• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Vba yeni başlangıç

Miraga

Destek Ekibi
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
628
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Merhabalar
makro öğrenmek için ufak bir adım attım ancak makro ile ilgili hiç temelim olmadığından mantığını öğrenmek için kafama takıldıkca bazı sorular sormak isterim (sorumun yeri belkide eğitim yeri olması gerekirdi bilemedim )
  • excel de formüllerde olduğu gibi vba makro da da bir sorunun birden fazla çözümü olmakta, ancak bazı kodlarda da işlemler çok uzun süre bilmekte (pratiği ve tecrübesi olan arkadaşlar hemen hızlı çözümü bulabiliyor)
  • aşağıda ki kodların hepside aynı sonucu veriyor mutlaka çok daha fazla seçenekte vardır. biz hangi durumlarda hangisini tercih etmeliyiz
1.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
2.
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
3.
Kod:

mümkün olduğunca az iş ile çok iş yapabilme mantığı ile düşünün. mesela örneğiniz
Range("a1").Select
ActiveCell.FormulaR1C1 = "excel.çözüm"
Selection.Font.Bold = True
Selection.Font.Italic = True
önce a1 i bul ve seç demişsiniz. Sonrasında aktif hücre hangisi ise ona excelcözüm yaz demişsiniz.
Range("a1").Select
ActiveCell.FormulaR1C1 = "excel.çözüm"
Bu kadar işlem yerine Range("a1") = "excel.çözüm" aynı işi yapacaktır. Git a1 hücresine yazını yaz. gibi

hocam ilginiz teşekkür ederim
*vermiş olduğum örneklemeler basit çeşitlilik olsun diye yazdım
*öğrenirken pratik ve doğru mantığı öğrenemezsek kodlar arasında kayboluruz herhalde:)

Ben with gibi olanı kullanırım genelde herzaman çünkü aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaya gerek yok.With yazınca nokta ekleyince withteki değiştirmek yeterli oluyor sadece mesela.

Ayrıca geneldede sayfa isimlerinide eklerim sayfa kodları içindeyse istisna olabiliyor.

Merhaba Miraga

Benim tavsiyem öncelikle işin algoritma diye tabir ettiğimiz işlem aşamalarını ve süreç şemasını çizmen, böylelikle hangi işlemler tekrarlanıyor , yada sonuca ulaşmanın daha kısa yolu var mı görebiliyorsun. Böylelikle sonuca giden en kısa ve garanti yolu bulabilirsin.

Çözümler kullanılan versiyonlara göre ve ihtiyaçlara göre çeşitlilik gösterdiğinden bakış açını geniş tutmanda da fayda var.

Şimdiden muvaffakiyetler dilerim. İyi çalışmalar.

Sayfalar arasında işlemler yapacaksanız
en başta sayfa tanımlama ve set etmek faydalı olacaktır.
Ayrıca görsel olarak kod yazım düzenine uymanız işleri kolaylaştıracaktır.
Kod:

Sıfırdan makro için tavsiye edilecek bir eğitim seti var mı acaba

Konuyu okuyanlar

Geri