• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Yazılan verileri form olarak görünüm ve yazdırma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

okinava14

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
71
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Herkese hayırlı geceler. İki aşamalı bir veri güncelleme ve yazdırma işlemi var aşamanın birinci bölümü sadece veri güncelleme, diğer alanda güncelle tıklayınca Tahsis sayfası görünümü olan pencere veriler sayfasına dökülüyor.
İkinci Aşaması ise; form sayfasına aktarılacak verilerde sağ köşedeki bilgiler Mühür veya kaşe mantığında farklı satır ve stunlara gelmesi gerekiyor.
Kısaca bir hata ve bir eksiğim var. Umarım desteklerinizi eksik etmezsiniz.

Ekli dosyalar

• 01.png
    01.png
    81 KB · Gösterim: 22
  • 02.png
    02.png
    83.2 KB · Gösterim: 18
  • SON.xlsm
    102.8 KB · Gösterim: 9
Çözüm
TektBox eklemeden sadece başlıkta görünmesi için

Initialize() olayının end sub dan öncesine ekleyin

Dim z2Value As Variant
Dim aa2Value As Variant

z2Value = ThisWorkbook.Sheets("Veriler").Range("AA2").Value
aa2Value = ThisWorkbook.Sheets("Veriler").Range("Z2").Value

Me.Caption = " " & z2Value & " - " & aa2Value

'bu kısmı ister yazın ister çıkartın
Me.TextBox7.Value = ThisWorkbook.Sheets("Veriler").Range("Z2").Value
Me.TextBox8.Value = ThisWorkbook.Sheets("Veriler").Range("AA2").Value
Hayırlı günler sayın hocalarım. 2 gündür cevap alamayınca birazda uğraşayım dedim ve "FrmTahsis" de Güncelle ve Kaydet olayını çözemedim bir türlü. Bir bakabilecek hocalarımı kolay gelsin. Farklı sayfalardan veri alma ve farklı sayfalara veri kaydetme durumu yani.

Ekli dosyalar

• SON.xlsm
    125.3 KB · Gösterim: 4
Hayırlı günler herkese. Galiba tam anlaşır yapamadım isteğimi son ve güncel durumu, bazı alanların yenilemesini de yapıp toparladım.
Şu anki halinde kalan eksiklerimi belirtmek istiyorum. Şimdi gelim konuya:

FrmTahsis' de sağ taraftaki paraf ayarlamasıi için (Yardım açıklaması ekteki resimde) Döküman yazdırılacak.
Buraya ListGoruntule ye tıklayınca sol taraftaki TextBoxlar gibi verilerin gelmesi ve ardından, Bilgileri Ekle butonuna tıklayınca Tüm TextBox verileri FormListe sayfasına aktarılacak.
Güncelle butonuna tıklayınca Verileri Kaydedecek.
Yazdır butonu ilede FormListe sayfasını tek sayfaya dikey olarak sığdırıp yazdıracak.

Üstatlarımın yardımlarını rica ediyorum.
Ek resimde yönlendirme ayarları mevcut.

Ekli dosyalar

• 01.png
    01.png
    26.6 KB · Gösterim: 11
  • SON.xlsm
    129.2 KB · Gösterim: 3
Kolonları tümü ile mi kopyalamak istiyorsunuz.
Veya listbox a tıklayın ekle düğmesi ile sayfaya mı eklemek istiyorsunuz.
Yada belirli bir aralık "tarih", "boş bina", "dolu bina",..... şeklinde mi.
Not bu sayfalar ve form ilişkileri herzaman hatalara meyillidir. Sayfada bir değişiklik formda büyük hatalara sebebiyet vermektedir.
Önerim sadece form içinde ve veri tabanı ile çalışmak olmaktadır. Sayfalarla hiç işiniz olmaz

Kolonları tümü ile mi kopyalamak istiyorsunuz.
Veya listbox a tıklayın ekle düğmesi ile sayfaya mı eklemek istiyorsunuz.
Yada belirli bir aralık "tarih", "boş bina", "dolu bina",..... şeklinde mi.
Not bu sayfalar ve form ilişkileri herzaman hatalara meyillidir. Sayfada bir değişiklik formda büyük hatalara sebebiyet vermektedir.
Önerim sadece form içinde ve veri tabanı ile çalışmak olmaktadır. Sayfalarla hiç işiniz olmaz
İlgi için teşekkürler. Demekki sorunlu konu olunca pek sıcak bakılmamış. Sabitler var Yani aslında fatura defteri mantığı diyebiliriz.
Sabit değerler, eklenen veriler ve çıkan sonuçlar var.
Sıralı gitsek olurmu acaba?
Tahsis sayfasında B ve F stunları textboxa girilen değerler doğrultusunda. Tahsis sayfasını Form listeye ilgili yerlere aktaracak.
Fromliste sayfası güncellenip kaydedilecek. Ve yazdır dediğimizde Formliste Sayfası yazdırılacak.
FormListe Aslında sayfa adı Form kelimesi kafa karıştırmasın yani. Form manasını burada Fatura görüntü sayfası manasında gibi düşün.

1 nolu resim verileri ekleyeceğimiz Tahsis sayfası: sarı alandaki sayılar değişken oluyor. Gerekli veriler girilince. güncellenip kaydediliyor.
2 nolu resim Tahsis sayfasının kopyası diyebiliriz. Tahsisde girilen veriler burada yazdırılmak üzere hazır hale geliyor.
3 nolu resim verilerin nereden alınacağını ve nereye aktarılacağını gösterir tablo sadece. Texboxlar için bu bilgi.

Asıl sonuç ise; atıyorum, Tahsis sayfası B5 hücresine girilen değer FormListe sayfasında E8 hücresine gidecek.
Umarım bu defa açıklayabilmişimdir. Tüm stun olsa kolay olucakda hücreler seçmeli olunca kafa karıştırdı galiba?
Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• SON.xlsm
    117.5 KB · Gösterim: 1
  • 03.png
    03.png
    26.6 KB · Gösterim: 2
  • 02.png
    02.png
    22.4 KB · Gösterim: 2
  • 01.png
    01.png
    65.2 KB · Gösterim: 2
Alınacak yerlerin ComboBox ların ayarlar kısmında RowSource kısmına Veriler!AF2:AF37 şeklinde yazın, hücreleri ComboBox lara alırsınız.
Alınacak ve yazılacak hücreleriniz verdiğiniz açıklamalarda yanlış kolonlar farklılık gösteriyor, dikkat edin.
Bunları yapın ve dosyanızı yükleyin

Resimde gerekli açıklamayı yaptım. dediğin gibi bazı hücre yollarıda hatalı olmuş düzelttim. Umarım şimdi anlaşılır olmuştur.
Bu arada ben bir deneme yaptım. ve Tahsis yılını ve ilçeyi Veriler sayfasında rasgele atıyor. bir kaç kez denedim. hep farklı yerlere atıyor.

Ekli dosyalar

• 02.png
    02.png
    169.7 KB · Gösterim: 3
  • SON.xlsm
    117.8 KB · Gösterim: 2
Deneyin
aynı satırlara eklemenin mantığını anlayamadım
kodları son satıra ekle şeklinde yaptım
sadece kopyala kodunda düzenleme yaptım
değiştir kodunu yarın yaparım yoruldum :D

Ekli dosyalar

• SON (1).xlsm
    122.4 KB · Gösterim: 4
Hocam emeğine sağlık. aktarma işlemi oldu. Fakat birşey dikkatimi aynı anda Veriler sayfasına aktarması gereken yere aktarmış ama bir kopyada aşağılara rasgele aktarma yapmış onu anlayamadım.
İşlemin ikinci adımına gelecek olursak. BilgileriEkle diyoruz tamam sonrasındaki adım Güncelle butonuna tıklayınca hata uyarısı veriyor.
Güncelle butonu burada aslında sayfayı yenile görevi görüyor. Çünki ardından yazdır deyince iş hallolmuş oluyor .
Not: Yazdırmada sorun yok sadece Güncelle olayımız kaldı yani.
Son hali ekte.

Ekli dosyalar

• AAAAA.xlsm
    127.1 KB · Gösterim: 2
İki tane kopyala kodu var alttakileri silmen lazım güzel kardeyşim
' Son dolu satırı bul buradan itibaren End Sub olayına kadar silmelisin

CoffeeScript:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Teşekkürler emeğine sağlık. Kaydet butonu resimdeki uyumsuzluk uyarısını verdi.
Bunun haricinde tek sorun kalıyor.

Ekli dosyalar

• kaydet hatası.png
    kaydet hatası.png
    73.1 KB · Gösterim: 3
Tamamdır KAYDET hatasını hallettim. Son kusur kaldı.
Ekteki resimde siyah çerçevenin içindekileri sabitleme kodları lazım.
Yani seçili TextBoxların içinde görünen yazılar yeni bir kayıt yapılana kadar sabit kalması lazımda. Son yapılan bilgiler değişime gerek kalmadıkça Textbox içinde kalmalı.

Ekli dosyalar

• yazılar kalsın.png
    yazılar kalsın.png
    54.5 KB · Gösterim: 2
  • SON.xlsm
    118.5 KB · Gösterim: 3
ComboBox ismine textbox1 ismi vermişsiniz hata isim uyuşmazlığı

Yazdığım kodlarda kalıcılık sağlanıyor, diğer butunlarınız daki refresh veya unload userform satırlarını silin düzelir

kod kısmının en üstüne
Dim Tahsis As Worksheet
ekle
alttaki kısmı uygun yere "GÜNCELLE" Butonunuz değiştir

CoffeeScript:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Form üzerinde tahsis gurubu ComboBox un ismini "TahsisGurubu" olarak değiştir.
kod kısmına geç Ctrl+H tuşları ile TekstBox1 ismini TahsisGurubu olarak tümünü değiştir yapın.

Başka sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırız.

Beynim yandı sabahtan beri sana zahmet bir bakıver olmadı. beceremedim.

Ekli dosyalar

• SON.xlsm
    108.2 KB · Gösterim: 4
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri