• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Userformdaki verileri excele kaydetme

Bu sorun verilen destek sayesinde çözüme ulaştırılmıştır.
Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

ERKAN YILMAZ

Bronz Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
116
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Merhaba,

Ödenemez Giriş Ekranı formumda girmiş olduğum verilerin excel'e Ödenmez Data sayfasına kayıt edilmesini istiyorum. Burada dikkat edeceğimiz bir husus tanımladığımız ürünün birden çok reçete ürünü olursa eğer ürün tanımla sayfamızda olduğu gibi bir kayda ait ödenmez kayıt numarasının alt alta gelmesi.

Ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi bir long island ice tea ürünü kaydediyoruz bunun 4 adet ürünü çıkıyor bunlarında o kayda alt alta eklenmesi gerekiyor.

Ben textboxların excel sütun karşılıklarını yazıyorum belki yardımcı olur.

Ürün girişi sekmesinde ki ve üst açıklamalarda ki textbox,

TextBox15 - A
TextBox146 - B
TextBox150 - C
TextBox1 - D
TextBox2 - E
TextBox3 - F
TextBox5 - G
TextBox8 - H
TextBox11 - I
TextBox6 - J
TextBox9 - K
TextBox12 - L
TextBox7 - M
TextBox10 - N
TextBox13 - O
TextBox14 - P

Reçete Stok Bilgileri sekmesi,

TextBox100 - Q
TextBox107 - R
TextBox114 - S
TextBox121 - T
TextBox128 - U
TextBox145 - V

ve altında ki textboxlar

Açıklamalar sekmesi,

TextBox147 - W
TextBox148 - X
TextBox149 - Y

Yardımlarınızı rica ederim.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    108.9 KB · Gösterim: 38
  • 2.JPG
    2.JPG
    136.4 KB · Gösterim: 38
Çözüm
Erkan Bey merhaba,
Dosyanızı yeniden oluşturdum,
fazla kodları ve sayfaları temizledim, bir kaç kod eklemesi yaptım.
Sistemsel kontrollerini yaptım, iki şekilde de herhangi bir hata almadım.
Son dosyanız ektedir.
Merhaba Üstadım,

Ürünü çağırdığımızda satış bölümüne miktar girdiğim zaman excel beni atıyor neden anlamadım.

Senin bilgisayarda son gönderdiğin dosyada kodlar çalışıyor mu üstadım.

Ekran görüntüsü göndermiş olduğum şekilde hata alıyorum ve tamam dediğim zaman excelden beni atıyor.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    115.3 KB · Gösterim: 4
Module3 içerisinde recete prosedürü var, orada eğer recete 7 adeti geçerse (bu sizin 7 adet textbox tanımlamış olmanızdan kaynaklı) bu mesajı versin diye yazmıştım o kodu.
textbox 100 - textbox 106 arası 7 textbox,
recetede 8 kalem varsa o zaman hata verir

Bende hata vermiyordu, şimdi bende de aynısı oldu, sanırım döngüye giriyor, bakıyorum
Edit:
Ok sorunu hallettim, temizle prosedüründen kaynaklı,
Modul3 içerisinde en alttaki Temizle prosedürünü aşağıdaki gibi değiştirir misiniz.
C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

Merhaba Üstadım,

Senin söylemiş olduğun değişiklikleri yaptım, herhangi bir problem yok gibi doğru hesaplıyor ancak ekran görüntüsü göndermiş olduğum yerde işaretlediğim textboxtlarda noktalama işaretlerini düzeltmiştik şimdi yine eskisi gibi olmuş ve yanlış değerlerde kayıt ediyor.

Bu gönderdiğim dosya üzerinden değişiklik yaparsan sevinirim. Satış bilgilerini değiştirdim bir kaç ekleme yaptım.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    142 KB · Gösterim: 1
Erkan Bey, bu dosya üzerinden devam ederim tmm,
  • ÖdenmezData sayfasında son sütundan sonra satış miktarı, iskonto oranı, iskonto tutarı başlıklarını açacağım. Bu kayıt düzenleme sırasında bilgilerin tamamının geri gelmesi için önemli
  • Söylediğiniz küsürat problemlerini hallettim, deneriz bitince.
  • Diğer formun düzenle, sil butonlarının kodları yazılacak.
  • genel bir kontrol yapıp dosyayı yüklerim
  • yarın görüşürüz artık :)
şimdilik iyi günler

Erkan Bey, bu dosya üzerinden devam ederim tmm,
  • ÖdenmezData sayfasında son sütundan sonra satış miktarı, iskonto oranı, iskonto tutarı başlıklarını açacağım. Bu kayıt düzenleme sırasında bilgilerin tamamının geri gelmesi için önemli
bunu araya açmamız gerekiyor ama ben o zaman komple yapılacakları tekrar göndereyim çünkü kayıt esnasında hücreler de kaymış olacak.
ben size tekrar gönderiyorum.
  • Söylediğiniz küsürat problemlerini hallettim, deneriz bitince.
  • Diğer formun düzenle, sil butonlarının kodları yazılacak.
  • genel bir kontrol yapıp dosyayı yüklerim
  • yarın görüşürüz artık :)
şimdilik iyi günler

Merhaba,

1. Ürün Giriş bölümüne satış bilgileri adında yeni bir frame oluşturdum. Bunun excel kayıtları için Ödenmezdata sayfasında başlıklarını açtım ancak ürün reçete bilgilerinden önce gelmesi gerektiği için muhtemelen kayıt esnasından hücre değerleri hep değişmiş olacak.

Satış bilgilerinde ki excel formüllere göre hesaplamada şu şekilde olması gerekiyor.

İskonto tutarı (Textboxt155) = KDV Dahil fiyatı (Textbox13)* Satış Miktarı (Textbox151)*İskonto Oranı % (Textbox154) / 100

Toplam KDV Dahil Fiyatı (Textbox152) = KDV Dahil fiyatı (Textbox13)* Satış Miktarı (Textbox151) - İskonto Tutarı (Textbox155)

KDV Tutarı (Textbox156) = Toplam KDV Dahil Fiyatı (Textbox152) - Toplam KDV Dahil Fiyatı (Textbox152)/(1+KDV Tutarı (Textbox156)/100)

Toplam KDV Hariç fiyatı (Textbox153) = Toplam KDV Dahil Fiyatı (Textbox152) - KDV Tutarı (Textbox156)

2. Satış Bilgileri ve Reçete Stok Bilgilerindeki textboxların küsürat problemleri

3. Ürün tanımlama giriş formunun düzenle ve sil butonlarının düzenlenmesi

Şimdiden teşekkür ederim.

1 ve 2 nolu maddeleri hallettim sanırım,
Dosyayı kontrol edin, bu etabı atladıysak 3 nolu maddeye geçeceğim.

Ekli dosyalar

• Ekstra Satış ve Ödenmez Maliyetleri - Güncel - 29.03.2022.xlsm
    1.4 MB · Gösterim: 2
Merhaba Üstadım,

Öncelikle ellerine ve emeğine sağlık.

İlk ödenmez kayıt da ürün çağırdığımızda satış miktarı 1 olarak geliyor bu güzel olmuş :D

Satış miktarlarını değiştirdiğim de herhangi bir sorun yok hesaplamalar doğru ve küsüratlarda ve kayıtlarda sorun yok.

Satışlara %100 iskonto uyguladığım zaman tutar 0 değer olarak geliyor bunda da sıkıntı yok.

Ama satışa iskonto uyguladığım zaman KDV tutarı ve KDV hariç tutar yanlış hesaplıyor.

Göndermiş olduğum görsele göre mesela TOPLAM KDV dahil fiyatı 35,00 TL doğru ama bunun KDV hariç tutarı 29,66 küsur olması gerekiyor ve KDV tutarı da 5,34 TL olması gerekiyor iskontadan sonra hesaplamada bir hata var sanki.

Ayrıca İskonto tutarı ile KDV Dahil Tutar noktalama işareti koyabilir miyiz ? Excele kayıtta sorun yok ama textboxta "," virgülden sonra rakamlar çıkmıyor.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    139.3 KB · Gösterim: 5
  • 2.JPG
    2.JPG
    156.8 KB · Gösterim: 5
Erkan Bey merhaba,

C#:
Değerli Misafirimiz İçeriği Görebilmek İçin Üyemiz İseniz Giriş Yap'ın Ya da Üye Ol'un.

matematik hesaplamalarını sizin söylediğiniz şekilde yapıyor program,
Kontrol edip hesaplamada nasıl bir formül gerektiğini açıklarsanız ona göre düzenleyelim

Hatta Satış Miktarını değiştirdiğim zamanda kdv tutarını yanlış hesaplıyor.

Formülleri kontrol edip yazacağım tekrar.

Ekli dosyalar

• 3.JPG
    3.JPG
    96.9 KB · Gösterim: 2
Hatta Satış Miktarını değiştirdiğim zamanda kdv tutarını yanlış hesaplıyor.

Formülleri kontrol edip yazacağım tekrar.
Modül4 içerisinde bulunan KDVveiskontohesapla prosedüründeki kodları aşağıdaki şekilde değiştirip dener misiniz bir de,
Ekran görüntüsünden anladığım kadarıyla Textbox153 teki değer 25.4, bende bu şekilde çalışıyor ama sizde 25,4 olması gerekirdi,
bir deneyin

C#:

Modül4 içerisinde bulunan KDVveiskontohesapla prosedüründeki kodları aşağıdaki şekilde değiştirip dener misiniz bir de,
Ekran görüntüsünden anladığım kadarıyla Textbox153 teki değer 25.4, bende bu şekilde çalışıyor ama sizde 25,4 olması gerekirdi,
bir deneyin

C#:

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    50.1 KB · Gösterim: 4
Şimdi doğru hesaplamış,
70 TL Kdv dahil fiyatı olan ürüne
%50 iskonto uyguladınız, ürün fiyatı 35 TL KDV dahil oldu
Bu 35 TL nin, 29.66 TL si kdv hariç fiyat,
5,34 TL si kdv oldu.
Yanılıyor muyum?

Şimdi doğru hesaplamış,
70 TL Kdv dahil fiyatı olan ürüne
%50 iskonto uyguladınız, ürün fiyatı 35 TL KDV dahil oldu
Bu 35 TL nin, 29.66 TL si kdv hariç fiyat,
5,34 TL si kdv oldu.
Yanılıyor muyum?

Evet Üstadım şu anda doğru, ufr.TextBox156.Value = CDbl(Round(CDbl(CDbl(ufr.TextBox152.Value) - CDbl(ufr.TextBox152.Value) / (1 + CDbl(ufr.TextBox156.Value) / 100)), 2)) burada ki 156 textbox'ı 10 ile değiştirdim şu anda bütün hesaplamalar doğru eğer bir yeri atlamıyorsam.

son gönderdiğim kod ' da onu değiştirdiğin zaman sende aynı hesaplamayı yapacak.

Merhaba Üstadım,

Dosyanın kodunu değiştirdiğim haliyle gönderiyorum tekrar.

Sanırım sadece bu aşama için 3. madde kaldı. Ürün tanımlama formunun düzenle sil temizle butonları.

Daha dosyanın işi çok aynı ödenmez satış mantığı ile personel bilgileri, prim bilgileri vs ekleyerek yeni bir userform düzenleyeceğim bu aşama bittikten sonra.

Merhabalar konudan bağımsız olarak.. ERKAN YILMAZ umarım program bana yapılsın ben hiç araştırmayayım öğrenmeyeyim hazır olsun herşey mantığında değilsinizdir. Çünkü Sn. arschimet hocamız çoğu kişinin uğraşmayacağı ve çoğu forumda yapılmayacak bir taleple uğraşmaktadır. Ve umarım sizde Bu vesileyle makroda kendinizi geliştirip forumda sorunu olan başkalarına yardımcı olursunuz. Bu arada arschimet hocamızın hakkı ödenmez gerçekten tebrikler.

Merhabalar konudan bağımsız olarak.. Sn. ERKAN YILMAZ umarım program bana yapılsın ben hiç araştırmayayım öğrenmeyeyim hazır olsun herşey mantığında değilsinizdir. Çünkü Sn. arschimet hocamız çoğu kişinin uğraşmayacağı ve çoğu forumda yapılmayacak bir taleple uğraşmaktadır. Ve umarım sizde Bu vesileyle makroda kendinizi geliştirip forumda sorunu olan başkalarına yardımcı olursunuz. Bu arada arschimet hocamızın hakkı ödenmez gerçekten tebrikler.

Merhaba, araştırabildiklerimi ve öğrenebildiklerimi yapmaya çalışıyorum tabi ki de ama yapabildiğim kadar.

Bu mesajınız ne içindi bilmiyorum ama makroda kendi geliştirebilsem keşke işim gereği en çok kendi işime de yarayacak ve arkadaşlara da yardım etmek isterim elbette.

Sn. arschimet hocamızın elbette hakkının ödenmeyeceğini bildiğim gibi bu forumda bir çok kişiye destek ve yardım etme çabasında...

Ayrıca Sn. arschimet hocamıza gerçekten minnetarım desteğini hiç esirgemedi benden ve buradaki diğer soru soran arkadaşlardan sağolsun. Forum da gerçekten iyi ki var diyebileceğimiz güzel insanlar biridir.

Durum
Konu Çözümlendiği İçin Kapatılmıştır.

Konuyu okuyanlar

Geri