• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü A:A sütunundaki aynı kişiye ait eğitim tarihlerinden en son almış olduğu tarihi AA:AA sütununa "Son Tarih" olarak kod ile yazdırmak

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Ergün

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
42
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Herkese kolaylıklar dilerim. Ekli dosyada personellerin aynı konuda çeşitli tarihlerde aynı eğitimi almış oldukları bilgileri var.
Personellerin en son tarihte almış oldukları eğitim bilgilerini listelemek için son eğitim tarihlerinin tespit edilmesine ihtiyaç bulunmakta.

Bu nedenle, listenin A:A sütunundaki aynı kişiye ait eğitim tarihlerinden en son almış olduğu eğitim tarihini AA:AA sütununa "Son Tarih" olarak kod ile yazdırmayı düşündüm. Böyle bir kod yazarmasınız

Ekli dosyalar

• EĞİTİM TAKİP DOSYASI - Kopya.xlsm
    935.1 KB · Gösterim: 18
Çözüm
Sayın Ergün bey
Bence boşuna uğraşıyorsunuz, bilgi işlemde ilgili kişi ile görüşüp, size çalışanların bitirdiği kursların listesini değilde kurs zamanları gelmiş olanların listesi olan dosyanın gönderilmesini sağlayın.
Hocam derdimi anlatamadım, bu nedenle sizleri de yoruyorum. "EĞİTİM TAKİP DOSYASI 1" de son eğitim tarihini tespit ettikten sonra üzerine 730 gün ekleyecek sonra bügünden çıkartacak, eğitim tarihinden 730 gün sonrası geçenleri "Tablo1" e listeleyecek. Keşke GSM ile konuşabilseydik
Benim eklediğim dosya, tam olarak dediklerinizi yapıyor.

Evet benim dosyada aynı şekilde ama eğitimin başladığı tarihten mi bittiği tarihten mi kısmını tam anlatamadınız başlangıç tarihi 01.01.2021 bitiş tarihi 15.01.2021 ise hangi tarihe 730 gün eklenecek? ikisi de eğitim tarihi ? ayrıca Rapor sayfasında dediğiniz işlem yapılmış olarak listeleniyor zaten eğitiminin üzerinden 2 yıl geçen personel Eğitime Gidecek olarak belirleniyor.

Eğitimin bitiş tarihine 730 gün eklenecek, sonuç bugünden aşağıda ise listeleyecek, bugünle arasındaki günü hesaplayacak

Sayın Ergün önce olması gerekende anlaşalım.
Daha sonra kodlarda sadeleştirme yapılır.
Sicil no lar ve M sütununda bunlara karşılık gelen tarihler
listeye alındı. Bu tarihlerin içinden en büyük olan seçildi.
Bu en büyük tarihe 730 eklendi. Elde edilen tarih bugünden çıkarıldı.
Fark geriye doğru ise yani bugün en büyük tarihten büyükse listelenecek
değilse listeye alınmayacak.
Dosyadaki raporlama ham haliyle buna göre yapıldı.
Ham olmayan sizin istediğiniz hali D sütununda "Listele"
yazan satırların listelenmesi olur.
Ama önce olması gerekeni bulalım.
Sonra sedeleştirme yaparız.
Dener misiniz .
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• EĞİTİMEKALANGÜNSAYISIMAKROLU_rvz.xlsm
    122.7 KB · Gösterim: 3
Personellerin son aldıkları Eğitimin bitiş tarihinden itibaren 730 gün üzeri geçmişse Eğitime Gidecek şeklinde düzenlendi. sayısı sütunu son eğitiminden günümüze kaç gün geçtiğini veriyor.

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ3-EĞİTİMEKALANGÜNSAYISIMAKROLU.xlsm
    94.6 KB · Gösterim: 4
Personellerin son aldıkları Eğitimin bitiş tarihinden itibaren 730 gün üzeri geçmişse Eğitime Gidecek şeklinde düzenlendi. sayısı sütunu son eğitiminden günümüze kaç gün geçtiğini veriyor.
Sicil NoPersonel NoAdı Soyadı
08473611000698Ersin ÇİFTÇİ
S0313471003539Ersin ÇİFTÇİ
S0313571003549Hasan YILMAZ
S0193821001964Hasan YILMAZ
Takibi isim bazında yaptığınız için bu 2 kişinin sonuçlarında hata oluşmuş.

Hocam size şunu söyleyeyim. Siz 15.04.2022 tarihinde eğitime gittiniz, geçerlilik süresi 2 yıl, iki yıl sonra eğitimi tekrar alarak yenilemeniz gerekecek. Bu iki yıl 15.04.2024 tarihinde dolar. 2024 tarihi bugünden eski olduğu için süre dolmuş oluyor ve tekrar eğitimi almanız gerekiyor. Program eğitimin bugüne kadar geçtiği günü verecek. Olay budur

Hata yoktur, aynı isme ait eğitimlerde aynı isim aynı tarih birkaçtane varsa bunun birini kullanacak

Birde kodu nereye yazdığınızı göremedim

Sicil NoPersonel NoAdı Soyadı
08473611000698Ersin ÇİFTÇİ
S0313471003539Ersin ÇİFTÇİ
S0313571003549Hasan YILMAZ
S0193821001964Hasan YILMAZ
Takibi isim bazında yaptığınız için bu 2 kişinin sonuçlarında hata oluşmuş.
Bu tablo benim düzenlediğim bir tablo değil. Benim düzenlediğim dosyada sonuçlar bu şekilde çıkıyor.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-05-10 154650.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-10 154650.png
    182.5 KB · Gösterim: 6

Ekli dosyalar

• EĞİTİM TAKİP DOSYASI (1).xlsm
    798.7 KB · Gösterim: 2
Ekteki dosyanız, A ve M sütununa göre sıralanmıştır.
Aynı isimlerde en üsttekiler sizin istediğiniz satırlar mı

Ekli dosyalar

• EĞİTİM TAKİP DOSYASI - Kopya.xlsm
    1 MB · Gösterim: 2
Sevgili hocalarım. Sizin bu işte nekadar yetkin olduğunuzu daha önceki çalışmalardan çok iyi biliyorum, konuya elattığınız için çok teşekkür ederim. Projede Eğitim başlangıç tarihi olan "L" sütunu dikkate alımış, Eğitim Bitiş tarihi "M" dikkate alınması gerek, düzeltmeniz mümkün müdür. Birde aynı personelin aynı eğitimi sehven 2 yada 3 defa girilmiş olabiliyor, bunların birisini listelesin.

Ayrıca RAPOR Sayfasında da sıralama:

"Personel Alt Alanı Tanımı" "Unvan Sicil No " "Personel No" "Adı Soyadı "
olarak sıralarmısınız, teşekkür ederim.

Sn Hocam sonuçları da inceledim. örneğin: Hasan YILMAZ
Eğt. Bşl. TarihiEğt. Btş. Tarihi
22.04.201929.04.2019
21.08.201725.08.2017
7.03.202211.03.2022
06.05.202410.05.2024
4 defa eğitim görmüş, son eğitim tarihine 730 gün (2 Yıl) eklenince bu personelin sonraki eğitimi alacağı tarih 10.05.2026 olur. Bunun Rapor sayfasında eğitim alacak personeller arasında olmaması gerekiyor.

Ekteki dosyada,
Sırlama
1.Düzey Sütun A da A'dan Z'ye veya Z'den A'ya fark etmez amaç aynı kişilerin alt alta gelmesi
2. Düzey Sütun M de Yeniden Eskiye
AA2 hücresine =EĞER(VE(A2<>A1;BUGÜN()-M2>730)=DOĞRU;"EĞİTİME GİDECEK";"") formülü uygulanmış ve bu formül aşağı doğru çoğaltıldı.

Ekli dosyalar

• EĞİTİM TAKİP DOSYASI - Kopya (3).xlsm
    992.3 KB · Gösterim: 2
3 tane Hasan Yılmaz kaydı var ama iki tane Hasan Yılmaz var, sicilleri farklı

Ben dosyayı indirdikten sonra verilerin son halini yüklüyorum, bu nedenle bendeki farklı.
Ayrıca Formüller tam sonuç vermediği için kod talebinde bulundum. ilginize teşekkür ederim. Kod talebimde eğitime gidecek personelleri yeni bir sayfada listelemek istiyorum

Sıralamaları yaptıktan sonra formüllerle sonuç veriyor. veyselemre arkadaşın ADO ile yaptığıyla sonuçlar aynı

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri