• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü veri doğrulama ile veri alma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Sebahattin

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
6
Excel Versiyonu
Office 2013 TR
Konuyu Başlatan
Selamun Ustatlar sayfamda veri girişinden veri doğrulama ile kurban listeleri sayfasının A8 sütununa veri almadayım oysa benim burada yapmak istediğim A8 sütununda bulunan veri A Sütuna tekrar aynı veri yazıldıgında kullanıcıya bilgi versin ve kaydı yapmasın kurban listesinde görüldüğü üzere A8 de 120 grup yazıldığına göre A15 sütununa 120.grup yazıldığı anda kullanıcıya bu bu gruptaki veri yapılmıştır mesajını vererek kayıt yapmasın bu soruya cevap vereceginizi umarak sizler ALLAH a emanet ediyor ve hayırlı geceler dilerim.

Ekli dosyalar

• 2024 Grup olarak.xlsm
    2 MB · Gösterim: 4
Çözüm
Hocam düzenledim ve bazı kodlarıda kısalttım.
Başka konular açarken bu dosyadaki kodlara göre açın çünkü işler karışacak bir sürü mod kodlarıyla boş hücre dolu hücre kodları eklendi tekrar sıfırdan yazılmak zorunda kalınmasın.
Bu activate kodlarınıda pasif yaptım hata veriyordu açılışta proğram bitince başındaki tek tırnaklarıda kaldırırsınız.
Normalde B sütununa zayen veri doğrulama ile alınıyordu esasen.
Neyse denersiniz artık.
Merhaba sayın Sebahattin .
Öncedende defalarca yazdım size resimdeki tek tırnak olmayacak diye ama ısrarla aynı yolda yürüyorsunuz valla çok garip bir durum.
Kaldırmazsanız hata alırsınız zaten ve 'Sub Workbook_Activate() burayı alttaki gibi değiştirin bu zaten size son yazmam kendiniz artık bilirsiniz.

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

1.png

Hocam ben o tırnak işaretini programı kullanırken kaldırıyorum bazan hucrelerde formulsel islemlemri yaptım için o tırnak işareti onun içindir

Hocam ben o tırnak işaretini programı kullanırken kaldırıyorum bazan hucrelerde formulsel islemlemri yaptım için o tırnak işareti onun içindir
Orayı hatalı bir hale getirmek yerine içindekileri tek tırnak işaretine almak daha mantıklı gibi bence.

hocam sonuc olumsuz

Ekli dosyalar

• 2024 Grup olarak - 1.xlsm
    2 MB · Gösterim: 2
Hocam A sutununa kaydedilen veriyi tekrar kaydetmesin istiyoruz fakat sonuç örnek olarak A8 sütununda 1 grup verisi girildiği takdirde A15 tekrar aynı veri girişi yapilmiyacak ve kullanıcıya mesaj verecek
Bu arada A sutununa veri girilmedigi takdirde B sutununa veri girişi yapilmiyacak ve kullanıcıya lütfen grup no giriniz diye mesaj verecek. Bu konuda yardımlarınızı bekliyoruz

Tamam sonra bakarım goto sonSub tan önce target.value="" yazmayı unutmuşum tekrar bakınca eklediğim resime.

Hocam A sutununa kaydedilen veriyi tekrar kaydetmesin istiyoruz fakat sonuç örnek olarak A8 sütununda 1 grup verisi girildiği takdirde A15 tekrar aynı veri girişi yapilmiyacak ve kullanıcıya mesaj verecek
Bunu zaten yapıyor sadece önceki mesajda yazdığım kod eklenecek yani aynı yazılırsa temizleyecek yazılanı.

Bu arada A sutununa veri girilmedigi takdirde B sutununa veri girişi yapilmiyacak ve kullanıcıya lütfen grup no giriniz diye mesaj verecek.
Bu kısım kolay zaten B sütunu için kodlar var.
Orda
if target.offset(,-1).value = "" then
Msgbox "......."
target.value=""
goto sonSub
End if

Biraz uğraşın yapazsanız yarın bakarım.

hocam sonuc olumsuz
Etra bazen resim atıyorumki resime bakıp yazarken birşey öğrenir üyeler diye.
Alttaki renkli olanı yazmayı unutmuşsunuz.Altındaki satırda aynı hata var.

If Not Intersect(Target, Range("A8:A2500")) Is Nothing Then

Son düzenleme:
Dosya ekte.

Ekli dosyalar

2 MB · Gösterim: 5
selamun aleykum eklı olan dosyayı indirdim fakat hata aldım söyleki A8 sütununa grup no aldıktan sona b8 veri geliyor aynı zamanda b8 veriyi B9 satırına girdiğimde a sütununa veri girmeniz diye hata veriyor bu hata olmayacak ki küpe no girip isleme devam edebilerim ve ekran görüntüsünü ekte saygılar

Ekli dosyalar

2 MB · Gösterim: 2
  • Ekran Görüntüsü 3.png
    Ekran Görüntüsü 3.png
    179.5 KB · Gösterim: 2
Evet denedim öyle olmuş.Ben Her grup için denemiştim ondan hata vermemişti.Düzenleyip eklerim.

Hocam düzenledim ve bazı kodlarıda kısalttım.
Başka konular açarken bu dosyadaki kodlara göre açın çünkü işler karışacak bir sürü mod kodlarıyla boş hücre dolu hücre kodları eklendi tekrar sıfırdan yazılmak zorunda kalınmasın.
Bu activate kodlarınıda pasif yaptım hata veriyordu açılışta proğram bitince başındaki tek tırnaklarıda kaldırırsınız.
Normalde B sütununa zayen veri doğrulama ile alınıyordu esasen.
Neyse denersiniz artık.

Ekli dosyalar

• 2024 Grup olarak - 2.xlsm
    2 MB · Gösterim: 5
Çözüm
Hocam teşekkürler ediyorum ve sizleri Rabbime emanet ediyorum ve hayırlı geceler ve hayırlı işler temmenni ediyorum

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri