Soru Yapmak istediğim uygulamaya yönelik tavsiyeniz.

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba Yapmak istediğim uygulamaya yönelik nette ve forumda konu başlıkları araması yaptığımda hep excel sayfasının PDF formatına dönüştürülerek kaydedilmesi seçenekleri ve çözümleri ile karşılaşıyorum. Uygulamak istediğim olay Userform da butona tılayarak Bilgisayarımın herhangi bir yerindeki bir pdf dosyasını seçebilmek ve onu excel userformun üzerinde bir alanda göstermek ve diğer bilgileri girdikten sonra userformun üstünde girdiğim numarayla ilişkilendirerek PDF dosyasını Çalışma kitabımın da içinde bulunduğu klasörün içindeki ayrı bir PDF klasörüne kaydetmekten ibaret. Bu işlem için konu başlığı yada varsa link paylaşmanızı rica ederim.

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,529
Excel Versiyonu
Office 365 TR
burada bir örnek var. Bildiğiniz gibi pdf tamamen resimden elde edilmiş ise onun okunması için ocr programı gerekiyor. Diğer çözümlemeler var ancak pdf ten excele her zaman hatasız olacak diye bir kayıt yok. Yazdırma kalitesine göre değişiklik gösterebilir

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
burada bir örnek var. Bildiğiniz gibi pdf tamamen resimden elde edilmiş ise onun okunması için ocr programı gerekiyor. Diğer çözümlemeler var ancak pdf ten excele her zaman hatasız olacak diye bir kayıt yok. Yazdırma kalitesine göre değişiklik gösterebilir
Adnan bey ben pdf olan bir dosyayı excel formatına çevirmek istemiyorum. Pdf sayfasını excel userform üzerinde ımage olarak PDF yi görüntülemek ve bu pdf i excel dosyamın içindeki klasöre kaydetmek istiyorum. Personel kayıt programı gibi bir şey yaptığımızı düşünelim bir personelin jpeq resmini personel kayıt formunda bir alana yükleyip bu fotoğrafı personel tc kimlik numarası ile klasöre kaydetmek gibi düşünün. Personel kayıt formunda personelin resmini form üstünde gösterebiliyorsunuz bu şekilde. Bense buna benzer uygulamayı PDF dosyalarda yapmak istiyorum.

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,529
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Örneğinizi ekleyin yardımcı olmaya çalışayım. Ayrıca açılacak pdf in boyutu ne kadar olacak

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Örneğinizi ekleyin yardımcı olmaya çalışayım. Ayrıca açılacak pdf in boyutu ne kadar olacak
PDFNİN BOYUTU 1 A4 SAYFASI ama ben biraz cebelleşeyim araştırayım zaten sağosun herkes yardımcı oluyor ama uğraşmadan da öğrenilmiyor. Sadece örnek vs bir bulabilsem oradan yürüyüp kendime uygulamaya çalışacağım zaten orda mutlaka bir duvara tosluyorum. Yapamadığım yerde O zaman yardım isterim zaten. Ama formun görüntüsü aşağıdaki gibi. Belge yükleye basıp açılacak windows ekranından pdf belgeyi seçip poliçe pdf ekranına yükleyeceğim üüzerinde tıklayıncada görüntüyü büyütürüm diye düşünüyorum mümkündür herhalde. pdfi forma aldıktan sonrada kaydet tuşuna bastığımda poliçe numarasında yazan noyu pdfin adına atayıp excel uygulamamla aynı klasörün içindeki PDFler adlı klasöre kaydedeceğim. Klasör yolunuda giriş formundaki dosya yolunda göstereceğim. poliçe.png

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,529
Excel Versiyonu
Office 365 TR
size kolaylık olsun toolbox/additional control den pdfreader i seçmeyi unutmayın
Private Sub CommandButton1_Click()
'yapılacaklar pdf dosyasının yolu alınacak,sonra bu yol ve dosya ismi "ThisWorkbook.Path & "\Haziran bilgilendirme.pdf" ile değiştirilecek kaydet tuşu ile ilgili bölüme kaydedilecek
Me.Width = 550
Me.Height = 350

With AcroPDF1
.Width = 200
.Height = 300
.LoadFile ThisWorkbook.Path & "\Haziran bilgilendirme.pdf"

End With
End Sub

Son düzenleme:

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
size kolaylık olsun toolbox/additional control den pdfreader i seçmeyi unutmayın
Private Sub CommandButton1_Click()
'yapılacaklar pdf dosyasının yolu alınacak,sonra bu yol ve dosya ismi "ThisWorkbook.Path & "\Haziran bilgilendirme.pdf" ile değiştirilecek kaydet tuşu ile ilgili bölüme kaydedilecek
Me.Width = 550
Me.Height = 350

With AcroPDF1
.Width = 200
.Height = 300
.LoadFile ThisWorkbook.Path & "\Haziran bilgilendirme.pdf"

End With
End Sub
Adnan bey maalesef ben 64 bit kullanıyorum sanırım ondan bendeki toolbox addcontrols menüsünde Pdfreader yok.

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,529
Excel Versiyonu
Office 365 TR
sizde acrobat yüklü değil mi

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Ben bulduğum örneklerden bir şeyler yapmaya çalıştım fakat PDF dosyayı forma çekmeye kalktığımda Image olarak almaya çalıştığı için hata veriyor.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
pdf yukleme.pngpdf yukleme 2.png

Ekli dosyalar

• Forum PDF.xlsm
    83.7 KB · Gösterim: 3

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,529
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Additional dan onu seçin gönderdiğim kod ile deneyin
imgProfil.Picture = LoadPicture(path) zaten resim yüklemeye çalışıyorsunuz. resim olmazsa hata olur.

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,529
Excel Versiyonu
Office 365 TR
tabii olarak With AcroPDF1 yerine oradaki nesne ismini yazmalısınız

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Additional dan onu seçin gönderdiğim kod ile deneyin
imgProfil.Picture = LoadPicture(path) zaten resim yüklemeye çalışıyorsunuz. resim olmazsa hata olur.
Maalesef additional controls menümde içinde PDF yada icecream ifadesi içeren herhangi bir kontrol yok.

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,529
Excel Versiyonu
Office 365 TR
sizde acrobat yükleyin

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,529
Excel Versiyonu
Office 365 TR
o formun boyutlandırması içindi iptal edebilirsin

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,529
Excel Versiyonu
Office 365 TR
imgProfil.Picture = LoadPicture(path)
lblProfilUrl = path
bunlar hata verir

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,529
Excel Versiyonu
Office 365 TR
& "\C:\Users\oguzt\Desktop\KT GRUP\Poliçeler_PDF.pdf" burası hatalı zaten path ile adresi almıştın Debug.print path yaz gelen adresi kontrol et nereye kadar yazacağını gör

Adnan

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,529
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Dim DialogBox As FileDialog
Dim path As String
Set DialogBox = Application.FileDialog(msoFileDialogFilePicker)

DialogBox.AllowMultiSelect = False

DialogBox.Filters.Clear
DialogBox.Filters.Add "Pdf Dosyaları", "*.pdf?", 1

DialogBox.Show

If DialogBox.SelectedItems.Count = 1 Then

path = DialogBox.SelectedItems(1)
Debug.Print path
End If

Me.Width = 550
Me.Height = 350

With AcroPDF1

.Width = 200
.Height = 300

.LoadFile path

End With

OğuzTürkyılmaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
30
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Dim DialogBox As FileDialog
Dim path As String
Set DialogBox = Application.FileDialog(msoFileDialogFilePicker)

DialogBox.AllowMultiSelect = False

DialogBox.Filters.Clear
DialogBox.Filters.Add "Pdf Dosyaları", "*.pdf?", 1

DialogBox.Show

If DialogBox.SelectedItems.Count = 1 Then

path = DialogBox.SelectedItems(1)
Debug.Print path
End If

Me.Width = 550
Me.Height = 350

With AcroPDF1

.Width = 200
.Height = 300

.LoadFile path

End With
Hata veren kod satırındaki dosya yolum, dialogbox tan seçtiğim dosyanın ( Şu anda o dosyada desktop üzerinde )kaydedilmesini istediğim yer ama orda hata veriyor. Dialogbox ta masaüstündeki pdf dosyasını seçip yine masaüstündeki uygulamamın bulunduğu klasörün içindeki dosyanın ( Policeler.PDF klasörünün ) içine kaydetmek istiyorum sonuçta. Beceremedim anlayacağınız.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    19.7 KB · Gösterim: 6

Konuyu okuyanlar