• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Vlookup kullanılamıyor sorunu ve Hücre boyama kodu çalışmıyor.

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

cerenavez

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Dosyanın Sayfa4'ünde yer alan tablodan bir Userform oluşturdum. Formun adı Seviye buradaki commandbuton'a gerekli düşeyara kodlarını atadım ancak kodu çalıştırmaya geldiğimde "Vlookup özelliği kullanılamıyor" gibi bir sorunla karşılaştım. Aynı zamanda Sayfa4'e bir düğme atadım ve if'li bir kod yazıp ilk sütundaki hücreleri yazdığım koddaki gibi renklendirmesini istedim ancak çalışmadı. Nerede hatalarım var? Yardımcı olabilen düzeltebilecek olan varsa çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• Örnekler.xlsm
    36.6 KB · Gösterim: 4
Aramayı text olarak yapıyorsunuz oysaki hücreler sayıdır. Şu şekilde düzeltirseniz olur:
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Çözüm
Aramayı text olarak yapıyorsunuz oysaki hücreler sayıdır. Şu şekilde düzeltirseniz olur:
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
TextBox1.Text = Application.WorksheetFunction.VLookup(ComboBox1.Value, Sayfa4.Range("A2:D16"), 2, 0) olarak yazmıştım CDbl ne anlama geliyor bilmiyorum ancak yazınca çalıştırmayı yine denedim olmadı.

TextBox1.Text = Application.WorksheetFunction.VLookup(ComboBox1.Value, Sayfa4.Range("A2:D16"), 2, 0) olarak yazmıştım CDbl ne anlama geliyor bilmiyorum ancak yazınca çalıştırmayı yine denedim olmadı.
cdbl() excel fonksiyonlarda SAYIYAÇEVİR(metin) ile aynıdır. Metni sayıya çevirmedir. Olması lazım bi yanlışınız var ben çalıştırdım.

Dediğinizi tam olarak yazınca çalıştı. Teşekkür ederim. Bazen böyle hata veriyor bazen vermiyor. CDbl yazıp kullanacağım bundan sonra. Value ile Text ayrımı yapacağım umarım bi gün :D

Dediğinizi tam olarak yazınca çalıştı. Teşekkür ederim. Bazen böyle hata veriyor bazen vermiyor. CDbl yazıp kullanacağım bundan sonra. Value ile Text ayrımı yapacağım umarım bi gün :D
Bu tür olaylara tecrübe ettikçe düzeltirsiniz. Sanırım yolun başındasınız. Ancak doğru yanlış yaparak bulunur.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri