• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü A:A sütunundaki aynı kişiye ait eğitim tarihlerinden en son almış olduğu tarihi AA:AA sütununa "Son Tarih" olarak kod ile yazdırmak

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Ergün

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
42
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Herkese kolaylıklar dilerim. Ekli dosyada personellerin aynı konuda çeşitli tarihlerde aynı eğitimi almış oldukları bilgileri var.
Personellerin en son tarihte almış oldukları eğitim bilgilerini listelemek için son eğitim tarihlerinin tespit edilmesine ihtiyaç bulunmakta.

Bu nedenle, listenin A:A sütunundaki aynı kişiye ait eğitim tarihlerinden en son almış olduğu eğitim tarihini AA:AA sütununa "Son Tarih" olarak kod ile yazdırmayı düşündüm. Böyle bir kod yazarmasınız

Ekli dosyalar

• EĞİTİM TAKİP DOSYASI - Kopya.xlsm
    935.1 KB · Gösterim: 18
Çözüm
Sayın Ergün bey
Bence boşuna uğraşıyorsunuz, bilgi işlemde ilgili kişi ile görüşüp, size çalışanların bitirdiği kursların listesini değilde kurs zamanları gelmiş olanların listesi olan dosyanın gönderilmesini sağlayın.
Örnek Formül
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Formül konuyu çözmemekte, aynı personelden farklı satırlarda olduğundu son eğitim tarihini doğru vermemekte, bu nedenle kod yazılmasını talep ettim

Farklı satırlarda bulunan aynı personellerin son eğitim tarihi doğru olarak işaretli buna göre bulunan tarihler doğru.. Sizin istediğinizde bu değil mi?

Ekli dosyalar

• 01.png
    01.png
    140 KB · Gösterim: 13
  • 02.png
    02.png
    120.6 KB · Gösterim: 13
Sn. üstadım, anlatmak istediğim tam olarak şudur, verileri Kurumsul Kaynak Yönetimi adı altında sistemden excel dosyası olarak indirilmektedir. Bu dosya personelin ilk işe girdiği tarihten itibaren aynı konuda görmüş olduğu tüm eğitimleri göstermektedir. (Personeller aynı eğitimin geçerlilik süresi olduğundan süresi dolan eğitimi tekrar almaktadırlar). Bu nedenle bende kimin eğitime gönderileceğini tespit etmek için son eğitim tarihlerine göre dosyayı ayıklamam gerekmekte. Bunu her defasında manuel olarak veya farklı formüllerle yapmaya çalışmaktayım. Eke koyduğum dosyaya bir kod yazılırsa sorunum çözülmüş olacak. İlginize teşekkür ederim.

Sayın Ergün
A sütununda sicil no ları benzersiz listeye alır
M sütunundaki tarihleri bu listeye ekler bu tarihler içinden
en büyük olanı AA sütununa yazar. Dosyada Mahmut Gümüşe ait
4 tarih var. Doğruluk takibini bu kayıt üzerinden yapabiliriz.
son tarih butonuna tıklamanız yeterli.
Kolay gelsin.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

945.8 KB · Gösterim: 4
EĞİTİME KALAN GÜN DOŞYASINDA KOD SADELEŞTİREREK RAPOR SAYFASINA PERSONELİ LİSTELETERKEN BUGÜNDEN İTİBAREN 2 YILDAN ÖNCESİNİ LİSTELEYECEK (YANİ EĞİTİMİN GEÇERLİLİK SÜRESİ İKİ YIL OLDUĞUNDAN, DOSYA AÇILDIĞINDA İKİYILDAN ÖNCEKİ PERSONELİN GÖRÜNMESİ GEREKMEKTE, (Eğitimin geçerlilik süresi dolmayanlar listelenmeyecek) BUNA GÖRE DÜZENLEYEBİLİRMİSİNİZ.

EĞİTİME KALAN GÜN DOŞYASINDA KOD SADELEŞTİREREK RAPOR SAYFASINA PERSONELİ LİSTELETERKEN BUGÜNDEN İTİBAREN 2 YILDAN ÖNCESİNİ LİSTELEYECEK (YANİ EĞİTİMİN GEÇERLİLİK SÜRESİ İKİ YIL OLDUĞUNDAN, DOSYA AÇILDIĞINDA İKİYILDAN ÖNCEKİ PERSONELİN GÖRÜNMESİ GEREKMEKTE, (Eğitimin geçerlilik süresi dolmayanlar listelenmeyecek) BUNA GÖRE DÜZENLEYEBİLİRMİSİNİZ.
Umarım doğru anlamışımdır. Deneyiniz.

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ2-EĞİTİMEKALANGÜNSAYISIMAKROLU.xlsm
    93.5 KB · Gösterim: 3
Örneği deneyin

Ekli dosyalar

1 MB · Gösterim: 4
Sevgili kardeşim/hocalarım, sizi çok yordum hakkınızı helal ediniz. Sorun bende tam olarak anlatamadım. Olay şudur. Aynı personel birkaç kez eğitim almıştır, bu eğitimin geçerlilik süresi 2 yıldır. Eğitimin üzerinden 2 yıl geçen personel tekrar aynı eğitime gönderilmektedir. Bu nedenle en son almış olduğu eğitim tarihini tespit edip üzerine 2 yıl koyduktan sonra süresi dolanlar belli olmaktadır. bunları listelerken kalan/geçen gün hesabının buna göre yapılması gerekmekte, böyle bir kod yazılması gerek. Ayrıca "EĞİTİM TAKİP DOSYASI - Kopya (2)" de bazı sayfalarda işlem yapmamakta

Anladığımı anlatayım;
A personeli X1 Eğitimini aldığı son tarihten (Eğt. Bşl. Tarihinden) 730gün(2yıl) geçmişse eğitime gidecek.
Dosya buna göre düzenlendi.
Personellerin almaları gereken her farklı eğitimi bulmak için indirdiğiniz dosyadan o sayfayı aşağıda ki gibi kopyalayıp Sayfa1 e yapıştırmanız ve HESAPLA demeniz yeterli.
Kod:

Ekli dosyalar

• DÜZENLENDİ3-EĞİTİMEKALANGÜNSAYISIMAKROLU.xlsm
    94.7 KB · Gösterim: 3
Eğitim KoduEğitimin Adı
50099817​
RID GÖREVE ÖZGÜ EĞİTİM (Tren Personeli)

Aynı eğitimden kastınız 'Eğitim Kodu' mu, yoksa 'Eğitimin Adı' mı. Zira tablonuzda bütün 'Eğitimin Adı' hepsi aynı. Yani takip 'Eğitim Kodu' ile mi yoksa 'Eğitimin Adı' ile mi yapılıyor.
Power query ile çözüm çok kolay, excelinizde power query var mı?

Doğru anlaşılmış, ancak hesaplamada gün sayısı eğitim tarihinden itibaren yapılmakta, eğitim tarihinin üzerine 730 gün konup kalan/geçen gün buna göre hesaplanacak.

Sn. hocam, aynı eğitim kelimesine takılmayın esas olan A:A sütunundaki Sicil no.ları (Aynı sicildeki personelin aldığı en son eğitim)

PQ=>

Ekli dosyalar

• EĞİTİM TAKİP DOSYASI.xlsm
    788.4 KB · Gösterim: 6
PQ=> DOSYASINDA l YERİNE M SÜTUNUNU HESAPLAMASI GEREKMEKTE

Doğru anlaşılmış, ancak hesaplamada gün sayısı eğitim tarihinden itibaren yapılmakta, eğitim tarihinin üzerine 730 gün konup kalan/geçen gün buna göre hesaplanacak.
son eklediğim dosya "eğitim tarihinden" itibaren hesaplama yapıyor ve Personelin en son katıldığı eğitimin tarihi baz alınıyor

Ekli dosyalar

• EĞİTİM TAKİP DOSYASI (1).xlsm
    787 KB · Gösterim: 3
Hocam derdimi anlatamadım, bu nedenle sizleri de yoruyorum. "EĞİTİM TAKİP DOSYASI 1" de son eğitim tarihini tespit ettikten sonra üzerine 730 gün ekleyecek sonra bügünden çıkartacak, eğitim tarihinden 730 gün sonrası geçenleri "Tablo1" e listeleyecek. Keşke GSM ile konuşabilseydik

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri