Çözüldü Arama yapılabilir veri doğrulama listesi

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstadlarım,

Gönderdiğim dosyada bütün pazaryerlerin güncel komisyon oranları var ben onları "tüm" sayfa adında kategori kırılımlarını birleştirerek topladım sonra filtre ederek başka sayfada kullandım çünkü pazaryerini seçtiğim zaman pazaryerlerine ait kategoriler ayrı listelensin istedim sadece aklıma gelen en kolay yol buydu ancak veri doğrulama ile listeledim ancak bunu arama yapılabilir veri doğrulama listesine çeviremedim uğraştım olmadı. Veri doğrulama ve liste seçimi yaparak kaynak bölümüne ilk hücreyi seçip arkasından # işareti koymama rağmen hata aldım.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• Pazaryerleri Komisyon.xlsx
    553.1 KB · Gösterim: 16

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,186
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Bu tip çalışmalarda formüller bana çok karışık geliyor.
Ekteki örnekte Dosya açılışta Userform da açılıyor. Pazar Yeri liste kutusuna tıklayınca ürünler geliyor, ürünlere tıklayınca komisyon oranı geliyor. Devam etmek istersen yardımcı olabilirim.

Ekli dosyalar

• Pazaryerleri Komisyon.xlsm
    547.4 KB · Gösterim: 11

Galapagos

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
341
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Yapmak istediğiniz "Filtre" sayfasındaki tabloyu veri d. içinde liste olarak getirmek iste ;
Tabloyu değil sadece sütunu liste içine ekleyebilirsiniz. ( sizin dosyada B4:B3810 aralığı gibi ).
365 ile beraber gelen özelliklerden biri de artık veri doğrulama listeleri alfabetik / sorgulanabilir / boşlukları YOK sayan bir özellikte.

Ek bilgi : TÜM isimli sayfada "birleştir" işlevi yerine METİNBİRLEŞTİR işlevini kullanabilirsiniz. Daha pratik bir kullanımı var.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Bu tip çalışmalarda formüller bana çok karışık geliyor.
Ekteki örnekte Dosya açılışta Userform da açılıyor. Pazar Yeri liste kutusuna tıklayınca ürünler geliyor, ürünlere tıklayınca komisyon oranı geliyor. Devam etmek istersen yardımcı olabilirim.
Merhaba sayın Alicimri ,

Teşekkür ederim. Gayet güzel olmuş eline sağlık. Evet açılışta userform gelir ama userformdan çıkınca pazaryeri listesine tıklayınca tekrar userform açılmadı. Bu şekilde daha kullanışlı olacak, userformda seçilen pazaryerine göre gelen kategoriye tıklayınca excele getirmesi gerekecek sanırım. Tamamlayabilirseniz çok sevinirim.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Yapmak istediğiniz "Filtre" sayfasındaki tabloyu veri d. içinde liste olarak getirmek iste ;
Tabloyu değil sadece sütunu liste içine ekleyebilirsiniz. ( sizin dosyada B4:B3810 aralığı gibi ).
365 ile beraber gelen özelliklerden biri de artık veri doğrulama listeleri alfabetik / sorgulanabilir / boşlukları YOK sayan bir özellikte.

Ek bilgi : TÜM isimli sayfada "birleştir" işlevi yerine METİNBİRLEŞTİR işlevini kullanabilirsiniz. Daha pratik bir kullanımı var.

Merhaba sayın Galapagos,

Önerini dikkate alıp deneyeceğim. Çok teşekkür ederim.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstadım,

Ellerine sağlık çok teşekkür ederim.

Userform daha iyiydi sanki ayrıca pazarlama komisyonunu getirmiyor.

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,186
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Her iki ComboBox'ta seçim yapılınca Komisyonu C6 hücresine getiriyor.
Aslında #2 mesajda "devam etmek istersen" derken, tüm Hesaplama sayfasındaki işlemleri Userform'a taşımayı kast etmiştim.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Sayın Alicimri üstadım.

Şimdi anladım ne demek istediğini ama benim makro bilgim yok. Ben güzel bir userform düzenleyebilirim yardımcı olacaksan sevinirim.

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,186
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Benim pek yeteneğim yok güzel userform düzenleme konusunda ama (dışarda fırtına var vakit bol) bir düzenleme yaptım.
kodlamaların bazılarını da yaptım.
"Satış Fiyatı" ve "Ürün Alış Fiyatı" ların KDV dahilini girip daha sonra Alış/Satış KDV Oranını yazarsanız KDV dahil KDV harici hesaplıyor.
Siz şekil olarak düzenleyin. Bana da veri girilecek alanları ve hesaplamalar konusunu belirtirseniz yardımcı olayım.

Ekli dosyalar

• Pazaryerleri Komisyon (1).xlsm
    558.2 KB · Gösterim: 14

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba sayın Alicimri ,

Ellerine sağlık teşekkür ederim, benim bir tek yapabildiğim userform, makroyuda öğrenmeye çalışıyorum.

Ben düzenleyip ileteceğim üstadım sana.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Benim pek yeteneğim yok güzel userform düzenleme konusunda ama (dışarda fırtına var vakit bol) bir düzenleme yaptım.
kodlamaların bazılarını da yaptım.
"Satış Fiyatı" ve "Ürün Alış Fiyatı" ların KDV dahilini girip daha sonra Alış/Satış KDV Oranını yazarsanız KDV dahil KDV harici hesaplıyor.
Siz şekil olarak düzenleyin. Bana da veri girilecek alanları ve hesaplamalar konusunu belirtirseniz yardımcı olayım.

Merhaba Sayın Alicimri,

Burada da aynı şekilde çok fazla fırtına ve yağmur var.

Bende elimden geldiğince yapabildiğim kadarıyla bir userform düzenledim sanırım sadece kodlaması kalacak.

Bakalım beğenecek misin üstadım?

1674853111473.png

Ben yarın gerekli formülleri ve hesaplamalarıyla ilgili detaylı bilgi geçeceğim...

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Sayın Alicimri ,

Ekte göndermiş olduğum dosyada düzenlemiş olduğum userform ve ayrı ayrı textboxların word de hesaplamaları mevcuttur. Boş zaman bulabilirsen bakabilirsen sevinirim.

Ekli dosyalar

• Hesaplamalar.docx
    16.7 KB · Gösterim: 12

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstadım,

Ellerine gönlüne sağlık teşekkür ederim.

Şimdi kontrol etmek için denedim N11 seçiminde kategori seçerken ekran görüntüsünde ki hatayı almaktayım.

1675233741226.png

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,186
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Hata vermemesi gerek ama ben dosyayı küçülteyim derken bir hata yapmışım Tüm sayfasındaki formülleri bozmuşum. Aşağıdaki örnek dosyayı tekrar indirin.
Formda değişiklikler yaptım.
Hesaplanan Textbox ları, Label e çevirdim.
Listbox1 den seçim yapınca Listbox2 ye o pazar yerine ait ürünler geliyor.
Listbox2 den seçim yapılınca Komisyon Oranı ve Pazarlama Reklam Oranı geliyor.
EKSTRA BİLGİLER VE İŞLEMLER ve Satış ve Maliyetler de bulunan textBox ları doldurup,HESAPLA düğmesine tıklayın.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstadım,

Hesaplama butonuna basınca ekran görüntüsünde ki hatayı almaktayım.

Ayrıca kategori seçimi yapınca tetikleyici koymamız gerekiyor sanırım . Mesela N11 seçili kategori seçimi yaptığım zaman komisyon oranlarını değiştirmiyor. Her kategorinin komisyon oranı aynı değil.

1675243662667.png

1675243676233.png

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,186
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
EKSTRA BİLGİLER VE İŞLEMLER ve Satış ve Maliyetler de bulunan textBox ları doldurup
Eklediğiniz resimde yukarda belirttiğim işlemleri yapmamışsınız. TextBox47 (ALIŞ VE SATIŞ KDV ORAN) nin doldurulmuş olması gerekiyor.

Alicimri

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,186
Excel Versiyonu
Office 2007 TR
Programın hataya düşmemesi için TextBox47 den TextBox52 ye kadar (diğer TextBox ve Labellerde olduğu gibi) Value özeliklerine "0,00" yazarsanız hataya düşmez ama KDV Oranı 0 olduğu için yanlış sonuç verir.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Üstadım,

Öncelikle ellerine sağlık, ilk başta yukarıda yazdıklarına dikkat etmemiştim. Şimdi söylediğin gibi EKSTRA BİLGİLER VE İŞLEMLER veri girildiği zaman hesaplama yapıyor ancak N11 i hesapladıktan sonra aynı bilgilerle HEPSİBURADA'DA seçim yaptığım zaman ekran görüntüsündeki hataya düşüyor.

1675258877609.png

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar