• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Vba kodu yanyana yazma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

tukayf

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
97
Excel Versiyonu
Office 2019 TR
Konuyu Başlatan
RS("TC_No") = TC_No
RS("Ad") = Ad
RS("Tel_No") = Tel_No
RS("kan") = Kan
RS("boy") = boy
RS("kilo") = kilo
RS("ten") = Ten
RS("goz") = goz
RS("sac") = sac

Bu şekilde 100 e yakın alan var. Bunları alt alta yazınca iş çığrından çıkıyor yan yana yazabilmenin yolu nedir acaba.
Ya da bunları kısaltabilecek bir yol var mıdır? Yardımlar için teşekkürler.

Amacınız tam olarak ne?
Yeni kayıt eklerken tek satır halinde eklemek mi?
Veriler nereden alınacak? Diziden mi, sayfadan mi metin kutularından mi?
Keşke üyeler sordukları sorulara biraz daha sahip çıkıp daha ayrıntılı açıklamalar yapsalar, keşke dosya ekleseler.

Merhabalar. Yanıtlar için teşekkürler.
RS("TC_No") = TC_No RS("Ad") = Ad RS("Tel_No") = Tel_No;RS("kan") = Kan
Bu şekilde yazabilmemin yolu var mıdır.

Kusura Bakmayınız örnek dosya için. Örnek dosyada kişisel veri çok fazla. Olabildiğince düzeltip eklemeye çalışacağım. Verileri Acces ten çekiyorum.
Userformdan ekle bul sil güncelle yapıyorum. Daha sonra Word e çıktı olarak alıyorum.

Merhabalar. Yanıtlar için teşekkürler.
RS("TC_No") = TC_No RS("Ad") = Ad RS("Tel_No") = Tel_No;RS("kan") = Kan
Bu şekilde yazabilmemin yolu var mıdır.

Kusura Bakmayınız örnek dosya için. Örnek dosyada kişisel veri çok fazla. Olabildiğince düzeltip eklemeye çalışacağım. Verileri Acces ten çekiyorum.
Userformdan ekle bul sil güncelle yapıyorum. Daha sonra Word e çıktı olarak alıyorum.
iki nokta üst üste yaparsan olur
örnek:

RS("TC_No") = TC_No: RS("Ad") = Ad: RS("Tel_No") = Tel_No:RS("kan") = Kan

iki nokta üst üste yaparsan olur
örnek:
RS("TC_No") = TC_No: RS("Ad") = Ad: RS("Tel_No") = Tel_No:RS("kan") = Kan
Onu denemiştim ama başka bir şey için kullanılmadığından emin olamadım. Şimdilik bu şekilde kısaltalım o zaman. Teşekkür ederim.

Onu denemiştim ama başka bir şey için kullanılmadığından emin olamadım. Şimdilik bu şekilde kısaltalım o zaman. Teşekkür ederim.
Eğer alanları kısaltmak istiyorsanız.
Excelde zor olur. çünkü textbox 'ları diziye dönüşmüyor.
başka programlarda
textbox1(0).text
textbox1(1).text gibi kullanabiliyorsunuz.

Teşekkür ederim. O zaman : ile devam edelim şimdilik.

RS("TC_No") = TC_No burada TC_No ne? metin kutusu mu? eğer metin kutusuysa ve metin kutularının adı tablodaki alan adlarıyla aynı ise
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
benzeri bir kod da kullanılabilir
denemedim teorik yazdım, yazım hataları olabilir

Son düzenleme:
anladığım kadarıyla rs. yanyana yazılsın istiyorsunuz
"Tc No ="& RS("TC_No") &" " & "Ad ="& RS("Ad") &" "& "Soyad=" & RS("SoyAd") gibi olabilir

RS("TC_No") = TC_No burada TC_No ne? metin kutusu mu? eğer metin kutusuysa ve metin kutularının adı tablodaki alan adlarıyla aynı ise
Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.
benzeri bir kod da kullanılabilir
denemedim teorik yazdım, yazım hataları olabilir
Sn. Hocam. textbox ve comboboxlardan oluşuyor.

anladığım kadarıyla rs. yanyana yazılsın istiyorsunuz
"Tc No ="& RS("TC_No") &" " & "Ad ="& RS("Ad") &" "& "Soyad=" & RS("SoyAd") gibi olabilir
Merhabalar Adnan Bey. Aslında kodları kısaltmak istiyorum. Her buton için bu şekilde 100lerce satır oluşturmak zorunda kaldım ve buton sayısı 8-10 ama arttıkça artıyor.

Dosyayı ekledim umarım çalışır.

Ekli dosyalar

• FORM.zip
    603.8 KB · Gösterim: 5
Dosyanızda gördüğüm kadarı ile Access'deki alan isimleri ile Formunuzdaki kontrol isimleri aynı aşağıdaki gibi kodlarınızın tümünü
Kod:
aşağıdaki kod ile halledebilirsiniz.
Kod:

Son düzenleme:
Dosyanızda gördüğüm kadarı ile Access'deki alan isimleri ile Formunuzdaki kontrol isimleri aynı aşağıdaki gibi kodlarınızın tümünü
Kod:
aşağıdaki kod ile halledebilirsiniz.
Kod:
Yeni başlayan biri olarak kargaşayı en aza indirgeyebilme açısından böyle yapayım dedim ama iyi mi yaptım bilemedim.
Yanıt için teşekkürler deniyorum hemen.
Diğerleri için bir çözümünüz var mıydı hocam.

Bul butonuna sizin çözümü yazmaya çalıştım ama sanırım hatalı yazdım. Nereye yazılacağını söyleyebilmeniz mümkün müdür?

aşağıdaki kodlar RS.Open satırının altına yazılabilir
Kod:
yada
Kod:
bu kod işinizi görür
2 kodda da ID alanı da hesaba katılır
eğer ID hesaba katılmayacaksa :
İlkinde RS(fld.Name) = Controls(fld.Name) yerine
Kod:
ikincide ise for x=0 to rs.fields.count-1 yerine
Kod:

Son düzenleme:
rs(x) yerine rs(0) yazmıştım kodu düzelttim

Alicimri hocam ilk mesajda recordsete veri yazma sorulduğu için ben doğrudan recordseteye veri yazmayı yazdım

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri