• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Zaman Zaman Değişen Geniş Fiyat Lİstesindeki Tüm Ürünlere Toplu Olarak % 10 + % 10 iskonto (iskonto oranı değişebilir de)

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

yunus emre

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
% 10 yükseltilecekse bir hücreye 1,1 yazın, bu hücreyi kopyalayın, Ctrl tuşuna basılı tutarak ilgili hücreleri teker teker seçin, Sağ tıklayın, "Özel yapıştır" da "Çarp" ı seçip, "Tamam" a tıklayın. İskonto içinse hücreye 0,9 yazıp aynı işlemleri yapın.
Makro için örnek dosya ekleyin.

% 10 yükseltilecekse bir hücreye 1,1 yazın, bu hücreyi kopyalayın, Ctrl tuşuna basılı tutarak ilgili hücreleri teker teker seçin, Sağ tıklayın, "Özel yapıştır" da "Çarp" ı seçip, "Tamam" a tıklayın. İskonto içinse hücreye 0,9 yazıp aynı işlemleri yapın.
Makro için örnek dosya ekleyin.
merhaba, ard arda iki defa % 10 iskonto yapılacağı için maglesef sanırım başaramadım,

İskonto için 0,9 yazın bunu kopyalayın yukarıda işlemi aynı hücreye yukarıdaki mesajdaki işlemi yapın sonuç 0,81olacak, bu sayıyı kullanın.
sayını kaç olduğu önemli değil.
Nasıl bir durum var ki dosya ekleyemiyorsunuz.

İskonto için 0,9 yazın bunu kopyalayın yukarıda işlemi aynı hücreye yukarıdaki mesajdaki işlemi yapın sonuç 0,81olacak, bu sayıyı kullanın.
sayını kaç olduğu önemli değil.
Nasıl bir durum var ki dosya ekleyemiyorsunuz.
evet oldu, cok teşekkür ederim, ancak müşteri ve müşteri tüketim hacimleri değişiyor,

bazı müşteriye bu örnekteki gibi % 10 + % 10 yapılıyor,

ancak başka bir müşteri nakit ödeme yapacağı için bu seferde % 10 + % 10 + % 5 daha iskon uyguluyorsunuz,

bu şekilde kobinasyonlar değişebiliyor,

siz 10 + 10 isk için 0,9 oranına nasıl ulaştınız ? veya % 10 + % 10 + % 5 oranı kendim nasıl hesaplayabilirim, ya da 7 + 15 isk vb vs

not: dosyaya 4,9 mb olduğu uyarısı yaparak yüklemedi, saygılar

Örnek için, orijinal dosyanızın 50-60 satırlık kısmını kopyalayıp ayrı dosyaya yapıştırın.

Merak ettim % 10 + % 10 indirim % 20 mi yoksa % 19 mu oluyor
Çünkü 24 >> 19,44 olması için % 19 indirim olması gerekir.

Merak ettim % 10 + % 10 indirim % 20 mi yoksa % 19 mu oluyor
Çünkü 24 >> 19,44 olması için % 19 indirim olması gerekir.
bu biraz karlılık oyunu aslında, müşteriye direk % 20 iskonto uygularsanız karlılığınız çok küçükte olsa da daha artar, yani 24 tl ye direk % 20 iskonto uygularsanız sonuç 19,2 tl çıkıyor, ama 10 + 10 iskontoda sonuç 19,44 tl çıkıyor, yani adet başına 0,24 kuruş daha fazla kar elde ediyorsunuz, adet basına, siz bir den fazla müşteriye bu yöntemle her kolide ( kolisi 12 li ürün ) 2,88 tl kar yapıyorsunuz ve bu şekilde binlerce çeşit ürün ve yüzlerce müşteriye 365 gün boyunca bu şekilde çalışınca patronlarınıza havuzlu villayı daha rahat alıyorsunuz :) siz o sırada kira artışlarıyla cebelleşirken

Ben Tüm dosyayı değil baştan 50-60 satırlık kısmını kopyalayıp yeni bir Excel dosyasına yapıştırıp onu ekleyin.

sanırım başardım :))

Ekli dosyalar

• Yeni Microsoft Excel Çalışma Sayfası.xlsx
    2.2 MB · Gösterim: 7
Bir defada tüm dosyadaki ürünlere mi indirim uygulanacak
evet; aması var
örneğin cam gruplarında ve konserve gruplarında aynı % oranda iskonta yapacağım, ama oran müşterinin hacmine, ödemesine göre değişiyor
a müşterisine % 10 + 10 + 5
b müşterisine % 10 + 5 iskonta yapacağı

not: teneke olan zeytinlerde ise ne olursa olsun iskonto oranı sadece sadece % 10 olabilir.

Merhabalar Sayfa 1 deki ilk 9 ürünün fiyatlarını formülledim. Sayfa 2 de mavi sütunlara siz iskonto oranlarını yazdıkça sayfa 1 de fiyatlar otomatik güncellenir. Aynı şekilde siz tüm ürünlerin barkod numaralarını ve fiyatlarını sayfa-2 ye ekleyip... sayfa 1 de de tüm bu şekilde formüllerseniz. Tüm tablo fiyatları otomatik güncellenmiş olur. dosyanız ektedir incelersiniz.

Ekli dosyalar

• Yeni Microsoft Excel Çalışma Sayfası (18).xlsx
    2.2 MB · Gösterim: 3
İndirim için örnek ekte.
Örnekte, dosya açıldığında çıkan Form'da 3 Adet TextBox var.
Kaç tane indirim varsa bu oranları sıra ile TextBox'lara yazın örneğin (%10 için 10 yazın)
Düğmeye tıklayın. Sayfadaki tüm ücretler değişecektir

Anlamadığım bir kaç nokta var,
1- Normal fiyatlar indirimlere göre değiştirdikten sonra tekrar normal fiyatlara nasıl dönmeyi düşünüyorsunuz.
2- Bayağı uzun veriler var ve bunlardan bazılarının değişeceğini söylüyorsunuz, yine bunları nasıl yapmayı düşünüyorsunuz.

Ekli dosyalar

• indirim.xlsm
    2.2 MB · Gösterim: 7
İndirim için örnek ekte.
Örnekte, dosya açıldığında çıkan Form'da 3 Adet TextBox var.
Kaç tane indirim varsa bu oranları sıra ile TextBox'lara yazın örneğin (%10 için 10 yazın)
Düğmeye tıklayın. Sayfadaki tüm ücretler değişecektir

Anlamadığım bir kaç nokta var,
1- Normal fiyatlar indirimlere göre değiştirdikten sonra tekrar normal fiyatlara nasıl dönmeyi düşünüyorsunuz.
2- Bayağı uzun veriler var ve bunlardan bazılarının değişeceğini söylüyorsunuz, yine bunları nasıl yapmayı düşünüyorsunuz.
Merhaba Ali bey, süper olmuş dosya, tam da iletmek isteyip tarif edemediğim bir çözüm üretmişsiniz, teşekkür ederim, ancak

dünkü yüklemeyi başardığım dosya, dosyanın bir kısmıydı, tamamı değildi, bu sebeple sizden rica etsem mümkünse tamamının olduğu dosyayı size mail vb iletsem, rica etsem texbox ı tekrar güncelleyebilir misiniz ( not: zaman zamanda, türkiyedeki istikrarsızlıktan dolayı ayda bir bazen, bu seferde liste fiyatı değişiyor ve otomatik textbox kurgusunu tekrar güncellemek gerekiyor, sizden bu durumda da destek rica edebilir miyim )

Anlamadığınız noktalar;
1-) her müşteriye farklı isk uygulayıp bu listenin çıktısını iletiyorum ve yenı müşteri tekrar iskontosuz liste üzerinden pazarlık yapıp tekrar iskonto yapıyorum, yanı master bir kopya elimde oluyor, müsteriye göre tekrar tekrar yeni dosya kopya yaratıyorum.

2-) sizlerin desteğinden başka bir çözümüm yok mağlesef :(

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri