağlayan satırlar biçimlendirildi.

Koşulları sağlayanlar ise, Sayfa2 de yazıldı.

R105.png

Burada SATIR numaralarının bulunması için,
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Formül 100 satıra kopyalandı. İhtiyaç halinde daha da kopyalanarak çoğaltılabilir.
Formülde, dinamik alan kullanıldı. 20000 SATIR değil, daha fazla SATIR da olabilir.

B4 hücresinden itibaren ise, koşulları sağlayan satırlara ait değerler listelendi.
Formül ise,
Kod:
olup, ilgili alanlar için sağa ve aşağıya doğru 100 SATIR olarak kopyalandı.

Örnek dosya ektedir. İncelersiniz... 200.ncü satıra kadar veriler mevcut...

Ekli dosyalar

• TestSay_1.xlsx
    79.5 KB · Gösterim: 2

driver13

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
20.000 SATIR gibi yüksek SATIR seviyelerinde bir dokuman için bu tip çözümleri aramak için ideal çözüm makro ile çözüm olacaktır.
Benim makro bilgim ise buna yetmeyecektir.
Söylemem gerekir ki, 20.000 satırlık veri için formüllerle beraber yüksek hacimli bir dosya oluşacaktır. Belki formüllerde hafif çaplı olsa da kasılmalar olabilecek ve yavaş çalışabilecektir. Denemek gerek...

Excel2016 için Formülle çözüm isterseniz EĞER, bir çözüm önerisi olarak,

Ekli dosyayı görüntüle 22906

Öncelikle,
BN kolonunda, koşulları sağlayanların adetlerinin sayıldığı bir yardımcı kolon kullanıldı.
Formül ise şöyle
Kod:
formül, aşağıya doğru kopyalanarak, veri adedi kadar satıra kopyalanır.

En Yakın değerler olarak, BN kolonunda maksimum değere sahip olanlar değerlendirmeye alınacaksa, BM4 hücresinde maxi değer hesaplandı. Koşullu biçimlendirme ile koşulları sağlayan satırlar biçimlendirildi.

Koşulları sağlayanlar ise, Sayfa2 de yazıldı.

Ekli dosyayı görüntüle 22907

Burada SATIR numaralarının bulunması için,
Kod:

Formül 100 satıra kopyalandı. İhtiyaç halinde daha da kopyalanarak çoğaltılabilir.
Formülde, dinamik alan kullanıldı. 20000 SATIR değil, daha fazla SATIR da olabilir.

B4 hücresinden itibaren ise, koşulları sağlayan satırlara ait değerler listelendi.
Formül ise,
Kod:
olup, ilgili alanlar için sağa ve aşağıya doğru 100 SATIR olarak kopyalandı.

Örnek dosya ektedir. İncelersiniz... 200.ncü satıra kadar veriler mevcut...
Hocam Tek kelime ile Muhteşemsiniz, daha iyisi olamazdı heralde, heleki bu kadar veri içerisinde 2.ci sheet açmanız efsane olmuş, Elleriniz dert görmesin.

Örnek dosyanızı uyguladım, herhangi bir kasma donma vs yok (mobilde deneyemedim)

Aşağıdaki detayların gerekli olacağı benim aklıma gelmediği için ve excel de sizin kadar usta olmadığımdan, şöyle bir sorun oluşuyor;

• 1.ci satırda bulunan (Aranan) verileri biz genelde elle yazmıyoruz (1.ci satıra manuel giriş çok nadir), operatörler gerektiğinde excele veri girişi yapıyorlar, kullanılan kimyasalların formülleri aslında bu girdiler. Örnek; A çalışan o gün içerisinde kullandığı formülü excelin son satırına; mesela 20100.cü satıra giriş yapıyor.
  • Herhangi bir formülü kontrol etmek istediğimizde, her seferinde (mesela 20100.cü SATIR veya başka bir SATIR) o satırı kopyalayıp 1.ci satıra yapıştırıp manuel olarak (-1 0 +1 şeklinde BO sütunundan başlayarak) filtreleme yapıyoruz,

-Ekte Sizin göndermiş olduğunuz örnekte göstermeye çalıştım;
8.ci satırı kopyalayıp 1.ci satıra yapıştırdım ve kendisi ile eşleştiği için sadece kendisini buldu (bu bir sorun değil çünkü birebir benzerlerini de bulmalı).
oysa bir üstündeki 7.ci satırda da eşleşme var, bunu bir inceleyebilirmisiniz. Çünkü hiç bir eşleşme olmadığında saçma gibi görünebilir ama bu 7.ci satırdaki benzerlik bile bize yeterli.
- ve örnek dosyanıza şunu da ekleyebilirseniz süper olur; dinamik olarak en son satıra girilen tüm veriyi 1.ci satıra otomatik yazsa, en azından biz son satırı filtrelemek istediğimizde o bizi 1.ci satırda hazır beklese :)

Ekli dosyalar

• TestSay_1.xlsx
    79.2 KB · Gösterim: 2
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar