• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Yıpranmayı gün ile bulup yüzde hesaplama.

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

talip21

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
170
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Hayırlı günler sayın hocalarım. Ekli dosyamdaki yıpranma formülünde bir değişiklik yapmam gerekiyor. G sütunundaki formüle çalışma gününe göre yıranma primi alması gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• Yıpranma.xlsx
    12.4 KB · Gösterim: 1
Çözüm
Yıpranmayı hesaplayacaksanız
Kolon değişikliğinden dolayı
F2 yerine H2 yazılacak formülde. Yani
=EĞERHATA(E2*H2*DÜŞEYARA(EĞER(D2<>"";D2;C2);Yıpranma!$A$1:$B$100;2;YANLIŞ);"Kontrol edin pozisyon yok")
Selamlar,
Yanlış yorumlamıyorsam,
=EĞERHATA(E2*DÜŞEYARA(EĞER(D2<>"";D2;C2);Yıpranma!$A$1:$B$100;2;YANLIŞ);"Kontrol edin pozisyon yok")
formülünüzle günlük yıpranma hesaplanıyor.
Bunu çalışma gün sayısı ile çarparsanız çalışma günlerine göre toplam yıpranmayı hesaplarsınız. Yani
=EĞERHATA(F2*E2*DÜŞEYARA(EĞER(D2<>"";D2;C2);Yıpranma!$A$1:$B$100;2;YANLIŞ);"Kontrol edin pozisyon yok")

Bu durumda
1. satır için inşaat ustası yıpranma %20 günlük 100 ise yıpranma payı 20 olacaktır. 30 gün için 600 olacaktır.

Yanlış mı yorumluyorum.

Selamlar,
Yanlış yorumlamıyorsam,
=EĞERHATA(E2*DÜŞEYARA(EĞER(D2<>"";D2;C2);Yıpranma!$A$1:$B$100;2;YANLIŞ);"Kontrol edin pozisyon yok")
formülünüzle günlük yıpranma hesaplanıyor.
Bunu çalışma gün sayısı ile çarparsanız çalışma günlerine göre toplam yıpranmayı hesaplarsınız. Yani
=EĞERHATA(F2*E2*DÜŞEYARA(EĞER(D2<>"";D2;C2);Yıpranma!$A$1:$B$100;2;YANLIŞ);"Kontrol edin pozisyon yok")

Bu durumda
1. satır için inşaat ustası yıpranma %20 günlük 100 ise yıpranma payı 20 olacaktır. 30 gün için 600 olacaktır.

Yanlış mı yorumluyorum.
Hocam hakkınızı helal edin eksik bilgi girdim. Dosyanın yeni hali ektedir. formülü G ve H sütunlarına göre ayarlayabilirmiyiz.

Ekli dosyalar

• Yıpranma.xlsx
    12.6 KB · Gösterim: 3
=EĞERHATA(E2*H2*DÜŞEYARA(EĞER(D2<>"";D2;C2);Yıpranma!$A$1:$B$100;2;YANLIŞ);"Kontrol edin pozisyon yok")

Çözüm
Hocam çok teşekkür ederim emeğinize sağlık. Allah razı olsun iyi ki varsınız.

Teşekkür ediyorum...
Siz aslında formülün %99 unu yapmışsınız. Sadece bir çarpan eklendi o kadar.
Saygılar benden.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri