Çözüldü Verilen Sayıyı Belirli Sınırlar İçerisinde İstenilen Sayıda Parçalara Rastgele Dağıtma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

xargrax

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
r20dgqy.png

Merhaba.

İlgili Konum Kilitlendiği için Yeni konu açmak durumunda kaldım.​

Sayın 52779 Hocam.

Bu mesajda verdiğiniz dosya ile günlerce zamanımı alan analizi sayenizde birkaç dakika içinde çıkarabiliyorum. Çok Teşekkür Ederim.​

Fazla olmadıysam Sizden bir istekte daha bulunacağım.

*Alttaki dosyada;
BU Sutununda girilen sayıları BA-BT Sutunlarına toplamları BU sutunundaki sayıyı verecek şekilde dağıtmak istiyorum.
Aynı Kurallara uyarak (0 ile Kırmızı renkli hücredeki sayılar arasında kalarak) bunu yapabilir misiniz?
Ve Yine Rastgele dağıtılan sayılar BU sutunundaki sayı değişmedikçe değişmesin istiyorum. Yada Sizin Hali Hazırladığınız Butona Basıldığında diğerleri ile birlikte değişsin.

Ekli dosyalar

• Analiz01.xlsm
    132.5 KB · Gösterim: 2
Çözüm
1 - Fd ismiyle yeni bir formül için ad tanımlaması yapıldı. Ve bu ad tanımlaması makroda kullanıldı.
2 - Bu tablo 20 kolondur. Ancak, aşağıya doğru kaç satır gideceğini bilemedim. O nedenle de, BU kolonu için makroda
BU12 : BU1000 gibi bir aralık aldım. Yani 1000. satıra kadar veri girilebilir. Rastgele değerlerin atanacağı alan ise SAlan ad tanımlamasıyla DİNAMİK olarak tanımlandı. Ve bu SAlan ad tanımlaması makroda kullanıldı.
3 - BA11 : BT11 aralığındaki (Kırmızı Alan) değerlerde bir değişiklik yapıldığında SAlan için (yani BU kolonunda değer olan son satıra kadarki alan için) tümüne rastgele değerler atanır.
4 - BU12 : BU1000 aralığındaki...

xargrax

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
r20dgqy.png

Merhaba.

İlgili Konum Kilitlendiği için Yeni konu açmak durumunda kaldım.​

Sayın 52779 Hocam.

Bu mesajda verdiğiniz dosya ile günlerce zamanımı alan analizi sayenizde birkaç dakika içinde çıkarabiliyorum. Çok Teşekkür Ederim.​

Fazla olmadıysam Sizden bir istekte daha bulunacağım.

*Linkte verdiğim dosyada;
BU Sutununda girilen sayıları BA-BT Sutunlarına toplamları BU sutunundaki sayıyı verecek şekilde dağıtmak istiyorum.
Aynı Kurallara uyarak (0 ile Kırmızı renkli hücredeki sayılar arasında kalarak) bunu yapabilir misiniz?
Ve Yine Rastgele dağıtılan sayılar BU sutunundaki sayı değişmedikçe değişmesin istiyorum. Yada Sizin Hali Hazırladığınız Butona Basıldığında diğerleri ile birlikte değişsin.

Ve mümkünse; yine kırmızı renkli hücrelerde 0 yazdığında yada boş bırakıldığında altındaki sütun tamamen boş kalsın.. Teşekkür ederim..

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,489
Excel Versiyonu
Office 365 TR
1 - Fd ismiyle yeni bir formül için ad tanımlaması yapıldı. Ve bu ad tanımlaması makroda kullanıldı.
2 - Bu tablo 20 kolondur. Ancak, aşağıya doğru kaç SATIR gideceğini bilemedim. O nedenle de, BU kolonu için makroda
BU12 : BU1000 gibi bir aralık aldım. Yani 1000. satıra kadar veri girilebilir. Rastgele değerlerin atanacağı alan ise SAlan ad tanımlamasıyla DİNAMİK olarak tanımlandı. Ve bu SAlan ad tanımlaması makroda kullanıldı.
3 - BA11 : BT11 aralığındaki (Kırmızı Alan) değerlerde bir değişiklik yapıldığında SAlan için (yani BU kolonunda değer olan son satıra kadarki alan için) tümüne rastgele değerler atanır.
4 - BU12 : BU1000 aralığındaki notlardan herhangi birinde değişiklik yapıldığında ise, sadece değişiklik yapılan satıra rastgele değerler atanır. Diğer satırlar değişmez.

Dosyayı ekliyorum.... İncelersiniz....

Ekli dosyalar

• Analiz01_A.xlsm
    135.6 KB · Gösterim: 6
Çözüm

xargrax

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
3
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Konuyu Başlatan
2 - Bu tablo 20 kolondur. Ancak, aşağıya doğru kaç SATIR gideceğini bilemedim. O nedenle de, BU kolonu için makroda
4 - BU12 : BU1000 aralığındaki notlardan herhangi birinde değişiklik yapıldığında ise, sadece değişiklik yapılan satıra rastgele değerler atanır. Diğer satırlar değişmez.

Dosyayı ekliyorum.... İncelersiniz....
İşte bu Mükemmel olmuş. Size ne kadar teşekkür etsem az kalır. Emeğinize sağlık..

52779

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1,489
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Ben teşekkür ediyorum, Sayın Hocam,
Yardımcı olabildiğime inanın çok sevindim...
İyi çalışmalar sizlere...

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar