• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü VB.net de mail gönderme sorunu

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ahmetkostek

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
15
Excel Versiyonu
Office 2013 EN
Konuyu Başlatan
Merhaba ,
Aşağıdaki kod ile excel de sorunsuz mail gönderimi yaptırıyorum . Ancak VB.net de yani visual studio proğramı ile kodlarken mal gönderimi yapamıyorum . İnternet kaynaklarında SMTP kurulumu gerekli diyor ancak ben yaptığım uygulamayı aynı anda farklı kişilere kullandıracağım smtp ile hesap adı ve şifresini kodda belirtmen gerekiyor olarak gördüm.

Bunun varmı bir yolu Ben vbnet proğramında bir değer değiştiğinde mail gönderimini sağlatacağım kullanıcıların bilgisayarlarında outlook sürekli açık olduğu için direk tetiklemesini istiyorum.

Kod:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Biraz afaki olacak, Visual Studio programı bende yüklü değil, epeydir de uğraşmadım.
Programa dahil edilen ve yukardaki kodları içeren bir excel dosyasını tetikleyerek denenebilir.

Kullanıcının smtp bilgilerini biryere kaydedin. Daha sonra bu bilgileri mail gönderirken smtp içine girin.

C++:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Kullanıcının smtp bilgilerini biryere kaydedin. Daha sonra bu bilgileri mail gönderirken smtp içine girin.

Dim SMTP As New SmtpClient("smtp linki")
SMTP.Timeout = 5
SMTP.EnableSsl = True
SMTP.Credentials = New System.Net.NetworkCredential("email@adresi", "parola")
SMTP.Port = "587"
Hocam bu bilgileri girmek sorun değil de iş yerinde calışanların hepsinde outlook açık durumda dediğiniz kod ile yaparsam herkezin mail kullanıcı adı şifresini istemem lazım buda dogru olmaz . Yani maili gönderen kişi hep sabit kişi olsa nasıl olur yani bu bilgilere kendi mail bilgilerimi girsem diğer kullanıcı kendi bilgisayarından bir değişiklik yapıldığında benim hesapla mail gidermi onun pc de kendi hesabı acık oldupu için hataya mı düşer bu olay excell de oldukca basit ama vbnet de zorladı

Biraz afaki olacak, Visual Studio programı bende yüklü değil, epeydir de uğraşmadım.
Programa dahil edilen ve yukardaki kodları içeren bir excel dosyasını tetikleyerek denenebilir
Dediğin yöntem mantıklı çözemessem son çare bu ama çok mail gönderme adımı var her seferinde excell ac kapa yaptırmak istemedim

Çalışmanızı, Setup ile mi kurulum yapacaksınız, veri tabanı kullanıyor musunuz.

Hocam bu bilgileri girmek sorun değil de iş yerinde calışanların hepsinde outlook açık durumda dediğiniz kod ile yaparsam herkezin mail kullanıcı adı şifresini istemem lazım buda dogru olmaz . Yani maili gönderen kişi hep sabit kişi olsa nasıl olur yani bu bilgilere kendi mail bilgilerimi girsem diğer kullanıcı kendi bilgisayarından bir değişiklik yapıldığında benim hesapla mail gidermi onun pc de kendi hesabı acık oldupu için hataya mı düşer bu olay excell de oldukca basit ama vbnet de zorladı
Yani belli başlı email siteleri var google hotmail outlook yandex mynet vs. Email adresinin içindeki kelimeye göre smtp bilgilerini önceden sisteme girip email adresine göre otomatik smtp seçtirebilirsiniz. Eğer email adresi girdiği anda sizdeki emaillerden biri değilse smtp bilgilerini önceden isteyebilirsiniz .

Çalışmanızı, Setup ile mi kurulum yapacaksınız, veri tabanı kullanıyor musunuz.
Merhaba access verirabanı kullanıyorum setup ile kullanmıcam visual studio da derleme yaptıkdan sonra debug klasöründe exe uzantısını kullanıp direk proğramı açtırıyorum

Setup dosyasındaki form ile gönderici mail adresi ve şifreyi access dosyasındaki tabloya kaydetsin, mail gönderirken o bilgileri kullansın.

Yada kullandığınız access bir mail adresi ve şifre içeren tablo oluşturun ve çalışmanızda iki form kullanın ilk açılışta eğer aaccess te ilgili veriler yoksa ilk form açılsın ve bunla adresi ve şifre kaydedin.

Ekli dosyalar

• B209EFE4-3DD1-40AD-921C-ED13463FBC72.png
    B209EFE4-3DD1-40AD-921C-ED13463FBC72.png
    1.9 MB · Gösterim: 5
referans tanımlamalısınız.

Imports System.Text Imports Microsoft.Office.Interop

Proje>Proje Başvurusu Ekle>COM>Microsoft.Office.........
gerekiyor.

#1 mesajdaki kodları Excelin ThisWorkBook modülünde Open olayına yapıştırın. End sub satırından önce
Kod:
satırını ekleyin.
VB.net kodları aşağıda
Kod:
Not Dosya yolunu kendinize göre değiştirin.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri