• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü veri doğrulama iç içe eğer sorunu

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

emre_44

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
4
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Veri doğrulamada 2 tane eğer iç içe yazınca formül hata veriyor.

Örneğin A1 hücresinde 1 yazıyor ise c1:c10 aralığını getir eğer 2 yazıyor ise d1:d10 aralığını getir.

Teşekkür ettim bir de merak ettiğim bir şey var. Mesela 01.01.2024 yazdım hücreyi aşağı çektiğimde tarihler büyüyor. Bunu sayfaya nasıl sabitlerim? Amacım tarihin büyümemesi. ne yazıyorsa aşağı onu aktarmak.

A1 hücresine tarihi yazınız : 01.01.2024
Tarihi bir hücreden alınız sonrasında tarihin sabit kalmasını istediğiniz hücresnize =A$1 formülünü uygulayınız

1. İlk olarak, tarihi elle yazın veya hücreye bir tarih fonksiyonu kullanarak ekleyin (örneğin, 01.01.2024).
  2. İlk tarih hücresinin sağ alt köşesine fare ile gidin. O vakit hücrenin sağ alt köşesinde artı şeklinde görünecektir.
  3. Artı simgesini mousenin sağ tuşu ile tutup istediğiniz yere kadar çekme işlemini başlatın.
  4. Çekme işlemi bittikten sonra mausun sağ tuşunu bıraktığınızda bir menü açılacaktır.
  5. O menüden hücreleri kopyalayı seçtiğinizde tüm tarihler yine aynı kalacaktır.

Değişik bir yol ise

Varsayalım ki A1 hücresine "01.01.2024" tarihini yazdınız. A2 hücresine aşağı çektiğinizde tarihlerin büyümesini istemiyorsunuz.

Formülü girdikten sonra A2 hücresinin formül çubuğuna gidin ve formülü düzenleyin. Eğer formülünüz şöyleyse: =A1+1
O zaman bu formülü aşağı çekerken, hücre referansını sabitlemek için dolar işaretleri kullanabilirsiniz: =A$1+1

Bu durumda, A1 hücresine yapılan referans sabit kalacak ve aşağı çektiğinizde tarih otomatik olarak büyümeyecektir

Teşekkür ettim bir de merak ettiğim bir şey var. Mesela 01.01.2024 yazdım hücreyi aşağı çektiğimde tarihler büyüyor. Bunu sayfaya nasıl sabitlerim? Amacım tarihin büyümemesi. ne yazıyorsa aşağı onu aktarmak.

Bir alternatif de ben söyliyim

A1 hücresine 01.01.2024 yazın
A2 hücresine 01.01.2024 yazın sonra 2 hücreyi seçtikten sonra aşağı doğru çekip çoğaltın

Böyle kullanılması daha kolay oluyor

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri