• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Web den sahur iftar saatlerini otomatik alma yapılır mı?

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Excelismail

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
47
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Hayırlı Ramazanlar, hayırlı günler.

Ekte eklediğimi Tüm illerin excel ramazan 2022 imsakiyesine ve inşallah gelecek seneler de dahil olmak üzere illerin sahur ve iftar vakitlerini otomatik olarak eklenebilir mi?

Eğer olursa; İmsak ve iftar bilgileri siteden gelecek. Çalışma sayfası Vakitler sayfası; A sütüne iller, B sütün tarih, C sütun sahur ve D sütun iftar olarak gelsin.

Ekli dosyalar

• Tum-Illerin-Excel-Ramazan-2022Imsakiyesi-.xlsm
    116.7 KB · Gösterim: 21

Refaz

hocam teşekkürler, sorun yok. Bu imsakiyeyi ve diğer imsakiye oluşturan herkesten Allah razı olsun.
Hocam sizi yine bunaltacağım ama eke resim ekledim. günlük oruç süresi; tutulan süre, kalan süre ve toplama oruç gün; toplam gün ve kalan gün grafik ekleyebilir misiniz?
Ayrıca, E sütunun yanına yatsı namazı ekleyip teravih namazına ne kadar kaldı ve F sütunun yanına toplam oruç süresi ekleyebilir misiniz?

Grafik resmini eklemeye unuttum. şimdi ekliyorum.

Ekli dosyalar

• imsakiye grafik 2022.png
    imsakiye grafik 2022.png
    17.1 KB · Gösterim: 4
Naçizane haddim de olmayarak bir konuda fikir beyan etmek istiyorum.
Öncelikle soruyu soran mehmetveliyy Bey için sonra konuya destek veren muratboz06 ve özellikle başından beri ücreti mukabili bir iş yaparcasına çalışan Refaz Hocam için.
İmsakiye tablosunu indirme işi zaten en başından oldu. Onda sıkıntı yok.
Ancak mesela;
1- Fitre miktarını kodla getirmek için uğraşmayı açıkçası vakit kaybı sayarım. Senede bir kere olacak bir iş ve sürekli yapılacak otomatiğe bağlanması gereken bir iş değil. Doğal olarak 40 TL ifadesini çekmek için 40 takla atmak bence götürüsü getirisinden fazla bir iş. Bunu basitçe google amcaya 1 kere sorarak halledebiliriz.
2- Aynı şekilde iftara kaç dakika kaldı gibi sorular. Yani ne yapmayı planlıyoruz? PC başına geçip 10 saniyede bir dakika saniye hesabı mı yapacağız? Ve bununla sonuçta hangi neticeyi elde etmeyi umuyoruz...
Umarım anlatabilmişimdir...

Refaz

hocam teşekkürler, sorun yok. Bu imsakiyeyi ve diğer imsakiye oluşturan herkesten Allah razı olsun.
Hocam sizi yine bunaltacağım ama eke resim ekledim. günlük oruç süresi; tutulan süre, kalan süre ve toplama oruç gün; toplam gün ve kalan gün grafik ekleyebilir misiniz?
Ayrıca, E sütunun yanına yatsı namazı ekleyip teravih namazına ne kadar kaldı ve F sütunun yanına toplam oruç süresi ekleyebilir misiniz?
Abey grafik işinden hiç anlamıyorum.
Siz anlarsınız diye silmiştim.

Websitesi değişmezse otomatik gelir.
Websitesi değişirse güncelleme yaparız. İletişime geçmeniz yeterli.
muratboz06 hocam alttaki url kısmını nerden buldunuz.Ben konunun en başında böyle birşey yapacaktım incele ve sayfa kaynağı görüntüle kısmı ya link adresinde böyle bulamamıştım.
//ramazan.diyanet.gov.tr/tr-TR/Imsakiye/Imsakiye bu şekilde adres yani siz nasıl alttaki gibi bağladınız.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Hocam bu linki size vermiştim. siteye tıklayınca bir tane daha ımsakiye ekleniyor. yanlış bir şey yazmamışımdır inşallah...

Hocam bu linki size vermiştim. siteye tıklayınca bir tane daha ımsakiye ekleniyor. yanlış bir şey yazmamışımdır inşallah...
Anlamadım ama grafik için ilk dosyanıza kodları uygulamaya çalışacağım abey.

Aslında muratboz06 hocamızın kodu en hızlısı arka planda explorer açmaya gerek yok ve xml mantığı ile çalışıyor biliyorum.
O dosyayı bence uyarlarsanız daha iyi olabilir.İl ve ilçe id ve isimlerini çekmiş onlar zaten değişmezse rahatlıkla sizin dosyaya uygulanabilir.
O dosyada gördüğüm kadarıyla sadece imsakiye sayfasına tarihlerler getirme olayı yapılmamış.

sitesinde (google aracılığıyla buldum diye hatırlıyorum veya burada da paylaşılmış olabilir.)
url üzerinden sorgu gönderilebildiğini farkettim. url sonuna ilId=xxx&ilceId=xxx denemesi yaparak (sayfanın kod bölümünde seçilen ile ait ilId ve ilceId leri görünüyor.)
Daha sonra kod yazarak bütün illere ait ilçe adlarını ve ilceId lerini aldım. Paylaştığım dosyada T-W sütunlarına bakabilirsiniz.

I,P,Q sütunlarındaki veri doğrulama, düşeyara işlemlerini zaten biliyorsunuzdur.

I sütununda İl,İlçe seçilince makroda " " & imsk.Range("P2") & "&ilceId=" & imsk.Range("Q2") linki oluşuyor. Oluşan link üzerinden sorguyu gönderip gelen cevaptaki tabloyu VERİLER sayfasına yazdırıyorum.

sitesinde (google aracılığıyla buldum diye hatırlıyorum veya burada da paylaşılmış olabilir.)
url üzerinden sorgu gönderilebildiğini farkettim. url sonuna ilId=xxx&ilceId=xxx denemesi yaparak (sayfanın kod bölümünde seçilen ile ait ilId ve ilceId leri görünüyor.)
Daha sonra kod yazarak bütün illere ait ilçe adlarını ve ilceId lerini aldım. Paylaştığım dosyada T-W sütunlarına bakabilirsiniz.

I,P,Q sütunlarındaki veri doğrulama, düşeyara işlemlerini zaten biliyorsunuzdur.

I sütununda İl,İlçe seçilince makroda " " & imsk.Range("P2") & "&ilceId=" & imsk.Range("Q2") linki oluşuyor. Oluşan link üzerinden sorguyu gönderip gelen cevaptaki tabloyu VERİLER sayfasına yazdırıyorum.
Evet abey dediklerinizi biliyorum sadece url kısmına ilçeid ve ilid eklemeyi merak etmiştim sağolun.
Aslında sizin yöntemi whatsapptan veri gönderme için kodlar vardı ordada sizinki gibiydi ama burda yapamamıştım.
Birde 55.mesajdaki dosyada imsakiye A sütununa tariler kodla ya formülle aldırmadınız galiba yda ben tam göremedim.

Tarihler manuel girilsin diye uğraşmamıştım.
Tarihler otomatik oluşuyor.
Dosyayı inceleyiniz.

Ekli dosyalar

• İmsakiye.xlsm
    57.9 KB · Gösterim: 12
Çözüm
Bende Grafik olayını hallettim.
Günlük grafik doğrumu bilmiyorum ayarlar ile oynamadım.

Ekli dosyalar

• Tum-Illerin-Excel-Ramazan-2022Imsakiyesi-.xlsm
    77.5 KB · Gösterim: 13
muratboz06 abey önceki dediğim ilid vs... olayını anladım.
Ben ilk resimdeki ilk çıkan sonuca tıklayınca idler vermemişti adres çubuğunda.
Resim 2 deki gibi adres açılınca kırmızıya boyadığım gibi id ler var.
O siteye denk gelseydim aynı sizin yazdığınız kodları yazmayı düşünüyordum :)

1.png

2.png

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri