• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Veritabanına Bağlı Sipariş Formu Hata Hk.

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

marleyx7

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar, işyerinde ortak ağdan 3 kullanıcının girebileceği bir sipariş formu oluşturmak istemiştim.
UserForm'dan verinin girişini Ms Access ' e yapacaktı form. Youtube'da PK 'nin videosunda anlatımını yaptığı formu kendime göre editledim.
Bir kaç hata alıyorum.

• Girilen veriyi düzenlemede eksik işleç hatası.
  • Girilmiş veriyi silerken eksik işleç hatası.
  • DoubleClick ile ListBox üzerinde listelenen veriyi görüntülerken Textboxlara yansıyan verilerin yanlış aktarılması.

Şu anda bu soruna çözüm bulamıyorum. Açıkçası VBA ' dan çok anladığımda söylenemez sizlerden yardım istiyorum.

Ekli dosyalar

• Desktop.zip
    169.6 KB · Gösterim: 7
Çözüm
hata vermesi normal çünkü kod hâlâ Me.ListBox1.List(i, 0) bağlı
Delete FROM TBL_Customer WHERE ID = EYÜP BULUT gördüğünüz gibi isim alanına oysa sorgu kodunuz ID alanına göre çalışıyor yani
qry = "Delete FROM TBL_Customer WHERE ID = " & Me.ListBox1.List(i, 10) olmalı
yanılmıyorsam ListBox1 değerini A:J arasından alıyor ama ID alanınız K'da siz txtid metin kutusuna ilk sütunu atıyorsunuz ama ilk sütun isim dolayısıyla hata veriyor öncelikle listbox'ın kaynağına K da dahil edilmeli
CSS:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
ayrıca txtid değrinin ataması
Me.txtid.Value = Me.ListBox1.List(Me.ListBox1.ListIndex, 10) olmalı

Hocam teşekkür ederim ilginiz için.

Eklediğiniz düzenlemeyi yaptım hata veriyor. K ' yıda eklediğimde.
txtid 10 değerini atadım.

Eklediğiniz düzenlemeyi yaptım hata veriyor. K ' yıda eklediğimde.
nasıl hata veriyor:
nereye eklediniz?
ne yaptığınızda hata veriyor?
Not: açıklamanız tanımlayıcı olmalı; hata veriyor diye kestirip atmak çözüme ulaşmayı zorlaştırır
o nedenle hangi formda, hangi adımları izleyip hangi düğmeye bastığınızda ne hatası veriyor..... gibi daha ayrıntılı açıklamalar yapmaya özen göstermelisiniz

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Bu satırı eklediğimde ; "Run-time Error '380':
Could not set the RowSource property. Invalid property value.

Hatası alıyorum programı direk açtığımda.

NOT : Hatayı 2-3 kere verdi. Şu an çalışıyor, anlayamadım.

Haklısınız, biraz genel olmuş cevabım kusura bakmayın

Bir kaydı sil butonuna bastığımda, 'ID = RAHMİ SARI' sorgu ifadesi içindeki Sözdizimi hatası ( eksik işleç ) hatası alıyorum.

bu kod aslında sizin fomunuzda zaten olan bir koddu,
orada aşağıdaki gibi J yazıyordu oysa Support sayfanızda ID alanı K sütununda ben sadece sütun sayısını artırdım neden hata versin ki
hatta şimdi tekrar denedim hata vermedi
siz önerdiğim kodları nereye yazdınız?
CSS:

Bir kaydı sil butonuna bastığımda, 'ID = RAHMİ SARI'
belirttiğim ID sorunu bu, sorguda ID = RAHMİ SARI' yazdığınızda id alanı sayısal ama isim metin olduğu için hata veriyor K sütununu ekleyip ID alanına 10. sütunu atarsanız ıd alma sorunu olmaz

bu dosya da aynı sorunu verecek mi?
Not: sadece doğru Id alması için yapılan düzenlemeler var

Ekli dosyalar

• Siparis_Olusturma_hy.xlsb
    132.6 KB · Gösterim: 11
bu dosya da aynı sorunu verecek mi?
Not: sadece doğru Id alması için yapılan düzenlemeler var
Tekrardan teşekkür ederim, Editlemede ve DoubleClick'de bir sorun kalmadı.

Ancak delete yaptığımda tekrardan aynı hatayı alıyorum.
Sözdizimi hatası, eksik işleç.

hata vermesi normal çünkü kod hâlâ Me.ListBox1.List(i, 0) bağlı
Delete FROM TBL_Customer WHERE ID = EYÜP BULUT gördüğünüz gibi isim alanına oysa sorgu kodunuz ID alanına göre çalışıyor yani
qry = "Delete FROM TBL_Customer WHERE ID = " & Me.ListBox1.List(i, 10) olmalı

Çözüm
bu arada çalışmanızda kapanmama sorunu var formu kapattığınızda sadece form kapanıyor uygulama arka planda hâlâ açık kalıyor

Çok teşekkür ederim sorun çözüldü. Vakit ayırdığınız ve sabrınız için teşekkür ederim. Kusura bakmayın tekrardan

rica ederim)
iyi çalışmalar
Evet bunu nasıl çözeceğimi de bilmiyorum 😅
bu konularda çok yetkin değilim ama exceli gizlediğiniz için açtığınız yada açacağınız diğer exceller de gizleniyor
yani Application.Visible = False kullanmak sıkınıtılı bir durum

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri