• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

activation

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
6
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

Bir firma için yemek maliyeti hesaplama tablosu yapmaya çalışıyorum. Ancak burada bir konularda çıkmazda kaldım.

Hammadde fiyatları tablosunda, Yemeklerin isimlerini INDIS kodlaması yaparak, ayrı bir kolonda tekil isim hale çevirdim. Ancak sanırım kodun bir kısmında bir hata yaptım.

Yemek isimlerini yazmaya başladığı ilk satırdan sonra, 2. satırda 0 yazıyor ve buradaki sıfır yazan satırı bir türlü düzeltemiyorum.

Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz.

Ekli dosyalar

• maliyet_hesaplama.xlsx
    17.8 KB · Gösterim: 86
Merhaba ,
Problemden bağımsız olarak belirmek istediğim bir nota var. Excel in EN KÖTÜ özelliği "hücre birleştirme" dir. Özellikle tablolar ile çalışacak ve bir de formüller kullanacaksanız bundan kaçının. Yazılan en basit formül bile gereksiz yere uzayacak.

Katılımcılar ,sorunuza gereken çözümü vereceklerdir.
Kolay gelsin,

İlginçtir office 365 BENZERSİZ fonksiyonu da aynı sonucu döndürüyor.

1690636528317.png

Merhaba ,
Problemden bağımsız olarak belirmek istediğim bir nota var. Excel in EN KÖTÜ özelliği "hücre birleştirme" dir. Özellikle tablolar ile çalışacak ve bir de formüller kullanacaksanız bundan kaçının. Yazılan en basit formül bile gereksiz yere uzayacak.

Katılımcılar ,sorunuza gereken çözümü vereceklerdir.
Kolay gelsin,

Bende şahsen birleştirmek istemezdim ama Yemek içerisinde kullanılan malzemelerin ayrıştırılabilmesi için, aklıma daha pratik biz çözüm gelmedi.

Şöyle bir düşüncem oldu ama. Yemek isimlerini ve kullanılan malzemeleri ayrı ayrı sayfalarda yazıp, Veri doğrulama ile bu sayfada birleştirebilirim diye de düşündüm. ama o da ayrı karmaşalara ve defalarca tıklama işlemine sebep olur diye düşündüm.

birleştirilmiş hücre olduğu için arayı boş satır olarak algılıyor ve 0 değeri atıyor 1 ve 2 satırlar arasına boş bir satır eklerseniz 0 ilk satır olarak gözükür belki işinizi görür bu şekilde

Ekli dosyalar

• maliyet_hesaplama (1).xlsx
    17.5 KB · Gösterim: 20
365 de BENZERSİZ işlevine FİLTRE ekleyip sıfırdan kurtulabilirsiniz.

birleştirilmiş hücre olduğu için arayı boş satır olarak algılıyor ve 0 değeri atıyor 1 ve 2 satırlar arasına boş bir satır eklerseniz 0 ilk satır olarak gözükür belki işinizi görür bu şekilde
dediğiniz gibi yine 0 göründü. Ancak Veri doğrulama aralığını, 0 olmadan başlatınca, bu kez de liste içerisinde çok fazla boşluk alan görünüyor.

veri doğrulama içerisinde ki boşlukları nasıl görünmez hale getirebiliriz?

Ekli dosyalar

• maliyet_hesaplama (1).xlsx
    17.9 KB · Gösterim: 7
kontrol edermisiniz

Ekli dosyalar

• maliyet_hesaplama.xlsx
    17.5 KB · Gösterim: 17
Bir çözüm
Formülünüze Boş olmaması yönüyle bir kriter ekleyin.
DİZİ Formül...
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Bir alternatif... Yine Dizi Formül...
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Excel2021 / 365 için şöyle yazılabilir
Kod:

Kodu uyguladım.

veri doğrulama içerisinde ki boşlukları nasıl görünmez hale getirebiliriz peki?

yaptığım ayarda, normalde boşlukları görmemesi lazım ama nedense boşluklar görünüyor.
1690720508789.png 1690720573008.png

FİLTRE kodu, bilgidiğim kadarıyla office 365 için geçerli sadece. 2019 TR de bunu nasıl çözebilirim.
12.Mesajdaki sizin versiyon için çalışıyor.
Filtre 2021 dede çalışır.Alttaki gibi benzersizde eklenir ayrıca.
2019 da bilmiyorum ama kod ilede yapılır kft ile.

=BENZERSİZ(FİLTRE(A2:A158;A2:A158>0))

12. Mesajdaki kodu uyguladım ama, boşluklar halen görünür halde :(
Kaydır formülü ile ve bağdeğdolusay ile beraber kullanılıp yapılıyor veridoğrulamada ama ordada boşluk görüyor örnek alttaki gibi.

=KAYDIR($Y$2;;;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Y$2:Y$1048576))

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri