• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü 5.sınıf kura

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ktudas

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 2010 TR
Konuyu Başlatan
Sayın Arkadaşlar,1.sınıf kura çekimi programını 5.sınıf olarak düzenlemek istiyoruz.5.sınıf puan ortalamalarına görev(100,90,80 gibi) sınıfları belirlemek istiyoruz.bu program üzerinde değişiklik yapabilirmiyiz.programda doğum tarihine göre ay hesabı yapılıp ,ortalama çıkarıyor ve sınıfları oluşturuyor. Okul için kullanacağımız programda düzenleme konusunda yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• 1. Sınıf Kura Çekimi Programı.xlsm
    415.4 KB · Gösterim: 24
Hocam teşekkürler.puan ortalamasına ve kız erkek eşit olacak şekilde sınıfları oluşturmak istiyoruz.

ne istediğinizi biraz daha açıklar mısınız?
.puan ortalamasına ve kız erkek eşit olacak şekilde sınıfları oluşturmak istiyoruz.
burada puandan bahsetmişsiniz ama çalışmanızda puan alanını göremedim

Şuan ki 1.sınıf Programı, doğum tarihi kısmı yazılarak yuvarlak içinde yazan Başlama tarihine göre Ay ortalaması çıkarıyor kız ve erkek öğrenci sayısı dengeli bir şekilde.benim istediğim de doğum tarihi kısmına gerek yok.Ay yerine öğrencilerin notları(100,70,80,65 vb.) olursa sınıf ortalamalarına göre sınıfları dağıtmasıdır kurada.kura yapılınca liste al denilince en sonunda sınıf ortalaması çıkıyor sınıfların.
*Kısaca kurada tüm sınıfların not ortalaması eşit yada yakın olması,kız erkek öğrenci sayılarının dengeli dağıtılmasıdır. teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG_20220820_094445.jpg
    IMG_20220820_094445.jpg
    595.2 KB · Gösterim: 14
notlar manuel girilmeli deneyiniz

Ekli dosyalar

446.5 KB · Gösterim: 11
sadece puana göre dağıtıyor
sonuçlar deneme sayfasına aktarılıyor
CSS:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Ekli dosyalar

• Sınıf_Dağıt.xlsm
    420.9 KB · Gösterim: 9
hocam son bir şe
Hocam teşekkürler istediğime yakın olmuş. işimizi görür bu haliyle.
hocam son bir şey daha isteyecektim sizden.Programdaki DATA sayfasında aynı sınıfta olacak ve olmayacak bölümünde resimde görüldüğü gibi kod hatası veriyor ve öğrencileri istediğimiz talebe göre yapmıyor.EĞER Hatası çıkıyor.Size zahmet bunu da düzeltir misiniz

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    63.6 KB · Gösterim: 8
  • 5.sınıf kura.xlsm
    500.3 KB · Gösterim: 3
isimlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum örneği inceleyiniz

Ekli dosyalar

417.2 KB · Gösterim: 6
hocam sizin eklediğiniz isimlerle denediğim de de aynı hatayı veriyor.aynı sınıfa koşullandırdığım öğrencileri farklı sınıfa atıyor.örneğin hasan aydın-akif tepe gibi.kod hatası kaynaklı gibi.

Ekli dosyalar

• 1. Sınıf Kura Çekimi Programı (2).xlsm
    428.9 KB · Gösterim: 4
Hocam daha önceki örneğinizde de aynı sınıfta olması gerekenleri farklı sınıflarda kaldığını gördüm. Yanılıyor muyum. Bu nedenle kız erkek ve puan durumunu dikkate alarak ilave kodlama yaptım. Farklı sınıfta olması gerekenleri bilahare yapalım. yapılanı dener misiniz

Ekli dosyalar

• 1. Sınıf Kura Çekimi Programı (2).xlsm
    430.8 KB · Gösterim: 6
aynı sınıfta olanların ayarlanmasında +4 ile-4 not farkı olabilir. isterseniz bunu küçültebilirsiniz. Ama buda en yakın nota ulaşmak zorlaşabilir bazen de imkansız olabilir

Hocam daha önceki örneğinizde de aynı sınıfta olması gerekenleri farklı sınıflarda kaldığını gördüm. Yanılıyor muyum. Bu nedenle kız erkek ve puan durumunu dikkate alarak ilave kodlama yaptım. Farklı sınıfta olması gerekenleri bilahare yapalım. yapılanı dener misiniz
evet aynı sınıfta olması gerekenler aynı sınıfta olmuyordu şuan sıkıntı yok gibi. farklı sınıf denilince aynı sınıf düşebiliyor. ortalama ve kız erkek durumunda sıkıntı yok elinize sağlık.

ayrı sınıfta olması gerekeni daha sonra bakalım

aynı sınıfta olanların ayarlanmasında +4 ile-4 not farkı olabilir. isterseniz bunu küçültebilirsiniz. Ama buda en yakın nota ulaşmak zorlaşabilir bazen de imkansız olabilir
evet bunu azaltıp sınıf ortalamaları yakın olursa daha iyi olabilir.sınıf seviyeleri yakın olmuş olur.birde not olarak 75,60 gibi küsüratlı sayılar olunca ortalama hesaplamıyor neden acaba?

çünkü öyle yazılmamış onu da düzeltiriz

puan aralığından kasıt nedir

Kura yapıldıktan sonra Sınıf listeleri alındığında sağ en altta sınıf ortalaması çıkıyor.Sınıflar arasında farklılık fazla oluyor.örneğin A şubesi 70 iken B şubesi 75 C şubesi 60 gibi

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri