• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü VBA Da Gruba Göre Sıralama Yapma

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

alperkesici

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
1
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
merhaba arkadaşlar,

öncelikle, eski ve yeni olmak üzere 2 kalandra makinem var;

eski kalandrada üretilen bobinler: KESTEL, KABAK, KINIK, KİLİS, KARACA VE KÖRFEZ
yeni kalandrada üretilen bobinler ise : ÇARIK, ÇARDAK, ÇOLAK, ÇİĞLİ, ÇEPER, ÇUKUR, ÇUVAL VE BENGASİ bobinleri.

ekte bıraktığım çalışma kitabında "PLAN HAZIRLAMA" sayfasında ki "PLANI YAP" butonuna bastığım zaman:
"PLAN HAZIRLAMA" sayfasında ki "Eski Kalandra" sütununa "MEVCUT GÜN HESAPLAMA" sayfasında ki KESTEL, KABAK, KINIK, KİLİS, KARACA VE KÖRFEZ bobinlerine ait sayılarının (her bobin için Mevcut Gün sütunundan 10.Adım sütununa kadar olan 11 sayı) küçükten büyüğe sıralanması ve sayıya karşılık gelen bobinin "Eski Kalandra" sütununa eklenmesini istiyorum. örnek vermek gerekirse:

kestel: 3,1- 4,8 - 7,2
kabak: 2,5 - 5,4 - 9,2
kınık: 4,6 - 7,1 - 8,4

eski kalandra

1 kabak
2 kestel
3 kınık
4 kestel
5 kabak
6 kınık
7 kestel
8 kınık
9 kabak

"PLANI YAP" butonuna bastığım zaman bu işlemi 2 kalandra için de yapmak istiyorum. herhangi bir koşul yok fakat ben hesaplamaları 10 adımlı yaptım mevcut günle beraber her bobin için 11 sayı var. örneğin eski kalandra için 66 sayı var. Tablolar 18 hücrelik olduğu için bu sayılar içinde en küçük 18 sayının sıralaması yeterli olacaktır.

umarım anlaşılır olmuştur, ve umarım yardımcı olabilirsiniz.
şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• PROGRAM.xlsm
    212.7 KB · Gösterim: 5
Kontrol eder misiniz?

Ekli dosyalar

• userx_PROGRAM.xlsm
    210.9 KB · Gösterim: 2
öncelikle yardımınız için çok teşekkür ederim.

ama yapmak istediğim şey tam olarak bu değildi. şöyle anlatmaya çalışayım:
eski kalandra da ki bobinlerin (KESTEL, KABAK, KINIK, KİLİS, KARACA VE KÖRFEZ) karşısındaki sayıların hepsini bir kümede düşünelim. Bu kümeye ait en düşük sayı KİLİS e ait, o zaman butona bastığımız zaman PLANI YAP sayfasında ESKİ KALANDRA sütunun 1.sırasına KİLİS yazılacak. en küçük 2. sayı KESTEL, o zaman 2. sıraya KESTEL yazılacak. Bu şekilde 18 sırayı her iki kalandra için de dolduracağız.

yapmak istediğim şey tam olarak buydu. Eğer yine yardımcı olmak isterseniz çok mutlu olurum, şimdiden çok teşekkür ederim.
iyi çalışmalar dilerim.

OLMASINI İSTEDĞİM ŞEY ASLINDA İLK RESİMDEKİ, DİĞER RESİMDEKİ İSE ŞU ANKİ DOSYANIN VERDİĞİ ÇIKTI.

Ekran Görüntüsü (31).png

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (32).png
    Ekran Görüntüsü (32).png
    322 KB · Gösterim: 6
Değerler yazılmayıp sadece Kalandra isimleri mi yazacak?

aynen, ilk resimdeki gibi; değerlerden en küçüğü kilise ait olduğu için 1 e kilis yazılacak, en küçük 2. değer kestele ait olduğu için 2 ye kestel yazılacak. böyle böyle 18 boşluğu doldurucaz

eski kalandraya ait bobinlerin (KESTEL, KABAK, KINIK, KİLİS, KARACA VE KÖRFEZ) karşısındaki sayıları ("MEVCUT GÜN HESAPLAMA" sayfasındaki Mevcut günden 10.adım a kadar) bir kümeye topladık. Bu kümenin en küçük elemanı KÖRFEZ e ait olan 0,9 , o zaman KÖRFEZ i 1. sıraya yazıyoruz. En küçük 2.sayı 1,3 KABAK, 2.sıraya KABAK. En küçük 3.sayı 1,6 KİLİS , 3.sıraya KİLİS en küçük 4.sayı 3,3 KESTEL, 4.sıraya KESTEL yazıyoruz. şimdi en küçük 5.sayı 7,43 ile yeniden KİLİS, o zaman 5.sıraya tekrardan KİLİS yazıyoruz. bu şekilde 18 sırayı da dolduruyoruz.

OLMASI GEREKEN ÇIKTIYI EKTE BIRAKIYORUM
çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (33).png
    Ekran Görüntüsü (33).png
    306.9 KB · Gösterim: 2
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri